Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er)
|
2022/23 - 2024/25
|
Institution
|
Esbjerg Gymnasium
|
Fag og niveau
|
Idræt C
|
Lærer(e)
|
Birgitte Hvid Mikkelsen, Kasper Kjærsgaard, Tobias Bech Søholt
|
Hold
|
2022 id/c (1c id, 2c id, 2c id ass, 3c id)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel
1
|
Rytmisk opvarmning (EKSAMENSFORLØB)
Formålet med forløbet i rytmisk opvarmning er, at du skal være i stand til at planlægge og udføre et opvarmningsprogram til musik, der varmer kroppen op. Du skal opnå en teoretisk og praktisk indsigt i, hvad et opvarmningsprogram til musik indeholder, hvordan det bygges op, og hvordan man aktivt bruge musikken.
Læringsmål
- Skal kunne høre musikkens tælling og starte bevægelsen på 1. taktslag
- Skal kunne holde rytmen og udføre bevægelser i takt til musikken
- Skal kunne planlægge øvelserne til et opvarmningsprogram
- Skal kunne koordinere bevægelserne og udføre opvarmningsprogrammet teknisk korrekt
- Skal kunne finde egnet musik til øvelserne (herunder optælling af musik)
- Skal kunne argumentere for opbygningen af opvarmningsprogrammet, øvelserne, brug af rum og musikvalget
- Skal kunne vise teoretisk forståelse for, hvorfor man varmer op
Litteratur
- Yubio Idræt C+B (2022) s. 71-72 + s. 1241-1247 + s. 1389-1391
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
9 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
2
|
Net/vægspil
Formålet med forløbet i Net/vægspil er at introducere eleverne for denne boldspilsfamilie. Eleverne præsenteres kort for volley, badminton og pickleball som eksempler på net-vægstpil. Der vil være fokus med igangsætning af spil, regler og kort introduktion til grundslagene men mest af alt glæden ved spillene, da disse indgår i "Klassekampen"
Læringsmål
- Skal kunne sætte spillene i gang med korrekt serv
- Skal kunne tælle point i volleyball og pickleball
- Skal kende grundslagene i spillene - der vil i senere forløb blive lagt vægt på den korrekte tekniske udførelse
Litteratur
- intet
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
8 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
3
|
Flag football (EKSAMENSFORLØB)
BESKRIVELSE:
Forløbet har handlet om, at vi skulle kunne spille en kamp 3 mod 3 i flag football med de fleste regler. Eleverne har undervejs lært at kaste, gribe og løbe ruter, samt udviklet deres egne ruter (playbook). Boldbasis er blevet præsenteret for eleverne i løbet af forløbet for at gøre eleverne opmærksomme på værdien i at gøre sig spilbarhed blandt andet ved hjælp af kommunikation, temposkift og retningsskift.
FAGLIGE MÅL:
- Skal kunne fremvise ruterne ’in’, ’out’, ’hook’ og ’fly’ med fokus på retningsskift og temposkift
- Skal forstå de overordnede regler og idéer med spillet ’flag football’
- Skal kunne kaste og gribe med korrekt teknik (fokus på rotation i kroppen og korrekt release, så bolden flyver stabilt og med korrekt rotation)
- Skal have viden om boldbasiselementerne ’kommunikation’ og ’spilbarhed’ og koble det til praksis
MATERIALER:
- Thing, Michael m.fl.: ’Boldbasis’, s. 9-11 + s. 104-105
- Skadhede, Thomas Sand m.fl. (2022): ’Yubio – idræt C+B’, s. 440-441 (kun det om zone- og mandsopdækning) s. 685-687 + s. 694-695
- Redigerede regler (undervisers egne noter)
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
14 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
4
|
DanceFit
Vi har gennemført et forløb, hvor eleverne er blevet præsenteret for Laban, og hvordan BESS kan anvendes i praksis. Eleverne har udarbejdet en performance præstation på baggrund af følgende kriterier:
- Bestemme jer for et musikstykke (tænk over at musikken skal være i forgrunden)
- Tælle musikstykket op (se skema på næste side)
- Lave en DanceFit koreografi ved at finde på bevægelser til de enkelte dele af musikstykket
- Gennemøve koreografien så I kan fremvise den til resten af klassen
- Reflektere over, hvordan Laban anvendes i koreografien.
Eleverne bedømmes ud fra følgende kriterier:
- Bevægelse til musikken (rytme og bevægelseskvaliteter)
- Koreografiens sværhedsgrad og kreativitet
- Viser forståelse for Labans bevægelseslære og karakteristika ved DanceFit
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
16 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
5
|
CrossFit (EKSAMENSFORLØB)
BESKRIVELSE:
Et forløb med fokus på at lære CrossFit som træningsform, og hvad den står for. Nogle lektioner har mere haft til formål at fokusere på teknik, mens andre hovedsageligt har været træning i form af forskellige WODs (Workout Of the Day). Kravene til eleverne har været, at de i slutningen af forløbet har skulle udarbejde to WODs, som skal vises til eksamen. Vi har desuden snakket om styrketræning og superkompensationsprincippet i forbindelse med forløbet.
FAGLIGE MÅL:
- Fokus på at strukturere og gennemføre to forskellige selvvalgte WOD's.
- Fokus på teknisk korrekte udførte øvelser i to WOD's.
- Fokus på at vise relativ høj fysisk kapacitet (styrke, hurtighed, udholdenhed, smidighed mm.)
- Fokus på korrekt sammensatte WOD's med meningsfulde øvelser.
- Fokus på viden om baggrunden og værdierne for CrossFit
- Fokus på kendskab til følgende WOD's: AMRAP, EMOM, TABATA og FIGHT GONE BAD.
- Fokus på viden om forskellige styrketræningsformer (styrke, vækst og udholdenhed)
LITTERATUR:
- Skadhede, Thomas Sand m.fl. (2022): ’Yubio – idræt C+B’, s. 963-969 + s. 970-976 (selvvalgte øvelser inden for disse sider)
- Wolf, Troels m.fl.: C – det er idræt, s. 32-33 + s. 48-53
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
12 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
6
|
Volleyball (EKSAMENSFORLØB)
BESKRIVELSE:
Fokus med forløbet har været at kunne få spillet volleyball til at fungere til en grad, hvor bolden hovedparten af gangene kan returneres. Det blev blandt andet gjort ved, at vi for det meste kørte med reglen om, at bolden måtte røre jorden en enkelt gang på hver side af nettet. Desuden er smash/blokadespillet ikke blevet introduceres.
FAGLIGE MÅL:
- Skal kunne fremvise slagene ’baggerslag’, ’fingerslag’ og ’underhåndsserven’ med korrekt teknik
- Skal forstå de overordnede regler og idéer med spillet ’volleyball’
- Skal forstå positionerne på banen, og hvem der har, hvilken rolle samt vise det i praksis
- Skal have viden om sundhed, og hvilken effekt fysisk aktivitet har på sundheden
LITTERATUR:
- Skadhede, Thomas Sand m.fl. (2022): ’Yubio – idræt C+B’, s. 575-579 + udvalgte slag på s. 581-583 (se links nedenfor)
- Følgende links fra Yubio, der viser de enkelte slag:
- https://www.youtube.com/watch?v=ak487gBu62A
- https://www.youtube.com/watch?v=jQtRvln84GQ
- https://www.youtube.com/watch?v=8cBMV-y1REo
- Skadhede, Thomas Sand m.fl. (2022): ’Yubio – idræt C+B’, s. 13-15 + s. 33 (om sundhed og fysisk aktivitet)
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
13 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
7
|
Basketball
BESKRIVELSE:
Fokus på forløbet er, at kunne spille en kamp 4 mod 4 på to kurve. Dvs. at få styr på de mest basale regler samt lære centrale tekniske aspekter ved basketball i form af skud, aflevering, dribling og lay-up. Derudover er der blevet arbejdet med nogle finter og spilkombinationer i form af 'give and go' og 'backdoor'.
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
7 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
8
|
Lanciers
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
4 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
9
|
Jive møder Hiphop (EKSAMENSFORLØB)
BESKRIVELSE AF FORLØBET:
Tanken er at give eleverne en fornemmelse af to forskellige danse, der på mange måder adskiller sig fra hinanden såvel kulturelt som teknisk. Eleverne er også blevet præsenteret for Labans bevægelseslære BESS, hvor vi har brugt begreberne til at tale om forskellene mellem de to danseformer. Eleverne har desuden anvendt BESS i deres egen HipHop-koreografi.
FAGLIGE MÅL:
- Fokus på at kunne danse grundtrin i Jive
- Fokus på at kunne vise en eller flere variationer inden for Jive
- Fokus på at kunne danse forskellige HipHop moves.
- Fokus på at kunne sammensætte og vise en samlet HipHop koreografi
- Fokus på at kunne vise rolls, breakdance og/eller freezes i en HipHop koreografi.
- Fokus på Labans bevægelseslære 'BESS'
- Fokus på at kunne redegøre for forskelle mellem de to danseformer
MATERIALER:
- Skadhede, Thomas Sand m.fl. (2022): ’Yubio – idræt C+B’, s. 1262-1264 (Laban) + s. 1302-1308 (eleverne udvælger variationer på disse sider) + s. 1331-1334 + s. 1336-1346 (eleverne udvælger moves her eller fra andre relevante steder)
- 2 Step (https://www.youtube.com/watch?v=2Tgm0sKqGDQ)
- Kick-step (https://www.youtube.com/watch?v=xLhMHci0-Dk)
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
6 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
10
|
Pickleball (EKSAMENSFORLØB)
BESKRIVELSE:
Da ingen elever fra forløbets begyndelse har kendt til pickleball, har forløbets fokus været på en basal introduktion af spillet, hvor enkelte grundlæggende slag er blevet trænet samt spillets regler og grundlæggende taktisk forståelse. Der er spillet i doubler gennem hele forløbet, og dette skal også forevises til eksamen. Vi har desuden talt om offensiv og defensiv spillestil i ketchersport generelt samt i pickleball.
FAGLIGE MÅL:
- Skal have kendskab til slagene ’forhåndsserv’, ’drop’ og ’dink’, samt kunne udføre dem.
- Skal have kendskab til reglerne i pickleball med særlig fokus på reglerne om ’double bounce’ samt ”køkkenet”
- Skal have en taktisk forståelse for spillet ved at kunne udføre en slagsekvens bestående af ’serv -> lang returnering -> drop -> ”dinkduel” med evt. lob (valgfrit)
- Skal have viden om pointtælling og serveregler
- Skal have viden om, hvad der kendetegner et spil som pickleball
- Skal have en forståelse for, hvad der i ketcherspil kendetegner en offensiv og defensiv spillestil.
MATERIALER:
- Bergholdt, Anders (2021): Kursus i Pickleball (kursusmateriale til internt kursus i Pickleball) s. 1-6.
- video om pointsystemet i Pickleball: https://www.youtube.com/watch?v=RoheCHp6IDw&t=1s
- Video af slagduel, som skal forevises: https://www.youtube.com/watch?v=7E6_Ftyc9NA
- Jelby, Ole m.fl.: ’Teknik i badminton’ s. 86.
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
6 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
11
|
Repetition
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
6 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
12
|
Træningsprojekt
BESKRIVELSE:
Træningsprojektet er sat i gang i et overvejende teoretisk modul, hvorefter eleverne har trænet sideløbende med undervisningen. Vi har lavet en konditionstest før træningsperioden og ligeledes afsluttet perioden med en konditionstest. Her skulle eleverne lave refleksioner over deres træning på baggrund af gennemgået teori.
|
Indhold
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
0 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/181/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d52656385552",
"T": "/lectio/181/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d52656385552",
"H": "/lectio/181/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d52656385552"
}