Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
|
Termin(er)
|
2024/25 - 2025/26
|
|
Institution
|
Esbjerg Gymnasium
|
|
Fag og niveau
|
Dansk A
|
|
Lærer(e)
|
Anne Bjørn, Peter Bøgsted Knudsen
|
|
Hold
|
2024 DA/j (1j DA, 2j DA)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
|
Titel
1
|
Introduktion til Dansk
Grundlæggende introduktion til danskfaget på HF.
Det udvidede tekstbegreb.
De 3 vinkler - litteratur, sprog, medier
Hvad er skriftlig dansk
Skriveøvelser
mm.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
5,00 moduler
Dækker over:
5 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
2
|
Skriftlighed - Den analyserende artikel
introduktion til opgavegenren den analyserende artikel
stilladsering af afleveringerne via skriveopgaver med fokus på de forskellige afsnit i en skriftlig danskopgave
indledning
analyse
perspektivering
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
10,00 moduler
Dækker over:
5 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
3
|
Retorik og Kommunikation
Introduktion til og arbejde med retorisk analyse og kommunikationsanalyse
De 3 talegenrer.
Ciceros pentagram
Sproglige billeder og figurer
Kommunikationsanalysemodellen fra Håndbog til dansk
Turtagning
Gambitter
Sproghandlinger
Analysemateriale:
Kong Frederik X's tale fra balkonen på Christiansborg 14/1-24
Martin Luther Kings Tale august 1963
Samtale i Go'Morgen Danmark (TV2) mellem Anne Grethe Bjarup Riis og Susanne Møller
+ diverse øvelser fra grundbogen (HTD)
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
9,00 moduler
Dækker over:
9 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
4
|
Dokumentarfilm
Der arbejdes i forløbet med definition og analyse af 5 forskellige dokumentarfilmtyper
dybdeborende, observerende, deltagende, dramatiseret, poetisk dok.
Der er arbejdet med fakta og fiktionskoder samt autenticitetsmarkører og genkendelse og analyse af udvalgte filmiske virkemidler
Filmeksempler
”De dyre direktører” (DR dok.)
"Haunted – the woman in white” (Netflix)
”United 93”
“Charlie and the chocolate factory”
"Armadillo" - VÆRKLÆSNING
Under analysen af "Aramdillo" er der bl.a. arbejdet med følgende:
Tese: Dokumentar = En kreativ bearbejdning af virkeligheden
o Analysens mål er at finde ud af Hvordan er virkeligheden blevet kreativt bearbejdet i filmen ”Armadillo”?
o Hvordan er virkeligheden blevet kreativt bearbejdet i filmen ”Armadillo”?
o Hvad og hvor meget er iscenesat i filmen ”Armadillo”?
• I hvor høj grad kan man stole på sandhedsværdien af filmen?
• Blev talebanere likvideret af danske soldater i ’Armadillo’?
• Hvilke konsekvenser har rekonstruktionen af den omdiskuterede stripper-scene?
• Var soldaterne helte eller viste filmen krigens frygtelige og skadelige konsekvenser?
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
12 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
5
|
Romantikken - Litteraturforløb
Litteraturhistorisk forløb
Fokus på strømningen Nationalromantik
o Forløbet er samtidig en slags optakt til historieopgaven
Formål: hvordan ”historie” indgår i dansk (både litteraturhistorien og den historiske kontekst)
tekstlæsning i en historisk sammenhæng.
danskfagets identitet og metode
Arbejdsspørgsmål til Romantikkens samfund og Nationalromantik
• Hvad sker der med det danske territorium i løbet af 1800-tallet?
• Hvad sker der med den danske identitet i løbet af 1800-tallet?
• Hvad sker der med styreformen i Danmark i løbet af 1800-tallet?
• Hvilke tanker dyrker de nationale strømninger?
• Hvad fokuserer Romantikkens forfattere på i forhold til den danske identitet og hvor kommer det til udtryk?
• Hvordan kommer den danske identitet til udtryk i Der er et yndigt land/Fædrelandssang (Adam Oehlenschläger, 1819)?
• Hvordan kommer den danske identitet til udtryk i Danmarks Trøst (N.F.S. Grundtvig, 1820)?
• Hvordan kommer den danske identitet til udtryk i Danmark Mit Fædreland (H.C. Andersen, 1850)?
Læste og analyserede tekster:
”Der er et yndigt Land” (Oehlenschläger)
”Danmarks Trøst” (Grundtvig)
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
5 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
6
|
Sprognormer - Sprogforløb
Fokus på det danske sprog og sprognormer
Introduktion til og arbejde med følgende fagbegreber:
Denotation
Konnotation
Polysemer
Homonymer
Semantiske felter
Analyserede tekster:
"Ryst Din" (Niarn)
"TIUATI" (Goldie"
I rapteksterne blev der bl.a. arbejdet med at finde semantiske felter der blev udgjort af følgende fællesnævnere:
• Bandeord
• Kvindekonnotationer
• Anglicismer
Sprognormerne i raptekster blev desuden diskuteret ud fra følgende tekster
o Brev til en gangstarapper (Hanne Vibeke Holst) + Jeg er fucking realistisk Hanne (Niarn)
Forløbet indeholder desuden et besøg af den kvindelige rapper Goldie der spillede en dialogkoncert med mulighed for at stille spørgsmål
Derudover er der blevet introduceret sproglig variation i dansk med fokus på dialekter samt implicitte og eksplicitte sprognormer.
Eleverne har arbejdet med en praktisk opgave der lød således:
• Omskrivning af “Ryst Din” til NY sprognorm - Skriveøvelse
o Omskriv et uddrag af teksten til ”Ryst Din” fra den implicitte sprognorm gangsterrap til en anden implicit sprognorm: sprog til børn (det er jeres egen vurdering hvordan ’man’ typisk taler til børn).
I skal altså vælge en del af teksten fra ”Ryst Din” og med jeres egne ord omskrive teksten så den bliver henvendt til børn.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
9 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
7
|
Det Moderne Gennembrud - Litteraturforløb
Litteraturhistorisk forløb med fokus på perioden 1870-90 og de samfundsmæssige tendenser som beskrevet og problematiseret i litteraturen.
Materialer:
Baggrundstekster om den litteraturhistoriske periode (cirka 1870-90) der går under navnet Det Moderne Gennembrud (sekundærlitteratur)
Georg Brandes - Uddrag af hovedstrømninger i det 19de Arhundredes Litteratur - 1872.pdf
Det Moderne Gennembruds temaer Køn Klasse Kirke.pdf
TEKST - Litteraturhistorie - Fibiger og Lutken - Det Moderne Gennembrud - tendenserne.docx.pdf
DMG Hovedstrømninger SCANNET tekst.pdf
Skønlitterære tekster (primærlitteratur) af 3 forskellige forfattere og indenfor 3 forskellige litterære strømning fra perioden
To Verdener SCANNET tekst.pdf
TEKST Naadsensbrød Henrik Pontoppidan 1887.pdf
TEKST - Herman Bang - Den sidste balkjole - 1887.docx farvekodet afsnit.pdf
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
10 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
8
|
Kortfilm - medieforløb
I dette forløb arbejdes der med ”Kortfilmen som Fortælling” – Storydesign i kortfilm ifælge RIchard Raskin.
Introduktion til handlingsmodellerne
'Parametermodellen'
'3- akter modellen'
Der arbejdes med genkendelse og analyse af filmiske virkemidler
Analyserede kortfilm
"Tune for Two"
"Kom"
"Eating Out"
”Yasmin” (Danmark, 2024, 7 min.) https://www.ekkofilm.dk/shortlist/film/yasmin/
Forløbet indeholder desuden at praktisk projekt med kreativt gruppearbejde beskrevet således:
Opgavebeskrivelse – Praktisk øvelse med kortfilm
Optag 10-15 filmiske indstillinger der inddrager Raskins parametre og filmiske virkemidler
• I skal i grupper lave en filmscene på 10-15 indstillinger som
o Skal indeholde arbejde med udvalgte parametre fra Raskins parametermodel
o Skal indeholde forskellige filmiske virkemidler
o I selv skal finde på indholdet til
o I skal optage med jeres telefoner
o I skal redigere på jeres telefoner
o I skal dele med PK til fælles visning på klassen
o I skal kunne redegøre for hvordan I har anvendt Raskins parametre og filmiske virkemidler
• Indhold og handling
o Skal I selv finde på og ikke bruge så meget tid på – det vigtige er Raskins parametre og de filmiske virkemidler
• Raskins parametre som skal vises i filmscenen
o Personfokus / Personinteraktion
o Kausalitet / Valg
o Billede / Lyd
o Person / Ting
• Filmiske virkemidler der skal anvendes
o Der er frit valg blandt de forskellige måder at bruge filmsproget på indenfor
Billedbeskæring
Billedkomposition
Lydanvendelse
Kameraanvendelse
• Omfang / Varighed
o 10-15 indstillinger
o En indstilling varer typisk mellem 5-10 sekunder, men kan vare længere eller kortere tid alt efter handlingen
o Man skal kunne nå at se jeres arbejde med parametrene og de filmiske virkemidler
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
10 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
9
|
Hævn som Motiv
Tematisk forløb hvor der læses forskellige tekster og teksttyper under samme tema 'Hævn som Motiv'. Forløbets samling af tekster defineres som en værklæsning.
De læste tekster er følgende:
"Malene" (Sys Bjerre, 2008)
"Ebbe Skammelsen" (folkevise)
"Skæbne" (Morten Nielsen, udg. 1945)
"Hævnen" (Susanne Bier, 2010)
Der er indledningsvis arbejdet med definition af og diskussion af hvad hævn er ud fra to artikler fra hhv. videnskab.dk og Femina.
Der er opstillet en række fælles analyse spørgsmål til alle teksterne if.t den tematiske læsning:
o Hvem er ’hævneren’ og hvem er ’offeret’ for hævnen?
o Hvori består hævnen?
o Hvad er motivet for hævnen?
Hvordan/hvorfor føler ’hævneren’ sig såret?
Hvilken form for afmagt handler 'hævneren' sig ud fra?
o Forstår vi (læsere) bevæggrunden for hævnen?
o Hvilken effekt har hævnen?
hhv. for hævneren og for offeret?
o ’Hævnen er ikke sød men går ud over en selv’ – gør den det i den udvalgte tekst?
Får vi dette fortalt i teksten eller hvordan kan dette tolkes?
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
8,00 moduler
Dækker over:
8 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
10
|
Sproghandlinger
Forløb med udgangspunkt i Jan Sheuers "Sproghandlinger" samt introduktion til transaktionsanalyse
Eleverne har arbejdet med sproghandlinger, indirekte sproghandlinger, samarbejdsprincippet, høflighedsprincippet og facework
Thomas Korsgaard: "Lasagne", 2019
Klovn: sæson 1, afsnit 3: "Hushovmesteren", 2005
Uddrag af Anders Thomas Jensen: "Blinkende lygter" 2000
X-factor: Mormor Grethe, 2010
Rytteriet: Du forstår ikke din egen mor, 2010
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
12 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
11
|
Intro til lyrik
Eleverne introduceres til lyrik samt figurer, troper og semantiske skemaer
Djämes Braun: "Fugle", 2014
Tom Kristensen: "Nat i Berlin", 1921
Henrik Nordbrandt: "Vuggevise", 2015
Peter Lemche: "Den lille Ole med paraplyen", 1872
Tove Ditlevsen: "Barndommens gade", 1942, "Der bor en ung pige i mig som ikke vil dø"; 1939, "De evige tre", 1942,
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
7 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
13
|
Det moderne gennembrud
Eleverne introduceres til Det moderne gennembrud og sædelighedsfejden
Henrik Pontoppidan:"Et Grundskud", 1887
Herman Bang: "Foran alteret", 1880
Henrik Ibsen:" Et dukkehjem", 1879 (VÆRK)
Olivia Levison: "Støv", 1885
Knut Hamsun: Livets røst, 1903
Peter Nansen: Aftenvisitter, 1883
DR: Skamløs, afsnit 1, 2021
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
12 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
14
|
Avisen
Klassen har arbejdet med avisen, nyhedskriterier, layout og vinkling
Politiken: Hansen, Søndergaard og Thomsen: "Al-Qaeda i opløsning", 3.maj 2011
Ekstra Bladet: Hjorth, Ishøj og Selin: "Skudt ned som en hund", 3. maj 2011
Ekstra Bladet: Kofoed, Rod og Lykke, Allan: "Sanne reddet tilbage til livet", 9. maj 2006
Politiken: "Sanne ramt af blodprop" 9.maj 2006
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
4 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
15
|
Den nyere novelle
Jan Sonnergaard: Sex, Polterabend 1997
Katrine Marie Guldager: Nørreport, 2004
Helle Helle: Køreplaner, 1996
Thøger Jensen: Nu sad det unge par sikkert og så video, 1996
Ejersbo: Blomster, 2000
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
6 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
17
|
Romantikken
Eleverne har arbejdet med de forskellige strømninger i romantikken herunder nationalromantik, universalromantik, nyplatonisme, biedermeier og romantisme
Nationalromantik:
St. St. Blicher: "Kær est du Fødeland, sødt er dit Navn", 1814
Richard Dybeck: "Du gamla, Du fria", 1866
Bjørnstjerne Bjørnson: "Ja, vi elsker dette landet", 1859
Universalromantik:
H.C. Andersen: "Klokken", 1845
Oehlenschläger: "Guldhornene", 1803, "Morgenvandring", 1805
Nyplatonisme:
Staffeldt: "Indvielsen", 1804
Biedermeier:
H.C. Andersen: "Hyrdinden og skorstensfejeren", 1845,
Romantisme:
Emil Aarestrup: "Paa sneen", 1838, "Nordexpedition", 1838
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
0 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
18
|
Reportagen
Eleverne har arbejdet med reportagen som genre med fokus på nyhedskriterier og sproglige virkemidler
Jyllandsposten: Må Johnsens godt fyre af?" Nikolaj Worm og Søren Nielsen, 6. februar, 2006 (VÆRK)
Politiken: "Forbandet ungdom Kapitel 1: Den ny pige på psyk kalder personalet »fucking røvhuller« og slukker rutineret smøgen på sin håndryg", Anders Legarth Schmidt, 21. juni 2020
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
0 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
19
|
Modernisme
Eleverne introduceres til modernistisk lyrik med særligt fokus på ekspressionisme
Broby-Johansen: Bordelpige dræber ufødt, 1922
Broby-Johansen: Foråret kommer til caféen, 1922
Johannes V. Jensen: af Kongens fald (hesteslagtningen), 1901
Tom Kristensen: Rio Janeiro, 1920
Tom Kristensen: Nat i Berlin, 1920
Tom Kristensen: Fribytter, 1920
Tom Kristensen: Henrettelsen, 1920
Klaus Rifbjerg: Livet i badeværelset, 1960
Peter Seeberg: Biografi af en snegl, 1981
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
0 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
20
|
Oplysningstiden
Eleverne har arbejdet kort med oplysningstiden og Holbergs dramaer
Ludvig Holberg: "Erasmus Montanus", 1723, VÆRK
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
0 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
21
|
Selvvalgt roman
Emily “jeg har det fkn fint” (2024) luna harley
Carla: “Jeg har det fucking fint” (2024) af Luna Harley
Clara: “Manden med stenansigtet”, Morten Remar 2025
Tristan: “Løvindens Sang #1 Alanna”, Tamora Pierce
Andrea Dam: “solsort og snefnug”, jens raahauge, 1999
Emma A: “Det ender med os”, Colleen Hoover, 2017
Nadia: “Det ender med os”, Colleen Hoover, 2017
Emina: “Overlev” Ali Najei og Gitte Søby Madsen 2023
Mathias: “Fyraften” (2015) Jakob Melander
Oskar:”Fyraften” (2015) Jakob Melander
Frederik:”Fyraften” (2015) Jakob Melander
Andreea: “Halvanden meters afstand”, Rachael Lippincott, 2019
Fie “ Den falske forlovede” Elena Armas 2025
Karoline “De hvide mænd” Kenneth Bøgh Andersen (2003)
Emma: “ De hvide mænd”, Kenneth Bøgh Andersen, 2003
Camilla: Kenneth Bøgh Andersen, “De Hvide Mænd”, 2003
Ramla: “Overlev” Ali Najei og Gitte Søby Madsen 2023
jasmina: “overlev” ali najei og gitte søby madsen 2023
mohammed”overlev” ali najei og gitte søby madsen 2023
Smilla. H. fielding “Bridget Jones, på randen af fornuft” 1999
Thea: Thomas Erikson: “omgiver af idioter” 2017
Julie: “Den sommer alting ændrede sig, Jenny Han, 2011
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
0 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/181/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d65164241140",
"T": "/lectio/181/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d65164241140",
"H": "/lectio/181/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d65164241140"
}