Holdet 2023 Ty/2b - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2023/24 - 2024/25
Institution Esbjerg Gymnasium
Fag og niveau Tysk B
Lærer(e) Lone Schloo Erhardsen, Mia Thorbensen
Hold 2023 Ty/2b (2b Ty, 3b Ty)
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Liebe EKSAMENSEMNE
Titel 2 Deutsche Identität EKSAMENSEMNE
Titel 3 Sehnsucht
Titel 4 Forskelligt - bl.a. lovlige dig. links til eksamen
Titel 5 Grammatikemner i 2. g
Titel 6 #6 Leben in der Weimarer Republik EKSAMENSEMNE
Titel 7 Forløb#7 Mensch und Natur EKSAMENSEMNE
Titel 8 Forløb#8 total digital?
Titel 9 Forløb#9 Landeskunde EKSAMENSEMNE

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Liebe EKSAMENSEMNE

Et forløb med tekster, der beskæftiger sig med forskellige former for kærlighed.

KERNESTOF:
---- Gudrun Pausewang: Ein rotes Kleid
---- Gudrun Pausewang: Vom Ritter, der nicht aus seiner Rüstung herauswollte.
(Begge fra: Margit G. Ponsaing: Beziehungen, Systeme, 1993)

---- Namika: Lieblingsmensch (2015)
(Songtext) (fra: https://www.azlyrics.com/lyrics/namika/lieblingsmensch.html)

---- Kitty kat ft Sido - Mit dir [Lyrics] (Songtext) (fra: https://www.youtube.com/watch?v=9NCPYVk43MI)

---- Tom Tykwer: Lola rennt (film) (1998)

Faglige mål:
Der har været fokus på tekstforståelse og kommunikation. Desuden har vi arbejdet med glosetræning/udvidelse af ordforråd.
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Aufgabe 1: Liebe ist leise 15-10-2023
Præsentation - Kbh. 27-10-2023
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 25 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 2 Deutsche Identität EKSAMENSEMNE

Et forløb omhandlende væsentlige aspekter af nyere tysk historie, og hvorledes disse har bidraget med at skabe en "tysk" identitet. Vi ser blandt andet på, hvorledes Tysklands historie efter 2. Verdenskrig har bidraget til at skabe flere forskellige former for tysk identitet. Fokus har været på DDR-Identitet og "Migrations"-Identitet.

KERNESTOF:
---- Florian Henkel von Donnersmarck: Das Leben der Anderen (film) (2006)

---- Isolde Heyne: Wiedersehen mit Vater
(fra: Fahrtwind, red. M. Grønvold og P. Præstekjær, Munksgaard, 1998)

---- A. Tekin: Metin und Martin, Aufsatz eines türkischen Schülers
(fra: Meine Zeit, ved A.B. Hansen og E.W. Pedersen, Systime, 1993)

---- Udo Jürgens: Griechischer Wein (1975)
(fra: https://www.songtexte.com/songtext/udo-jurgens/griechischer-wein-3de4d27.html)

---- Eko Fresh: Gastarbeiter (2012)
(fra: https://genius.com/Eko-fresh-der-gastarbeiter-lyrics)

SUPPLERENDE STOF:
---- Gennemgang af baggrundsinformation om Tyskland som indvandringsland. Udarbejdet af MT.
---- Baggrundsinformation om DDR: 5: DDR (fra: Marie Søgaard Thellesen et al.: Niemals vergessen (iBog), Systime, 2016, https://niemalsvergessen.systime.dk/?id=123)
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Aufgabe 2: Grammatiktest om svage verber 12-12-2023
Aufgabe 3: Metin und Martin 31-01-2024
Aufgabe 4: Das Leben der Anderen und Wiedersehen 02-04-2024
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 24 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 3 Sehnsucht

Et forløb der fokuserer på længsel og konsekvensen af at give efter for længslen eller at modstå længslen. Vi oplever forskellige mennesker der fristes og den pris, de betaler, hvis de giver efter for eller modstår længslen.

KERNESTOF:
---- Peter Stamm: Am Eisweiher
(fra: Blitzeis, P. Stamm, ved L. Christophersen, B. Gravgaard og E.W. Pedersen, Tyskforlaget, 2002)

---- J.v.Eichendorff: Sehnsucht
(fra: Deutsche Romantik, ved. L. Østerlind, Munksgaard, 1997)

---- Gottfried Keller: Winternacht
(fra: Die deutsche Literatur in Text und Darstellung, Bürgerlicher Realismus (Band 11), Reclam, 1978)

---- J.W.v.Goethe: Der Fischer
(fra: Spiegelungen, ved N.K. Stimpel, Åløkke, 1990)

SUPPLERENDE STOF:
---- Gennemgang af de vigtigste aspekter af den tyske Romantik. Udarbejdet af MT.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 4 Forskelligt - bl.a. lovlige dig. links til eksamen

Der er kontinuerligt arbejdet med grammatik, skriftlig udtryksfærdighed etc. i henhold til bekendtgørelsen. Grundbogen har her været Lone Häckert og Birgit Lohse: Alles in allem, Gyldendal. Det angivne modulomfang af dette forløb er naturligvis ikke korrekt.

TILLADTE INTERNETSIDER TIL EKSAMEN:
- Ordbogen . com: https://www.ordbogen.com/da/
- ABC-ordbogen: https://abc.ordbogen.com/
- Duden: https://www.duden.de/woerterbuch
- Lectio for Esbjerg Gymnasium: https://www.lectio.dk/lectio/181/default.aspx (men KUN den del af Lectio, der har med vores tyskhold at gøre)
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Talepapir 24-05-2024
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 1 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 5 Grammatikemner i 2. g

- Sætningsanalyse
- Sein, haben og werden (præsens, præteritum, perfektum, pluskvamperfektum)
- Svage verber (præsens, præteritum, perfektum, pluskvamperfektum)
- Den bestemte og ubestemte artikel
- Genitiv (ved substantiver og ved navne)
- Adjektiver (prædikativ, den svage bøjning, den blandede bøjning)
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Talepapir 24-05-2024
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 1 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 6 #6 Leben in der Weimarer Republik EKSAMENSEMNE

Et forløb med fokus på mellemkrigstiden: Die Grossstadt (Berlin, Hamburg) ist faszinierend und die goldene Zwanziger geben Raum für "die neue Frau". Die Weimarer Republik lässt kulturelle Experimente wie Brechts episches Theater mit Verfremdungseffekt zu. Am Ende - Anfang der 30'er Jahre - ändert sich die politische Kultur und die Bücherverbrennung steht als Symbol für Hitlers Machtübernahme und der Anfang der Diktatur während des Dritten Reiches.

I forløbet indgik også:
FFF5/studietur til Bilbao med besøg i Guernica. I tysk: optakt til turen med fokus på billedbeskrivelse og på politiske udsagn i periodens kunst - tyske kunstnere i Hamburg, og Picassos maleri Guernica.
Besøg på Esbjerg Kunstmuseum, særudstilling OPBRUD, Hamborg-kunst fra 1920'erne og 30'erne: https://www.eskum.dk/avada_portfolio/opbrud/

Læste tekster:
Zeitklicks.de: https://www.zeitklicks.de/weimarer-republik/politik
AUFBRUCH Tysk katalog- og udstillingsmateriale, Esbjerg Kunstmuseum https://www.google.com/search?q=esbjerg+kunstmuseum+aufbruch&client=safari&sca_esv=255bbd3e2019d6ad&rls=en&sxsrf=AHTn8zo4iFO5B1hBLe3ZWe9OEngvd4iOsQ%3A1747317545914&ei=KfMlaI7CN8uL7NYPm4TfqQE&ved=0ahUKEwjO-oiN0aWNAxXLBdsEHRvCNxUQ4dUDCBA&uact=5&oq=esbjerg+kunstmuseum+aufbruch&gs_lp=Egxnd3Mtd2l6LXNlcnAiHGVzYmplcmcga3Vuc3RtdXNldW0gYXVmYnJ1Y2gyBRAhGKABSKYaULEKWOcWcAJ4AJABAJgBe6AB0gaqAQM2LjO4AQPIAQD4AQGYAgqgAukGwgIKEAAYsAMY1gQYR8ICBRAAGIAEwgICECbCAggQABiABBiiBMICBRAAGO8FwgIHECEYoAEYCpgDAIgGAZAGCJIHAzUuNaAH9h2yBwMzLjW4B9MG&sclient=gws-wiz-serp

Hanns-Josef Ortheil: Die Berlinreise - Potsdamer Platz, in: Kate Fuchs og Mathilde Sinding: Auf uns, grundbog til tysk i gymnasiet. Gyldendal 2016, s. 255-56
Kästner: Besuch vom Lande, in: Auf uns, s. 261
Kästner: Die Bücherverbrennung am 10. Mai 1933, in: Auf uns, s. 266
Mein kleiner grüner Kaktus, Original 1934 mit Comedian Harmonists, wir haben Max Raabes Version gehört

Film: Mackie Messer - Brechts XDreigroschenfilm, 2018, regi: Joachim A. Lang - set i uddrag

Sekundærlitteratur:
Begriffskarte Bild, kap. 8 in: Helle Egendal, Gattungen. Gyldendal/systime, 2017, s. 176-78 mm
Anne Middelboe Christensen: Brechts brændende teater om den endeløse kamp for retfærdighed, Information 14.1.2022


Gruppearbejde: at præsentere og gennemgå en læst tekst på tysk, så resten af klassen også ’har læst den’, og at arbejde inspireret af Brecht (filmen ’Mackie Messer’) og gruppens tekst med en scenisk fremstilling, hvor Verfremdungseffekt anvendes til at tegne mellemkrigsperiodens Tyskland…

A.
Kurt Tucholsky: Der Graben, 1926 - https://www.abipur.de/gedichte/analyse/1129-der-graben-tucholsky.html Se også https://www.deutschelyrik.de/der-graben-2372.html

B.
Claire Waldorff: Raus mit den Männern aus dem Reichstag, https://www.lyrix.at/t/claire-waldoff-raus-mit-den-maennern-aus-dem-reichstag-ca3
og https://www.youtube.com/watch?app=desktop&v=w-fUGQeUFow
Kvinderne bidrog til underholdningen i kabaretterne med bl.a. kønspolitiske sange.

C.
Mascha Kaléko: Chanson vom Montag
Første udg.: Von Montag früh bis Wochenend, in: Das lyrische Stenogrammheft 1936.

D.
Anita Daniel: Mondän ist nicht mehr modern, in: red. Brigitte Landes: Auftritt: Die neue Frau. Insel Verlag, 2022, s. 15-17
Feuilleton-forfatterinden har skrevet om tidens nye kvinde og hvordan hun ikke har brug for fortidens dames store entourage.

E.
Trude Hesterberg: Die neueste Linie der Mode – om Margo Lion, in: Auftritt: die neue Frau, s. 25-27
Hele den citerede sangtekst: https://www.lyrix.at/t/margo-lion-die-linie-der-mode-c1b
Find hende på youtube & co, fx på sine lidt ældre dage:  https://www.youtube.com/watch?v=X3uHLxgCjig
Hesterberg havde en Cabaret og hendes komponist præsenterede sin kæreste en mulig ny stjerne.

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 16 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 7 Forløb#7 Mensch und Natur EKSAMENSEMNE

Der Mensch und die Natur
Inspireret af forløb om læsemetoder på EMU/stx/tysk af Susanne Stubberup, Egaa Gymnasium

Menneskets forhold til naturen har altid været et emne, og det har forandret sig meget gennem tiden. Hvordan kommer dette til udtryk i kulturen, hvilke genrer benytter mennesket sig af for at reflektere over eller italesætte dette helt grundlæggende forhold?
Forløbet skal derudover også give en introduktion til forskellige læsestrategier anvendt på tysk. Målet er at opnå bevidsthed om forskellige læsemetoder og at være mere sikker i at genrebestemme materiale.

Materialer:
Helle Egendal: Gattungen - der anvendes flere forskellige 'Begriffskarten': Bild (S. 176-178), Sachliteratur (S. 205-208), Lyrik (S. 107-109), Märchen (S. 61-63), Film (S. 147-151).

Albrecht, Lisa: „Nachhaltig leben. Kleine Schritte, grosse Wirkung“. Entega (2020) , https://www.entega.de/blog/klimafreundlicher-leben-im-alltag/

Paul Gerhart: Geh aus mein Herz, und suche Freud (1653) (den fik vi vist ikke læst)

Joseph von Eichendorff: 'Sehnsucht' (1834)

Brüder Grimm: 'Jorinde und Joringel'

Deutschlandlabor, Folge 11, 'Müll' , https://learngerman.dw.com/de/11-müll/l-18869401

'Nature is speaking' (Julia Roberts is Mother Nature), https://www.youtube.com/watch?v=WmVLcj-XKnM

evt: https://www.bergfreunde.de/blog/natur-und-mensch/

Der arbejdes i løbet af forløbet med billedanalyse, kommunikationsanalyse, layoutanalyse, sproglig analyse med mere, lyrikanalyse, semantiske skemaer og nykritisk læsning. Desuden skal vi runde strukturalistisk læsning (modsætninger og aktantmodel med mere), fakta og fiktionskoder, appelformer og filmanalyse.
Der produceres en video: 'Die Natur spricht'.
I en aflevering forholder eleverne sig til Theodor Storms digt: Die Stadt

Sekundærlitt.
https://analysemodel.dk/billede/billedanalyse-2/
https://www.gymdansk.dk/laswells-kommunikationsmodel.html
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 13 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 8 Forløb#8 total digital?

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 9 Forløb#9 Landeskunde EKSAMENSEMNE

Bundestagswahl, Hamburg... XXX
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 15 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer