Holdet 2024 bi/c - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2024/25
Institution Esbjerg Gymnasium
Fag og niveau Biologi C
Lærer(e) Maria Willemann
Hold 2024 bi/c (1c bi)
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Celler og liv
Titel 2 Kost og sundhed
Titel 3 Sex, hormoner og ønskebørn
Titel 4 Genetik og evolution
Titel 5 Økologi

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Celler og liv

Forløbets indhold og fokus
Eleverne har arbejdet med eukaryote og prokaryote celler, forskellige celleorganeller og membrantransportprocesser (diffusion, osmose, faciliteret diffusion og aktiv transport)

Øvelser:
- Mikroskopering

Faglige mål
- anvende fagbegreber, fagsprog, relevante repræsentationer og modeller til beskrivelse og forklaring af iagttagelser og til
analyse af enkle biologiske problemstillinger
- bearbejde data fra kvalitative og kvantitative eksperimenter og undersøgelser og dokumentere eksperimentelt arbejde
hensigtsmæssigt
- indsamle, vurdere og anvende faglige tekster og informationer fra forskellige kilder
- formulere sig såvel mundtligt som skriftligt om biologiske emner og give sammenhængende faglige forklaringer

Kernestof
- Cellebiologi: overordnet opbygning af pro- og eucaryote celler og membranprocesser

Anvendt materiale
- Biologi i udvikling C-niveau s. 14-18 + 21-27
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 5,00 moduler
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 2 Kost og sundhed

Forløbets indhold og fokus
Eleverne har arbejdet med opbygningen af de tre energigivende næringsstoffer. Eleverne har gennemgået fordøjelsessystemets opbygning og funktion, samt arbejdet med reguleringen af blodsukker og diabetes. Eleverne har kort arbejdet med betydningen af kostrådene og indtag af mættede eller umættede fedtsyre, samt kostfibres positive betydning på fordøjelsen.
Eleverne har desuden arbejdet med enzymer, herunder hvordan reaktionshastighedens afhænger af temperatur

Øvelse:
- Nedbrydning af stivelse vha. spytamylase

Kernestof
- makromolekyler: overordnet opbygning og biologisk funktion af carbohydrater, lipider, proteiner
- Enzymer: overordnet opbygning og funktion
- Biokemiske processer: Respiration
- Fysiologi: Oversigt over kroppens organsystemer, et udvalgt organsystems opbygning og funktion

Anvendt materiale
- Marianne Frøsig m.fl.: Biologi i udvikling 2. udgave, Nucleus: 19-21 + 55-67 + 72-84
- Øvelsesvejledning om Nedbrydning af stivelse vha. spytamylase

Youtube videoer om blodsukkerregulering:
- https://www.youtube.com/watch?v=cyOr7RJzur8
- https://www.youtube.com/watch?v=FWeCTTAyn9M
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 9,00 moduler
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 3 Sex, hormoner og ønskebørn

Forløbets indhold og fokus:
Eleverne har arbejdet med
- hormoner, samt mandens sædcelleproduktion og kvindens menstruationscyklus
- positiv og negstiv feedback
- P-pillers hormonelle virkning
- Kønssygdomme, samt smittespredning
- Seksualundervisning
- Dilemmaer om køn, identitet og samtykke
- Fertilitetsproblemer med fokus på mænds sædkvalitet

Øvelse:
- Undersøgelse af graviditetstest og ægløsningstest
- Mikroskopi af æggestokke fra kaniner

Formål:
Eleverne skal efter endt forløb kunne:
- Have kendskab til GnRH, FSH, LH, Østrogen, Testosteron, Progesteron, HCG
- Redegøre for menstruationscyklussen, samt forstå hvilken betydning FSH, LH, Østrogen og Progesteron har på menstruationscyklussen
- Redegøre for mandens sædcelleproduktion, samt hvilken betydning hormonerne LH, FSH og testosteron har på sædcelledannelsen.
- Forklare opbygningen af kvindens og mandens primære kønsorganer, samt sekundære kønskarakterer
- Redegøre for p-pillers hormonelle påvirkning på kvindekroppen
- Redegøre for hvad positiv og negativ feedback er
- Redegøre for fertilitetsbehandling, samt mænds lave sædkvalitet

Faglige mål:
- udføre enkle eksperimenter og undersøgelser i laboratoriet
- bearbejde data fra kvalitative og kvantitative eksperimenter og undersøgelser og dokumentere eksperimentelt arbejde
hensigtsmæssigt
- analysere og diskutere data fra eksperimenter og undersøgelser, med inddragelse af faglig viden, fejlkilder og usikkerhed
- formulere sig mundtligt og skriftligt om biologiske emner og give sammenhængende faglige forklaringer
- demonstrere viden om fagets identitet og metoder
- anvende fagbegreber, fagsprog, relevante repræsentationer og modeller til beskrivelse og forklaring af iagttagelser og enkle
biologiske problemstillinger
- uddrage og anvende biologifaglig information fra forskellige kilder
- anvende fagets viden og metoder til stillingtagen og perspektivering i forbindelse med samfundsmæssige, teknologiske,
miljømæssige og etiske problemstillinger med biologisk indhold, og til at udvikle og vurdere løsninger
- behandle problemstillinger i samspil med andre fag

Kernestof:
- Fysiologi: forplantning og hormonel
regulering

Supplerende stof:
- Sygdom, medicin
- Bioteknologi (ufrivillig barnløshed, teknikker til fertilitetsbehandling)

Anvendt materiale:
- Marianne Frøsig m.fl.: Biologi i udvikling 2. udgave, Nucleus: 2. 153-165 + 169-170 + 173-181
- Dokumentarserie, afsnit 1: Degn vil være far, udgivelsesår 2023.
- Hjemmesiden: Sex og samfund
- Instagram posts: https://www.instagram.com/reel/Co7dSYHoIF8/?utm_source=ig_web_button_share_sheet OG https://www.instagram.com/p/CnHH2MUM1M3/?utm_source=ig_web_copy_link
- Artikel: Når sædkvaliteten svigter. Fundet på hjemmesiden fertilitetogtab.dk
     - Link: https://fertilitetogtab.dk/wp-content/uploads/2021/12/Na%E2%95%A0er-s%E2%94%9Cadkvaliteten-svigter.pdf?_gl=1*9hnj5k*_ga*NzA2ODc4NDQxLjE2NzcwNTI5MjA.*_up*MQ..

Arbejdsformer:
- Lærerstyret undervisning
- Gruppearbejde
- Eksperimentelt arbejde
- O-løb
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 7,00 moduler
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 4 Genetik og evolution

Forløbets indhold og fokus:
Eleverne har arbejdet med
- Evolution, herunder biologisk variation og naturlig selektion, Charles Darwin, population, Darwins finker, naturlig selektion hos birkemåleren.
- DNA's opbygning + kromosomer
- Det centrale dogme og proteinsyntesen
- Genetik og nedarvning, Mendels love, blodtyper
- Mutationer

Øvelse:
- Virtuelle øvelser om evolution: https://askabiologist.asu.edu/peppered-moths-game/play.html OG https://phet.colorado.edu/sims/html/natural-selection/latest/natural-selection_en.html
- Virtuel øvelse om blodtype: https://educationalgames.nobelprize.org/educational/medicine/bloodtypinggame/
- Blodtypebestemmelse
- Evolutionsøvelse: Predator versus byttedyr

Formål:
Eleverne skal efter endt forløb kunne:
- Beskrive DNA's opbygning og funktion
- Redegøre for forskellen på DNA og RNA
- Redegøre for hvordan en egenskab nedarves (f.eks. øjenfarve, rødt hår eller blodtype)
- Analysere hvordan krydsningsskemaer og stamtavler kan anvendes
- Vurdere AB0-systemets betydning i forbindelse med en blodtransfusion
- Forklare det centrale dogme, samt proteinsyntesen
- Vurdere konsekvensen af forskellige genmutationer

