Holdet 3z id (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2023/24 - 2025/26
Institution Esbjerg Gymnasium
Fag og niveau Idræt C
Lærer(e) Hjalmar Nygaard, Rune Mørup Koertz
Hold 2023 id/z (1z id, 2z id, 2z id ass, 3z id)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Badminton
Titel 2 Rytmisk opvarmning
Titel 3 Ultimate
Titel 4 Crossfit
Titel 5 Pardans
Titel 6 Pickleball
Titel 7 Træningsprojekt
Titel 8 Les Lanciers
Titel 9 Performance
Titel 10 Volleyball
Titel 11 Repetition

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Badminton

Materiale
- Yubio s. 780 - 784 (Regler, idé og organisering) gennemgået i timerne
- Yubio s. 785 - 786 (teknikbeskrivelser) gennemgået i timerne
- Yubio s. 787 - 804 (mange af øvelserne fra siderne er brugt, men det har ikke været lektier)

Formål

Formålet med forløbet er en grundlæggende indføring i teknikken omkring spil på en halv bane (single) eller double. Først læres de basale greb og svingsløjfer, derefter bygges benarbejdet og flere forskellige slag på. Der arbejdes med forskellige sammensætninger af slag, og det hele bliver pakket ind i mange forskellige kamplignende spil på en halv bane. Der vil i mindre grad blive spillet på fuld bane er, da det sjælden kan lade sig gøre pladsmæssigt på idræt C-niveau. Forløbet afsluttes med en forløbsprøve, hvor eleverne skal vise forhåndserv, en slagsekvens og det færdige spil (kamp). De enkelte lektioner er bygget op omkring forløbsprøven, så eleverne bliver bedst mulig klædt på til denne.

Faglige mål

• Kende slagene serv, clear, drop, netdrop, lob & smash
• Være bekendt med de grundlæggende regler i badminton
• Beherskelse af grundlæggende benarbejde frem til nettet og tilbage til baglinjen
• Beherskelse af benarbejde til henholdsvis kort forhånds- og kort baghånds-hjørne
• Rimelig beherskelse af netdrop og lob fra både forhånd og baghånd
• Rimelig beherskelse af clear, drop og baghåndsserv
• Kunne udføre slagsekvenser hvor det er tydeligt at se hensigten med slaget
• Have en taktisk forståelse af både boldens og egen placering på banen

Forløbsprøve

Forløbsprøven bestod af et modul, hvor eleverne skal vise en slagsekvens og det færdige spil (kamp). Vurderingen blev udført ud fra samme princip som evalueringsmatricen på s. 807 i Yubio.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 7,00 moduler
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Rytmisk opvarmning

Formålet med forløbet i opvarmning til musik er, at du bliver i stand til at planlægge og udføre et opvarmningsprogram til musik, som varmer kroppen op og gør udøveren klar til at dyrke idræt bagefter. Du skal altså have en teoretisk og praktisk indsigt i, hvad et opvarmningsprogram til musik indeholder, hvordan det bygges op, og hvordan man bruger musikken aktivt.

HVAD SKAL JEG KUNNE?
- Høre musikkens tælling og starte bevægelsen på 1. taktslag i musikken
- Holde rytmen og udføre bevægelser i takt til musikken
- Planlægge øvelserne til et opvarmningsprogram til musik på ca. 15 min
- Finde egnet musik til de fundne øvelser
- Udføre eget opvarmningsprogram og instruere en gruppe/et hold i det
- Argumentere for opbygningen af programmet, øvelserne og musikvalget
- Demonstrere forståelse for progression i intensitet og øvelsesvalg
- Koordinere bevægelser og udføre opvarmningsøvelser teknisk korrekt
- Reflektere og kommentere på andre gruppers opvarmningsprogrammer
- Vise teoretisk forståelse for, hvorfor man varmer op
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 7,00 moduler
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Ultimate

Materiale:
- Yubio s. 663 - 668 (historie og regler)
- Yubio s. 690 - 692 (Spirit of the game)
- Yubio s. 631 - 653 (mange af øvelserne fra siderne er brugt, men det har ikke været lektier)
- Hæftet ”DGI - Ultimate i skolen”. Det er ikke noget eleverne har fået udleveret, men er blevet brugt som supplering til Yubio. Specielt er øvelserne ”karussellen” og ”sidelinje-bølgen” blevet brugt.
- https://www.youtube.com/watch?v=xAJpzIu8IY8&t=1373s  Ultimatekamp som vi har kigget på
- https://www.youtube.com/watch?v=eQdYZCHuIcI  Video om stack
- https://www.youtube.com/watch?v=ddmyURaR3nA Video om stack (øvelse)

Formål
Formålet med ultimateforløbet er en grundlæggende indføring i de vigtigste bestanddele af ultimate. Først gennemgås regler og idé med spillet og de basale kaste- og gribeteknikker. Dernæst bygges ovenpå, hvor både forsvars- og angrebsmuligheder øves. Overblik, præcision og spilbarhed er nøgleord i ultimate. Til sidst i forløbet arbejdes også med nogle taktiske muligheder, hvor begreber ”handler”, ”cutter” og ”stack” gennemgås. Forløbsprøven tager udgangspunkt i de gennemgåede elementer og selvfølgelig evnen til at kunne deltage i det færdige spil.

Faglige mål:
• Beherskelse af baghåndskast til makker 5-10 meter væk med god præcision.
• Kendskab til forhåndskast og mulig aflevering til makker 5-10 meter væk
• Kendskab til hammerkast og mulig aflevering til makker 5-10 meter væk
• Gribe disken med pandekagegrebet hvis discen afleveres korrekt
• Du skal kunne pivotere under pres og aflevere til makker
• Du skal kunne udføre et ”cut” under modtagelse af en aflevering
• Taktisk kendskab til basale regler og ”spirit of the game”
• Taktisk evne til at gøre dig spilbar i de tomme rum
• Du skal vide, hvad det vil sige at være ”handler” og ”cutter”
• Taktisk kendskab til begrebet ”stack”

Forløbsprøve
Forløbsprøven i ultimate bestod først af nogle simple kasteøvelser, dernæst af øvelsen ”sidelinje-bølgen” og til sidst kamp på stor bane. Vurderingen blev udført ud fra samme princip som evalueringsmatricen på s. 689 i Yubio.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 7,00 moduler
Dækker over: 13 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Crossfit

Formålet med Crossfitforløbet er en grundlæggende indføring i Crossfit som træningsform, kendskab til de centrale tekniske øvelser og forståelse for de forskellige måder, træningen kan sammensættes på.

Faglige mål:
- Udføre øvelser med egen kropsvægt på en teknisk korrekt måde
- Udføre øvelser med det inddragede udstyr på en teknisk korrekt måde
- Sammensætte og præsentere øvelser og programmer på en fornuftig måde
- Være fysisk i stand til at gennemføre øvelser og programmer
- Støtte, motivere, korrigere og tælle for dine klassekammerater

I forløbet skal eleverne opnå kendskab til fitnessformen crossfit og de bevægemønstre, samt principper, der karakteriserer træningsformen. Herunder:

- WOD (Workout of the day): AMRAP, Fight Gone Bad, EMOM og I GO, YOU GO
- Primære redskaber som: kettlebell, reb, box, vægtbolde/medicinbolde
- Kunne forklare princippet og formålet med træningstypen crossfit
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 13 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Pardans

Formål
Formålet med forløbet i pardans er at opnå en forståelse af de centrale elementer af de udvalgte danse. Vi vil starte med at danse folkedans og Lanciers, hvorefter vi have fokus på der i starten vil være fokus på trin, teknikker, enkelte variationer samt på at få en musikforståelse for dansens rytme og tælling. Senere vil fokus være på engelsk vals og cha-cha-cha, hvor vi først har fokus på føring grundtrin og dernæst får bygget flere variationer på og få finpudset dansens trin, teknik og udtryk. Der arbejdes hen mod en rutine i både engelsk vals og cha-cha-cha, som kan vises til forløbsprøven.
Faglige mål
• Centrale elementer af dansenes tekniske færdigheder mht. fødders, bens og hoftens placering
• Tekniske færdigheder mht. kropsholdning og dansefatninger
• Grundtrinene i engelsk vals og cha-cha-cha
• Variationerne spotdrejning, damedrejning, New York og hand-to-hand
• Variationerne firkant, højredrejning, venstredrejning og throw away oversway
• Sætte forskellige variationer sammen
• Vise en kort rutine for hver af dansene (gerne med alternative variationer)
• Bevæge sig i takt til musikken
• Begynde på det korrekte taktslag i musikken
• Kunne føre en partner/blive ført af en partner
• Kende taktarterne 3/4 og 4/4 og tælle korrekt i hhv engelsk vals og cha-cha-cha.  


Vals - variationer
- Grundtrin
- Firkant
- Throw away oversway
- Højredrejning
- Venstredrejning

Cha cha cha - variationer
- Grundtrin
- New York
- Spotdrejning
- Hand to hand
- Damedrejning
- Triple lockstep


Forløbsprøve
Forløbsprøven bestod af et ”afdansningsbal”, hvor eleverne viste en rutine i engelsk vals og cha-cha-cha. Eleverne havde selv valgt hvilke variationer der skulle indgå og hvordan det skulle sættes sammen. Vurderingen blev udført ud fra samme princip som evalueringsmatricen på s. 1265 i Yubio og efter nedenstående kriterier:

Det kigger vi efter:
- Kan man grundtrinene? Sikkert?
- Bruger man trinene på det rigtige taktslag i musikken?
- Kan man de forskellige variationer vi har øvet?
- Er man sikker i de forskellige variationer?
- Kigger man de rigtige steder? (på hinanden, på publikum og meddansere og i hvert fald ikke på fødderne)
- Sværhedsgrad - lav jeres sekvens så svær så mulig. Dog ikke så svær, at I ikke magter den.
- Kommer man godt rundt på dansegulvet (specielt vals)?
- Har man det rigtig udtryk i vals? (elegant, svævende, ned - op - op)
- Har man det rigtigt udtryk i cha cha cha? (Fest, sjov, glæde, smil, øjenkontakt, hofter med)
- Kan man andre variationerne, som vi ikke har gennemgået (Yubio)?
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 16 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Pickleball

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 7,00 moduler
Dækker over: 14 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer


Titel 8 Les Lanciers

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 4,00 moduler
Dækker over: 4 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 9 Performance

Materiale
- Yubio s. 1308 - 1310 (Labans bevægelseslære (BESS-konceptet))
- Følgende musikvideoer, som vi har snakket om og fundet inspiration i
- https://youtu.be/09yJUYDrBzg?si=0_38YUiaePP2I42v
- https://youtu.be/REPPgPcw4hk?si=iYGsScdEndSn6r9V
- https://youtu.be/-Rot9uaVO8s?si=nzanLjuRWGtd8M6e  
- https://youtu.be/M1_CLW-NNwc?si=fUaodkqWC8eZYQpL
- Teksten ”Faser i et motorisk læringsforløb”
Formålet med forløbet var at give jer værktøjerne til at lave udføre en dansekoreografi (en performance), som ikke tilhører nogen bestemt stilart, foran et publikum. Vi startede med at sætte os ind i BESS-konceptet ved hjælp af forskellige øvelser (2 moduler). Efterfølgende havde vi fokus at bruge musikken, når man selv skal finde på bevægelser til en koreografi (1 moduler). Slutteligt havde I 3 moduler til at lave jeres egen koreografi (se opgavebeskrivelse ), som blev fremvist til forløbsprøven.

Faglige mål
• Kende og benytte BESS-konceptet i forbindelse med jeres arbejde med koreografier
• Kunne lave musikoptælling og benytte det i forbindelse med jeres arbejde med koreografier
• Kunne bruge musikkens udtryk i forbindelse med jeres arbejde med koreografier
• I grupper kunne lave og øve en performance
• Kunne fremvise en performance foran et publikum

Forløbsprøve
I forløbsprøven skulle eleverne vise deres koreografier overfor hinanden. Det var et krav at performancen blev bygget om en lille historie/et tema/ en rød tråd, som gerne skulle være tydelig. Eleverne afleverede en side hvor historien blev beskrevet og hvor de også beskrev hvorledes de havde brugt BESS-konceptet i deres performance. Eleverne blev bedømt på følgende:

- BESS - det skal være tydeligt, at I har brugt BESS-konceptet (alle bogstaver) i jeres koreografi.
- Sammenhæng med musik - At I har brugt musikken i jeres valg af bevægelser.
- Udførsel - det skal helst være tydeligt at koreografien er færdig og at I har øvet den.
- Sværhedsgrad - Det er klart at høj sværhedsgrad trækker op. Med høj sværhedsgrad menes der, at jo mere detaljeret og hurtig koreografien er, jo sværere er den. Nogle bevægelser er også sværere at udføre end andre. Det er vigtigt at i finder en passende sværhedsgrad, så den passer til jeres niveau og tidsramme.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 8,00 moduler
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 10 Volleyball

Materiale
- Yubio s. 584 - 592 (historie og regler)
- Yubio s. 593 - 595 (teknikbeskrivelser)
- Yubio s. 139 - 142 (Sammenhold og kohæsion)
- Yubio s. 596 - 613 (mange af øvelserne fra siderne er brugt, men det har ikke været lektier)

Formål

Formålet med volleyballforløbet er en grundlæggende indføring i de centrale teknikker og taktikker i volleyball. I de første lektioner vil hovedvægten være på at få lært de forskellige slag (baggerslag, fingerslag og (i mindre grad) smash). Senere i forløbet skifter fokus over til at blive mere fokuseret på sammenspil og taktik. Teoretisk vil vi også have fokus på teamudvikling, og eleverne vil således i en stor del af forløbet arbejde/spille sammen med det samme hold.
Faglige mål
• Fingerslag med en højde og præcision, der gør det muligt efterfølgende at lave et angreb
• Baggerslag med en præcision og en højde, der gør det muligt for hæveren at spille bolden
• Smash hvor der sættes af på to ben, og bolden slås over nettet med en hånd
• Underhåndsserv, der rammer modstanderens bane
• Forståelse for regler og rotationssystem (inkl. opstillinger med indløb)
• Evne til at placere sig rigtigt på banen i forhold til bold og medspillere
• Evne til at spille bolden det taktisk mest fornuftige sted hen
• Volleyballs historie
• Teorien bag teamudvikling med primær fokus på sammenhold og kohæsion.

Forløbsprøve
Forløbsprøven bestod af at eksamensgrupperne lavede en mini-drejebog, hvor de udvalgte 1-2 øvelser, som blev forevist for RK. Efterfølgende var der fælles kamp.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 11 Repetition

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 3,00 moduler
Dækker over: 3 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer