Holdet 2022 FR/s+v - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2022/23 - 2025/26
Institution Esbjerg Gymnasium
Fag og niveau Fransk A
Lærer(e) Amalie Boe Frimodt-Møller
Hold 2022 FR/s+v (1g FR-gr, 1g FR-s/v, 2g FR-s/v, 3g FR-s/v)
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Identité
Titel 2 Elementær sprogtræning
Titel 3 Myfrenchfilmfestival
Titel 4 Les jeunes et leurs rêves 1 OPGIVES TIL EKSAMEN
Titel 5 La France et le Danemark
Titel 6 La guerre I OPGIVES TIL EKSAMEN
Titel 7 Les contes I - OPGIVES TIL EKSAMEN
Titel 8 les polars I OPGIVES TIL EKSAMEN
Titel 9 actualités surtout à Paris
Titel 10 Les jeunes et leurs rêves II OPGIVES TIL EKSAMEN
Titel 11 Les contes II OPGIVES TIL EKSAMEN
Titel 12 La guerre II - OPGIVES TIL EKSAMEN
Titel 13 Le polar II - OPGIVES TIL EKSAMEN
Titel 14 Eksamenstræning og repetition
Titel 15 Tilladte hjælpemidler til eksamen

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Identité

Identitet (første 9 moduler i 1.g, uden bog)
FORMÅL:
At eleverne lærer basale vendinger og idiomatiske udtryk.
At eleverne opnår et basisordforråd om person- og identitetsrelaterede emner.
At eleverne træner kompensationsstrategier, overbegreber og gambitter.
At eleverne vænner sig til dristighed mht. at forsøge sig med udtale.
INDHOLD:
Gloseindlæring og samtaletræning uden bog men med brug af klasseværelset, plancher, billeder, samt illustrationer, tegninger og semantisk ordnede ordlister.

Modul 1: Velkommen til fransk. Præsentere sig selv og sin familie på fransk. Udtale af transparente ord. Betegnelser for personer.
Modul 2: Repetition af præsentation. Gloser og vendinger til at fortælle om eget arbejdsønske og deres forældres arbejde: professioner. Spørgeform. Gloser fra klasselokalet. Sprogets opbygning. Tallene 1-10.
Modul 3: Repetition af præsentation, ting i klassen og talord (1-20). Indøvelse af præsentation af familiens bolig og elevens eget værelse.
Modul 4: Gloser og vendinger til at fortælle om sin fritid. Gloser for tøj og krop. Adjektiver.
Modul 5: Gloser og vendinger til at fortælle om sin ferie. Gambitter. Udtale.
Modul 6: Gloser og vendinger til at kunne fortælle om, hvad man normalt laver i løbet af en dag.
Modul 7: Repetition via arbejde med skriftlig aflevering: præsentation af sig selv, sin familie, sin bolig, sine venner, sin fritid, sin ferie.
Modul 8: Arbejde med mundtligt produkt og få hjælp af hinanden
Modul 9: kreativ quiz - eleverne overtager lærerrollen og laver spændende øvelser til hinanden + evaluering af forløbet


Omfang: 8%
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Je me présente 13-10-2022
Omfang Estimeret: 9,00 moduler
Dækker over: 14 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 2 Elementær sprogtræning

Grundlæggende træning i ordforråd, grammatik, syntaks, udtale, billedbeskrivelse m.m. i fransk.
Desuden grundlæggende viden om fransk kultur og forskelle mellem Danmark og Frankrig.
Grundbog: Maria Hassing: Bonjour Lyon, Systime

Materiale:

Vi har fulgt historien om Lea og hendes år i Franrkrig. Grundbogens kapitler og øvelser er suppleret med sange, podcasts og andet  interaktivt materiale undervejs + uddelte øvelser i kopi.
Links til dele af øvrigt materiale:
At præsentere sig selv (repetition)
Julevideo: https://www.youtube.com/watch?v=oGqAkJeoAlw
Mere juleordforråd: https://www.youtube.com/watch?v=YDPp-jb40Ds
Liste med adjektiver: https://www.podcastfrancaisfacile.com/debutant/se-presenter-en-francais.html
https://www.elaee.com/2019/10/22/31502-citer-des-qualites-voici-une-liste     
Indledende fokus på strategier til at lære fremmedsprog, bl.a. inkl. gambitter. Materialet "Gå ikke glip", NCFF.

