Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er)
|
2022/23 - 2024/25
|
Institution
|
Esbjerg Gymnasium
|
Fag og niveau
|
Idræt C
|
Lærer(e)
|
Lasse Eberhard Iversen Meyer, Maria Willemann, Vibeke Platz Samson
|
Hold
|
2022 id/zx (1zx id, 2zx id, 3zx id)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel
1
|
Volleyball
Forløbets indhold og fokus:
Eleverne har arbejdet med volleyball, hvor de har arbejdet baggerslag og fingerslag. Derudover har de arbejdet med serv og smash.
Formål:
Eleverne skal efter endt forløb kunne:
- Fremvise et teknisk korrekt baggerslag og fingerslag
- Serve fra baglinjen og over på modsatte banehalvdel
- Samarbejde, så en af bagspillerne modtager bolden, hvorefter hæveren forsøger at hæve bolden højt op ud til én af siderne ved nettet, hvorefter én af kanterne løber frem og slår bolden over (smash).
- Reglerne i volleyball
Faglige mål:
- opnå kropsbevidsthed
- indgå i og opnå forståelse for egne og andres roller i forskellige, idrætsspecifikke samarbejdsrelationer
- beherske centrale færdigheder i udvalgte idrætsdiscipliner og aktiviteter inden for boldspil
Kernestof:
- aktiviteter, der fremmer kropsbeherskelse og boldbeherskelse
- aktiviteter, der fokuserer på samarbejde og etik
- de for undervisningen relevante digitale redskaber
Anvendt materiale:
- Skadhede, T. S., m.fl. (2022) Yubio Idræt C+B (5. udgave) s. 575-579
Youtubevideoer:
https://www.youtube.com/watch?v=9g7nYQv-kPM
https://www.youtube.com/watch?v=OL1Iq2Dai6A
https://www.youtube.com/watch?v=Uk1wD6oxT1A
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
6,00 moduler
Dækker over:
7 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
2
|
Rytmisk opvarmning
Forløbets indhold og fokus:
Eleverne har arbejdet med at opbygge et rytmisk opvarmningsforløb. De har haft ét modul til hver af de fem sekvenser. I hvert modul skulle de finde passende musik og udforme en sekvens med høj bevægelseskvalitet og med fokus på korrekt udførelse, rytme og at opvarme kroppen.
Formål:
Eleverne skal efter endt forløb kunne:
- Fremvise et rytmisk opvarmningsprogram som indeholder gang, sving, hop, styrke og løb
- Finde musik til de fem sekvenser, der passer i tempo og intensitet
- Følge rytmen og taktslagene i musikken i sekvenserne: Gang, sving og hop. Valgfrit om de følger taktslagene i styrke og løb
Faglige mål:
- opnå kropsbevidsthed
- indgå i og opnå forståelse for egne og andres roller i forskellige, idrætsspecifikke samarbejdsrelationer
- beherske centrale færdigheder i udvalgte idrætsdiscipliner
- udarbejde, gennemføre og evaluere opvarmnings- og træningsprogrammer og i relation hertil kunne redegøre for relevant
fysiologisk teor
Kernestof:
- aktiviteter, der fremmer kropsbeherskelse
- aktiviteter, der fokuserer på samarbejde og etik
- de for undervisningen relevante digitale redskaber
Anvendt materiale:
- Skadhede, T. S., m.fl. (2022) Yubio Idræt C+B (5. udgave) s. 1241-1247
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
6,00 moduler
Dækker over:
5 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
3
|
Legeforløb
Forløbets indhold og fokus:
Eleverne har arbejdet med legeteorier, herunder begreberne Paidia, Ludus, Agon, Alea, Mimicry og Illinx. Derudover har de arbejdet med at koble forskellige lege til begreberne og diskuteret, hvornår noget er leg. De har afprøvet forskellige kategorier af leg:
- Kamplege
- Boldlege
- Gamle lege
- Teambuilding
Derudover har de med udgangspunkt fra aktivitetshjulet udviklet egne lege til forskellige målgrupper (pensionister, folkeskoleelever, gymnasieelever og festgæster)
Formål:
Eleverne skal efter endt forløb kunne:
- Fremvise forskellige typer af leg
- Forstå forskellen på Paidia og Ludus
- Kunne fremvise eksempler på lege, der primært hører under én af de fire kategorier: Agon, Alea, Mimicry og Illinx
Faglige mål:
- opnå kropsbevidsthed
- indgå i og opnå forståelse for egne og andres roller i forskellige, idrætsspecifikke samarbejdsrelationer
Kernestof:
- aktiviteter, der fremmer kropsbeherskelse
- aktiviteter, der fokuserer på samarbejde og etik
- de for undervisningen relevante digitale redskaber
Anvendt materiale:
- Uddrag af forskellige legeteorier (se vedhæftede dokument)
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
5,00 moduler
Dækker over:
4 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
4
|
Ultimate
Forløbsbeskrivelse
Eleverne er blevet introduceret til forskellige kaste- og gribeteknikker samt regler med henblik på dernæst at kunne udvikle færdigheder inden for taktisk forståelse, overblik, præcision og spilbarhed for at kunne spille det færdige spil med nogenlunde kvalitet og flow. Ydermere er eleverne blev introduceret fair play-princippet i Ultimate, som blandt andet indebærer et spil, hvor der spilles uden dommer og Spirit Circle efter kampene.
Faglige mål
- Beherskelse af baghåndskast til makker 5-10 meter væk med god præcision
- Kendskab til forhåndskast og mulig aflevering til makker 5-10 meter væk
- Kendskab til hammerkast og mulig aflevering til makker 5-10 meter væk
- Gribe disken med pandekagegrebet hvis discen afleveres korrekt
- Gribe disken med pincetgreb hvis afleveringen ligger til det
- Taktisk kendskab til basale regler og ”spirit of the game”
- Taktisk evne til at gøre dig spilbar i de tomme rum
- Du skal kunne pivotere under pres og aflevere til makker
- Du skal kunne udføre et ”cut” under modtagelse af en aflevering
Undervisningsmateriale
Tekster:
Yubio (Thomas Sand Skadhede, 5. udgave. 2022)
Side 440-441, 652-656, 657-658 og 678-680
Videomateriale:
- Greb: https://www.youtube.com/watch?v=eNIsyUT-cg8 (18 sekunder)
- Pivotering: https://www.youtube.com/watch?v=ZbHiYUyfQcU (12 sekunder)
- Baghånd: https://www.youtube.com/watch?v=xKLCJQ6FoxA (21 sekunder)
- Forhånd: https://www.youtube.com/watch?v=QMPnhCHktug (25 sekunder)
- Hammerkast: https://www.youtube.com/watch?v=qhHL7m-dEro (23 sekunder)
- Forskellige måder at gribe en disc: https://www.youtube.com/watch?v=kd1Onqoh_1M (30 sekunder)
I alt ca. 8 sider
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
7 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
5
|
Badminton
Eleverne er blevet introduceret for grundlæggende elementer indenfor badmintonspillet, hvor der indledningsvist har været fokuseret på forhånds- og baghåndsgreb og skiftet mellem grebene i forbindelse med forhånds- og baghåndsserv. Dernæst har der været fokuseret særligt på benarbejdet til både for- og bagbanen, som også har dannet grundlaget for øvelsen af de forskellige slag; netdrop, lob, drop og clear, dog med særligt fokus på netdrop og lob. Desuden er eleverne også blevet introduceret i taktisk forståelse for badmintonspillet i en single kamp, hvor undervisningerne primært har fundet sted på halv bane.
Faglige mål
- Kende slagene serv, clear, drop, netdrop, lob
- Være bekendt med de grundlæggende regler i badminton
- Beherskelse af grundlæggende benarbejde frem til nettet og tilbage til baglinjen
- Beherskelse af benarbejde til henholdsvis kort forhånds- og kort baghånds-hjørne
- Rimelig beherskelse af netdrop og lob fra både forhånd og baghånd
- Rimelig beherskelse af clear, drop og lang forhåndsserv
- Kunne udføre slagsekvenser hvor det er tydeligt at se hensigten med slaget
- Have en taktisk forståelse af både boldens og egen placering på banen
Undervisningsmateriale
Tekster:
Yubio (Thomas Sand Skadhede, 5. udgave. 2022)
Side 839-842, 844-845, 850-851 og 854-855.
Videomateriale:
- Forhåndsserv lang https://www.youtube.com/watch?v=KIiFFeyD9Nw (15 sekunder)
- Forhåndsserv kort https://www.youtube.com/watch?v=ELlYC0iwx1U (16 sekunder)
- Baghåndserv lang https://www.youtube.com/watch?v=x0EY1Pqf9TE (12 sekunder)
- Baghåndsserv kort https://www.youtube.com/watch?v=kcbgWajub5Y (16 sekunder)
- Benarbejde kort forhåndshjørne https://www.youtube.com/watch?v=Q88LmqJdP4w (17 sekunder)
- Netdrop forhånd https://www.youtube.com/watch?v=RjjGJSjcbE0 (17 sekunder)
- Forhåndslob https://www.youtube.com/watch?v=i3PKAxrjGPE (16 sekunder)
- Benarbejde kort baghåndshjørne https://www.youtube.com/watch?v=3B6WQdJZrUk (18 sekunder)
- Netdrop baghånd https://www.youtube.com/watch?v=opCOPfn5DSc (16 sekunder)
- Lob baghånd https://www.youtube.com/watch?v=VCS_yLhLsQ0 (14 sekunder)
- Benarbejde langt forhåndshjørne https://www.youtube.com/watch?v=d20RwIgqf8M (23 sekunder)
- Clear forhånd https://www.youtube.com/watch?v=Ay36Js0YQwU (17 sekunder)
- Drop forhånd https://www.youtube.com/watch?v=DglQMS1nses (16 sekunder)
- Benarbejde round the net https://www.youtube.com/watch?v=0uIKWi_AthQ (15 sekunder)
I alt ca. 7 sider
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
7 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
6
|
X-fit
Eleverne er i dette forløb blevet præsenteret for forskellige måder at træne Cross-fit på heriblandt Fight Gone Bad, AMRAP, EMOM, TABATA, I Go You Go, X-fit Team og Climb the Latter. Eleverne er blevet introduceret for og har afprøvet hver af disse måder at træne på, samt stiftet bekendtskab med flere forskellige øvelser og WOD's. Indledningsvis har undervisningen taget udgangspunkt i øvelser med egen kropsvægt, hvor der med tiden er blevet inddraget redskaber såsom Kettlebells, Medicinbolde og Boxe. Undervisningen har endvidere lagt stor fokus på teknisk korrekt udførsel af diverse øvelser, samt den enkeltes kapacitet i forbindelse med at udføre diverse WOD's.
Faglige mål:
- Udføre øvelser med egen kropsvægt på en teknisk korrekt måde
- Udføre øvelser med det inddragede udstyr på en teknisk korrekt måde
- Sammensætte og præsentere øvelser og programmer på en fornuftig måde
- Være fysisk i stand til at gennemføre øvelser og programmer
- Støtte, motivere, korrigere og tælle for dine klassekammerater
- Demonstrere fysisk kapacitet i forbindelse med deres program
Materialer:
Thomas Skadhede, Yubio, 6 udgave (2022)
Side 79-83, 977-982, 983-985, 988-989, 993-996, 998-1000.
s. 45-50 i Yubio (2022) om lungekredsløbet, blodet og hjertet.
Videomateriale:
- Squat/jump squat https://www.youtube.com/watch?v=Q_bdO_TGZZs (22 sekunder)
- Burpees https://www.youtube.com/watch?v=BkB8yNcHAik (30 sekunder)
- Push Up Release https://www.youtube.com/watch?v=qC9z2zUMv74 (7 sekunder)
- High to low plank https://www.youtube.com/watch?v=kJp-8Me6_84 (50 sekunder)
- Atomic sit-ups https://www.youtube.com/watch?v=nXdj8Y9wMKE (9 sekunder)
- Lunges https://www.youtube.com/watch?v=1Wc-h8EmIS8 (17 sekunder)
- Worm walk https://www.youtube.com/watch?v=C99i4ziYKTY (26 sekunder)
- Wall Climber https://www.youtube.com/watch?v=NK_OcHEm8yM (66 sekunder)
- Mountain Climbers https://www.youtube.com/watch?v=cnyTQDSE884 (76 sekunder)
- Shuttle Sprint https://www.youtube.com/watch?v=sOXFCoxkjlA (21 sekunder)
- Box Jump https://www.youtube.com/watch?v=NBY9-kTuHEk&t=21s (44 sekunder)
- Kettle Bell Swing https://www.youtube.com/watch?v=mKDIuUbH94Q&t=4s (59 sekunder)
- Russian Twist https://www.youtube.com/watch?v=9zGdOcq5xgA (8 sekunder)
- Ball to Wall https://www.youtube.com/watch?v=SNs7dUGBxE8 (8 sekunder)
- Kettle Bell Sumo Squat https://www.youtube.com/watch?v=cXfyrhNsCcQ (51 sekunder)
- Power medicine Ball Throws https://www.youtube.com/watch?v=z_Yz6AtjaX4&t=101s (2 min, 12 sekunder)
- Wall Sit https://www.youtube.com/watch?v=-0Q7Lds7B8A (1 minut, 16 sekunder)
- Kettlebell Clean: https://www.youtube.com/watch?v=ZuTKcP6vtfI&t=60s (60 sekunder)
- KB Thruster: https://www.youtube.com/watch?v=2O8VWlQrbvg&t=32s (55 sekunder)
- Goblet Squat https://www.youtube.com/watch?v=mF5tnEBrdkc&t=4s (52 sekunder)
- Sand bag Lunges https://www.youtube.com/watch?v=uU831yLwBkY (11 sekunder)
- Sand bag Back Squat https://www.youtube.com/watch?v=v-RlXbOCZ-0 (40 sekunder)
I alt ca. 10 normalsider
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
7 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
7
|
Hip Hop
I dette forløb er eleverne blevet introduceret kort for Hiphoppens oprindelse og historie, hvorefter de er blevet introduceret i nogle basale loves og udtryk der anvendes, når der danses hiphop og breakdance. I forløbet har de først arbejdet med at skulle lære at udføre allerede etablerede hiphop-koreografier, hvorefter de selv har skullet tilføje enten et powermove eller et freeze, samt få freestylemoves. Afslutningsvis har de selv skullet udarbejde deres egen koreografi til en bestemt sang bestående både af et vers og et omkvæd. I løbet af undervisningen er eleverne blevet introduceret til forskellige måder, hvorpå man kan udarbejde en koreografi fx. ved anvendelse af body-storming eller musikkens/lyrikkens udtryk. Desuden er BESS også blevet gennemgået både som analytisk værktøj og som fremgangsmåde til at give mange forskellige bevægelser et hiphopudtryk.
Faglige mål:
- Kendskab til forskellige Freezes; Shoulder Freeze og Baby Freeze
- Kendskab til forskellige Power Moves; Windmill, Backspin og Six-Step
- Nogenlunde styrke og balance til at kunne udføre et freeze
- Koordination med både arme og ben i takt til musikken ved indlæring af nye serier
- Kunne fremvise bevægelser med et hiphopudtryk
- Sammensætte øvede/kendte bevægelser på en ny måde i en lille koreografi på ca. 4 minutter
- En vis grad af Freestyle/improvisation
- Kunne bevæge dig i takt til musikken og holde et flow
- Kunne anvende BESS til at skabe og analysere sin koreografi.
Materialer:
Thomas Skadhede, Yubio, 5. udgave (2022)
Side 1262-1264 og 1331-1334.
Videomateriale:
- Swan Lake – Dance of the cygnets (The Royal Ballet) (99 sekunder)
- Collapse - Eminem / Baiba Klints ft. EZtwins Hip Hop Dance Choreography / URBAN DANCE CAMP (60 sekunder)
Power moves
- Windmill: https://www.youtube.com/watch?v=swId_MFHywI (203 sekunder)
- Backspin: https://www.youtube.com/watch?v=izg50nID8as (264 sekunder)
- Six step: https://www.youtube.com/watch?v=zPdQ1gN7Ngo (187 sekunder)
Freezes
- Shoulder freeze: https://www.youtube.com/watch?v=kBBGVyVkcT8 (245 sekunder)
- Baby Freeze: https://www.youtube.com/watch?v=Bvqv3Ltivrk (179 sekunder)
I alt ca. 9 sider
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
7,00 moduler
Dækker over:
7 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
8
|
Floorball og sundhed
Træningsprojekt med fokus på floorball
Der er i forløbet med afsæt i et boldspil, hvori der ofte arbejdes med høj puls og aktivitet, været sat fokus på fysisk aktivitets betydning og effekt på helbredet. Eleverne har ud fra en samfundsfaglig vinkel fået præsenteret statistikker over idrætsdeltagelsen for børn, unge og voksne i Danmark, og har ligeledes skulle lave en sundhedsprofil på sig selv ud fra kriterierne i Yubio-bogen. Ønsket med træningsprojektet har været at skabe refleksion over egen sundhed blandt eleverne, og give dem mulighed for at påbegynde en lille ændring, der forhåbentligt kan øge den pågældendes sundhed nu og på sigt.
Floorball:
Eleverne har arbejdet med:
• Pasninger: (Trækpasning og en smule omkring håndledspasning)
• Modtagninger
• Driblinger: herunder fokuspunkter for driblinger såsom: Lavt tyngdepunkt, Løsere greb med nederste hånd, Lang boldkontakt i stedet for at slå til bolden
• Skud: Slagskud, Håndledsskud, Trækskud
• Indgåelse i spil og kamp
- Formation angrebsmæssigt (skabe plads om mål, opstilling i ruderformation omkring mål) og forsvarsmæssigt (zoneopdækning med forskydning efter bold)
• Regler
Derudover er eleverne blevet præsenteret for:
• Finter: 2 typer kropsfinter
Teoretisk:
- Yubio-bogen (2022) s. 615-621 (regler og organisering af floorball)
- Yubio-bogen (2022) s. 28-34 i yubio-bogen kap 1.3, om "Idræt og sundhed": 'fysisk aktivitet hos børn og unge', 'fysisk aktivitet hos voksne' og 'effekter af fysisk aktivitet'
- Udleveret ark med teknikken til træk-, slag- og håndledsskud.
- Udleveret ark til refleksion over træningsprojekt og målsætning.
Videoer:
- skudteknik: https://www.youtube.com/watch?v=oBEugwZk400 (se indtil 2:05 min)
- dribling og greb: https://www.youtube.com/watch?v=Jzd_C2Yj8CA&t=8s
- Pasning (håndled- og trækpasning): https://www.youtube.com/watch?v=JOLG2FMOV3Q
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
6 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
9
|
Les Lanciers
Gennemgang af Les Lanciers
Alle 5 ture er gennemgået med musik
I forbindelse med afgangselevernes gallafest har eleverne danset og arbejdet med Lec Lanciers.
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
4 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
10
|
Vild med dans
Dansediscipliner i forløb: Hiphop, og jive.
Praktiske fokus:
HIPHOP:
- Forevisning af og arbejde med udvalgte hiphop trin herunder bl.a. variationer af two steps samt kick step.
- arbejdet med hiphop dansens særprægede bevægelseskvaliteter og udtryk.
- arbejdet med at videreudvikle på variationer og gøre trinene til sine egne.
- arbejdet med at sammensætte udvalgte trin til dansesekvenser og forevisning af disse inden for rammerne af en hiphop battle.
JIVE:
- arbejdet med jives grundtrin samt udvalgte variationer (træd frem på rock step, newyorker åbning med arme, træd tilbage på rock step, "damen" under arm med drejning, sparkesekvens med ben, parret bytter plads, american spin) --> eleverne behøver ikke forevise alle viste variationer til eksamen.
- arbejdet med sammenspillet i parret ift. at være synkrone (skridtlængde, "herren" fører "damen")
- arbejdet med jives bevægelseskvaliteter
- arbejdet med sammensætning af udvalgte trin til dansesekvens i jive
For begge discipliner er der arbejdet intenst med at tilpasse stilarten til musikken og danse i takt til denne.
Teoretiske fokus:
- Oprindelse af hip hop samt dansens bevægelseskvaliteter
- Oprindelse af jive samt dansens bevægelseskvaliteter
Materialer:
- Skadehede, Thomas Sand (2022): "Yubio - idræt c + b": s.1291-1293 + 1302-1308 (Jive) og s. 1331- 1335 (hiphop)
- Musik anvendt i forløbet:
DJ-Medallion: Pop It Like It's Hot
50 cent: In Da Club
Dr. Dre, Snoop Dogg: The Next Episode
Justin Timberlake: Can't Stop The Feeling
The Blues Brothers: Do You Love Me: Mother Popcorn (You Got To Have A Mother For Me)
Meghan Trainor: Dear Future Husband
Drew Sycamore: I Wanna Be Dancing
Olly Murs: Dance With Me Tonight
Danser med piger: Danser med piger
Andy Fortuna: Little Bitty Pretty One
Los Lobos: La Bamba
Chubby Checker: Let's Twist Again
Culture Club: Karma Chameleon
Christina Aguilera: Candyman
Kenny Loggins: Footloose
Moduler: 6
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
5 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
11
|
Repetition af opvarmningsprogram
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
2 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
12
|
Repetition af X-fit
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
2 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
13
|
Pickleball
Teknisk fokus:
Der er arbejdet meget med:
- Greb (kontinentalgreb eller pistolgreb)
- Dink
- Serv
Der er arbejdet med:
- Drop
- Lob
- Grundslag/returnering
- Vægtoverførsel i forbindelse med slag
Eleverne er præsenteret for:
- Volley/flugtning
Taktik:
- Regler og pointsystem i pickleball (Med særdeles fokus på de 3 særregler: 1) Serv 2) Double-bounce og 3) Non-volley-zone)
- At forsøge at komme frem til NVZL (Linjen foran kitchen)
- Der er udelukkende arbejdet med double i forbindelse med det færdige spil. Herunder er eleverne præsenteret for den mest fordelagtige opstilling i forbindelse med servesituationen for hver af de 4 spillere.
- Der er arbejdet med følgende fordelagtige opbygning af spillet ved de første 3 slag: Dyb serv, lang retur, dropshot (third dropshot)
- Der er arbejdet med forskellige slagserier
Teoretisk fokus:
- Pickleball som spil
- Kredsløbet (Lunger, hjerte og ilttransport med blodet)
Materiale:
- Udleveret kompendium af VP om regler, taktik og teknik (Pickleball - værd at vide)
Videoer:
-Serv: https://www.youtube.com/watch?v=YOASInnqjq0 (ca. 5 min.)
-Returnering 1: https://www.youtube.com/watch?v=I7bAmwXX2PQ (ca. 8 min.)
-Returnering 2: https://www.youtube.com/watch?v=Bml20BN47_w&t=78s (ca. 2 min.)
- Dropshot, video 1: Master the Third Shot Drop – Pickleball 411 (ca. 4 min.)
- Dropshot, video 2: Titel (ca. 4,5 min.)
- Flugtning/volley: Titel (ca. 5,5 min.)
- Lob: Titel (ca. 4,5 min.)
- "No man's land": Pickleball Drill | No Man's Land Drill (ca. 2,5 min.)
Yubio - Idræt C + B, af Skadehede, Thomas Sand m.fl. (e-bog, version 2022), s. 45-50: lungekredsløb, blodet og hjertet)
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
8 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/181/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d52656415814",
"T": "/lectio/181/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d52656415814",
"H": "/lectio/181/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d52656415814"
}