Esbjerg Gymnasium
lan
Hovedmenu
history
Versionsinformation
Esbjerg Gymnasium
Hovedmenu
Log ind
keyboard_arrow_down
login
Brugernavn
login
MitID
Kontakt
Hjælp
Hjælp
Holdet 3g FR-s/v (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse
menu
document_scanner
Vis udskriftsvenlig udgave
print
Print med tilpasset bredde til A3
print
Print med tilpasset bredde til A4
Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er)
2023/24 - 2026/27
Institution
Esbjerg Gymnasium
Fag og niveau
Fransk A
Lærer(e)
Amalie Boe Frimodt-Møller, Mia Thorbensen
Hold
2023 FR/s+v (
1g FR-gr
,
1g FR-s/v
,
2g FR-s/v
,
3g FR-s/v
)
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1
Identité (fransk grundforløb)
Titel 2
Ici on parle français (begynderforløb - 1. g)
Titel 3
Les jeunes et leurs rêves I OPGIVES TIL EKSAMEN
Titel 4
Les polars I - OPGIVES TIL EKSAMEN
Titel 5
Udveksling PARIS
Titel 6
La guerre I -opgives til eksamen
Titel 7
Les contes I - opgives til eksamen
Titel 8
Asterix et Obélix
Titel 9
2b fransk tilladte hjælpemidler til årsprøven
Titel 10
Les jeunes et leurs rêves II - OPGIVES TIL EKSAMEN
Titel 11
Les polars II - OPGIVES TIL EKSAMEN
Titel 12
Les contes II - OPGIVES TIL EKSAMEN
Titel 13
La guerre II - OPGIVES TIL EKSAMEN
Titel 14
Repetition
Titel 15
Tilladte hjælpemidler til mdt og skr eksamen
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1
Identité (fransk grundforløb)
Identitet (første 12 moduler i 1. g, uden bog)
FORMÅL:
- At eleverne lærer basale vendinger og idiomatiske udtryk
- At eleverne opnår et basisordforråd om person- og identitetsrelaterede emner
INDHOLD:
Gloseindlæring og samtaletræning uden bog men med brug af klasseværelset, plancher, billeder, samt illustrationer, tegninger og semantisk ordnede ordlister.
EMNER:
- Præsentere sig selv (navn, alder, fødselsdato, nationalitet og i hvilken by man bor)
- Familie
- Professioner
- Kæledyr
- Tallene 1-31
- Måneder
- Klasselokalet
- Verbet "être" i præsens
- Bolig og eget værelse
- Verbet "porter" i præsens
- Tøj
- Farver
- Fritid
Indhold
Kernestof:
Se denne video for at lære at præsentere sig og sige hej på fransk. :) I skal selvfølgelig IKKE kunne hele videoen udenad til i dag. :) Vi arbejder med nogle af udtrykkene fra videoen i dag. :)
Introduce yourself in French | Super Easy French 62
Prøv at se om I kan huske fra sidste gang, hvordan man siger følgende på fransk:
Øv tallene 1-10 ved at se og lytte til nedenstående video.
French Numbers Song - Compter de 1 à 10 - Les Chiffres et les Nombres en Chanson - Learn French
Repeter tallene 1-10 og lær tallene 11-20 ved at se og lytte til nedenstående video.
Les chiffres et les nombres de 1 a 20 - alain le lait (French numbers from 1 to 20)
Ting og personer i klasselokalet - franske gloser - lydskrift
Verbe être au présent de l'indicatif - alain le lait
Lav denne lytteøvelse (Description d'une maison (2)): Hør teksten læst op og følg med i teksten nedenunder. Klik på "vitesse lente" for langsomt læsetempo. Hør gerne to gange mens du følger med i teksten. Copypaste teksten ind i OneNote/Word og highl
Træn/repetér at tale om bolig + møbler på fransk ved at se og høre videoen i linket nedenfor. Sæt videoen på pause undervejs, så I træner at sige centrale bolig- og møbelgloser højt på fransk.
What Is Your House Like: Home and Furniture Vocabulary in French | Super Easy French 113
Se nedenstående video for at blive introduceret til de franske gloser for tøj og diverse accessories (smykker osv.). Læg især mærke til gloserne for det tøj og de accessories I selv normalt har på og skriv dem ned og øv jer på at udtale dem på fransk
French Clothing Vocabulary | Super Easy French 98
Øv nedenstående Quizlet-sæt om franske tøjgloser. Lav de forskellige øvelser (flashcards, learn osv.). Lyt også til udtalen af de franske ord (ved at klikke på højtalerikonet ud for hvert ord). Øv jer også på at læse de franske tøjgloser højt på fran
Les vêtements
Udfyld nedenstående dokument om jer selv og jeres fritid. Der er to eksempler nederst i dokumentet på, hvordan man kan udfylde det. I skal ikke finde ekstra fritidsgloser i ordbogen. Brug kun gloserne i dokumentet (I kommer til at lære flere fritidsg
Min fritid - indledende præsentation.docx
description
Compter jusqu'à 40
Les mois de l'année - alain le lait (French months of the year)
Ingen lektier. :-)
Skriftligt arbejde:
Titel
Afleveringsdato
Præsentation af bolig eller rum i bolig
15-09-2023
Je me présente (jeg præsenterer mig)
15-10-2023
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 13
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 2
Ici on parle français (begynderforløb - 1. g)
Vi arbejder med kapitel 1-16 i begyndersystemet "Ici on parle français" på
www.franskportal.dk
udarbejdet af Karen Schumacker, Forlaget Passion.
Eleverne lærer de basale ord og vendinger og grammatik, som man som har brug for.
Eleverne bruger
www.franskportal.dk
til grammatik og ordforrådsopgaver m.m. samt Gyldendals Røde Ordbøger på
ordbogen.com
.
Forløbet indbefatter også en fransk sprogdag med fokus på OL i Paris 2024.
Omfang: 18 %
Indhold
Kernestof:
Medbring jeres computer og hørebøffer. 🎧 😊
2023-10-31 Faste pladser 1. g fransk.docx
description
Øv jer godt på oplæsningen af tekst 1 "Bonjour" og tekst 2 "Une présentation" på Franskportal. Brug lydfilerne🔊 øverst til højre til hjælp 😊. Oversæt sætningerne til dansk.
Træn så gloserne her med speller: Spell: 1. Bonjour | Quizlet. Husk 🔊.
Lav alle de røde øvelser i kapitlet "1. Bonjour" på Franskportal færdig, hvis I ikke nåede allesammen sidste gang.
Øv jer godt på tallene 0-10 i kapitel 3 på Franskportal. Brug lydfilen 🔊 øverst til højre til hjælp 😊. I skal kunne dem udenad både mundtligt og skriftligt i dag 😊.
Lav de røde øvelser 3.A + 3.B + 3.C i kapitel 3 på Franskportal .
Husk altid at have jeres hørebøffer med til fransktimerne. 🎧 😊
Øv jer godt på oplæsningen af tekst 3 "C'est combien ?" på Franskportal. Brug lydfilen 🔊 øverst til højre til hjælp 😊. Oversæt sætningerne til dansk.
Lav følgende øvelser i kapitlet "3. C'est combien ?" på Franskportal færdig, hvis I ikke nåede allesammen sidste gang: 3.D-3.F samt "3 Test" og "3 Skriveopgave".
Øv gloserne til tekst 4 i kapitel 4 her med flashcards, learn, test og match: 4.A. Husk lyd 📣😊
Repeter de bundne personlige pronominer som subjekt: 4.C. Repeter også verbet être (u): at være: 4.D.
2023-10-31 Faste pladser 1. g fransk - 219.docx
description
Øv jer godt på oplæsningen af tekst 4 "À la cantine" på Franskportal. Brug lydfilen 🔊 øverst til højre til hjælp 😊. Oversæt sætningerne til dansk.
Lav øvelse 4.B og 4 Test i kap. 4 på Franskportal.
2023-10-31 Faste pladser 1. g fransk - 008A.docx
description
Øv gloserne til teksten i kapitel 5 her med flashcards, learn, test og match: 5.A. Husk lyd 📣😊
Øv jer på at bøje 1. bøjningsverbet "parler" (at tale) i præsens: 5.C. Repeter også det uregelmæssige verbum "être" (at være) i præsens: 4.D.
Øv jer godt på oplæsningen af tekst 5 "Nationalité et langue" på Franskportal. Brug lydfilen 🔊 øverst til højre til hjælp 😊. Hvis I ikke var der i går, så skal I også oversætte sætningerne til dansk (det er nemlig en forudsætning at forstå sætninge
Lav følgende øvelser i kap. 5 på Franskportal færdig: Alle øvelserne 5.B til 5.E, 5 Test og 5 Skriveopgave.
Øv gloserne til teksten i kapitel 6 her med flashcards, learn, test og match: 6.A. Husk lyd 📣😊
Øv jer godt på at oversætte teksten "6. Ils sont francophones" i kapitel 6 på Franskportal til dansk. 😊
Øv jer godt på oplæsningen af tekst 6 "Ils sont francophones" på Franskportal. Brug lydfilen 🔊 øverst til højre til hjælp 😊.
Lav følgende øvelser i kap. 6 på Franskportal færdig: Øvelserne 6.B til 6.D og 6 Skriveopgave.
Vi spiller julebanko i dag baseret på gloserne I har lært i kapitel 1-6 på Franskportal . Så som forberedelse til vores julebanko kan I genlæse teksterne i kapitlerne og/eller lave nogle af ordforrådsøvelserne i kapitlerne. Husk skriveredskaber! 😊
2024-01-09 Faste pladser 1. g fransk - 201.docx
description
Verbe avoir au présent de l'indicatif - alain le lait
Les chiffres et les nombres de 1 a 20 - alain le lait (French numbers from 1 to 20)
Repeter reglerne for bøjning af adjektiver i køn og tal.
Genlæs teksten i kap. 7 på Franskportal .
Lav følgende øvelser i kap. 7 på Franskportal færdig: 7.B + 7.C + 7.E + 7.F.
Lav følgende øvelser i kap. 7 på Franskportal færdig: "7 Skriveopgave" og 7.D.
FRIVILLIGE LEKTIER TIL I DAG: Hvis I har tid tilovers, kan I læse op på emnerne til franskprøven d. 23/1.
Genlæs teksten i kap. 8 på Franskportal .
Lav følgende øvelser i kap. 8 på Franskportal færdig: 8.A + 8.B + 8.C + 8.E.
Informationer om franskprøven.docx
description
Husk at medbringe skriveredskaber til prøven. :-)
Les jours de la semaine - alain le lait (French days of the week)
Øv gloserne til teksten i kapitel 9 her med flashcards, learn, test og match: 9.A. Husk lyd 📣😊
Besked til Katrine: Hvis du kommer i dag, så har jeg reserveret et lokale til dig til franskprøven. Men mød op i lokale 201. :-)
Genlæs teksten i kap. 9 på Franskportal .
Lav følgende øvelser i kap. 9 på Franskportal færdig: 9.B + 9.C + 9.D + 9.E + 9.F.
2024-02-28 Faste pladser 1. g fransk - 201.docx
description
Ingen lektier. :-)
Porter - at have på (1. bøjning, præsens)
Øv jer godt på at oversætte teksten "10. Qu'est-ce que tu portes aujourd'hui ?" i kapitel 10 på Franskportal til dansk. 😊
Lav følgende øvelser i kap. 10 på Franskportal færdig: 10.A + 10.B + 10.C + 10.D + 10.E + 10.F + 10 Test.
Lav "10 Skriftlig opgave" i kap. 10 på Franskportal færdig.
Øv jer godt på oplæsningen af teksten "10. Qu'est-ce que tu portes aujourd'hui ?" i kapitel 10 på Franskportal. Brug lydfilen 🔊 øverst til højre til hjælp 😊.
Mettre bøjning (at lægge/sætte)
Øv jer godt på at oversætte teksten "12. Albert met la table" i kapitel 12 på Franskportal til dansk. 😊
Lav følgende øvelser i kap. 12 på Franskportal færdig: 12.B + 12.C + 12.G + 12.H.
Øv jer godt på oplæsningen af teksten "12. Albert met la table" i kapitel 12 på Franskportal. Brug lydfilen 🔊 øverst til højre til hjælp 😊.
12. Albert met la table - franske præpositioner
Lav følgende øvelser i kap. 12 på Franskportal færdig: 12.D + 12.E + 12.F.
Øv jer godt på oplæsningen af teksten "12. Albert met la table" i kapitel 12 på Franskportal. Brug lydfilen 🔊 øverst til højre til hjælp 😊. Læs og forstå også teksten igen, så I kan huske handlingen (det indholdsmæssige).
Bøjning af faire
Øv jer godt på at oversætte teksten "11. Quel temps fait-il aujourd'hui ?" i kapitel 11 på Franskportal til dansk. 😊
Lav følgende øvelser i kap. 11 på Franskportal færdig: 11 Skriveopgave + 11 Test + 11.A + 11.B + 11.C.
Øv jer godt på oplæsningen af teksten "11. Quel temps fait-il aujourd'hui ?" i kapitel 11 på Franskportal. Brug lydfilen 🔊 øverst til højre til hjælp 😊. Læs og forstå også teksten igen, så I kan huske handlingen (det indholdsmæssige).
Øv gloserne til teksten i kapitel 13 her med flashcards, learn, test og match: 13.A. Husk lyd 📣😊
Øv jer godt på at oversætte teksten "13. Une interview" i kapitel 13 på Franskportal til dansk. 😊
Interrogative pronominer (spørgeord).pptx
description
Lav følgende øvelser i kap. 13 på Franskportal færdig: 13 Skriveopgave + 13.B + 13.C + 13.D + 13.E.
Delprøve 1 la télé - tilpasset.doc
description
Ingen lektier. :-) Vi arbejder videre med vores delprøve 1 fra sidste gang (og laver også andre aktiviteter).
1. bøjning Aimer
Lav følgende øvelser i kap. 14 på Franskportal færdig: 14.A + 14.B + 14.E + 14.F.
Øv jer godt på at oversætte teksten "14. Un reportage" i kapitel 14 på Franskportal til dansk. 😊
Øv gloserne til teksten i kapitel 15 her med flashcards, learn, test og match (hvis I ikke nåede det i onsdags): 15.A. Husk lyd 📣😊
Øv jer godt på oplæsningen af teksten "15. Quelle heure est-il ?" i kapitel 15 på Franskportal. Brug lydfilen 🔊 øverst til højre til hjælp 😊.
Øv jer godt på at oversætte teksten "15. Quelle heure est-il ?" i kapitel 15 på Franskportal til dansk. 😊
Lav følgende øvelser i kap. 14 på Franskportal færdig: 14.C + 14.D + 14 Test.
Ingen lektier. :-) I dag skal I arbejde selv. Opgaverne ligger under "Præsentation" her på dagens lektion og er tilgængelige for jer 15 min. før, timen starter.
Bøjning af aller
Lav følgende øvelser i kap. 15 på Franskportal færdig: 15.B + 15.C + 15.D + 15 Skriveopgave.
Medbring jeres besvarelse af opgave 1 i "16 Skriftlig opgave" fra jeres arbejd selv-modul sidste onsdag.
Øv jer godt på oplæsningen af teksten "16. La journée de monsieur Ledistrait" i kapitel 16 på Franskportal. Brug lydfilen 🔊 øverst til højre til hjælp 😊.
Klokken.pptx
description
Lav følgende øvelser i kap. 15 og 16 på Franskportal færdig: 15.E + 16.C + 16.E + 16.F + 16 Skriveopgave.
Medbring jeres skriftlige oversættelse af teksten "16. La journée de monsieur Ledistrait" i kap. 16 på Franskportal samt grammatikopgaven, I lavede i det ene arbejd selv-modul i sidste uge.
tilmelding udveksling 2024 .docx
description
Læs fil + tilmeld dig så snart som muligt :) :) :)tilmelding udveksling 2024 .docx
description
Repeter nedenstående emner. På denne måde bliver I supergodt klædt på til vores stjerneløb i dag. :-) Husk at medbringe en blyant/kuglepen.
Medbring grammatikopgaven, I lavede i arbejd selv-modul d. 7/5.
Vi spiller banko i dag baseret på gloserne, I har lært indtil nu på Franskportal . Husk skriveredskaber! 😊
Skriftligt arbejde:
Titel
Afleveringsdato
Franskprøve
23-01-2024
Kapitel 5: Oversættelse dansk - fransk
21-02-2024
Kapitel 8: Oversættelse dansk - fransk
21-02-2024
Kapitel 10: Oversættelsesopgave om tøj og farver
17-03-2024
Kapitel 12: Billedbeskrivelse
14-04-2024
Arbejd selv
08-05-2024
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 45
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 3
Les jeunes et leurs rêves I OPGIVES TIL EKSAMEN
OPGIVES TIL EKSAMEN
Et forløb om ungdom, identitet og fremtidsplaner.
Vi arbejder primært med særligt bog + film/sæbeoperaen "Quatre Amis" , hvor vi bl.a. laver resumeer af episoderne, laver personkarakteristikker og diskuterer de forskellige dilemmaer og problemer, men vi kigger også på den franske ungdom i dag og sammenligner det franske og det danske skolesystem som optakt til vores udvekslingsrejse, hvor eleverne både skal prøve at gå i gymnasiet i Frankrig - Marly-le-Roi og bo hos franske familier.
Vi genopfrisker desuden at præsentere sig selv, sine fritidsinteresser m.m. og korresponderer med vores udvekslings-elever i Paris.
Materiale:
Bog: Quatre Amis, Mette Bering og Mimi Sørensen, Gyldendal, 2010
Reality-serie "The ultimatum" Frankrig, episode 1, på Netflix til at cementere ordforråd til ungdom, konflikter + kærlighed + præsentation.
Arbejdsformer: lytteøvelser, tekstlæsning i par, grupper, forskellige kommunikations-øvelser inkl. træning af samtalevedligeholdelse med gambitter.
Faglige mål:
Eleverne får indsigt i franske unges dagligdag med skole og venner, og arbejder videre med ordforrådet fra 1.g.
Materialet lægger op til såvel mundtlighed som skriftlige øvelser og introducerer billedanalyse.
Grammatiske fokuspunkter: adjektiver inka. gradbøjning, Le passé composé, imparfait (+aspekt) + le futur proche, le passé récent, pronominer, de regelmæssige verbers bøjningsformer samt gloseindlæring, kommunikationstræning.
Udtale: vokalgrupper inkl. nasalvokal.
Aldrig h + huske stumme slutkonsonanter.
tryk på sidste stavelser.
QUESTIONS THEMATIQUES
Qu'est-ce qui caractérise les jeunes ?
Quels sont leurs problèmes et leurs rêves ?
Quelles différences peuvent-t-on trouver entre la vie des jeunes en France et la vie des jeunes au Danemark ?
Omfang: 5%
Indhold
Kernestof:
Bonjour ! Jeg glæder mig til fransktimer med jer :) :) Forbered en mikro-præsentation af jer selv på fransk -ca. 1 minut: navn, fritidsinteresser, arbejde, familie m.m. På dansk vil jeg også gerne lige høre, hvorfor I har valgt fransk, hvad I er glad
Sørg for at have fundet vores fransk-notesbog i Onenote via Office Teams 2g-3g fransk 24-26 og have åbnet den tilknyttede notesbog.
15 minutes : qu'est-ce qui caractérise un bon ami / une bonne amie OU le contraire : un mauvais ami / une mauvaise amie ? Notez 5-7 phrases ici : "lektienoter i Onenote". Consultez la grammaire - franskportal pixigrammatik kap. 4 adjektiver. Pixigram
10 minutes ! Faites un "mindmap" pour le thème "lycée" = gymnasium.
Læs om de foranstillede adjektiver i pixigrammatik kap. 4.2.2 og lav de blå øvelser i højre side. Først de lyseblå og meget gerne også de mørkeblå. Pixigrammatik - Adjektiver
Rasmus, Johanna + Asma : Medbring underskrevet tilmelding til Paris
Formulez une réponse à la question suivante : Alima et Emma sont toujours ensemble et elles ont abandonné Céline. Qu'est-ce que Céline peut faire ? =Hvad kan Céline gøre ? Schéma de réponse : Pour trouver une solution, Céline peut (+infinitiv) ...
Forbered korte, franske svar til spørgsmålene "à discuter" p. 20 i Quatre Amis. I må også meget gerne hente appen "Talkpal" + vælge basic version = gratisudgaven.
lav et lille resumé af episode 5 og 6. Brug bogens ord til hjælp + au début, ... Puis, (så) ... à la fin, ...
Formuler une hypothèse : Qu'est-ce qui va se passer dans la prochaine épisode, numéro 7 de Quatre Amis Brug le futur proche / Nær fremtid. Se kap. 8.8 i pixigrammatik, franskportalen.
Færdiggør svar på alle interview-spørgsmål, p. 29 i Quatre Amis. Under eksamenshjælp findes en liste med spørgeord.
Formulez 5 phrases au futur proche et répondez à la question suivante : Quels sont les conflits potentiels de la fête d'Emma ?
Hvis man har adgang til Netflix: Se 1. afsnit af reality-serien "The ultimatum" -Frankrig E1: Nye partnere. Prøv at se den med franske undertekster - evt. gå tilbage og sætte dansk på lidt og så fransk igen. Vælg gerne et af parrene som man vil arbej
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 12
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 4
Les polars I - OPGIVES TIL EKSAMEN
OPGIVES TIL EKSAMEN
Et forløb hvor vi læser og ser et udvalg af krimier og gysere fra flere forskellige genrer og teksttyper: billeder, sange, kortfilm og noveller.
Formål:
Kunne beskrive genrens kendetegn på fransk og fortælle om krimier samt selv producere en krimi i grupper.
Forløb om krimigenren med fokus på at kunne basalt ordforråd til at beskrive handlingen i en krimi og at beskrive genrens elementer: le crime, la victime, le coupable, le motif, le mode opératoire.
Eleverne startede med en brainstorm der genererede et eget-produceret ordforråd til at tale om genren:
Dernæst fabrikerede eleverne i grupper deres egne krimier ved hjælp af det producerede ordforråd.
Så fulgte et studie af forskellige krimier i forskellige medier - med efterfølgende dialog og arbejde med materialet, bl.a. med fokus på at identificere og beskrive krimi-elementerne (se ovennævnte) + personbeskrivelse, handlingsresumé og diskussion.
Vi trænede også at sige sin egen mening om krimigenren: Je pense que / j'aime eller je n'aime pas le genre polar parce que.
Og endelig trænede vi en skriftlig delprøve 1 og 2 tilpasset krimigenren.
Materiale:
uddelt handout om de 6 elementer, der kendetegner en krimi
Kortfilm: "l'Accordeur du piano", af Oliver Treiner, 2010:
https://www.youtube.com/watch?v=KsN0xL3VFBA
eller:
http://vimeo.com/72408751
: leș personnages - un résumé
Kortfilm: Avez vous déjà vu - Un crime pas parfait du tout (pas = ikke)
https://www.youtube.com/watch?v=gJDhxC_9ktI
LUPIN (Netflix-serien, de første 3 episoder, inkl. forståelses og ordforråds-opgaver på
franskportal.dk
LUPIN - mestertyven
https://testmozusercontent.com/q/7827110/student.
www.1j1actu.fr : C'est quoi Halloween ?
Grammatiske emner der var fokus på i dette forløb:
Aspekt, dvs. valg af datid (passé composé eller imparfait)
Le futur simple
Nægtelser
Passiv
Benyttet til generelt ordforråd og kommunikationstræning:
Handout om kommunikationsstrategier
Handout med nyttigt ordforråd til at strukturere at tale om en tekst: gloser fra bogen "pages d'écriture" "Fri skriftlig fremstilling"
Handout med spørgeordene
Basal udtaletræning med fokus på hovedreglerne
Questions thématiques :
Qu'est-ce qui caractérise le genre polar ?
Qu'est-ce que tu penses du genre polar ?
tu peux décrire le personnage principal de la série Lupin - est-ce qu'il est un criminel typique ? pourquoi/pourquoi pas ?
Omfang: 4%
Indhold
Kernestof:
Samme lektie som til i går
Alle medbringer nedskrevne, gode krimi-ord på fransk. Sørg for at nedskrive ord fra forskellige ordklasser, fx adjektiver, substantiver (inkl. køn m/f), verber, adverbier, præpositioner. Hvis man allerede har lavet sin krimi-ord-brainstorm må man ger
Kl. 12:30
Bruxelles Program udkast 1 2b 2024.docx
description
til 2b - Bruxelles: Husk pas-nr + udløbsdato hvis du ikke nåede at skrive dig på listen i sidste uge!!
10 min. lektie: Genlæs dine egne gloser til krimigenren + Træn gloser i quizlet i link her: Titel
repetér passiv - pixigrammatik kap. 8.18 og træn med øvelsen i kap. 8.18.
10 minutes : Opfrisk dit krimi-ordforråd her inden modulet:
færdiggør resumé af l'accordeur du piano. mindst 4 sætninger
20 minutes : Se hvor mange af spørgsmålene til kortfilmen l'Accordeur de piano du kan nå at besvare med korte, enkle sætninger på fransk. Sektion: Forløb 2 Le polar, siden: SPM l'Accordeur de piano. scroll ned forbi gloserne for at komme til spørgsmå
Le troisième épisode de « Lupin. » 15 min: Lav så mange opgaver til Lupin, épisode 3 que possible. Hvis du ikke har set episoden, ligger den på Netflix. Sæson 1, episode 3. Vi ser de sidste 5 minutter sammen i dag.
10 minutes :
Un crime delprøve 1.docx 10 minutter: Lav opg. 13 i udleveret papir = billedbeskrivelse. Husk at subjekt+verbal skal passe sammen i person+tal og artikel-substantiv-adjektiv skal passe sammen i køn og tal = kongruens :) Les couleurs = hunkøn flert
Lav delprøve 1 til le crime færdig, hvis du ikke er færdig endnu. Husk at medbringe den!
Program Paris dec 24.docx Hvis du skal med til Paris:
Skriftligt arbejde:
Titel
Afleveringsdato
Info til Udveksling / præsentation
26-09-2024
le polar créatif
21-11-2024
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 13
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 5
Udveksling PARIS
Ekskursion til Paris
Udveksling med vores partnerskole, inkl. privat indkvartering hos de franske familier + skolebesøg.
Fokus: Interkulturel kompetence
-Forskelle og ligheder mellem det franske og det danske skolesystem, familieliv og samfund.
Museer:
Le cité de l'Histoire
Mémorial de la Shoah
Le cimetière Père Lachaise
+ foredrag om oversættelse hos Sofie Vestergaard Jørgensen, oversætter og stifter af forlaget Etcetera.
+foredrag hos Lis Overgaard om bl.a kulturelle forskelle mellem Danmark og Frankrig samt Frankrig under 2. verdenskrig: Jødeforfølgelse.
Omfang: 3%
Indhold
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 9
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 6
La guerre I -opgives til eksamen
OPGIVES TIL EKSAMEN
La guerre I
Et forløb om Frankrig i krig med fokus på 2. verdenskrig og med tråde tilbage til 1. verdenskrig, herunder Maréchal Pétain som nøgleperson i begge krige.
Frankrig og jøderne under 2. verdenskrig:
Opdelingen af Frankrig i den frie og den besatte zone + Vicy-regeringen og dennes samarbejde med Tyskland.
Filmanalyse af filmen "La Rafle" med fokus på især personkarakteristik, handlingsresumé + diskussion af filmens fremstilling af de historiske begivenheder sammenholdt med fakta, valget af forskellige titler: la Rafle på fransk og "Beslutningen" på dansk.
Træning af kommunikationsstrategier og generelt ordforråd
Materiale:
Hvorfor studere Frankrig og verdenskrigene:
https://www.franskportal.dk/historie/la-grande-guerre/commemoration/
1. Verdenskrig: Les poilus - et udvalg af breve fra soldater under 1. verdenskrig (Onenote)
https://www.franskportal.dk/historie/la-grande-guerre/un-destin/apr
ès
2. verdenskrig:
Rose Bosch: La Rafle (film), 2010
En anmeldelse af filmen (une critique), handout Onenote
Uddrag fra systime-udgivelsen "Témoignages"
https://temoignages.systime.dk/?id=143
Bl.a. den kronologiske oversigt over 2. verdenskrigs begivenheder samt stikord til at tale om dette på fransk. "Vi er her for at dø" -fokus på jødernes forhold under 2. verdenskrig, sådan at vi kunne sammenligne fakta med filmen "La Rafle" og diskutere filmens fremstilling af de historiske begivenheder.
Propaganda til Maréchal Pétain: Plakat (billedbeskrivelse) + sangen af André Montagard: "Maréchal, Nous voilà" (1941) + lytteøvelse til sangen + arbejde med sangens ordforråd i semantiske felter.
Grammatisk fokus:
adjektiver + præpositioner
Omfang: 4%
Indhold
Kernestof:
20 minutes : I onenote, sektion Forløb 3 La guerre: Læs siden "Vi er her for at dø", om jødernes situation i Frankrig før-under-efter 2. verdenskrig. Læg især mærke til de felter, hvor info også står på fransk og prøv at forstå det så meget som mulig
Læs opgavebeskrivelsen til den aflevering I har for til fredag. Læs den grundigt og notér eventuelle spørgsmål. Vi arbejder med opgaven i modulet.
bonne année ! ingen lektie :)
16 min. lektie: Læs & forstå denne anmeldelse af filmen (med google translate ved hånden indimellem) Især de sidste 3 afsnit er interessante. Hvad er godt ved filmen og hvad er dårligt ifølge anmeldelsen?La Rafle - Critikat
Samme lektie som til i fredags, da den er ret omfattende:
Medbring din nedskrevne (og begrundede) mening om filmen "la rafle": Je pense que le film est ... parce que (fordi) ..
Expliquez dans quelles situations on dit "tu" et "vous" en France.
Lisez et comprenez (læs og forstå) le texte sur la première guerre mondiale et notez 10 mots clés (notér 10 nøgleord)Husk at bruge gloserne, når du læser : https://www.franskportal.dk/historie/la-grande-guerre/au-front/
Kig mine uploadede rettelser til din aflevering delprøve 2 un Crime igennem og medbring eventuelle spørgsmål. Vi gennemgår afleveringen i modulet.
20 min: Læs + Træn præpositioner i pixigrammatik. Vi tester med en konkurrence + en lidt morbid quiz + Vi skal bruge dem til billedbeskrivelse og kobler verbebøjning på også. Pixigrammatik - Præpositioner
Skriftligt arbejde:
Titel
Afleveringsdato
Un crime delprøve 2
20-12-2024
Lettre d'un soldat français (un poilu)
21-02-2025
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 12
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 7
Les contes I - opgives til eksamen
OPGIVES TIL EKSAMEN - LES CONTES 1
Forløb om eventyr med fokus på mundtlig kommunikation, billedbeskrivelse og den skriftlige eksamen, Delprøve 1 og 2 tilpasset emnet Les contes.
Træning af kommunikationsstrategier, at sammenligne et klassisk eventyr med en nyere reklame + samtaleteknik m.m.
Materiale:
Systime i-bog: Le conte de fées à nouveau
-genredefinition
-billedbeskrivelsesopgaver
-ordforrådsopgaver til genren
-delprøve 1 og 2 til genren eventyr
-le modèle actantiel
-https://www.franskportal.dk/medier/billedbeskrivelsesmodel/
Charles Perrault: Le petit chaperon rouge (Le Petit Chaperon Rouge. I: George Gérard (Red.): Le Cabinet des Fées. Project Gutenberg,
gutenberg.org
, 2009. EBook 28891)
+sammenligning med CHANEL reklamen:
N°5, the 1998 Film by Luc Besson, with Estella Warren: Le Loup – CHANEL Fragrance
Link til reklamen:
https://www.youtube.com/watch?v=-0XVX-AHUbg&t=15s
Grammatik:
Særligt fokus på adjektiver inkl. gradbøjning, ejestedord, personlige ubundne pronominer og bundne pronominer som objekt og som dativobjekt.
Kort introduktion til passé simple med fokus på at forstå aspekt + genkende formerne i eventyret Le petit chaperon rouge
Questions thématiques :
Qu'est-ce qui caractérise un conte traditionnel ?
Quels contes est-ce que tu connais ?
Omfang: 4%
Indhold
Kernestof:
Læs denne definition af et eventyr grundigt, så du kan svare på : qu'est-ce qui caractérise un conte de fee (eventyr)NB: Du skal starte med at høre teksten læst op, fx i oplæsningsfunktion i word, google translate eller AI. Sørg for at vælge en langs
Vær færdig med opg. 1.1.2 i eventyrkompendiet, dvs. at besvare teori-spørgsmålene kort på fransk. Stjæl spørgsmålenes ord til dine svar.Sørg for at du har læst programmet til udvekslingsugen grundigt. Onenote: sektion Udveksling. side: program Esbjer
Lyt til, læs + forstå kap. 22 i franskportal "Ici on parle français" Au lycée. Hvis man ikke var i Paris, har man arbejdet med teksten før, så er bare en kort repetition. Vi skal bruge ordforrådet til at forberede fællesmodulet med franskmændene d. 1
Medbring noget dansk, spiseligt til fælles fest-buffet i kantinen. Hvis det skal i køleskab, kan man komme det på ABs rullevogn lige v. lærerværelset fra morgenstunden.
Le petit chaperon rouge en français : lyt+følg med i tegnefilmen: Le Petit Chaperon Rouge | Dessin Animé en Français | Conte pour Enfants avec L'es P'tits z'Amis
Træn de foranstillede adjektiver: Onenote: Sektion "grammatik", nederste side (ADJ). Start med at repetere jeres fagter til hvert ord og sig ordet samtidig. Tjek udtalen i google translate eller ved oplæsning i microsoft edge.
15 min: Pixigrammatik kap. 4 + 7: Læs og repeter regler for adjektivers placering og bøjning + nægtelsers placering og bøjning (husk kærlighedshistorien om ne og pas der ikke kan være sammen - medmindre de finder en infinitiv!)
intro til og repetition af stedord = pronoms på fransk. Følg med i videoen så godt som muligt, evt. spol lidt tilbage og tag noget igen, hvis det er særlig svært.Du skal kunne svare på: hvilke typer pronominer findes på fransk, hvordan placeres de i
Læs og forstå denne tekst grundigt. Det er smart at bruge browseren Microsoft Edge oplæsning + split screen, så du kan se teksten på fransk og på dansk samtidig. Vælg 10 nøgleord på fransk, du skal huske fra teksten. Vi skal bruge teksten til at lave
Les contes delprøve 1 - Les versions originales des contes de fées.docx
description
Færdiggør opgaverne i Delprøve 1 til eventyr (les contes de fée) Hvis du mangler papirudgaven, ligger opgaven i Onenote på en side i sektionen "Contes". Brug billedbeskrivelsesmodel til billedopgaverne (se under "Medier" i Franskportalen)
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 10
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 8
Asterix et Obélix
Et mini-blik på Frankrigs forhistorie + lidt af den nye Netflix-serie Astérix et Obélix
samt tak for i år-aktiviteter
Materiale:
Jules César I Quelle Histoire - TV5 Monde
https://lex.dk/keltere
Netflix: Astérix - Tvekampen
Mundtlige øvelser
+ repetition af bundne personlige pronominer
Omfang: 2%
Indhold
Kernestof:
Læs PÅ FRANSK om Asterix og Obelix - find personerne her: https://asterix.com/les-gaulois/
Træn at kunne forstå + svare mundtligt :
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 3
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 9
2b fransk tilladte hjælpemidler til årsprøven
DELPRØVE 1 HELT UDEN HJÆLPEMIDLER!!!
DELPRØVE 2:
Online adgang:
anvendt fr/fr ordbog: www.larousse.fr
www.ordbogen.com
da/fr fr/da ordbog
i-bog: Bonjour Lyon - adgang via
Systime.dk
www.franskportal.dk
(via login)
Ikke-online:
Brug desktop versionen af Onenote classnotes 3g-fransk notesbogen – og IKKE samarbejdsfunktionen.
Le Conjugueur (verbebøjningsprogram - må og kan downloades (téléchargé) Alternativ: brug ordbogens bøjningsskema.
Grammatikbøger + udleverede kompendier + notater i øvrigt + gamle stile.
Husk høretelefoner til delprøve 1 + 2!
UVMS HJÆLPEMIDDELOVERSIGT I FRANSK:
Skr. fransk STX A tilladte hjælpemidler:
Høretelefoner skal medbringes.
Prøven er todelt. I del 2 må føl-
gende benyttes:
Programmer og funktioner i pro-
grammer:
- som ikke kan ændre
elevens tekst-input i
væsentlig grad, fx tekst-
behandlingsprogram-
met i Word, fordi ele-
ven selv skal kunne an-
vende viden om syn-
taks, morfologi, ordfor-
råd m.m.
- som kan læse tekst op
- som giver mulighed for
opslag, fx ordbøger,
grammatikker og digi-
tale bøger
Stavekontrol i Word
Online-ordbøger, der fremgår
af undervisningsbeskrivelsen
Digitale læremidler, der ikke
kan downloades, som fx Min-
Læring
IKKE-tilladte hjælpemidler:
Programmer og funktioner i program-
mer:
- som kan oversætte hele ud-
tryk, verbalformer, ordkæ-
der og længere sammen-
hængende tekstmængder
eller sætninger fra et sprog
til et andet
- som indeholder eller giver
adgang til tekstdatabaser,
hvor eleven kan finde store
dele af eller hele tekster
som originaltekst og/eller i
oversættelse til et moderne
fremmedsprog
- som giver sætnings- og for-
muleringsforslag
- som kan omsætte elevens
tale til tekst
- som genererer ny original
tekst
I prøvens del 1 må ingen hjælpemidler
benyttes
Oversættelsesfunktioner i onlineord-
bøger
Dikterings-og stemmeskrivnings-
værktøjer
Følgende hjælpemidler må desuden
hverken anvendes i online eller off-
line tilstand: AppWriter, Grammarly,
Word Editor, Chrome LiveTekstning,
Microsoft 365 Copilot
Indhold
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 10
Les jeunes et leurs rêves II - OPGIVES TIL EKSAMEN
Et forløb om unge mennesker og deres drømme. OPGIVES TIL EKSAMEN
Først repeteres grundlæggende grammatik + billedbeskrivelse og så repeteres ordforrådet fra 2g-emnet "Les jeunes I".
3g-emnet om unge tager udgangspunkt i unge som har det svært, fx på grund af social arv, seksuel orientering, immigrations-udfordringer el. andet.
Formål: Viden om Frankrig og franske samfundsforhold, analyse af fransksprogede tekster, der sættes ind i en kulturel, historisk eller samfundsmæssig kontekst.
Vi arbejder videre med træning af kommunikationsstrategier.
I forløbet har vi arbejdet med en bred vifte af arbejdsformer og it-værktøjer og har i dette forløb testet samtaletræning med Talk-pal + AI.
Vi har også fokuseret på at starte med metodisk træning til den nye skriftlige eksamensform, bl.a. med fokus på memoteknikker + sprogproduktion med superverberne (Frit Fransk) + sætningsopbygning med Avant tout-bogen.
Materiale (kernestof)
Documentaire : François Caillat : "Edouard Louis ou la transformation" (Documentaire, 2023. 1h12min)
filmen kan ses her:
https://paradox.dk/film/the-many-lives-of-edouard-louis/
Livre : Edouard Louis : "Changer : Méthode", Éditions du Seuil, 2021 (extraits/uddrag fra bogens første del, inkl. forord + prologue 1
Vi har hørt uddrag fra teksten oplæst fra lydbogen (prologue 1)
Uddrag fra interview med Edouard Louis i Deadline om politisk elite vs underklasse:
https://www.facebook.com/watch/?v=1224485574811437
https://www.youtube.com/watch?v=itK3WFrFNW4
(Dialogues - interview med Edouard Louis)
Materiale (supplerende stof)
https://forfatterweb.dk/louis-edouard
(præsentation af Edouard Louis liv+værker på dansk
Besøg på Vester Vedsted Vingård inkl. rundvisning og madlavning på fransk. (Karrierelæring).
Kort om Pierre Bourdieu
Grammatik-materiale:
Vi bruger franskportal +
supplerer med forskellige øvelser, fx til verber:
https://www.capeutservir.com/verbes/
i-bog: Frit fransk (systeme) til superverber og sætningsbygning
Bog: Cathrine Kronborg Leth: Avant tout, on parle, forlaget Plenum, 2024
Til udtale: Kopi med udtaleregler fra Carte Blanche-systemet.
Grammatisk fokus: Pixigrammatik 1-16. Udtaletræning: særligt fokus på at undgå h, at huske tryk på sidste stavelse, vokalgrupper + nasalvokaler
Questions thématiques :
Quels sont les problèmes dans la vie d'une jeune personne en France ?
Qu'est-ce qui peut être difficile dans la vie d'une famille en France quand on est jeune?
Quels peuvent être les problèmes pour une jeune personne à l'école ou au lycée ?
Omfang: 16%
Indhold
Kernestof:
IMG_0231.HEIC IMG_0230.heic IMG_0232.heic IMG_0233.heic 1. Trouvez et apportez une photo de tes vacances d'été (medbring et feriebillede) la photo peut être digitale ou physique.
Find ud af om du har bil og kan køre til Vester Vedsted Vingård d. 26/8 og hvor mange du har plads til i bilen. Skriv jer gerne på dokumentet i linket
Kørsel til Vester Vedsted Vingård 26. august 2025
stx242-FRAb-A-20082024_tekst.pdf
stx242-FRAb-A-20082024_opgaver.pdf
description
10 minutes de travail : Træn spørgsmålene i Onenote som vi skal stille på Vingården ! Jo mere fransk, vi får brugt, jo bedre bliver vores besøg :) Xavier og Marie glæder sig til at snakke med jer :) :)
10 minutes :
Træn bøjningen af de tre superverber être, avoir og faire i præsens og i passé composé til du kan dem udenad.Du kan med fordel lave små post-its med verberne, hænge dem på en væg og kigge på dem indtil du kan dem. vi quizzer med dem i timen.
medbring bogen "Avant tout, on parle" - altid = toujours
I skal se dokumentarfilmen "The many lives of Edouard Louis" (fransk tale, engelske undertekster) i klassen. Brug lige 10 minutter på at læse lidt om ham på dansk her, så du kender hans baggrund. Hans historie er ret vild. Jeg håber, I vil synes, det
1) Vær sikker på at du kan bøje être, avoir, faire, aller + aimer i præsens + meget gerne i passé composé også. 2) 10 minutes : formuler så mange korte sætninger som muligt om filmen "The many lives of Edouard Louis" set i onsdags - med de ovenståend
Finissez les phrases suivantes :
Træn verberne "vouloir" = at ville og "pouvoir" = at kunne i præsens i din i-bog Frit fransk, kap.1 under deres side, superverber. Sørg for at lytte til verberne og gentag. Skriv verbets former i nutid ned eller quiz dig selv på anden vis, til du kan
Genfind delprøve 1 la musculation fra arbejd-selv modulet d. 20/8. 1) vær sikker på du har prøvet at lave alle opgaverne 2) træn udtale i billedbeskrivelserne (fx her: https://text-to-speech.imtranslator.net)
Find p. 18 i bogen Avant tout, on parle français. Aurore parle de son livre préféré. Brug taleboblerne til at træne at fortælle hvad hun siger om sin yndlingsbog, der jo er af vores forfatter Edouard Louis. HUSK at det hedder "Aurore pense que" hun s
Træn 15 min: Læs p. 18 + 26 + 33 i Avant tout, on parle ...igennem igen. Du skal kunne forstå gloserne og tale fransk ud fra taleboblerne med superverber. Brug gerne google translate et par steder til at tjekke udtalen, hvis du er i tvivl
Lektie: vær sikker på at du har lavet alle billedopgaverne + verbebøjningsopgaven til Delprøve 1 Championne de boxe. Brug så vidt muligt superverberne fra Frit fransk + ord fra Avant tout on parle-bogen + gloser fra tekst A i selve delprøven. Vi træn
15 minutes : Læs & forstå tekst A i vedhæftede fil. Det er den nye delprøve 1.Fransk begyndersprog A (stx), vejledende sæt 1, delprøve 1, samlet.pdf
Brug 25 minutter på at arbejde videre med Delprøve 1 - den nye. Den er vedhæftet modulet d. 7/10 i lectio
Instruks til arbejd-selv: OBS: Man må gerne sidde hjemme!!
Fransk begyndersprog A (stx), vejledende sæt 1, delprøve 2, samlet (PRINT).pdf
description
Fransk begyndersprog A (stx), værktøjskasse.pdf
description
Fransk begyndersprog A (stx), vejledende sæt 1, delprøve 1, samlet.pdf
description
Find og læs om superverbet "devoir" = at skulle i Frit fransk og træn personbøjningerne - primært i præsens, men lær også meget gerne passé composé og læg mærke til, hvad du kan bruge verbet til. Vi tester om vi kan verbet udenad, når vi ses i dag.
træn verbet "savoir" = at vide til du kan bøje det udenad i præsens og bruge det i en simpel sætning, der handler om at rejse til udlandet, gerne en sætning, du kan bruge i din aflevering. MEDBRING DINE PAPIRER TIL DELPRØVE 2
Skriftligt arbejde:
Titel
Afleveringsdato
Dagbog Journal
09-09-2025
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 21
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 11
Les polars II - OPGIVES TIL EKSAMEN
Les polars II - OPGIVES TIL EKSAMEN
Forløbet bygger ovenpå Polar I fra 2g og repeterer krimiordforråd og genretræk, men nu med fokus på "virkelige" krimier og sure franskmænd.
Forløbet inddrager helt aktuelle forhold med hovedvægt på Frankrig, herunder indbruddet på Louvre og ex-præsident Sarkozys retssag, fængsling og løsladelse inkl. viden om fransk politik og franske samfundsforhold, fx Sarkozys retorik og optøjerne i bl.a. 2005.
Frankrigs forhold til de nordafrikanske lande, fx Sarkozys tråde til Gaddafi i Libyen.
Forløbet træner hensigtsmæssig brug af AI, særligt Talkpal, ChatGPT/Copilote med nyttige prompter og som en aktiv medspiller i læringen - ikke som en hjerne, der overtager opgaven.
Der trænes desuden strategier til mundtlig kommunikation (risikostrategier) + spørgeord.
Rollespil med forhør: l'interrogatoire.
Materiale:
https://www.1jour1actu.com/culture/cest-quoi-le-louvre
(hvad er Louvre)
https://www.youtube.com/watch?v=tN96hNCfsPU.
(Youtuberen Hugo Décrypte forklarer Louvre-indbruddet)
https://www.huffingtonpost.fr/culture/article/casse-au-louvre-et-si-les-malfrats-s-etaient-inspires-de-fantomette_256319.html
https://www.lemonde.fr/societe/article/2025/11/10/nicolas-sarkozy-va-sortir-de-prison-apres-vingt-jours-de-detention-ordonne-la-justice_6652851_3225.html
(Artikel om Sarkozy der kommer ud af fængslet + hvorfor)
https://trouvervotreavocat.com/actualites-juridiques-et-condamnations/condamnation-nicolas-sarkozy/.
(Sarkozy - fængsling, dom)
https://www.radiofrance.fr/franceculture/podcasts/la-question-du-jour/corruption-trafic-d-influence-comment-les-juges-ont-ils-tranche-l-affaire-sarkozy-6766925 (Sarkozy - det korrupte, politiske system)
https://www.ledevoir.com/monde/europe/826386/nicolas-sarkozy-definitivement-condamne-an-prison-ferme-sous-bracelet-electronique?
(Sarkozys dom)
Mindeceremoni for ofrene ved Bataclan, terrorangrebet 2015:
https://www.1jour1actu.com/france/que-sest-il-passe-le-13-novembre-2015-a-paris
Attentats du 13 novembre 2015 : ils racontent ce qu’ils ont vécu
Uddrag fra: Connie Pedersen: Hvorfor er franskmænd så sure, Ecouter la colère, forlaget ACCES.
bl.a. afsnittene om Delacroix-billedet la Liberté guidant le peuple, kap. 1 + Les gilets jaunes, kap. 6 + Les reformes de la retraite kap. 7, Den franske revolution + Delprøve 1 om Bastille-dagen (Franskportal)
Fransk konfliktkultur vs. dansk konsensuskultur: https://www.leparisien.fr/politique/la-culture-du-conflit-23-03-2023-B4VVMIU3DFCULESPPEXQQINJQE.php
https://www.lesechos.fr/weekend/business-story/la-culture-du-conflit-retour-sur-une-exception-francaise-1269934
https://historienet.dk/samfund/5-grunde-til-at-frankrig-er-haerget-af-konflikter
Handout om risikostrategier
Grammatisk: Fokus på superverber, særligt modalverber (Systime: Frit Fransk) repetition af Pixi 2 - substantivernes former og endelser, repetition af den grundlæggende grammatik i værktøjskassen + særlig fokus på konjunktiv, brug, former og særligt af de vigtigste verber, jf. værktøjskassen.
Supplerende stof:
https://www.dr.dk/nyheder/udland/vi-ved-du-kan-hoere-os-din-ludersoen-indsatte-gav-sarkozy-en-larmende-foerste-nat-i-faengslet
https://politiken.dk/internationalt/art10600878/Seksuelt-overgreb-i-Paris-har-sat-fokus-p
å-kvinders-sikkerhed-i-bus-metro-og-tog
Arbejdsformer:
Individuelt, par-arbejde, rollespil, gruppearbejde, læreroplæg
Questions thématiques :
Qu'est-ce qui caractérise un polar ?
Pourquoi est-ce que les Français protestent beaucoup ?
Tu peux présenter l'ex-président Sarkozy et expliquer de quoi il est accusé ?
Omfang: 13%
Indhold
Kernestof:
Åbn teksten i Microsoft Edge og tryk på de tre prikker til højre for der hvor du har skrevet linket for at aktivere højtlæsningsfunktion. Læs og lyt med mens teksten læses højt. Derefter læser du ordforklaringerne herunder, og prøver at læse og forst
1) træn de fire modalverber i nutid igen i frit fransk: pouvoir, vouloir, savoir, devoir inkl. lyt og gentag. Du skal kunne dem udenad!!2) lav nedenstående indsætningsøvelse -helst uden at kigge i frit fransk:
Bed chatGPT eller Copilote om at give dig en status på nye oplysninger i Louvre-tyveriet på fransk niveau A2 inkl. hvor mange mistænkte der er p.t, hvilke spor politiet har fundet, som knytter de mistænkte til gerningsstedet og hvad man sige om de mi
pas de devoirs.
20 minutes : Træn pixigrammatik kap. 7, læs reglerne først og lav øvelser bagefter. Du må repetere øvelserne til pixigrammatik ELLER finde alternative træningsmåder, der udfordrer dig. Du kan fx få copilote til at lave øvelser til fransk niveau A2 e
15 minutes : Læs og træn substantivernes former og endelser i pixigrammatik kap. 2. Læg mærke til de endelser der altid er hunkøn og hvilke der altid er hankøn.
Færdiggør beskrivelsen af l'image peinte par Eugène Delacroix : La liberté guidant le peuple TRÆN udtalen af din beskrivelse ved hjælp af google translate. Du må GERNE spørge Chatgpt om din billedbeskrivelse er grammatisk korrekt, HVIS du beder den o
15 minutes : Træn præpositioner i pixigrammatik kap. 10. Vælg 5-10 du vil kunne udenad. Lav 5-10 små sætninger til Delacroix-billedet "La liberté guidant le peuple" med én præposition pr. sætning.
Læs den danske tekst om pensionsreformerne s. 60-61 i Onenotekompendiet om de sure franskmænd. Du skal forstå hvornår man må gå på pension, hvordan systemet fungerer og hvad regeringen ville ændre og hvorfor. Derefter læses den franske pensions-tekst
10 minutes : formulez des petites phrases pour une description de l'image sur la page 65 dans le "sure-franskmænd-kompendium" i Onenote. Brug superberverne + il y a = der er + c'est = det er + avant tout bogen billedbeskrivelse bagest
træn følgende verber så du kan bøje dem i nutid udenad + ved hvad de betyder:Dire, penser, faire, être, passer (tilbringe), assister, avoir, aimer
Færdiggør delprøve 1 til Bastille-dagen. Prioritér billedbeskrivelsesopgaverne: Delproeve38.pdf
10 minutes : repeter billedbeskrivelsen af billedet s. 14 i Sure-franskmænd-kompendiet. Du skal kunne sige mindst 5 sætninger om billedet. Lav gerne helt enkle sætninger og træn vendinger fra billedbeskrivelsesmodellen ifranskportal under "medier". o
10 minutes: konjunktiv kap. 8.17 i pixigrammatik. Læs grundigt + lav øvelserne + spil spillet. Vælg én eller to udtryk, som kunne være nyttige at huske og prøv at bruge dem ofte, når du skriver.
samme lektie som til i tirsdags = le subjonctif + mind kort dig selv om hvad "les gilets jaunes" protesterede over og hvornår + hvad Macron ville med "la réforme des retraites", hvornår og hvad folkets reaktion var. Vi kobler konjunktiv + temaet om d
Skriftligt arbejde:
Titel
Afleveringsdato
Ny Delprøve 2
31-10-2025
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 14
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 12
Les contes II - OPGIVES TIL EKSAMEN
LES CONTES II - OPGIVES TIL EKSAMEN
Forløb 2 om eventyr.
Dette forløb har fokus på analyse og fortolkning af klassikeren "Le petit Prince" i bog, film & sang. Forløbet trækker tråde til forløbet om La seconde guerre mondiale og inddrager materiale om perioden, for at forstå den kontekst, værket blev til i, inkl. jødeforfølgelse samt biografisk materiale om Saint-Exypérys liv og karriere som pilot.
Der arbejdes med personkarakteristik, handlingsresuméer, forfatterpræsentation, periodepræsentation samt genretræk ved et moderne vs. et klassisk eventyr.
Materiale:
film: Mark Osborne: Le petit prince (2015)
Uddrag af Saint-Exypéry: "Le petit Prince", 1943 inkl. oplæsning: Kap. 1-5, kapitlerne med planetbesøg 10-15 + 20, 21 om Rosen + Ræven (le renard) + slutningen
https://www.saintexupery-domainepublic.be/wp-content/uploads/2015/02/petitprince2.pdf
https://gutenberg.net.au/ebooks03/0300771h.html (hele teksten)
https://www.lepetitprince.com/loeuvre/
(præsentation af værk, forfatter,persongalleri m.m.)
https://www.youtube.com/watch?v=kxxFBvGfG24
(tosproget oplæsning af Le petit prince (fr-eng)
sang: Mylène Farmer: dessine-moi un mouton (1999)
https://www.youtube.com/watch?v=Su0Gt5MzZR0
Kinesisk eventyr - eksamensøvelse inkl. instruks + perspektivering:
https://www.iletaitunehistoire.com/genres/contes-et-legendes/lire/biblidcon_013#histoire
+ repetition af 2g-emnet Les Contes
Handouts: Risikostrategier, udtaleregler (Carte Blanche) + gode gloser til mundtlig fremstilling: Fri skriftlig fremstilling + Franskportal, eksamenstips
Supplerende stof:
Artikel på dansk:
Flemming Behrendt: "Den lille prins og hans Rose", Berlingske, 2013
Arbejdsformer: individuelt arbejde, par-øvelser, gruppearbejde, læreroplæg
Grammatisk fokus: Aspekt, artikler, adjektiver, possessive pronominer, bundne og ubundne personlige pronominer
Udtaleregler: repetition og vedligeholdelse
Questions thématiques :
Qu'est-ce qui caractérise un conte classique et un conte moderne ?
Faites une présentation du livre "Le petit Prince" !
Quels sont tes contes de fées favoris et pourquoi ?
Omfang: 15%
Indhold
Kernestof:
Træn værktøjskassen med din franske julekalender og sørg for at du har åbnet lågerne til og med le 8 décembre :) Kom til tiden, vi skal se Le petit prince i modulet !!
Vær up to date med din julekalender :)
Træn tallene, så du er klar til bingo på fransk Chiffres et nombres de 0 à 100 og vær up to date med din julekalender
STX_FRAb_A_tekst_del1_01122025.pdf
Træn både betydning+bøjning af følgende verber i præsens, gerne i frit fransk ibog hvor du både kan se, høre og træne:
10 minutes :
15 minutter:Træn bøjning af verberne i passé composé i Frit fransk.
Læs, forstå kap 2.10 i Frit fransk. Vælg 5 superverber du særligt vil træne, både i præsens og i passé composé. Træn gerne korte sætninger, du kan huske.
10 minutes : Tegn to får på et papir og skriv ord til at beskrive dem: Et hanfår = un mouton og et hunfår = une brebis. Beskriv dem med navne, familierelationer, fritidsinteresser og tillægsord. Brug pixigrammatik kap. 4 og vær obs på at bøje tillægs
Lyt+læs kapitel 2 af Le petit prince, se link i Onenote + her: Le Petit Prince (Full Bilingual Edition, highlighted vocabulary)
Fortræning til DP2 aflevering
DP2. Lektier nej. Men sørg for at have trænet til afleveringen med deadline 22/1
Læs Le petit prince chapitre VIII = 8. Læs allerhelst i browseren microsoft edge og hør kapitlet læst op mens du følger med i teksten. Titel
15 min: Préparez des réponses aux questions suivantes :
Lyt til og læs + forstå kapitel 26 i Le petit prince
20 min de répétition du thème Les contes (eventyr)1. Find eventyrkompendiet 2g i onenote og genlæs definitionen af et eventyr, så du kan forklare hvilke elementer, der karakteriserer et traditionnelt eventyr (på fransk :) 2. genlæs vores og dine note
Skriftligt arbejde:
Titel
Afleveringsdato
præsentation af de sure franskmænd
08-12-2025
l'amour et le tabou DP2
22-01-2026
Terminsprøve ny eksamensform
04-02-2026
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 17
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 13
La guerre II - OPGIVES TIL EKSAMEN
La guerre II - OPGIVES TIL EKSAMEN
Forløbet bygger ovenpå forløbet La guerre I i 2g og omhandler samme periode, nemlig 2. Verdenskrig.
Denne gang med frankofont islæt, da vi bl.a. kigger på krigens konsekvenser for tegneren Hergé i Belgien og for hans værker.
Forløbet startede med delprøve 1 træning om Coco Chanel + billedbeskrivelse og mundtlig kommunikation, hvor vi afslutningsvis koblede Chanels liv til 2. Verdenskrig og diskuterede hendes mulige dobbeltspil.
Materiale:
Coco Chanel:
Franskportal - Delprøve 1 + billedebeskrivelse + siden Eksamenstips til præsentation af person, periode og tekst
Artikel om Chanels fortid:
https://www.france24.com/fr/france/20231204-agent-nazi-les-doutes-des-historiens-apr
ès-les-révélations-sur-le-passé-de-résistante-de-coco-chanel (article)
https://www.radiofrance.fr/franceinter/podcasts/affaires-sensibles/affaires-sensibles-du-mardi-28-mars-2023-1096068 (lytteøvelse + phrases simples)
Podcast om Chanel + mundtlig træning. Præsentation af en person + tekst på fransk:
https://francaisavecfluidite.com/wp-content/uploads/2023/09/Coco-Chanel-Transcription-en-francais.pdf
Tintin:
Dokumentar: Anders Østergaard: Tintin et moi (2003)
herunder selvlavet handout med gloser til at tale om dokumentarfilmen, særligt 2. verdenskrig, Hergés liv og værk og etiske dilemmaer
Podcast med transkription + tilhørende mundtlige øvelser:
Les aventures de Tintin | Podcast en français COURANT avec sous-titres.
https://francaisavecfluidite.com/wp-content/uploads/2023/02/Tintin-115-Transcription-en-francais.pdf
Uddrag fra de to albums: La Licorne p.1-10 + Le trésor de Rackham le Rouge p. 1-7 + særligt slutningen p. 52-62. (1943, Casterman)
med særligt fokus på personkarakteristik og analyse og fortolkning af bl.a. referencerne til nazisternes overvågning og kontrol samt budskab og symboler.
Repetition af 2g-forløbet La guerre I med særligt fokus på 2. verdenskrig, filmen La Rafle + nøglepersonerne Charles de Gaulle + Maréchal Pétain
Franskportal - historie : afsnittene: l'armistice + Charles de Gaulle + Les juifs
Grammatisk fokus:
gambitter (særligt voilà m.fl.)
pronominaladverbierne en + y
repetition af basal grammatik, særligt værktøjskassens emner
Repetition og træning af superverberne (Systime -Frit fransk), herunder opbygning af sætninger ved hjælp af verber + småord + adjektiver m.m.
Fokus på kommunikationsstrategier + kommunikativ kompetence + spørgeord og træning i spørgsmål-svar
Udtale: Repetition og vedligeholdelse af de grundlæggende udtaleregler (Handout Carte Blanche)
Omfang: 12%
Indhold
Kernestof:
DP1 retur inkl feedback + træning
Medbring delprøve 2 + Coco Chanel-prøven
10 minutter: Træn passé composé af 6 superverber i frit fransk, fx med eksemplet Coco Chanel og færddigør sætningerne Coco Chanel a été (har været = var) Coco Chanel a eu (har haft/fik)Coco Chanel a aimé (har elsket)Coco Chanel a voulu (har villet +
Instruks til arbejd-selv. I skal se dokumentarfilmen "Tintin et moi" om Hergé (forfatteren til Tintin-tegneserierne). Filmen er lånt til jer på mitcfu.dk (unilogin) og I kan også låne den på filmstriben. I behøver ikke se filmen i modulet.Når I ser f
10 minutes : Læs og forstå "Hjælpeark til Tintin et moi", doku ligger i Onenote, Forløb la guerre 3+7 en underside til MODULER 3g. Vælg én interessant information ud og træn udtalen med google translate: C'est interessant que ...
15 min: Læs de første 10 sider i Tintin et la Licorne (det gule album). Læg mærke til hvem, hvad og hvor.Hvis du ikke fik et album, så kig her: https://www.tintin.com/fr/albums/le-secret-de-la-licorneHvor er vi og hvem er med. Hvad skal de?
Medbring albummet "Le secret de Rackham le Rouge" (det blå/grønne)
!medbring høretelefoner - vi skal ud og gå lidt og lege udenfor :) :)
Medbring Le trésor de Rackham le Rouge (blå/grøn album)
Lisez les pages 1-7 dans Le Trésor de Rackham le Rouge. Remarquez le personnage de Tournesol. Quel est son problème ? :)
Plan A: Færdiggør enten den lette eller den svære Tintin-oversættelse.Plan B hvis du ikke magter plan A: Udvælg 5 -for dig- ukendte superverber i frit fransk og lær betydningen + bøjning i nutid+passé composé. Du må gerne få chatgpt til at lave øvels
9.1 Skriftlige opgaver | Frit fransk
Lyt til, læs og forstå og besvar spørgsmål under teksten "l'armistice" (våbenhvile). Franskportal, histoire, la seconde guerre mondiale. Hvis du er logget ind, kommer du direkte ind på siden ved at følge linket her: oversigt – Franskportal
Arbejd-selv instruks: Mundtlig eksamensøvelse. Thème : LA GUERRE I+II Texte : Le discours de Charles de Gaulle -l'appel du 18 juinoversigt – Franskportal
15 min: Beskriv billede nr. 033 i franskportal
Zoé 52716394 studiecafé fx
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 16
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 14
Repetition
Repetition af eksamensemnerne + grundlæggende grammatik + udtaletræning + træning og vedligeholdelse af delprøve 1 og 2.
Pixigrammatik - franskportal + Værktøjskassen
Udtaleregler - Carte Blanche handout
Franskportal - relevante kapitler inkl. billedbeskrivelsesmodel + øvelser - differenciering.
Ved det Grønne Bord - dog med Spansk - men visning af eksamensformen.
Vi laver ligeledes eksamenslignende øvelser både til mundtlig og skriftlig eksamen.
Omfang: 4%
Indhold
Kernestof:
Træn følgende verber udenad i nutid:
Brug 10-15 minutter: Beskriv billede 074 (l'Arc de Triomphe + mennesker rundt om) Du finder billedet + billedbeskrivelsesmodellen under "medier" i franskportalen. Husk at tjekke ind med dine superverber: Frit fransk - kig de 25 superverber igennem og
10 minutes : Avant tout, on parle p. 44: Træn og brug stikordene på siden til at tale om billedet Le café Montmartre inkl. hvad personerne laver, hvad de taler om og hvad det ligner og hvorfor + lidt ord til at sammenligne DK/FR, fx cafékulturen i Fr
Frit fransk: træn verberne être, avoir og faire i nutid + passé composé. Træn 5 generelle adjektiver i pixigrammatik kap. 4
Genlæs dine egne + fælles noter i Onenote til forløbene Les jeunes 1 + 2. Vi repeterer forløbene og træner mundtlig eksamen + grundlæggende ordforråd
Lav DP1 HHX sæt 2 - enten under REPETITION i Onenote, download filen. ELLER endnu bedre: i papir fra min skuffe ved kontoret. Lav den + ret den med hjælp af løsningsforslag i Onenote. Billedopgaverne + spørgsmål til opgaverne gennemgår vi sammen tirs
genlæs og saml, strukturér noter (både fælles, mine og dine) til les polars I og II. Medbring spørgsmål til forløbene, hvis du har nogen.
Omfang
Estimeret: 8,00 moduler
Dækker over: 8
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 15
Tilladte hjælpemidler til mdt og skr eksamen
SKRIFTLIG EKSAMEN
DELPRØVE 1 og 2 helt uden hjælpemidler.
Der udleveres rene eksemplarer af værktøjskasse samt opgaver og besvarelseshæfter.
Medbring gode skriveredskaber, gerne fx en kuglepen der kan viskes ud og som skriver klart og tydeligt, dvs. ikke en blyant der fedter meget og bliver ulæselig.
MUNDTLIG EKSAMEN
I forberedelsen må anvendes:
Hjemmesider der fremgår af undervisningsbeskrivelsen og er blevet brugt i undervisningen.
Franskportal.
Le Conjugueur - downloadet - verbebøjningsprogram.
fransk/fransk ordbog: www.larousse.fr
Systime i-bog: Frit fransk
Bog: Avant tout, on parle (Kronborg Leth, 2024)
Onenote noter DESKTOP VERSION OFFLINE
Udleverede kopiark, fx Fri skriftlig fremstilling m.fl.
Elevens egne noter.
Ordbog:
www.ordbogen.com
Gamle opgaver, gamle stile m.m.
Der MÅ benyttes programmer "som
ikke kan ændre
elevens tekst-input i
væsentlig grad, fx tekst-
behandlingsprogram-
met i Word, fordi ele-
ven selv skal kunne an-
vende viden om syn-
taks, morfologi, ordfor-
råd m.m.
Der må benyttes programmer
- som kan læse tekst op
- som giver mulighed for
opslag, fx ordbøger,
grammatikker og digi-
tale bøger"
Stavekontrol i Word
Online-ordbøger, der fremgår
af undervisningsbeskrivelsen
Digitale læremidler, der ikke
kan downloades, som fx Frit fransk.
IKKE-tilladte hjælpemidler:
Programmer og funktioner i program-
mer:
- som kan oversætte hele ud-
tryk, verbalformer, ordkæ-
der og længere sammen-
hængende tekstmængder
eller sætninger fra et sprog
til et andet
- som indeholder eller giver
adgang til tekstdatabaser,
hvor eleven kan finde store
dele af eller hele tekster
som originaltekst og/eller i
oversættelse til et moderne
fremmedsprog
- som giver sætnings- og for-
muleringsforslag
- som kan omsætte elevens
tale til tekst
- som genererer ny original
tekst
Oversættelsesfunktioner i onlineord-
bøger.
Dikterings-og stemmeskrivnings-
værktøjer
Følgende hjælpemidler må desuden
hverken anvendes i online eller off-
line tilstand: AppWriter, Grammarly,
Word Editor, Chrome LiveTekstning,
Microsoft 365 Copilot/ChatGpt/Google Translate OG LIGNENDE PROGRAMMER.
Indhold
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Vis samlet undervisningsbeskrivelse samt elevtilknytning til forløb
lan
Hovedmenu
login
MitID
login
Brugernavn
more_horiz
Mere
{ "S": "/lectio/181/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d59001764000", "T": "/lectio/181/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d59001764000", "H": "/lectio/181/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d59001764000" }