Titel
5
|
5. Forløb: Ekstreme fællesskaber og radikalisering
I forlængelse af det foregående forløb om ungdom, identitet og stress, slutter vi året af med et forløb om kultur, ekstreme fællesskaber og radikalisering. Forløbet tager udgangspunkt i kulturmøder m.m. i blandt mennesker, så det forudsættes, at eleverne kan anvende begreber fra de foregående forløb både fra C og B niveau.
Vi starter forløbet med at samle op på en række socialpsykologiske processer fra psykologi C, hvorefter vi overordnet set taler om kultur, inklusion/eksklusion, gruppekonflikter og ondskabsfuld adfærd med fokus rettet mod kulturmøder. Vi tager udgangspunkt i forskellige strategier og udfald af kulturelle møder og anvender begreber, der dækker alt fra minoritet, majoritet, etnocentrisme, kulturrelativisme, stereotyper, kollektivisme, individualisme m.m. Eleverne skal reflektere over, at kultur ikke nødvendigvis hænger sammen med nationalitet, etnicitet og religion samt vi undersøger, hvilke parametre, der spiller den største rolle, når det handler om en vellykket integration og forståelsen af kulturbegrebet.
Endvidere sættes der i dette forløb fokus på at forstå forskellige former for grupperinger. Eleverne skal lære om psykologiske mekanismer og teorier, der kan være med til at forklare, hvorfor nogle mennesker søger ind i ekstreme fællesskaber, samt hvad der ligger til grund for ekstremisme og radikalisering. Eleverne har gennem forløbet lært, hvordan man kan forstå kultur og ekstreme fællesskaber ud fra både et samfundsfagligt, gruppeorienteret og individbaseret perspektiv. I forbindelse med forståelsen af forskellige grupperinger, har forløbet også haft fokus på begreberne perception, stereotyper, fordomme og kognitive skemaer. Eleverne har både arbejdet med gruppefremlæggelser, individuel arbejde, gruppearbejde, og så har de lavet synopser i deres eksamensgrupper som “generalprøve” for den endelige eksamen.
Fokus har været på teorier og begreber fra socialpsykologi, personlighedspsykologi, kulturpsykologi og kognitiv psykologi.
Materialer:
Fra C-niveau:
- Psyk. Veje: Kap. 21: Socialpsykologi. pp. 375 - 387 (Schultz Larsen, Ole)
- Kapitel 24: Det onde som frihed. (Ondskabstypologier) pp. 481 - 487 (Schultz Larsen, Ole)
- Le Bons massehypnose fra Psykologiens veje side 376-377
- Aschs konformitet fra Psykologiens veje side 381-384
- Janis' gruppetænkning fra Psykologiens veje side 385
- Stoners gruppepolarisering fra Psykologiens veje side 385-386
- Sherifs intergruppekonflikter fra Psykologiens veje side 391-392
- Milgrams lydighedsdilemma fra Psykologiens veje side 470-474
- Svendsens ondskabstyper fra Psykologiens veje side 481-486
- Stereotyper, fordomme, grupper, konflikter
Fra B-niveau:
- Kap. 1: “Radikalisering og ekstremisme” Af: Thygesen, Mathias Tøttrup & Ebbrecht, Christopher Kehlet. Systime 2024.
- Psykologiens veje, Ole S. Larsen, 2018, Kap.22, s. 421-438
- Psykologiens veje, Ole S. Larsen, 2018, kap. 11 s. 180-188
- Philip Zimbardos fængselseksperiment (Tekst fra "Celle til Selfie", Af: Flemming André Phillip Ravn og Troels Wolf, 2015, s. 195-200)
- Taifels minimalgruppeeksperiment fra Psykologiens veje side 393-394
- Taifel og Turners sociale identitetsteori fra Psykologiens veje side
394-395
- Axel Honeths anerkendelsesteori fra ”Samfundsfag C” Af Mads Beyer, Claus Lasse Frederiksen og Henrik Kureer, 2017, Systime (Uddrag fra kap.
Artikel: "Forbrydelsens Kim", Af Kasper Hansen, Information, 14. maj, 2004
Dokumentar:
- Kriminelt, “Farvel til Bandelivet”, Dr, 2020.
- “Hjernevaskeren” Afsnit 1+2, DR, 2023
- “Victors hellige krig. Fra højskoleelev til hellig kriger” TV2. (2016).’
- TV2 Lorry: Cykel-eksperiment: https://www.tv2lorry.dk/racisme-i-hverdagen/tv-2-lorry-tester-hvordan-reagerer-folk-naar-de-ser-en-moerk-eller-hvid-fyr-med-en-vinkelsliber-ved-en-cykel
Sidetal: 80 sider
|