Hjælp 
 
December 2018 Gå til forrige månedGå til næste måned Februar 2019
Januar 2019
DagDatoBemærkningUge
Ti11
On2 
To3
Fraværende: MS, Me, MD indtil kl. 13,
kl. 10 -11.20 Træffetid Studievalg Syd ( mødelokalet 1.sal).
Oprydningsordning i denne uge: 1p
Badminton
 
Fr4
13.30: Warwath Café
Fraværende: MS, Me, RR
10iCampus lån Auditoriet
 
5 
6
Lån af idrætshal MH
 
Ma7
Fraværende: KL, JB
kl. 11-16 fixtid
Oprydningsordning i denne uge: 2p
Shakespeare-arrangement for udvalgte engelskhold samt CS, SH, MD, BB, WS, SR
Uge 2:
Eksamen 1p musik og mediefag
Eksamen 1q idræt
Eksamen 2hf KS enkeltfag
2
Ti8
Elevrådet orienterer i klasserne.

Fraværende: LS, KL
 
On9
9-14: LH + 2q3g biB på UC Syd
Fraværende: LS, WS
MH + BJ er fraværende fra kl. 9.30, Deloitte seminar i Aarhus.
 
To10
Fraværende: CN
Fraværende fra 11.15: LE, LD, BB (alle kursus)

ES + volleyballhold i Sønderborg
Badminton
 
Fr11
Fraværende: LE, PE, DN (alle SIP-kursus)

SRO: Frist for aflevering af vejledningsdokument til vejledere

3. modul: Besøg fra Fibervisions til MS, LK og 2cg, 2u, 2vx.
 
12 
13 
Ma14
2c saA og 2z saA besøg af Professor i Kriminologi
Fraværende: PE
kl. 11-16 fixtid
kl. 13.25-15.00 Møde i Samarbedsudvalget.
LH + 3vx keA på besøg på Kærgård klitplantage som led i Voyager-projektet.
Oprydningsordning i denne uge: 1q
3
Ti15
12-15: Kursus for alle dansklærere
8-11.30: Besøg til 2q fra Varde Kaserne
Fraværende: LS indtil kl. 13,
kl 11.45 foredrag med Emma Holten  ( for alle elever i festsalen ).
 
On16
Fraværende: KH (FIP), DN
 
To17
17 - 18.30: Orienteringsarrangement (kommende elever)
Fraværende: DN ( FIP ), EL, IK
Valg af fagpakke i 1.hf inden kl. 12
Badminton
 
Fr18
Fraværende: LB, IK, EL
Kl.8.30-11.30: MS, MN + 2d og 2cg tyFB på besøg i Flygtningelejr i Oksbøl
 
19 
20
kl. 10-11 Orientering for efterskoleelever ( til elever der er forhindret i at komme til åbent hus tors d. 17/1)
 
Ma21
kl. 11-16 fixtid

Fraværende: LB
Oprydningsordning i denne uge: 2q
4
Ti22
Fraværende: LB, RR
 
On23
kl. 15-16.30 Møde i Fællesudvalget.
Kl. 19.30: Frivillig lancier-øveaften på elevtorvet

Fraværende: LB
 
To24
kl. 10 -11.20 Træffetid Studievalg Syd ( mødelokalet 1.sal).
Valgfagsbazar 10.30-11.15

Fraværende: LB

4. modul: LH+3vx ke får besøg af Jens Muff -  civilingeniør i Kemiteknik, PhD
(projekt Voyager)
Badminton
 
Fr25
11.45 - 13.15: 2hf og 3g øver lancier indmarch i Festsalen
Fraværende: LB
 
26
Skolefest
 
27
Lån af hallen - MH
Lån af idrætshallen
 
Ma28
AT Offentliggørelse af eksamensopgaven i 2. modul.
Fraværende: LE, PE, DN, JR (alle kursus), LB
kl. 11-16 fixtid

3. modul: 3vx fremlægger plancher om forureningen ved Kærgård klitplantage for LH, FN og repræsentant fra Varde Museerne.
5
Ti29
Fraværende: LB
kl. 15 Klassemøde 1q
 
On30
23.30: Frist for karaktergivning i 1g
Fraværende: LB, Ln (kursus), PE (kursus), DN (kursus)
 
To31
AT-ønsker ( foreløbigt valg på lectio )
Fraværende: LB
Kl. 12: Frist for endeligt valg af valgfag 1. hf og 2.g på Lectio
kl. 15 Klassemøde 1p
Studievalg Syd i 3g klasser.
Badminton
 
Februar 2019
DagDatoBemærkningUge
Fr1
11.15: 2hf deadline for fagvalg SSO
Fraværende: DN, LB
5
2
Lokaleudlån - Lærerværelset NM
 
3 
Ma4
Fraværende: DN, LS
kl. 11-16 fixtid
6
Ti5
Elevrådet orienterer i klasserne.
Fraværende: LS
kl. 15 Klassemøde 2q
 
On6
1g lærerforsamling
Fraværende: RO og PE  ( FIP ), LS
kl. 8-9.20 Træffetid Studievalg Syd  ( mødelokale 1. sal )
Studievalg Syd i 3g klasser.
Lokalelån Lions Varde
 
To7
AT-vejledningsmoduler i 3+ 4 modul.
Fraværende: LS
kl. 15 Klassemøde 2p
SRO-skrivedag i 2g
Studievalg Syd i 3g klasse.
Lokalelån Lions Varde
Badminton
 
Fr8
Fraværende: LS
kl. 7.30 offentliggørelse af karakterer for 1g.
SRO-skrivedag i 2g.
Kl. 15.00: Aflevering af SRO elektronisk på Lectio
 
9
Vinterferie
 
10 
Ma117
Ti12 
On13 
To14 
Fr15 
16 
17 
Ma18
AT-vejledning - hele ugen - eleverne taler med lærerne om valg af sag og fag.
Fraværende: EL
kl. 11-16 fixtid
Uge 8-10: MUS-samtaler
8
Ti19 
On20 
To21
kl. 13.15 -14.35 Træffetid Studievalg Syd ( mødelokalet 1.sal).
Studievalg Syd i 2hf.
Badminton
 
Fr22
13.30: Warwath Café
Fraværende: Ln
10iCampus lån Auditoriet
 
23 
24 
Ma25
15-17: PR-møde
Fraværende: Ln, EL, RR
kl. 11.45 AT - frist for endeligt valg af fag og vejledere ( på lectio ).
kl. 11-16 fixtid
Revision
9
Ti26
Revision
Fraværende:  EL ( FIP ), Ln
 
On27
Fraværende: Me ( FIP ), Ln
 
To28
Fraværende: Ln
Badminton
 
Marts 2019
DagDatoBemærkningUge
Fr1
AT-vejledning  ( et modul )
9
2 
3 
Ma4
Fraværende: RO (FIP), LH (kursus), MS (kursus)
kl. 11-16 fixtid
Musical - generalprøve
10
Ti5
Elevrådet orienterer i klasserne.
Musical - Forpremiere for folkeskoler
Lån Fitnesslokale - 10iCampus
 
On6
Fraværende: CS ( FIP )
Karaktergivning 23.30
Musical - Premiere

SRO forsvar 2u
 
To7
Fraværende: GK, JK, DN og FN ( FIP )
Generalprøve netprøver
kl. 10 -11.20 Træffetid Studievalg Syd ( mødelokalet 1.sal).
kl. 8-9.30 Studievalg Syd ( motiverende ansøgningsworkshop i mødelokalet 1. sal - frivilligt )
Musical - forestilling

SRO forsvar 2u, 2fg
Badminton
 
Fr8
Musical - forestilling med lounge

SRO forsvar 2u, 2fg
 
9
10.00-14.00: PE idrætssale
 
10 
Ma11
kl. 11-16 fixtid
Uge 11: SRO-forsvar 2g
11
Ti12
Lærerforsamling 2g
 
On13
AT - vejledning.
Fraværende: Me ( FIP )
Lærerforsamling 3g
 
To14
Fraværende: EH, LV, LK, MS (alle  FIP ) HK
Badminton
 
Fr15
Aften: Warwath Fastelavnfest
Fraværende: LV og JK ( FIP ), SMa,
kl. 7.30 offentliggørelse af karakterer for 2 og 3g.
 
16 
17 
Ma18
Intro.kurser 8. klasser ( 2 og 3 dages forløb ).
kl. 11-16 fixtid
12
Ti19
Fraværende: KLa (FIP), LS (FIP)
 
On20
AT - skrivedag
Fraværende: LS (FIP)
Studievalg Syd i 1hf og 2g klasser.
 
To21
Fraværende: HH og RR ( FIP )
kl. 10 -11.20 Træffetid Studievalg Syd ( mødelokalet 1.sal).
kl. 8  AT-synopsis aflevering elektronisk.
 
Fr22 
23 
24 
Ma25
DHO starter  - indtil 16. maj.
Intro.kurser 8. klasser ( 2 og 3 dages forløb ).
kl. 11-16 fixtid
Studierejser: 1fg, 2ac, 2bz, 2fg, 2u, 2vx.
Terminsprøver
13
Ti26 
On27 
To28 
Fr29 
30 
31