Julekonkurrence: https://quizlet.com/391353465/bonjour-lyon-chapitre-11-noel-flash-cards/
Påske i Frankrig: https://www.francaisavecpierre.com/paques-en-france/

Vi deltog også i NCFFs tegneseriekonkurrence "Tranche de vie scolaire" - "Une journée à l'école" med materiale fra samme sted inkl. virtuelt oplæg af Thierry Capezzone, fransk tegneserietegner bosat i Danmark.
I foråret var EG vært for Euroschoolsport og franskholdet tog sig af holdet fra Belgien, forberedte rundvisning til dem og lærte i den forbindelse om Belgien:
Youtube: Easy French épisode "La Belgique"
Podcast: Le français avec fluidité : La Belgique
https://sites.libsyn.com/273914/ep119-la-belgique-audio-publique

Vi sluttede året af med madlavning efter franske opskrifter:
1) La crème brûlée :
https://cuisine.larousse.fr/recette/creme-brulee    (3x opskrift)

2) Tarte flambée :

https://cuisine.journaldesfemmes.fr/recette/335865-tarte-flambee-alsacienne-flammekueche

Gerne én med bacon og én med fx kylling/okse?

3) Les gaufres  (3x opskrift)

https://www.marmiton.org/recettes/recette_gaufres-faciles-et-legeres_87278.aspx


4) La salade niçoise : 2x opskrift
https://www.marmiton.org/recettes/recette_salade-nicoise-l-authentique-nicoise_30330.aspx


5) Les baguettes : jambon-beurre et autres sandwichs en uden skinke
https://www.marmiton.org/recettes/recette_le-vrai-jambon-beurre_345319.aspx

6) Les galettes bretonnes :

https://www.marmiton.org/recettes/recette_galettes-bretonnes-completes_20899.aspx

Variations :  champignons / épinards (spinat) / de différents fromages

Arbejdsformer:
Gruppearbejde, individuelt arbejde, læreroplæg, pararbejde, quizzer m.m.

Omfang: 20%







Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
les traditions et les différences culturelles 06-12-2022
l'analyse du film "Le roi David" 21-02-2023
Paris ! 01-05-2023
Ma France 22-05-2023
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 44 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 3 Myfrenchfilmfestival

Dette forløb kører parallelt med arbejdet i grundbogen Bonjour Lyon mens "Myfrenchfilmfestival" kører.

Festivalen - og konkurrencen - der promoverer nye filminstruktører giver adgang til en stribe af fantastiske, fransksprogede film, kortfilmene er gratis, mens spillefilmene alle kan ses for knap 8 euros for hele pakken.

Vi skal i forløbet arbejde med hvad der kendetegner en god film (at beskrive en film med adjektiver)
Vi skal give træne at lave resuméer af de film, vi ser.
Vi øver os i at lave simple analyser af filmene (differentieret undervisning)
Vi introduceres til brødrene Lumière (fra Lyon) og spillefilmenes historie.

Materiale:
https://www.myfrenchfilmfestival.com/smartlists/le-festival  + Bonjour Lyon (les frères Lumière)

Omfang: 2%


Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 4 Les jeunes et leurs rêves 1 OPGIVES TIL EKSAMEN

Et forløb om ungdom, identitet og fremtidsplaner.
Først arbejder vi færdig med de sidste kapitler i Bonjour Lyon.
Derefter arbejder vi primært med særligt bog + film/sæbeoperaen "Quatre Amis" , men vi kigger også på den franske ungdom i dag og sammenligner det franske og det danske skolesystem.
Vi skriver desuden hilsner til vores franske udvekslingsvenner i Paris.

Materiale:
Kernestof:
Bog: Quatre Amis, Mette Bering og Mimi Sørensen, Gyldendal, 2010
i-bog af Maria Hassing: Bonjour Lyon, Systime kap. 19 + 20
Sange: Céline Dion: Ne partez pas sans moi (1987)
Gims: Le pire
Stromae : l'enfer (2022)
Oplæg om la rentrée - det franske skolesystem + la devise française : Liberté, égalité, fraternité samt la laïcité.

Franskportal: Pixigrammatik


Arbejdsformer: lytteøvelser, tekstlæsning i par, grupper, forskellige kommunikations-øvelser inkl. træning af samtalevedligeholdelse med gambitter.

Faglige mål:
Eleverne får indsigt i franske unges dagligdag med skole og venner, og arbejder videre med ordforrådet fra 1.g. Vi sammenligner i fællesskab forskelle og ligheder mellem det franske og det danske skolesystem, jf. fællesdokument i Onenote.
Materialet "Quatre Amis" lægger op til såvel mundtlighed som skriftlige øvelser og introducerer billedanalyse.
Grammatiske fokuspunkter: adjektiver inkl. gradbøjning, adverbier, Le passé composé + imparfait + aspekt,  le futur proche, conditionnel, pronominer, de regelmæssige verbers bøjningsformer samt gloseindlæring. Udtaletræning løbende.

Qu'est-ce qui caractérise les jeunes ?
Quels sont leurs problèmes et leurs rêves ?
Quelles différences peuvent-t-on trouver entre la vie des jeunes en France et la vie des jeunes au Danemark ?


Omfang: 7%
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
une lettre à mon correspondant / ma correspondante 14-09-2023
ARK værtsfamilie INFO 21-09-2023
Omfang Estimeret: 16,00 moduler
Dækker over: 17 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 5 La France et le Danemark

Et kort forløb med projektarbejde, hvor eleverne i grupper udarbejder en fransksproget præsentation af Danmark + Esbjerg, som de kan vise og udgive på vores fælles platform i samarbejde med vores udvekslingsgymnasium i Marly-le-Roi, Paris.

Omfang: 3%
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 2 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 6 La guerre I OPGIVES TIL EKSAMEN

La guerre I - OPGIVES TIL EKSAMEN

Et forløb om 2. verdenskrig med fokus på Frankrig og især fokus på Paris.

Materiale:
Kernestof:
Ibogen "Témoignages", Systime 2023,  der er under udarbejdelse. Udvalgte øvelser, herunder gloseøvelser med sætninger på fransk og dansk til at tale om 2. verdenskrig på fransk, Pétains tale til det franske folk, antijødisk propaganda samt lytteøvelse med jødisk kvinde, der fortæller om la rafle de Vél d'hiv.
Film: La Rafle (Beslutningen), 2009 af Roselyne Bosch inkl. filmanalyse med fokus på virkemidler, titel, personkarakteristik og handling.
Vi sammenligner filmen med de historiske fakta, inkl. øjenvidneberetning fra la rafle de Vel d'Hiv, som eleverne har læst. Vi diskuterer (lærer at argumentere) hvordan filmen er vinklet, og hvordan og om dette er problematisk.

Træning af og fokus på risikostrategier, argumentation (handouts fra bl.a. bogen Pages d'écriture: Fri skriftlig fremstilling)

Supplerende stof:
Forløbet inkluderer udveksling til Paris primo december, hvor vi besøger le Mémorial de la Shoah i Marais-kvarteret inkl. rundvisning.
Vi besøger også La Cité de l'Histoire, hvor eleverne skal løse opgaver relateret til særligt 2. verdenskrig.

Questions thématiques :

Qu'est-ce qui se passe en France pendant la seconde guerre mondiale ?
Quelle est la situation des Juifs pendant la seconde guerre mondiale ?

Omfang: 6%




Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 14 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 7 Les contes I - OPGIVES TIL EKSAMEN

Forløb om eventyr - OPGIVES TIL EKSAMEN


Fokus på at kunne fortælle om genretræk, specifikke eventyr, symboler, producere egne eventyr,  billedbeskrivelse + delprøve 1 og 2 i relation til emnet.

Eleverne udarbejder egne eventyr i forløbet.

Materiale:
Kernestof:
uddrag fra "Les contes de fées à nouveaux", Systime.dk, herunder:
genrebeskrivelse, billedbeskrivelsesopgaver, delprøve 1+ 2  + quizlets:
1) https://quizlet.com/dk/412855940/les-conte-de-fees-a-nouveau-temagloser-i-kontekst-flash-cards/
2) https://quizlet.com/dk/393427253/les-contes-de-fees-a-nouveau-temagloser-flash-cards/
-Perrault: Le petit chaperon rouge + ordforrådsopgaver, resumé-træning + analyse med særlig fokus på moralen. https://lescontes.systime.dk/?id=130&L=0
Grammatik: passé simple (+pc + imparfait + aspekt) + passiv.
Franskportal: pixigrammatik, særligt 8 + 16 men relevant grammatikken inddrages i kontekst, fx pixigrammatik, 1, 3, 4, 6, 7, 18, 19.
Løbende udtaletræning med fokus på forskellige lyde, udleveret kopi med udtaleregler fra Carte Blanche begyndersystemet.


Questions thématiques :

Qu'est-ce qui caractérise un conte de fée traditionnel et un conte de fée moderne ?
Tu connais un conte de fée ?

Omfang: 6%



Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Blog om Paris 05-01-2024
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 8 les polars I OPGIVES TIL EKSAMEN

Les polars I - krimier - OPGIVES TIL EKSAMEN

Et forløb hvor vi læser og ser et udvalg af krimier og møder krimier gennem mange forskellige teksttyper: billeder, sange, kortfilm og noveller.
Formål:
Kunne beskrive genrens kendetegn på fransk og fortælle om krimier samt selv producere en krimi i grupper.
Vi har fokus på at opbygge et basalt ordforråd til at beskrive handlingen i en krimi, give et resumé og at beskrive genrens elementer: le crime, la victime, le coupable, le motif, le mode opératoire.
forstå hovedindholdet, når der tales fransk om kendte såvel som almene emner, formidlet gennem forskellige medier

– deltage i samtale og diskussion på et klart og nogenlunde flydende fransk om kendte såvel som almene emner
– benytte viden om, hvordan man lærer fremmedsprog, i det daglige arbejde

Særligt grammatisk fokus: passiv men de grammatiske emner inddrages, når de er relevante i konteksten.

Eleverne startede med en brainstorm der genererede et eget-produceret ordforråd til at tale om genren:
Dernæst fabrikerede eleverne i grupper deres egne krimier ved hjælp af det producerede ordforråd.
Så fulgte et studie af forskellige krimier i forskellige medier - med efterfølgende dialog og arbejde med materialet, bl.a. med fokus på at identificere og beskrive krimi-elementerne (se ovennævnte) + personbeskrivelse, handlingsresumé og diskussion.

Materiale:
Kernestof:
Små krimier der kræver opklaring: http://ecole.toussaint.free.fr/lafouine/lafouine.htm
Novelle: le petit homme en imperméable (fra novellesamlingen "Suspense" +quizlet-øvelse med ordforråd + video + puslespilsøvelse til ordforråd:
https://quizlet.com/_252w21     
https://www.youtube.com/watch?v=3E9QctAkqs8

Kortfilm: l'Accordeur du piano
l'Accordeur du piano: https://www.youtube.com/watch?v=KsN0xL3VFBA
http://vimeo.com/72408751  
Kortfilm: Daniel Cattan: Manivelle    
Link: https://www.youtube.com/watch?v=QMlFMOaNYCs
Netflix-serien "Lupin" S1afsnit 1+ 2 inkl. øvelser fra franskportal + personkarakteristik + diskussion af samfundskritik + morale

Supplerende stof:

Kortfilm: Les crayons   
LInk: https://www.youtube.com/watch?v=iRyUyfStNkg
Fjollet kortfilm: Avez-vous déjà vu un crime pas parfait du tout ?
https://www.youtube.com/watch?v=gJDhxC_9ktI  
Belgisk kortfilm: The bloody olive (brugt til ordforrådsøvelse med makker + passiv som grammatisk fokuspunkt
https://www.youtube.com/watch?v=7CS7sdva_K0

Fælles noter:
https://docs.google.com/document/d/1iMaCuJFQvB4r8Gkzubdse_dSE380Sgwpq5-_wagSmGs/edit

Grammatiske elementer, der fik særlig opmærksomhed i forløbet:
Nægtelser
Aspekt (passé composé + imparfait)
Passiv
Conditionnel

Question thématique :

Qu'est-ce qui caractérise le genre policier ?

Omfang: 5%

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 13 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 9 actualités surtout à Paris

billedbeskrivelse + kommunikation + samfundsfagligt emne med særligt fokus på Paris inkl. kontakt til udvekslingsgymnasiet

Omfang: 3%
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 2 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 10 Les jeunes et leurs rêves II OPGIVES TIL EKSAMEN

Et forløb om unge mennesker og deres drømme.

Først repeteres grundlæggende grammatik + billedbeskrivelse og så repeteres ordforrådet fra 2g-emnet "Les jeunes I".
3g-emnet om unge tager udgangspunkt i unge som har det svært, fx på grund af social arv, seksuel orientering, immigrations-udfordringer el. andet.
Formål: Viden om Frankrig og franske samfundsforhold, analyse af fransksprogede tekster, der sættes ind i en kulturel, historisk eller samfundsmæssig kontekst.
Vi arbejder videre med træning af kommunikationsstrategier.  
I forløbet har vi arbejdet med en bred vifte af arbejdsformer og it-værktøjer og har i dette forløb testet samtaletræning med Talk-pal + AI.

Materiale (kernestof)

Documentaire : François Caillard : "Edouard Louis ou la transformation" (Documentaire, 2023. 1h12min)
Livre : Edouard Louis : "Changer : Méthode", Éditions du Seuil, 2021 (extraits/uddrag fra bogens første del, inkl. forord + prologue 1
Vi har hørt uddrag fra teksten oplæst fra lydbogen (prologue 1)
Uddrag frainterview med Edouard Louis i Deadline om politisk elite vs underklasse: https://www.facebook.com/watch/?v=1224485574811437
Film: Yvan Attal: Le brio, 2017  (nøgleord: le racisme, l'immigration, les problèmes d'intégration en France,  être un jeune issu de l'immigration)

Materiale (supplerende stof)
https://forfatterweb.dk/louis-edouard (præsentation af Edouard Louis liv+værker på dansk
Besøg på Vester Vedsted Vingård inkl. rundvisning og madlavning på fransk.
Kort om Pierre Bourdieu

Grammatisk fokus: Pixigrammatik 1-16. Udtaletræning: særligt fokus på at undgå h, at huske tryk på sidste stavelse, vokalgrupper + nasalvokaler

Questions thématiques :
Quels sont les problèmes dans la vie d'une jeune personne en France ?
Qu'est-ce qui peut être difficile dans la vie d'une famille en France quand on est jeune?
Qu'est-ce qui est difficile quand on est un jeune issu de l'immigration ? (..= med indvandrerbaggrund)
Quels peuvent être les problèmes pour une jeune personne à l'école ou au lycée ?

Omfang: 9%

Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Læserbrev : Les jeunes au chômage 28-08-2024
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 13 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 11 Les contes II OPGIVES TIL EKSAMEN

OPGIVES TIL EKSAMEN
Et forløb om mere moderne eventyr end dem, vi arbejdede med i 2g.

Vi arbejdede bl.a. med uddrag af Saint-Exypéry: Le petit Prince, kapitlerne:
Hergé: Tintins eventyr i de to dobbeltalbums Tintin et la Licorne (1943)  og Tintin et le trésor de Rackham le rouge (1945)
Koblet til temaet eventyr og med portræt af den frankofone forfatter Hergés liv og værk.
Via dokumentaren "Tintin et moi",  studerede vi den berømte frankofone forfatter og hans værk, herunder hvad det er, der gør tegneserierne til noget helt unikt, inkl.hvordan man kan studere hele det 20 århundredes historie gennem Hergés albums.
Forløbet rummede qua tegneserie-genren et udvidet fokus på billedbeskrivelse, gambitter og personkarakteristik.
Efter tegneseriedelen af forløbet fortsatte vi vores fokus på eventyr-elementerne i de to læste albums ligesom vi perspektiverede og drog paralleller til perioden: 2. verdenskrig med fokus på både Belgien (Hergé) og Frankrig.
Formål: Indsigt i det 20. århundredes Frankrig + Belgien. Analyse af fransksprogede tekster, herunder argumentationstræning. Fokus på teksternes moraler og budskaber, også set i lyset af deres historiske kontekst.

Materiale:
Saint-Exypéry: Le Petit Prince (dédicace + kapitlerne 1-5, 7, 8, 10-15, 20 og 21 (særligt centreret om kring rosen, planeterne og ræven)
De to albums: Tintin et la Licorne (1943)  + Tintin et le trésor de Rackham le rouge (1945)
Dokumentar: Tintin et moi, Anders Østergaard, 2003
Hjemmeside: www.tintin.fr   (personkarakteristik, quizzer m.m.)
repetition af: Le petit chaperon Rouge (oplæsning, eventyrtræk + aspekt)
materiale fra systime om eventyrgenrens karakteristika (handout)

Supplerende materiale:

Debat-øvelse om de første, kontroversielle Tintin-albums: https://www.francetvinfo.fr/monde/europe/suede-tintin-au-congo-n-est-pas-le-bienvenu-dans-les-bibliotheques_150499.html  
Artikel på dansk fra Berlingske: Den lille prins og hans rose

Arbejdsformer: elev-oplæg, par-arbejde, gruppearbejde, individuelle øvelser og klassegennemgang.

Grammatisk fokus:
kort repetition af passé simple
adjektivers placering og bøjning
futur proche vs futur simple
aspekt-repetition inkl. passé simple
præsens participium og perfektum participium
præpositioner
pronominaladverbierne "en" og "y"
generel repetition af den grundlæggende grammatik med øvelser her: www.franskweekend.dk + franskportalen, pixigrammatik
Udtaleregler + øvelser + Risikostrategier til samtale


Questions thématiques :
qu'est-ce qui caractérise un conte traditionnel ?
qu'est-ce qui caractérise un conte moderne ?


Omfang: 8%
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 22 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 12 La guerre II - OPGIVES TIL EKSAMEN

Et frankofont forløb om krigen i Algeriet, herunder et fokus på det stadig komplicerede forhold mellem Frankrig og Algeriet.

Formål og indhold: forstå hovedindholdet når der tales fransk om kendte og almene emner, både fiktive og ikke fiktive tekster. Diskussionstræning samt argumentationstræning, bl.a. argumentation for hvilken filmtitel, hver elev foretrak og en begrundelse herfor: den franske titel: Loin des hommes. Camus titel: l'hôte eller den danske films titel: Flugten til frihed. (Inklusiv forklaring og diskussion af hver titels fortolkning af filmen)
Forståelse for frankofon og fransk historie og franske samfundsforhold i det 20. århundrede.
Vi har arbejdet med fokus på krigen i Algeriet og Frankrigs ansvar samt forholdet mellem kolonimagt og ex-koloni. Vi har sammenlignet og diskuteret hhv. den franske nationalsang og Algeriets nationalsang og diskuteret hvad de to udtrykker.
Vi har arbejdet med analyse og fortolkning af filmen "Loin des hommes" med særlig fokus på miljø, personkarakteristik, titel og budskab, herunder kritik af Frankrig, der svigter og handler i strid med menneskerettighederne (les droits de l'homme).

Materiale:

Mette Bering og Mimi Sørensen: Entrée basisbog, 2007,  p. 127-131:  Uddrag om Algeriet, inkl. Algeriets nationalsang, les pieds noirs et les harkis, le cahier de Leïla
Film: David Oelhoffen, 2015: Loin des hommes.
sang: Le kassaman (med franske undertekster)  + La marseillaise.

Handouts til kommunikation, inkl. analyse-gloser, fri skr. fremstilling

Differentieret undervisning så nogle elever har arbejdet med oversættelsesopgaver og brugt uddrag af romanen "Kunsten at miste"/"l'Art de perdre"

Supplerende materiale:
Viden om Algeriet. Fokus på nedslag omkring koloniseringen i 1800-tallet + Krigen i Algeriet 1954-62 + kort om Algeriet i vor tid
https://lex.dk/Algeriet_-_historie

Question thématique :

Qu'est-ce qui caractérise la relation entre la France et l'Algérie, surtout pendant la guerre d'Algérie (1954-1962) mais aussi après ?

Omfang: 7%


Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 13 Le polar II - OPGIVES TIL EKSAMEN

Le polar II - opgives til eksamen

Et forløb, der bygger ovenpå forløbet Le polar I. Vi repeterede kort krimitræk (le crime, le/la/les coupable(s), les victimes, l'enquête)  + serien Lupin og dennes samfundskritik og talte om, hvordan krimier tit forholder sig til problemer i den virkelige verden. Fokus på det aktuelle emne terrorisme, helt præcist angrebet på Bataclan i 2015, som episoden fra Criminal France tematiserer.
Vi arbejdede med oplæg om skyld og straf og grænsen mellem uskyldig og skyldig.
Vi arbejdede også med Paris' motto "fluctuat ned mergitur" og dets betydning og dens brug og illustration af sammenholdet efter terrorangrebet i Paris 2015.
Endelig arbejdede vi med en teori om krimigenrens betydning og popularitet.

Materiale:
Criminal France, Episode 1: Emilie (2019)
Artikel:
https://www.paris.fr/pages/fluctuat-nec-mergitur-l-histoire-de-la-devise-de-paris-15814
Artikel om krimigenrens betydning og popularitet, med fokus på det 20. århundrede:
Luc Boltanski: Comment est né le roman policier. Source : Le monde télérama nr. 3243

Fokus på mundtlig kommunikation, resumétræning.
Grammatisk fokus: futur proche og futur simple.

Omfang: 6%






Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 3 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 14 Eksamenstræning og repetition

Et forløb der repeterer den grundlæggende grammatik og træner og vedligeholder ordforrådet til både de kendte og de almene emner.
Intensiv træning af delprøve 1 og 2, billedbeskrivelse, kommunikationsøvelser, lytteøvelser m.m.
En varieret og bred vifte af forskellige materialer og en udpræget differentieret undervisning.

Materialer:

La famille Bélier + materialerne til filmen fra Franskportalen + Delprøve 1 træning
hjemmesiden 1j1actu.com
Diverse sange, inkl. "Maman" af Louane (Eurovision 2025)
Frankofoni-tema i marts (le mois de la francophonie) med fokus på Canada.
Besøg fra Frankrig og kommunikationstræning med de franske elever
Uddrag af episode 1: Asterix og Obélix : Tvekampen, Netflix 2025
Youtube: Hugo Décrypte, forskellige episoder, bl.a. om Macron + La Russie
Youtube + 1j1actu: Léna Situations
Brætspil med online features: Escape room fransk grammatik (Min Læring)
Franskportal: Grammatikøvelser, sange, billedbeskrivelsesøvelser og tips til mdt. eksamen i fransk

10%


Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 28 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 15 Tilladte hjælpemidler til eksamen

SKRIFTLIG EKSAMEN
DELPRØVE 1 HELT UDEN HJÆLPEMIDLER!!!

DELPRØVE 2:

Online adgang:

anvendt fr/fr ordbog: www.larousse.fr
www.ordbogen.com  da/fr fr/da ordbog
i-bog: Bonjour Lyon - adgang via Systime.dk
www.franskportal.dk (via login)


Ikke-online:

Brug desktop versionen af Onenote classnotes 3g-fransk notesbogen – og  IKKE samarbejdsfunktionen.

Le Conjugueur (verbebøjningsprogram - må og kan downloades (téléchargé) Alternativ: brug ordbogens bøjningsskema.
Grammatikbøger + udleverede kompendier + notater i øvrigt + gamle stile.

Husk høretelefoner til delprøve 1 + 2!

UVMS HJÆLPEMIDDELOVERSIGT I FRANSK:
Skr. fransk STX A tilladte hjælpemidler:
Høretelefoner skal medbringes.

Prøven er todelt. I del 2 må føl-
gende benyttes:
Programmer og funktioner i pro-
grammer:
- som ikke kan ændre
elevens tekst-input i
væsentlig grad, fx tekst-
behandlingsprogram-
met i Word, fordi ele-
ven selv skal kunne an-
vende viden om syn-
taks, morfologi, ordfor-
råd m.m.
- som kan læse tekst op
- som giver mulighed for
opslag, fx ordbøger,
grammatikker og digi-
tale bøger

Stavekontrol i Word
Online-ordbøger, der fremgår
af undervisningsbeskrivelsen
Digitale læremidler, der ikke
kan downloades, som fx Min-
Læring

IKKE-tilladte hjælpemidler:

Programmer og funktioner i program-
mer:
- som kan oversætte hele ud-
tryk, verbalformer, ordkæ-
der og længere sammen-
hængende tekstmængder
eller sætninger fra et sprog
til et andet
- som indeholder eller giver
adgang til tekstdatabaser,
hvor eleven kan finde store
dele af eller hele tekster
som originaltekst og/eller i
oversættelse til et moderne
fremmedsprog
- som giver sætnings- og for-
muleringsforslag
- som kan omsætte elevens
tale til tekst
- som genererer ny original
tekst
I prøvens del 1 må ingen hjælpemidler
benyttes

Oversættelsesfunktioner i onlineord-
bøger
Dikterings-og stemmeskrivnings-
værktøjer
Følgende hjælpemidler må desuden
hverken anvendes i online eller off-
line tilstand: AppWriter, Grammarly,
Word Editor, Chrome LiveTekstning,
Microsoft 365 Copilot




Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer