Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
|
Termin(er)
|
2025/26
|
|
Institution
|
Esbjerg Gymnasium
|
|
Fag og niveau
|
Biologi C
|
|
Lærer(e)
|
Anna Cecilie Heilskov
|
|
Hold
|
2025 bi/c (1c bi)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
|
Titel
1
|
Cellen
Forløbets indhold:
Der er arbejdet med celletyper , herunder eukaryote plante- og dyreceller, samt prokaryote celler samt med forskellige og ligheder i organeller og strukturer i cellen. Celletransport, herunder diffusion, faciliteret diffusion, osmose og aktiv transport er gennemgået
Formål:
Eleverne skal efter endt forløb kunne:
- Redegøre for prokaryote cellers, samt eukaryote dyre- og plantecellers opbygning
- Forklare om en mikroskopering som metode til at undersøge forskellige celler.
- Forklare cellemembranens opbygning
- Redegøre for forskellige typer af transport gennem cellemembranen
Kernestof:
- Cellebiologi: overordnet opbygning af pro- og eucaryote celler og membranprocesser
Læste sider:
- Marianne Frøsig m.fl.: Biologi i udvikling 2. udgave, Nucleus: s. 14-18 + 21-28
- Øvelsesvejledning om mikroskopering af celler
-Øvelsesvejledning osmose i kartofler
Øvelser:
- Mikroskopering af forskellige celletyper
-Osmose i kartofler
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
5,00 moduler
Dækker over:
6 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
2
|
På opdagelse i generne
DNA´ets opbygning behandles og der skabes indblik i, at DNA indeholder information om, hvorledes cellens proteiner skal opbygges. Proteinsyntesen gennemgås, og betydning af mutationer inddrages.
Simple nedarvningsprincipper for dominante, codominante og recessive samt kønsbundne egenskaber belyses. Eksempler på arvelige sygdomme hos mennesket eksemplificeres.
Endvidere behandles de genteknologiske undersøgelser ved PCR og Elektroforese.
Læste sider:
- Marianne Frøsig m.fl.: Biologi i udvikling 2. udgave, Nucleus: s117-149
Kernestof:
- genetik og molekylærbiologi: nedarvningsprincipper, det centrale dogme og mutation
-makromolekyler: overordnet opbygning og biologisk funktion af proteiner og DNA
Eksperimentelt arbejde:
blodtypebestemmelse
Gel-eletroforese (NV)
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Supplerende stof:
Skriftligt arbejde:
| Titel |
Afleveringsdato |
|
Osmose rapport
|
26-11-2025
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
9,00 moduler
Dækker over:
14 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
3
|
Sex, Hormoner og Ønskebørn
I dette forløb gennemgås de indre og ydre kønsorganer opbygning og funktion hos mænd og kvinder. Herudover er der fokus på mandlige og kvindelige kønshormoner samt deres påvirkning af hhv. sædcelledannelsen og menstruationscyklussen. Herunder bliver positiv og negativ feedback belyst.
Barnløshed: Årsager og behandlinger samt Prænatal diagnostik behandles endvidere.
Læste sider: Biologi i Udvikling s. 153-172, 178-190
Kernestof: forplantning og hormonel regulering
Eksperimentelt arbejde:
Undersøgelse af shampoo/hudplejeprodukter med kemiluppen
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
| Titel |
Afleveringsdato |
|
Blodtypebestemmelse
|
16-01-2026
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
6,00 moduler
Dækker over:
8 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
4
|
Evolution
Evolutionsteorien er gennemgået og der er kigget på biologisk variation og naturlig selektion. Naturlig selektion er eksemplificeret ved Rock Pocket Mouse, Darwins finker, birkemåleren og resistente bakterier. Endvidere er der set på artsdannelse gennem geografisk adskillelse Endelig er der arbejdet med slægtskab mellem levende organismer gennem stamtræer.
Læste sider: Biologi i Udvikling s. 195-208
Eksperimentelt:
Survival of the fittest - bønneforsøg.
Kernestof: evolutionsbiologi: eksempler på evolutionsmekanismer
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
4,00 moduler
Dækker over:
4 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
5
|
Kost og Sundhed
I forløbet ses der på opbygningen af fedt, kulhydrater og proteiner samt deres rolle som energileverandører og byggesten. Fordøjelsessystemets opbygning og funktion behandles. Herunder mekanisk og kemisk nedbrydning af fedt, kulhydrater og proteiner samt optagelse af disse. Enzymers karakteristika samt de vigtigste fordøjelsesenzymer gennemgås. Endvidere belyses insulin og glukagons regulering af blodsukkerkoncentrationen. Årsager til type 1 og type 2 diabetes behandles.
Kernestof:
-overordnet opbygning og biologisk betydning af proteiner, kulhydrater og fedtstoffer
-Oversigt over kroppens organsystemer og et udvalgt organsystems opbygning og funktion.
̶enzymer: overordnet opbygning og funktion
Eksperimentelt arbejde:
Spytamylase
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
6,00 moduler
Dækker over:
6 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
6
|
Økologi og vandmiljø
Dette forløb tager udgangspunkt i økologi og vandløb. Planters opbygning er gennemgået samt dens tilpasning til at udføre fotosyntese og respiration. Betydningen af nedbryder- og græsningsfødekæden er belyst. Gennem teoretisk såvel som praktisk arbejde ses der på abiotiske og biotiske forhold, herunder dyrelivets tilpasning til vandløbet. Endvidere behandles effekten af forurening af et vandløb, samt hvordan vandløbsdyr bruges som forureningsindikatorer. Mikrobiel vækst og vækstfaktorer inddrages.
Kernestof:
-økologi: samspil mellem arter og mellem arter og deres omgivende miljø, energistrømme, C-kredsløb og biodiversitet.
-biokemiske processer: fotosyntese og respiration
Eksperimentelt:
Fotosyntese
Vandløbsundersøgelse
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
8,00 moduler
Dækker over:
7 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/181/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d70883297114",
"T": "/lectio/181/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d70883297114",
"H": "/lectio/181/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d70883297114"
}