Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er)
|
2024/25
|
Institution
|
Esbjerg Gymnasium
|
Fag og niveau
|
Idræt B
|
Lærer(e)
|
Maria Willemann
|
Hold
|
2024 Id-v1 (Id-v1)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel
1
|
Crossfit
Forløbets indhold og fokus
I forløbet skal eleverne:
- Opnå kendskab til fitnessformen crossfit og de bevægemønstre, samt principper, der karakteriserer træningsformen. Herunder:
○ Knædominante bevægemønstre, hoftedominante bevægemønstre, pres og træk
○ WOD (Workout of the day): AMRAP, Fight Gone Bad, EMOM og I GO YOU GO
○ Primære redskaber som: kettlebell, reb, box, vægtbolde/medicinbolde
- Kunne forklare princippet og formålet med træningstypen crossfit
Faglige mål
- gennem alsidig undervisning opnå god fysisk kapacitet og i den forbindelse få kendskab til centrale begreber inden for træning og idrættens discipliner
- beherske centrale færdigheder i udvalgte idrætsdiscipliner og aktiviteter inden for de tre færdighedsområder: boldspil, musik og bevægelse, klassiske og nye idrætter
- opnå kropsbevidsthed
Kernestof
- Aktiviteter, der fremmer den fysiske kapacitet
- Aktiviteter, der fremmer kropsbeherskelse
Anvendt materiale
- Kapitel 25: X-fit s. 963-969
- Videoer af forskellige øvelser
Arbejdsformer
- Gruppearbejde
- Pararbejde
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
7,00 moduler
Dækker over:
8 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
2
|
Bevægeapparatet og muskler
Forløbets indhold og fokus
Eleverne har haft om forskellige ledtyper, samt hvilke muskler der arbejder om de forskellige led. I den forbindelse har de arbejdet med bevægelsesanalyser - primært af en squat. Eleverne har arbejdet overfladisk med musklens opbygning og muskelkontraktioner (tværbrocyklus), men har haft fokus på muskelarbejde (koncentrisk, excentrisk og statisk), muskelfibersammensætning, samt muskel størrelsen, muskellængden og hastighedens betydning på muskelkraften. Eleverne har også arbejdet med styrketræning i praksis, hvor de har arbejdet med træning af maksimal styrke, eksplosiv styrke, spændstighedstræning, samt muskeludholdenhed.
Faglige mål
- Kunne anvende faglig viden, kundskaber og færdigheder til løsning af idrætslige problemstillinger
- Opnå viden og kundskaber om centralt arbejdsfysiologisk og funktionelt anatomisk stof, træningslære samt udvalgte
områder inden for den naturvidenskabelige, humanistiske og samfundsvidenskabelige idrætsteori og anvende denne viden
til at analysere og vurdere fysisk aktivitet
Kernestof
- Grundlæggende principper for træning
- Centralt arbejdsfysiologisk og funktionelt anatomisk stof
Anvendt materiale
B- for bedre idræt
- Udvalgte sider fra kapitel 3: Anatomi og bevægelseslære. Der har været fokus på knæ-, hofte-, og albueleddet. Side: 38-45 + 51-63 + 65-66
- Udvalgte sider fra kapitel 6: Muskler og styrke: Side: 106-111 + 114-124
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
8 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
3
|
Basketball og teamteori
Forløbets indhold og fokus:
Eleverne har arbejdet med basketball. De forskellige øvelser/teknikker er beskrevet under "Bevægelsesmønstre".
Derudover har der været fokus på samarbejde, spilbarhed og etik. Med etik menes, at eleverne har dømt egne kampe for at opnå en større forståelse for fairplay og spillets regler.
Derudover har eleverne arbejdet med idrætspsykologi, herunder teamteori og motivation. De har haft 2 teoretiske moduler, og derudover har hvert praktisk modul haft teoretiske idrætspsykologiske elementer med.
Bevægelsesmønstre
- Give and go
- Screening + Pick and roll
- Cut
- V- cut
- Backdoor-cut
Formål:
Eleverne skal efter endt forløb kunne:
- Udføre studsafleveringer og brystafleveringer
- Beherske udvalgte "bevægelsesmønstre" som isoleret øvelse
- Demonstrere forståelse for, hvordan man anvender udvalgte "bevægelsesmønstre" i en kamp.
- Opnå kendskab til spillets regler
- Gøre sig spilbar
- Forstå effekten af visualisering "på egen krop"
Eleverne skal efter endt forløb kunne:
- Analysere en idrætspsykologisk case med udgangspunkt i udvikling af teamet. Herunder med henblik på motivation, træningsklima, teamets faser, SMART mål, kohæsion og spændingsregulering
Faglige mål:
- Opnå kropsbevidsthed
- Indgå i og opnå forståelse for egne og andres roller i forskellige, idrætsspecifikke samarbejdsrelationer
- Kunne anvende faglig viden, kundskaber og færdigheder til løsning af idrætslige problemstillinger
Kernestof:
- Aktiviteter, der fremmer kropsbeherskelse og boldbeherskelse
- Aktiviteter, der fokuserer på samarbejde og etik
- Aktiviteter, der fremmer den fysiske kapacitet
- Aktiviteter, der giver mulighed for fordybelse under inddragelse af fagets teoriområder
Anvendt materiale:
Yubio-bogen:
- Spændingsregulering s. 564-567
- Grundprincipper i kaosspil s. 438-444
- B for bedre idræt:
- Kapitel 8: Motivation og målsætning: side: 138-154
- Kapitel 9: Team og hold: side: 156-162
Arbejdsformer:
- Lærerstyret undervisning
- Gruppearbejde
- Eksperimenterende samarbejde
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
7,00 moduler
Dækker over:
13 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
4
|
Aerobt og anaerobt arbejde
Forløbets indhold og fokus
Faglige mål
- Kunne anvende faglig viden, kundskaber og færdigheder til løsning af idrætslige problemstillinger
- Opnå viden og kundskaber om centralt arbejdsfysiologisk og funktionelt anatomisk stof, træningslære samt udvalgte områder inden for den naturvidenskabelige, humanistiske og samfundsvidenskabelige idrætsteori og anvende denne viden til at analysere og vurdere fysisk aktivitet
Kernestof
- Grundlæggende principper for træning
- Centralt arbejdsfysiologisk og funktionelt anatomisk stof
Anvendt materiale
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
11,00 moduler
Dækker over:
20 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
5
|
Spikeball
Forløbets indhold og fokus
Eleverne har haft besøg af en Spikeball træner fra den lokale klub i første modul, hvor de fik introduceret spillet og reglerne. Senere i forløbet deltog eleverne selv i en spikeball træning i Esbjerg Spikeball klub
Indhold:
• Net- og baneopsætning
• Regler og strategier ved Spikeball
• Servøvelser med nedenstående servteknikker
o Fwango, sidestep og dropshot
• Skudøvelser med træning af nedenstående slagteknikker
o Dropshot
o Power shot
o Open
o Pull
o Push
• Læringskampe
Se kompendium for mere info.
I forløbet har holdet deltaget i træningen hos Esbjerg Spikeballklub.
Formål
Eleverne skal efter endt forløb kunne:
• Reglerne og taktiske strategier i Spikeball (Taktiske strategier i Spikeball (hævning, valg af slag, overblik, medspiller, modspiller))
• Vise og demonstrere udvalgte boldteknikker
• Udføre forskellige typer af serv
• Kommunikere både verbalt og nonverbalt i kamp - både for at kommunikere med sin makker og forvirre modstanderne
Eleverne evalueres på:
• Om de er i stand til at serve korrekt ud fra udvalgte servteknikker
• Om de kan demonstrere deres viden om spillets regler i en kamp situation
• Om de kan udføre udvalgte dele af de nævnte slagteknikker
• Om de kan fremvise isolerede øvelser, der viser deres forståelse for de taktiske elementer i sporten
Faglige mål
- beherske centrale færdigheder i udvalgte idrætsdiscipliner og aktiviteter inden for de tre færdighedsområder: boldspil,
musik og bevægelse, klassiske og nye idrætter
- opnå kropsbevidsthed
- indgå i og opnå forståelse for egne og andres roller i forskellige, idrætsspecifikke samarbejdsrelationer
Kernestof
- Aktiviteter, der træner den fysiske kapacitet
- Aktiviteter, der træner kropsbeherskelse og boldbeherskelse
- Aktiviteter, der fokuserer på samarbejde og etik
- Natur- og sundhedsvidenskabeligt samt humanistisk og samfundsvidenskabeligt teoristof om fysisk aktivitet, livsstil og
idrætsvaner
- Humanistisk og samfundsvidenskabeligt teoristof om dansk og international idræts- og bevægelseskultur
Anvendt materiale
• Youtube videoer fra kanalen ”Spikeball” (links findes i dokumentet)
• Teoriafsnit i dokumentet om Spikeballs historie, regler samt tekniske og taktiske elementer
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
7,00 moduler
Dækker over:
17 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
6
|
Pickleball og idrætsskader
Forløbets indhold og fokus:
Eleverne har arbejdet Pickleball som praktisk forløb, samt idrætsskader som teoretisk forløb. De har arbejdet med forskellige teknikker og taktikker, samt hvordan man tæller point og hvad reglerne er (double bounce, non-volley zone, osv.)
Teknikker:
- Greb (kontinentalgrebet + pistolgrebet)
- Grundslag (forhånd og baghånd)
- Dink
- Serv
- Drop og lob
Vi har mest arbejdet med dink, serv og grundslag
Taktik:
- Dominer nettet
- Opstilling
- Veksle mellem korte/bløde defensive slag og hårdere/aggressive slag
Idrætsskader:
- Akutte skader, behandling (RICE(M))
- Hvad er skaden? Hvordan kan den opstå? Eventuelle behandlingsmuligheder og genoptræning på forskellige typer af skader. F.eks. Fibersprængning, forstrækning, trælår, lammer, ledbånd, løberknæ og skinnebensbetændelse
- Hvorfor er det vigtigt at varme op?
- Superkompensation og arbejdets tre faser
Kernestof:
- Aktiviteter, der træner kropsbeherskelse og boldbeherskelse
- Aktiviteter, der træner den fysiske kapacitet
- Aktiviteter, der fokuserer på samarbejde og etik
Anvendt materiale:
- https://www.youtube.com/watch?v=Se7wIlGeo_o
- Dokumentet: Pickleball - info og regler elev
- "Pickleball artikel" - Artikel (dokument): Pickleball: En idræt, der forener generationer
- Yubio bogen: Kapitel 3.1 + 3.2 (s. 67-71) , 6.1.1 (s. 174-176), 6.2 + 6.3 (s. 176-181), 6.5 (182-184)
Arbejdsformer:
- Lærerstyret undervisning
- Gruppearbejde
- Eksperimenterende samarbejde
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
7,00 moduler
Dækker over:
13 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
7
|
Stepaerobic
Forløbets indhold og fokus:
Eleverne har arbejdet med forskellige grundtrin og trin i stepaerobic. Grundtrin og trin, som er arbejdet med i undervisningen, kan ses nedenfor.
Derudover forventes det at de kan sammensætte trinnene til en stepserie
Grundtrin og trin:
- Basis
- V-trin
- A-trin
- Knæ
- Repeater
- Curl
- Flyv
- L-trin
- Jorden rundt
- Mambo
- Pivot
- Chassé
- Over toppen
Formål:
Eleverne skal efter endt forløb kunne:
- Beherske grundtrin i stepaerobic
- Udføre bevægelser i takt til musikken
- Kunne skabe og udføre egen koregrafi ud fra grundtrin og variationer af grundtrinene.
- Opnå viden om hvad princippet er bag træningsformen stepaerobic
Faglige mål:
- Opnå kropsbevidsthed
- Indgå i og opnå forståelse for egne og andres roller i forskellige, idrætsspecifikke samarbejdsrelationer
Kernestof:
- Aktiviteter, der fremmer kropsbeherskelse
- Aktiviteter, der fokuserer på samarbejde og etik
- Aktiviteter, der fremmer den fysiske kapacitet
Anvendt materiale:
Yubio-bogen:
- Kapitel 34: Aerobic og stepaerobic s. 1452-1457 + 1471-1473 om kontinuerlig træning
Arbejdsformer:
- Lærerstyret undervisning
- Gruppearbejde
- Eksperimenterende samarbejde
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
6,00 moduler
Dækker over:
9 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
8
|
Rytmisk opvarmning og idrætshistorie
Forløbets indhold og fokus:
Eleverne har arbejdet med rytmisk opvarmning med følgende inddeling "Gang, sving, hop, styrke og løb". Eleverne har selv udvalgt øvelser og musik der passer til de forskellige sekvenser.
Forløbet er et løft fra C-niveau.
Formål:
Eleverne skal efter endt forløb kunne:
- Udføre et rytmisk opvarmningsprogram
- Udføre bevægelserne med god bevægelseskvalitet
- Overveje hvordan de kan benytte BESS konceptet til at forbedre deres opvarmningsprogram
- Tælle takter og starte på taktslag 1
Kernestof:
- Aktiviteter, der fremmer kropsbeherskelse
- Aktiviteter, der fokuserer på samarbejde
- Aktiviteter, der fremmer den fysiske kapacitet
- Aktiviteter, der giver mulighed for fordybelse under inddragelse af fagets teoriområder
Anvendt materiale:
Yubio-bogen:
- Kapitel 30: Rytmisk opvarmning (s. 1241-1258)
Arbejdsformer:
- Lærerstyret undervisning
- Gruppearbejde
- Eksperimenterende samarbejde
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
11 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/181/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d64734199042",
"T": "/lectio/181/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d64734199042",
"H": "/lectio/181/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d64734199042"
}