Faglige mål:
- anvende fagbegreber, fagsprog, relevante repræsentationer og modeller til beskrivelse og forklaring af iagttagelser og enkle
biologiske problemstillinger
- udføre enkle eksperimenter og undersøgelser i laboratoriet
- bearbejde data fra kvalitative og kvantitative eksperimenter og undersøgelser og dokumentere eksperimentelt arbejde
hensigtsmæssigt
- analysere og diskutere data fra eksperimenter og undersøgelser, med inddragelse af faglig viden, fejlkilder og usikkerhed
- anvende relevante digitale værktøjer
- uddrage og anvende biologifaglig information fra forskellige kilder-  formulere sig mundtligt og skriftligt om biologiske emner og give sammenhængende faglige forklaringer
- demonstrere forståelse af sammenhænge mellem fagets forskellige delområder

Kernestof:
- Makromolekyler: overordnet opbygning og biologisk funktion af DNA
- genetik og molekylærbiologi: nedarvningsprincipper, det centrale dogme og mutation
- evolutionsbiologi: eksempler på evolutionsmekanismer

Anvendt materiale:
- Marianne Frøsig m.fl.: Biologi i udvikling 2. udgave, Nucleus: 2. 117-139 + 141-143 + 195-199 + 203-206
- Øvelsesvejledning: Blodtypebestemmelse + Evolutionsøvelsen

Arbejdsformer:
- Lærerstyret undervisning
- Gruppearbejde
- Eksperimentelt arbejde
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 5 Økologi

Forløbets indhold og fokus:
Eleverne har primært arbejdet med søen som økosystem, abiotiske/biotiske faktorer, fotosyntese og respiration. Eleverne har også arbejdet med kulstofkredsløbet, gæring og konkurrence.

Øvelse:
- Undersøgelse af Kvaglundsøen
- Fotosyntese og respiration i vandpest
- Miniforsøg fra søen: Fotosyntese og respiration

Formål:
Eleverne skal efter endt forløb kunne:
- Gøre rede for søen som økosystem
- Redegøre for processerne fotosyntese og respiration
- Gennemgå søens onde cirkler og diskutere hvordan de kan opstå
- Beskrive forskellige strategier til genopretning af forurenede søer, samt diskutere fordele og ulemper ved disse.
- Forklare forskelle mellem en næringsrig og næringsfattig sø
- diskutere forskellige dyrs tilpasninger til livet i vandet

Faglige mål:
- anvende fagbegreber, fagsprog, relevante repræsentationer og modeller til beskrivelse og forklaring af iagttagelser og enkle
biologiske problemstillinger
̶ udføre enkle eksperimenter og undersøgelser i laboratoriet og i felten under hensyntagen til sikkerhed
̶ bearbejde data fra kvalitative og kvantitative eksperimenter og undersøgelser og dokumentere eksperimentelt arbejde
hensigtsmæssigt
̶ analysere og diskutere data fra eksperimenter og undersøgelser, med inddragelse af faglig viden, fejlkilder og usikkerhed
̶ formulere sig mundtligt og skriftligt om biologiske emner og give sammenhængende faglige forklaringer

Kernestof:
- mikrobiologi: vækst og vækstfaktorer
- enzymer: overordnet opbygning og funktion
- biokemiske processer: fotosyntese, respiration og gæring
- økologi: samspil mellem arter og mellem arter og deres omgivende miljø, energistrømme, C-kredsløb og biodiversitet.


Anvendt materiale:
- Marianne Frøsig m.fl.: Biologi i udvikling 2. udgave, Nucleus: 2. s. 215-223 + 228-231
- Biologi til tiden s. 126-129 + 136-140

Arbejdsformer:
- Lærerstyret undervisning
- Gruppearbejde
- Eksperimentelt arbejde
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 9,00 moduler
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer