Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er)
|
2022/23 - 2024/25
|
Institution
|
Esbjerg Gymnasium
|
Fag og niveau
|
Idræt C
|
Lærer(e)
|
Hjalmar Nygaard, Maria Willemann, Rune Mørup Koertz
|
Hold
|
2022 id/u (1u id, 2u id, 3u id)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel
1
|
Volleyball
Forløbets indhold og fokus:
Eleverne har arbejdet med volleyball, hvor de har arbejdet baggerslag og fingerslag. Derudover har de arbejdet med serv og smash.
Formål:
Eleverne skal efter endt forløb kunne:
- Fremvise et teknisk korrekt baggerslag og fingerslag
- Serve fra baglinjen og over på modsatte banehalvdel
- Samarbejde, så en af bagspillerne modtager bolden, hvorefter hæveren forsøger at hæve bolden højt op ud til én af siderne ved nettet, hvorefter én af kanterne løber frem og slår bolden over (smash).
- Reglerne i volleyball
Faglige mål:
- opnå kropsbevidsthed
- indgå i og opnå forståelse for egne og andres roller i forskellige, idrætsspecifikke samarbejdsrelationer
- beherske centrale færdigheder i udvalgte idrætsdiscipliner og aktiviteter inden for boldspil
Kernestof:
- aktiviteter, der fremmer kropsbeherskelse og boldbeherskelse
- aktiviteter, der fokuserer på samarbejde og etik
- de for undervisningen relevante digitale redskaber
Anvendt materiale:
- Skadhede, T. S., m.fl. (2022) Yubio Idræt C+B (5. udgave) s. 575-579
Youtubevideoer:
https://www.youtube.com/watch?v=9g7nYQv-kPM
https://www.youtube.com/watch?v=OL1Iq2Dai6A
https://www.youtube.com/watch?v=Uk1wD6oxT1A
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
6,00 moduler
Dækker over:
6 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
2
|
Rytmisk opvarmning
Forløbets indhold og fokus:
Eleverne har arbejdet med at opbygge et rytmisk opvarmningsforløb. De har haft ét modul til hver af de fem sekvenser. I hvert modul skulle de finde passende musik og udforme en sekvens med høj bevægelseskvalitet og med fokus på korrekt udførelse, rytme og at opvarme kroppen.
Formål:
Eleverne skal efter endt forløb kunne:
- Fremvise et rytmisk opvarmningsprogram som indeholder gang, sving, hop, styrke og løb
- Finde musik til de fem sekvenser, der passer i tempo og intensitet
- Følge rytmen og taktslagene i musikken i sekvenserne: Gang, sving og hop. Valgfrit om de følger taktslagene i styrke og løb
Faglige mål:
- opnå kropsbevidsthed
- indgå i og opnå forståelse for egne og andres roller i forskellige, idrætsspecifikke samarbejdsrelationer
- beherske centrale færdigheder i udvalgte idrætsdiscipliner
- udarbejde, gennemføre og evaluere opvarmnings- og træningsprogrammer og i relation hertil kunne redegøre for relevant
fysiologisk teor
Kernestof:
- aktiviteter, der fremmer kropsbeherskelse
- aktiviteter, der fokuserer på samarbejde og etik
- de for undervisningen relevante digitale redskaber
Anvendt materiale:
- Skadhede, T. S., m.fl. (2022) Yubio Idræt C+B (5. udgave) s. 1241-1243
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
6,00 moduler
Dækker over:
7 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
3
|
Legeforløb
Forløbets indhold og fokus:
Eleverne har arbejdet med legeteorier, herunder begreberne Paidia, Ludus, Agon, Alea, Mimicry og Illinx. Derudover har de arbejdet med at koble forskellige lege til begreberne og diskuteret, hvornår noget er leg. De har afprøvet forskellige kategorier af leg:
- Kamplege
- Boldlege
- Gamle lege
- Teambuilding
Derudover har de med udgangspunkt fra aktivitetshjulet udviklet egne lege til forskellige målgrupper (pensionister, folkeskoleelever, gymnasieelever og festgæster)
Formål:
Eleverne skal efter endt forløb kunne:
- Fremvise forskellige typer af leg
- Forstå forskellen på Paidia og Ludus
- Kunne fremvise eksempler på lege, der primært hører under én af de fire kategorier: Agon, Alea, Mimicry og Illinx
Faglige mål:
- opnå kropsbevidsthed
- indgå i og opnå forståelse for egne og andres roller i forskellige, idrætsspecifikke samarbejdsrelationer
Kernestof:
- aktiviteter, der fremmer kropsbeherskelse
- aktiviteter, der fokuserer på samarbejde og etik
- de for undervisningen relevante digitale redskaber
Anvendt materiale:
- Uddrag af forskellige legeteorier (se vedhæftede dokument)
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
5,00 moduler
Dækker over:
4 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
4
|
Basketball
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
7,00 moduler
Dækker over:
7 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
5
|
Crossfit
Crossfit (7 moduler)
Formålet med Crossfitforløbet er en grundlæggende indføring i Crossfit som træningsform, kendskab til de centrale tekniske øvelser og forståelse for de forskellige måder, træningen kan sammensættes på.
Faglige mål:
- Udføre øvelser med egen kropsvægt på en teknisk korrekt måde
- Udføre øvelser med det inddragede udstyr på en teknisk korrekt måde
- Sammensætte og præsentere øvelser og programmer på en fornuftig måde
- Være fysisk i stand til at gennemføre øvelser og programmer
- Støtte, motivere, korrigere og tælle for dine klassekammerater
I forløbet skal eleverne opnå kendskab til fitnessformen crossfit og de bevægemønstre, samt principper, der karakteriserer træningsformen. Herunder:
- WOD (Workout of the day): AMRAP, Fight Gone Bad, EMOM og I GO, YOU GO
- Primære redskaber som: kettlebell, reb, box, vægtbolde/medicinbolde
- Kunne forklare princippet og formålet med træningstypen crossfit
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
7,00 moduler
Dækker over:
7 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
6
|
Pardans
Pardans
Materiale
- Yubio s. 1233 - 1240 (indhold gennemgået i modulerne)
- Yubio s. 1248 - 1252 (indhold gennemgået i modulerne)
- Teksten “Føring” (om føring og dansefatninger)
Formål
Formålet med forløbet i pardans er at opnå en forståelse af de centrale elementer af de udvalgte danse. Vi vil starte med at danse folkedans og Lanciers, hvorefter vi have fokus på der i starten vil være fokus på trin, teknikker, enkelte variationer samt på at få en musikforståelse for dansens rytme og tælling. Senere vil fokus være på engelsk vals og cha-cha-cha, hvor vi først har fokus på føring grundtrin og dernæst får bygget flere variationer på og få finpudset dansens trin, teknik og udtryk. Der arbejdes hen mod en rutine i både engelsk vals og cha-cha-cha, som kan vises til forløbsprøven.
Faglige mål
• Centrale elementer af dansenes tekniske færdigheder mht. fødders, bens og hoftens placering
• Tekniske færdigheder mht. kropsholdning og dansefatninger
• Grundtrinene i engelsk vals og cha-cha-cha
• Variationerne spotdrejning, damedrejning, New York og hand-to-hand
• Variationerne firkant, højredrejning, venstredrejning og throw away oversway
• Sætte forskellige variationer sammen
• Vise en kort rutine for hver af dansene (gerne med alternative variationer)
• Bevæge sig i takt til musikken
• Begynde på det korrekte taktslag i musikken
• Kunne føre en partner/blive ført af en partner
• Kende taktarterne 3/4 og 4/4 og tælle korrekt i hhv engelsk vals og cha-cha-cha.
Forløbsprøve
Forløbsprøven bestod af et ”afdansningsbal”, hvor eleverne viste en rutine i engelsk vals og cha-cha-cha. Eleverne havde selv valgt hvilke variationer der skulle indgå og hvordan det skulle sættes sammen. Vurderingen blev udført ud fra samme princip som evalueringsmatricen på s. 1265 i Yubio.
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
6,00 moduler
Dækker over:
7 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
7
|
Ultimate
Materiale:
- Yubio s. 630 - 637 (historie og regler)
- Yubio s. 657 - 659 (Spirit of the game)
- Yubio s. 631 - 653 (mange af øvelserne fra siderne er brugt, men det har ikke været lektier)
- Hæftet ”DGI - Ultimate i skolen”. Det er ikke noget eleverne har fået udleveret, men er blevet brugt som supplering til Yubio. Specielt er øvelserne ”karussellen” og ”sidelinje-bølgen” blevet brugt.
- https://www.youtube.com/watch?v=xAJpzIu8IY8&t=1373s Ultimatekamp som vi har kigget på
- https://www.youtube.com/watch?v=eQdYZCHuIcI Video om stack
- https://www.youtube.com/watch?v=ddmyURaR3nA Video om stack (øvelse)
Formål
Formålet med ultimateforløbet er en grundlæggende indføring i de vigtigste bestanddele af ultimate. Først gennemgås regler og idé med spillet og de basale kaste- og gribeteknikker. Dernæst bygges ovenpå, hvor både forsvars- og angrebsmuligheder øves. Overblik, præcision og spilbarhed er nøgleord i ultimate. Til sidst i forløbet arbejdes også med nogle taktiske muligheder, hvor begreber ”handler”, ”cutter” og ”stack” gennemgås. Forløbsprøven tager udgangspunkt i de gennemgåede elementer og selvfølgelig evnen til at kunne deltage i det færdige spil.
Faglige mål:
• Beherskelse af baghåndskast til makker 5-10 meter væk med god præcision.
• Kendskab til forhåndskast og mulig aflevering til makker 5-10 meter væk
• Kendskab til hammerkast og mulig aflevering til makker 5-10 meter væk
• Gribe disken med pandekagegrebet hvis discen afleveres korrekt
• Du skal kunne pivotere under pres og aflevere til makker
• Du skal kunne udføre et ”cut” under modtagelse af en aflevering
• Taktisk kendskab til basale regler og ”spirit of the game”
• Taktisk evne til at gøre dig spilbar i de tomme rum
• Du skal vide, hvad det vil sige at være ”handler” og ”cutter”
• Taktisk kendskab til begrebet ”stack”
Forløbsprøve
Forløbsprøven i ultimate bestod først af nogle simple kasteøvelser, dernæst af øvelsen ”sidelinje-bølgen” og til sidst kamp på stor bane. Vurderingen blev udført ud fra samme princip som evalueringsmatricen på s. 656 i Yubio.
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
6,00 moduler
Dækker over:
6 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
8
|
Træningsprojekt
Formålet med træningsprojektet er at I ud fra en målsætning prøver at planlægge et træningsforløb og udføre det (primært udenfor undervisningen). Inden og efter træningsforløbet vil vi foretage hhv. en start- og en sluttest og der vil tillige være en midtvejstest. Undervejs i træningsprojekt skal I føre en træningsdagbog, hvor I skal beskrive jeres aktivitet og vurdere jeres træningsintensitet (Borgskala). Efter sluttesten skal I aflevere en rapport indeholdende målsætning, træningsdagbog, Teoriafsnit, resultater, reflektioner og en konklusion.
Teoriafsnittet i rapporten skal baseres på Yubio s. 67 - 77 og som minimum komme ind på superkompensationsprincipper, restitution og overtræning, fysiologiske tilpasninger under (aerob) træning og typer af motionsformer.
I begyndelsen vil I i idrætsmodulerne blive præsenteret for træningsforslag, mens I senere i forløbet selv skal planlægge hvilken træning I vil lave i idrætsmodulerne.
I vil i træningsforløbet blive vurderet ud fra
1) Resultaterne i jeres tests
2) Jeres træningsforløb (inklusiv træningsdagbog)
3) Jeres rapport (inklusiv målsætninger, teoriafsnit og reflektioner)
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
8,00 moduler
Dækker over:
11 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
9
|
Performance
Materiale
- Yubio s. 1202 - 1204 (Labans bevægelseslære (BESS-konceptet))
Formål
Formålet med forløbet er at give jer værktøjerne til at lave udføre en dansekoreografi, som ikke tilhører nogen bestemt stilart, foran et publikum. Vi starter med at sætte os ind i BESS-konceptet ved hjælp af forskellige øvelser. Efterfølgende vi så fokus at efterligne en koreografi, som andre har lavet og på hvordan man kan bruge musikkens udtryk, når man selv skal finde på bevægelser til en koreografi. Slutteligt får I ca 3 moduler til at lave jeres egen koreografi, som vises til forløbprøven.
Faglige mål
• Kende og benytte BESS-konceptet i forbindelse med jeres arbejde med koreografier
• Kunne lave musikoptælling og benytte i forbindelse med jeres arbejde med koreografier
• Kunne bruge musikkens udtryk i forbindelse med jeres arbejde med koreografier
• I grupper kunne lave og øve en koreografi
• Kunne fremvise en koreografi foran et publikum
Forløbsprøve
I forløbsprøven skulle eleverne vise deres koreografier overfor hinanden. Inden koreografien skulle de kort redegør for hvorledes de havde brugt BESS-konceptet i deres arbejde. Vurderingen blev udført ud fra følgende kriterier:
- BESS - det skal være tydeligt, at I har brugt BESS-konceptet (alle bogstaver) i jeres koreografi.
- Sammenhæng med musik - At I har brugt musikken i jeres valg af bevægelser.
- Udførsel - det skal helst være tydeligt at koreografien er færdig og at I har øvet den.
- Sværhedsgrad - Det er klart at høj sværhedsgrad trækker op. Med høj sværhedsgrad menes der, at jo mere detaljeret og hurtig koreografien er, jo sværere er den. Nogle bevægelser er også sværere at udføre end andre. Det er vigtigt at i finder en passende sværhedsgrad, så den passer til jeres niveau og tidsramme.
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
7,00 moduler
Dækker over:
9 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
10
|
Volleyball
Materiale
- Yubio s. 560 - 562 (teknikbeskrivelser)
- Yubio s. 138 - 139 (Sammenhold og kohæsion)
- Yubio s. 563 - 580 (mange af øvelserne fra siderne er brugt, men det har ikke været lektier)
Formål
Formålet med volleyballforløbet er en grundlæggende indføring i de centrale teknikker og taktikker i volleyball. I de første lektioner vil hovedvægten være på at få lært de forskellige slag (baggerslag, fingerslag og (i mindre grad) smash). Senere i forløbet skifter fokus over til at blive mere fokuseret på sammenspil og taktik. Teoretisk vil vi også have fokus på teamudvikling. I de sidste moduler af forløbet vil der være meget fokus på det færdige spil (og forbedring heraf).
Faglige mål
• Fingerslag med en højde og præcision, der gør det muligt efterfølgende at lave et angreb
• Baggerslag med en præcision og en højde, der gør det muligt for hæveren at spille bolden
• Smash er gennemgået, men har ikke haft det store fokus
• Underhåndsserv og/eller overhåndsserv, der rammer modstanderens bane
• Forståelse for regler og rotationssystem
• Evne til at placere sig rigtigt på banen i forhold til bold og medspillere
• Evne til at spille bolden det taktisk mest fornuftige sted hen
• Teorien bag teamudvikling med primær fokus på sammenhold og kohæsion.
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
6,00 moduler
Dækker over:
6 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/181/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d52656390275",
"T": "/lectio/181/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d52656390275",
"H": "/lectio/181/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d52656390275"
}