Holdet 1k nf (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2025/26
Institution Esbjerg Gymnasium
Fag og niveau Nat. faggruppe -
Lærer(e) Clea Schneider, Henrik Østergaard Andersen, Kristian Thygesen, Mia-Maia Stengaard Glentved
Hold 2025 nf/k (1k nf, 1k nf bi, 1k nf ge, 1k nf ke)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Intro til NF
Titel 2 Hvad sker der i naturen?
Titel 3 Hvorfor bør vi passe på vores vand?
Titel 4 Hvad er det gode liv?
Titel 5 Hvordan passer vi på klimaet?

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Intro til NF


Geografi: Kortlæsning

Pensum:
Anders Grosen m.fl.; NF-grundbogen; Lindhardt og Ringhof 2014: s. 12, 18-19
Kort og kortprojektioner.pdf
Terræn og højdekurver.pdf

Fokuspunkter:
- træning i kortlæsning og fortolkning. (atlas, topografiske kort og digitale kort).

Empiriske øvelser:
-Undersøgelse af byudviklingen i Esbjerg (mellem 1954 og nu) via Miljøportalen
-Undersøgelse af Fanøs forandringer gennem tiden via Miljøportalen

Kemi:
Det periodiske system (atomnr., hovedgruppenr og periodenr.)



Biologi:
Forløbets indhold og fokus:
Eleverne har arbejdet med vadehavet som økosystem, herunder planters tilpasning til det salte miljø, osmose, fotosyntese og respiration.

Øvelser:
- Felttur til Fanø:
-osmose i agurk
- Planters salttilpasning: Observation af planter  på strandengen

-Fotosyntese i vandpest.

Formål:
Eleverne skal efter endt forløb kunne:
- Redegøre for forskelle mellem celletyper, samt deres opbygning
- Forklare funktionerne af organellerne i cellen
- Forklare hvordan cellemembranen er opbygget, samt hvordan transportprocesserne diffusion, osmose og faciliteret diffusion fungerer
- Beskrive vadehavet som økosystem, herunder abiotiske og biotiske faktorer
- Diskutere hvordan planter har tilpasset til livet på strandengen
        - Kunne forklare fotosyntese og respirationsprocessen


Faglige mål:
- Gennemføre og dokumentere empiribaseret arbejde af kvalitativ og kvantitativ karakter under hensyntagen til sikkerhed i laboratoriet og i felten.
- sætte lokale natur- og samfundsmæssige forhold ind i en regional eller global sammenhæng og forstå globale processers lokale konsekvenser

Kernestof:
- cellers opbygning, celleorganellernes funktion
- økologi, herunder samspil mellem arter, mellem arter og deres omgivende miljø samt biodiversitet

Anvendt materiale:
- NF-grundbogen s. 20-24, 31-35, 37-41,61-63
- Artikel: stillehavsøsteren er kommet for at blive
- Artikel: Vadehavets østers -en problematisk delikatesse

Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 14 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Hvad sker der i naturen?


Geografi: Vadehavet

Pensum:
Om Verdensarv Vadehavet (link)
Vadehavets tidevand.pdf
Geoviden Vadehavet.pdf s. 6-11 og 28-32
Landskabet omkring Vadehavet (Youtube klip)
Stormfloder ved Vadehavskysten.pdf
Historiske stormfloder i Vadehavet (Youtube klip)
Vadehavet (link)
Vader (link)
Slik (link)
Barrierekyst (link)
Aflejringsprocesser (link)

Kernestof:
-Vejrforhold og klima
-Jordens og landskabernes processer

Fokuspunkter:
- Stormfloder, havstigning, diger, global opvarmning, lavtryks passager, vadehavet, tidevand, vader, marsk, istider, bakkeøer, hedesletter, mennesker og vadehavet.

Laboratorieøvelser:
- Prøvebeskrivelse af sand fra Vaden
- Partikelstørrelsesfordelingen i sand fra vaden og sand fra stranden

Empiriske øvelser
- Undersøgelse af tidevand via data fra DMI
- Undersøgelse af oversvømmelsesrisiko via Dingeo

Ekskursion:
  Feltekskursion til Fanø
   - Feltundersøgelser af vaden - vaden ud for Grønningen nordøst på Fanø
   - Kortlægning af højeste vandstande og forholdsregler ved stormfloder i Nordby


Kemi:
Eleverne præsenteres for
- Atomets opbygning
- Det periodiske system
- Ædelgasreglen
- Opbygning af NaCl
- NaCl´s opløselighed
- Let og tungtopløselige ionforbindelser
- Navngivning af ionforbindelser
-mængdeberegning


Forsøg:
- Undersøgelse af salts opløselighed
- Bestemmelse af NaCl-indholdet Vadehavet

Pensum
Kernestof:
Nf-grundbogen side 35-37 + 41-42+ 48-57
Øvelsesvejledning til forsøgene

Supplerende:
Figurer og noter i den fælles One-Note

Biologi:
Forløbets indhold og fokus:
Eleverne har arbejdet med vadehavet som økosystem, herunder planters tilpasning til det salte miljø, osmose, fotosyntese og respiration.

Øvelse:
- Demoforsøg: osmose i agurk
- Felttur: Transekt af strandengen mhp. tilpasningsstrategier hos planter i salte miljøer.

Formål:
Eleverne skal efter endt forløb kunne:
- Redegøre for forskelle mellem celletyper, samt deres opbygning
- Forklare funktionerne af organellerne i cellen
- Forklare hvordan cellemembranen er opbygget, samt hvordan transportprocesserne diffusion, osmose og faciliteret diffusion fungerer
- Beskrive vadehavet som økosystem, herunder abiotiske og biotiske faktorer
- Diskutere hvordan planter har tilpasset til livet på strandengen


Faglige mål:
- Gennemføre og dokumentere empiribaseret arbejde af kvalitativ og kvantitativ karakter under hensyntagen til sikkerhed i laboratoriet og i felten.
- sætte lokale natur- og samfundsmæssige forhold ind i en regional eller global sammenhæng og forstå globale processers lokale konsekvenser

Kernestof:
- cellers opbygning, celleorganellernes funktion
- økologi, herunder samspil mellem arter, mellem arter og deres omgivende miljø samt biodiversitet

Anvendt materiale:
- NF-grundbogen s. 20-23, 31-35, 37-39, 42-45, 57-63

Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Prøvebeskrivelse 09-09-2025
Journal: Salt i havvand 23-09-2025
Projekt opgave 1 06-10-2025
journal: Vands hårdhed 21-10-2025
Partikelstørrelsesfordeling 29-10-2025
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 34 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Hvorfor bør vi passe på vores vand?


Geografi:

Pensum:
Anders Grosen m.fl.; NF-grundbogen; Lindhardt og Ringhof 2014: s. 65-78
Atmosfæren (Youtube klip)
Luftens cirkulation (Air circulation animation)
Globale vinde (Youtube klip)
Det globale vindsystem (link DMI)
Corioliskraften.pdf
Corioliskraften og højtryk og lavtryk.pdf
Hvad fortæller et vejrkort (link Virtuel Galathea3)
Det danske grundvand (link lex.dk)
Porøsitet og permeabilitet.docx
Jordbund.pdf
Grundvandets forureningskilder.docx


Kernestof:
- Vejrforhold og vandressourcer
- Naturbetingede ressourcer, produktion, teknologi og bæredygtighed

Fokuspunkter:
- Nedbør, grundvand, jordbund, vandbalanceligningen, vandets kredsløb, grundvandsforurening.

Laboratiorieøvelser:
- Dugpunktet

Empiriske øvelser:
- Undersøgelse af grundvandets sårbarhed via jordartsforholdene (Dingeo)
- Undersøgelse af omfanget af forurenede grunde via Dingeo


Kemi:
Eleverne præsenteres for
- Let- og tungopløselige salte
- Hvad er kalk
- Kalks opløselighed i syre
- Hårdt og blødt vand
- Reaktionsskemaer
- Syre-base kemi
- pH-begrebet
- Syre/base titrering
- Mængdeberegning
-Opbygningen af et vandmolekyle
-kovalente bindinger
-polære og polære molekyler

Forsøg:
-Når kalk opløses i vand
-Intro til syre base titrering
-kulsyre i danskvand
-vands hårdhed



Pensum:
Kernestof:
NF grundbogen: side 84-89
Udleverede noter "hvor får vi vores drikkevand fra" (hvad er kalk og syre base kemi)
Øvelsesvejledninger til forsøg

Supplerende:
Fælles One note

Biologi:
Forløbets indhold og fokus:
Eleverne har arbejdet med infektionsbiologi og konsekvenserne af bakteriel forurening af drikkevandsforsyningen, samt hvordan kroppen reagerer på infektion af en patogen organisme.

Øvelse:
- Bakterier i drikkevand

Formål:
Eleverne skal efter endt forløb kunne:
- Redegøre for søen som økosystem, herunder en næringsfattig og næringsrig sø
- Redegøre for vandets kredsløb

Faglige mål:
- indsamle, vurdere og anvende biologi-, geografi- og kemifaglige tekster og informationer fra forskelige typer af kilder
- Undersøge problemstillinger samt udvikle og vurdere løsninger, hvor fagenes viden og metoder anvendes.

Kernestof:
- økologi, herunder samspil mellem arter, mellem arter og deres omgivende miljø samt biodiversitet
- cellers opbygning, celleorganellernes funktion, cellulære processer

Anvendt materiale:
- NF-bogen s. 42-47, 75-84
- Mikrobiologibogen s. 71-79
Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Dugpunktet 12-11-2025
Evalueringsprojekt 2 20-11-2025
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 33 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Hvad er det gode liv?


Geografi:

Pensum:
Anders Grosen, Lotte Jacobsen, Annemette Vestergaard Witt: NF-grundbogen; sider: 93-99, 102-109, 114-119, 157

Erhvervsudvikling og Industrialisering fra GO Naturgeografi.pdf

Den demografiske transitionsmodel.pdf

Modeller for befolkningspyramider.pdf

Supplerende stof:
SUPPLERENDE (VIDEOER)
Justesen, B.S., & A. Petersen (2021): B1. Befolkning og erhverv: afsnittet om ”Den demografiske transitionsmodel” og ”Befolkningspyramider fra GO Naturvidenskabelig faggruppe

Kristiansen, A.N., A.T. Kjær & J.B. Fosgaard. (2021): G2. Erhvervsudvikling og G.3

Forudsætninger for industrialisering fra GO Naturgeografi

En syg forskel (1) . DRTv på MitCFU (43:00)


Kernestof:
- Naturbetingede ressourcer, produktion, teknologi og bæredygtighed
- Befolkningsforhold, byudvikling og erhverv i en globaliseret verden.


Fokuspunkter:
Urbanisering, push-pull faktorer, erhvervsudvikling, befolkningsvækst, døds- og
fødselsrate, demografisk transition, middellevetid, befolkningspyramider og KRAM faktorerne.


Empiriske øvelser:
ØVELSER, EKSPERIMENTELT OG EMPIRISK ARBEJDE
• Byudvikling i Danmark
• Fuld drøn på E45
• Industrialisering og urbanisering
• Befolkningens alderssammensætning
• Hvornår dør vi?
• Befolkningens levevis


Kemi:
Vi har gennemgået:
- opbygningen af alkaner, samt navngivning
- opbygningen af fedtsyrer - herunder mættede og umættede fedtsyrer, cis/trans-fedtsyrer.
-navngivning af fedtsyrer
- polær eller upolære bindinger ved hjælp af elektronegativitet, fx C-H eller O-H.
- reglen ”Ens opløser Ens”.
- bestemmelse fedtindholdet i fødevarer vha. ekstraktion.
-dobbeltbindingers reaktion med bromvand

Forsøg:
- Blandbarhed
- Bestemmelse af fedtindhold i chips
- Påvisning af dobbeltbindinger med bromvand

Pensum:

Kernestof:
- Kost og ernæring 7-10, 43-59
- NF-bogen side 108-112
- udleverede noter: "kompendie-organisk kemi-en begyndelse"
- øvelsesvejledninger til forsøgene

Supplerende:
Fælles One note

Biologi:
Forløbets indhold og fokus:
Med udgangspunkt i KRAM faktorerne har eleverne arbejdet med sundhed. De har arbejdet med fordøjelse og nedbrydning af stivelse. Derudover har de arbejdet med blodkredsløbet og dens funktion.

Øvelse:
- Måling af puls og blodtryk

Formål:
Eleverne skal efter endt forløb kunne:
- Redegøre for KRAM(S) faktorerne
- Redegøre for de tre energigivende næringsstoffer: fedt, kulhydrat og protein
- Beskrive hvordan fordøjelsessystemet er opbygget
- Forklare hvordan kulhydrater nedbrydes i fordøjelsessystemet, samt perspektivere dette til øvelsen "Nedbrydning af stivelse"
- Redegøre for hvad enzymer er og hvordan de virker
- Forklare blodkredsløbet og hjertets opbygning og funktion
- Diskutere hvorfor pulsen stiger når vi begynder at bevæge os (Øvelsen "blodtryk og puls")


Faglige mål:
- beskrive enkle problemstillinger af såvel enkel- som fællesfaglig karakter ved anvendelse af viden, modeller og metoder fra biologi, geografi og/eller kemi
- gennemføre og dokumentere empiribaseret arbejde af kvalitativ og kvantitativ karakter under hensyntagen til sikkerhed i laboratoriet og i felten
- præsentere, vurdere og formidle data fra empiribaseret arbejde, herunder beskrive og forklare enkle sammenhænge mellem det empiribaserede arbejde og viden, modeller og metoder fra fagene
- udtrykke sig mundtligt og skriftligt ved brug af fagenes begreber og repræsentationer
- undersøge problemstillinger samt udvikle og vurdere løsninger, hvor fagenes viden og metoder anvendes.

Kernestof:
- biologiske makromolekyler og deres biologiske betydning
- cellers opbygning, celleorganellernes funktion, cellulære processer og enzymer
- organsystemers opbygning og funktion

Anvendt materiale:
- NF-grundbogen s. 108-124

Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Journal: Fedt i chips 19-01-2026
Journal: Den mest mættede olie 27-01-2026
Aflevering - Det gode liv 24-02-2026
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 18 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Hvordan passer vi på klimaet?


Geografi:

Pensum:
A. Grosen, L. Jacobsen, & A.V. Witt (2014): NF-grundbogen; Lindhardt og Ringhof: s. 138-154
Petersen, M.B. et al. (2018): Kulstofkredsløbet fra VUCDigital.dk
Wikipedia (2017): Kulstofkredsløb

Supplerende (videoer)
Kulstoffets kredsløb.
Undervisningslokalet på YouTube (13:41)
Energikrisen 1973 .
Historiekanon på YouTube (8:02)
Den sidste olie .
DR2 på MitCFU(31:00)
Kampagnen mod klimaet .
DR  på DRTV (59:38)


Kernestof:
- Vejrforhold, klima, klimaændringer og vandressourcer
- Jordens og landskabernes processer
- Natur- og menneskeskabte stofkredsløb og energistrømme


Fokuspunkter:
Strålingsbalancen, drivhuseffekten, kulstofkredsløbet, oliedannelse i Nordsøen, fossile brændsler, klimaændringer og konsekvenser, energiforbrug, vedvarende energikilder


Feltarbejde:
- Øvelse med strålingsbalancen

Empiriske øvelser:
- Kulstofkredsløbet


Kemi
Vi har gennemgået
-Alkaners opbygning og navngivning
-Afstemning af reaktionsskemaer
-Opskrivning af  reaktionskemaer for forbrændingsreaktioner
- Beregning af CO2-udledningen ved afbrænding af fx. heptan
- ethanol molekylet
- gæring og destillation


Forsøg:
- Hvad indeholder lightergas?
- Gæring og destillation af bioethanol

Pensum:
Kernestof:
udleverede noter: "kompendie-organisk kemi-en begyndelse"
øvelsesvejledninger til forsøgene
https://www.youtube.com/watch?v=D_oM8-Zripc (Alkaners opbygning og navngivning)
https://www.gymnasiekemi.com/c4.html (Afstemning af reaktionsskemaer)
https://www.gymnasiekemi.com/c13.html (Kemi og klima de første 12 min og 30sek)

Supplerende stof:
Fælles One Note

Biologi:
Forløbets indhold og fokus:
Eleverne har arbejdet med alternative energikilder, herunder bioethanol.

Øvelse:
- Gæring


Formål:
Eleverne skal efter endt forløb kunne:
- Redegøre for 1. og 2. generationsbioethanol
- Redegøre for respiration og fotosyntese
- Forklare hvordan majs kan nedbrydes til glukose
- Forklare processen gæring
- Diskutere hvorfor bioethanol er CO2 neutralt

Faglige mål:
- beskrive enkle problemstillinger af såvel enkel- som fællesfaglig karakter ved anvendelse af viden, modeller og metoder fra biologi, geografi og/eller kemi
- gennemføre og dokumentere empiribaseret arbejde af kvalitativ og kvantitativ karakter under hensyntagen til sikkerhed i laboratoriet og i felten
- præsentere, vurdere og formidle data fra empiribaseret arbejde, herunder beskrive og forklare enkle sammenhænge mellem det empiribaserede arbejde og viden, modeller og metoder fra fagene
- udtrykke sig mundtligt og skriftligt ved brug af fagenes begreber og repræsentationer
- undersøge problemstillinger samt udvikle og vurdere løsninger, hvor fagenes viden og metoder anvendes.

Kernestof:
- biologiske makromolekyler og deres biologiske betydning
- cellulære processer og enzymer
- bioteknologiske metoder og deres anvendelse
- økologi

Anvendt materiale:
- NF-bogen s. 141-142, s. 154-164
- Artikel: Biogas og husdyrproduktion (Aktuel naturvidenskab)
- Artikel: Omvendt fotosyntese (Aktuel naturvidenskab)

Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Evalueringsprojekt 3 19-02-2026
Strålingsbalancen 27-03-2026
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 44 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer