Holdet 1hf id2 (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2025/26
Institution Esbjerg Gymnasium
Fag og niveau Idræt C
Lærer(e) Rune Mørup Koertz
Hold 2025 id2/hf (1hf id2)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Ultimate
Titel 2 Pickleball
Titel 3 Rytmisk opvarmning
Titel 4 Crossfit
Titel 5 Pardans
Titel 6 Basketball
Titel 7 Repetition

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Ultimate

Formål
Formålet med ultimateforløbet er en grundlæggende indføring i de vigtigste bestanddele af ultimate. Først gennemgås regler og idé med spillet og de basale kaste- og gribeteknikker. Dernæst bygges ovenpå, hvor både forsvars- og angrebsmuligheder øves. Overblik, præcision og spilbarhed er nøgleord i ultimate. Til sidst i forløbet arbejdes også med nogle taktiske muligheder, hvor begreber ”handler”, ”cutter” og ”stack” gennemgås. Forløbsprøven tager udgangspunkt i de gennemgåede elementer og selvfølgelig evnen til at kunne deltage i det færdige spil.

MATERIALE:

Yubio (15.1) s. 668 - 675
Yubio (15.6) s. 695 - 697
Derudover er mange øvelser på øvrige sider i Yubio inddraget i undervisningen.
Øvelsen karusellen fra hæftet DGIUltimate_i_skolen

Faglige mål:
• Beherskelse af baghåndskast til makker 5-10 meter væk med god præcision.
• Kendskab til forhåndskast og mulig aflevering til makker 5-10 meter væk
• Kendskab til hammerkast og mulig aflevering til makker 5-10 meter væk
• Gribe disken med pandekagegrebet hvis discen afleveres korrekt
• Du skal kunne pivotere under pres og aflevere til makker
• Du skal kunne udføre et ”cut” under modtagelse af en aflevering
• Taktisk kendskab til basale regler og ”spirit of the game”
• Taktisk evne til at gøre dig spilbar i de tomme rum
• Du skal vide, hvad det vil sige at være ”handler” og ”cutter”

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 7,00 moduler
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Pickleball

Pickleball (6 moduler)

Formålet med forløbet er en grundlæggende indføring i reglerne, teknikken og taktikken i
pickleball. Først læres grebet og de forskellige slag. Herefter sættes slagene sammen i forskellige slagserier, og der spilles en masse kampe. Mange af slagene øves på halv bane for at få så mange boldberøringer som muligt, men der spilles ofte doublekampe.
Forløbet afsluttes med en forløbsprøve, hvor elevernes egenfærdigheder inden for nogle isolerede øvelser testes. Desuden bedømmes eleverne på deres evne i kamp. De enkelte lektioner er bygget op omkring forløbsprøven, så eleverne bliver bedst mulig klædt
på til denne.

MATERIALE:

Yubio (210.1 + 210.2) s. 1269-1275
Derudover er mange øvelser på øvrige sider i Yubio inddraget i undervisningen.

HVAD SKAL JEG KUNNE?
- Kende slagene serv, grundslag/returnering, dink, dropshot, lob & flugtning/smash
- Være bekendt med de grundlæggende regler i pickleball
- Rimelig beherskelse af grundslag, dink, flugtning og dropshot (både i for- og baghånd)
- Rimelig beherskelse af serv, returnering og smash i forhåndssiden
- Kunne udføre slagsekvenser, hvor det er tydeligt at se hensigten med slaget
- Have en taktisk forståelse af både boldens og egen placering på banen




Forløbsprøve:
Til forløbsprøven skal man vise to slagsekvenser og derefter lidt almindelig kamp:
Slagsekvens 1 (begge starter bag baglinjen):
1) Serv (helst tæt på baglinjen)
2) Returnering (helst tæt på baglinjen, efter returnering løbes der op til køkkenet),
3) Third shot drop
4) Herefter frit spil hvor man hver især forsøger at vinde bolden.

Slagsekvens 2 (begge starter oppe ved nettet, sammenspilsøvelse):
1) Dink
2) Dink
3) Dink
4) Lop
5) Drop
6) Gentages

Kamp (2 mod 2 med rigtige regler)
I kampen kigges der efter:
- Kender man reglerne? (serveregler, pointtælling, regler for køkkenet, dobbelt bounce, osv)
- Holder man rigtig på battet? (som en økse - ikke en stegepande)
- Kan man serve og returnere med forhånden (grundslag)?
- Er man bevægelig på banen, og kommer i god position til slagene?
- Søger man frem til køkkenet i duellerne (altså helt frem til linjen)?
- Bruger man baghånden?
- Mestre og benytter man slagene flugtning og dink (forhånd og baghånd)
- Mestre og benytter man slagene drop, lop, smash (forhånd og baghånd)
- Har man overblik i duellerne (spiller ikke hektisk) og benytter de rigtige slag på det rigtige tidspunkt, hvor man flytter sine modstandere rundt på banen.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Rytmisk opvarmning

Formålet med forløbet i opvarmning til musik er, at du bliver i stand til at planlægge og udføre
et opvarmningsprogram til musik, som varmer kroppen op og gør udøveren klar til at dyrke idræt
bagefter. Du skal altså have en teoretisk og praktisk indsigt i, hvad et opvarmningsprogram til
musik indeholder, hvordan det bygges op, og hvordan man bruger musikken aktivt.

MATERIALE:

Yubio (30.1 + 30.2 + 30.3 + 30.4) s. 1334 - 1340

HVAD SKAL JEG KUNNE?
- Høre musikkens tælling og starte bevægelsen på 1. taktslag i musikken
- Holde rytmen og udføre bevægelser i takt til musikken
- Planlægge øvelserne til et opvarmningsprogram til musik på 12 - 15 min
- Finde egnet musik til de fundne øvelser
- Udføre eget opvarmningsprogram og instruere en gruppe/et hold i det
- Argumentere for opbygningen af programmet, øvelserne og musikvalget
- Demonstrere forståelse for progression i intensitet og øvelsesvalg
- Koordinere bevægelser og udføre opvarmningsøvelser teknisk korrekt
- Vise teoretisk forståelse for, hvorfor man varmer op


Til vurdering af et opvarmningsprogram er følgende blevet udleveret:

Hvad et godt opvarmningsprogram?

1) Folk skal være opvarmet, når I er færdige.

2) Det skal ca. vare 12-15 min inklusiv alt.

3) I skal vælge egnet musik i hver sekvens (BPM).

4) Programmet SKAL indeholde sving, styrke og en sekvens hvor pulsen kommer op.

5) Progression:
- Programmet skal starte ”blidt” med øvelser man ikke kan blive skadet af.
- Programmet skal slutte med at man får pulsen op.

6) Musikforståelse:
- I kan starte øvelserne på 1-slaget og I kan holde takten.
- I har talt musikken op og I bruger musikken til at skifte øvelse.
- I udnytter musikkens udtryk.

7) Udførsel:
- I har øvet jeres program, og kan det godt.
- I viser overskud, når I instruerer holdkammeraterne
- I udviser bevægelseskvalitet og kommer godt ud i bevægelserne.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Crossfit

Formålet med Crossfitforløbet er en grundlæggende indføring i Crossfit som træningsform, kendskab til de centrale tekniske øvelser og forståelse for de forskellige måder, træningen kan sammensættes på.

MATERIALE:
Yubio (25.1 + 25.2) s. 985 - 992
Derudover er der udleveret et mini fysiologikompendium (udvalgte sektioner fra Yubio), hvor følgende begreber er gennemgået:
1) musklernes opbygning
2) ATP
3) Aerob og anaerob træning
4) Superkompensation.


Faglige mål:
- Udføre øvelser med egen kropsvægt på en teknisk korrekt måde
- Udføre øvelser med det inddragede udstyr på en teknisk korrekt måde
- Sammensætte og præsentere øvelser og programmer på en fornuftig måde
- Være fysisk i stand til at gennemføre øvelser og programmer
- Støtte, motivere, korrigere og tælle for dine klassekammerater

I forløbet skal eleverne opnå kendskab til fitnessformen crossfit og de bevægemønstre, samt principper, der karakteriserer træningsformen. Herunder:

- WOD (Workout of the day): AMRAP, Fight Gone Bad, EMOM og I GO, YOU GO
- Primære redskaber som: kettlebell, reb, box, vægtbolde/medicinbolde
- Kunne forklare princippet og formålet med træningstypen crossfit
- Kendskab til begreberne: 1) musklernes opbygning, 2) ATP, 3) Aerob og anaerob træning, 4) Superkompensation.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Pardans

Pardans (6 moduler )

Materiale
- Yubio (32.2) s. 1388 - 1391 (indhold gennemgået i modulerne)
- Yubio (32.4) s. 1402 - 1402 (indhold gennemgået i modulerne)
- Teksten "faser i et motorisk læringsforløb"

Formål
Formålet med forløbet i pardans er at opnå en forståelse af de centrale elementer af de udvalgte danse. Vi vil have fokus  på engelsk vals og cha-cha-cha, hvor vi først har fokus på føring grundtrin og dernæst får bygget flere variationer på og få finpudset dansens trin, teknik og udtryk. Der arbejdes hen mod en rutine i både engelsk vals og cha-cha-cha, som kan vises til forløbsprøven.

Materiale
- Yubio (32.2) s. 1388 - 1391 (indhold gennemgået i modulerne)
- Yubio (32.4) s. 1402 - 1404 (indhold gennemgået i modulerne)
- Teksten "faser i et motorisk læringsforløb"

Faglige mål
• Centrale elementer af dansenes tekniske færdigheder mht. fødders, bens og hoftens placering
• Tekniske færdigheder mht. og dansefatninger
• Grundtrinene i engelsk vals og cha-cha-cha
• Variationerne spotdrejning, damedrejning og New York
• Variationerne firkant, højredrejning, (venstredrejning) og throw away oversway
• Sætte forskellige variationer sammen
• Vise en kort rutine for hver af dansene
• Bevæge sig i takt til musikken
• Begynde på det korrekte taktslag i musikken
• Kunne føre en partner/blive ført af en partner
• Kende taktarterne 3/4 og 4/4 og tælle korrekt i hhv engelsk vals og cha-cha-cha.  

Forløbsprøve
Forløbsprøven bestod af et ”afdansningsbal”, hvor eleverne viste en rutine i engelsk vals og cha-cha-cha. Eleverne havde selv valgt hvilke variationer der skulle indgå og hvordan det skulle sættes sammen. Vurderingen blev udført ud fra samme princip som evalueringsmatricen på s. i Yubio.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Basketball

Formålet med forløbet i basketball er en grundlæggende indføring i centrale dele af basket-
ball. Der lægges i starten af forløbet vægt på de tekniske elementer i spillet som afleveringer,
driblinger, skud, lay-up og finter. Taktiske elementer som "give and go" og at
”sætte sin forsvarer af” med forskellige cuts inddrages mere og mere i små afleverings- og
løbemønstrespil.
Kampsituationerne blev afviklet som 3 mod 3 på 1 kurv og ikke på fuld bane.
Der blev ikke afviklet en forløbsprøve.

MATERIALE:
Yubio (kapitel 12) s. 554 - 558 + 561 + 567
Derudover er mange øvelser på øvrige sider i Yubio inddraget i undervisningen.


HVAD SKAL JEG KUNNE?
- Kende reglerne og have styr på begreberne skridt, pivotering, cylinderprincippet, straffekast, udereglen og dobbeltdribling.
- Lay-up, hvor bolden ”lægges” kontrolleret i kurven og ikke ”kastes” (brug pladen)
- Skud, hvor bolden styres med den ene hånd, mens den anden hånd skyder (BEEF)
- Drible både med venstre og højre hånd (kigge op imens)
- Aflevere på forskellig vis
- Finterne crossover, pumpfake (kængurufinten)
- Forståelse for udførelsen af rebound både i isolerede øvelser og i kamp
- Taktisk forståelse af cuts (v-cut og backdoor)
- Indgå i kampsituationer (3 mod 3 på en kurv), hvor du modtager bolden, og spiller den videre
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 5,00 moduler
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 Repetition

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 3,00 moduler
Dækker over: 3 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer