Holdet 2021 DA/vx - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2021/22 - 2023/24
Institution Varde Gymnasium
Fag og niveau Dansk A
Lærer(e) Mette Mørup Poulsen
Hold 2021 DA/vx (1vx DA, 2vx DA, 3vx DA)
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Argumentation, retorik og taler
Titel 2 Folkeviser
Titel 3 Mellemkrigstiden/DHO
Titel 4 Oplysningstid/Ludvig Holberg
Titel 5 Romantikken
Titel 6 Dokumentarfilm
Titel 7 Biedermeier
Titel 8 Romantisme
Titel 9 Det moderne gennembrud
Titel 10 Det folkelige gennembrud
Titel 11 Tidlig modernisme
Titel 12 Metoder i dansk
Titel 13 Eksistentialisme
Titel 14 Modernisme og realisme
Titel 15 Nyhedsjournalistik i avisen
Titel 16 Tilladte online hjælpemidler til skr. eksamen

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Argumentation, retorik og taler

Formål:

Sprogligt forløb der har fokus på Toulmins udvidede argumentationsmodel, de tre appelformer, Ciceros pentagram, retoriske virkemidler (sproglige billeder og sproglige figurer) samt talegenrer.
Med hensyn til taler, så har fokus især været på lejlighedstaler (nytårstaler) foruden enkelte politiske taler.


Materiale:
Forskellige argumentationsøvelser
Theis Lange Olsen: "Birgitte sælger sin festivalbillet, fordi Northside dropper kødet", dr.dk d. 16. okt. 2021
Forskellige reklamefilm: bl.a. Volkswagen Bluemotion, Pepsi, Tuborg Classic
Ulla Dahlerup: Tale til Dansk Folkepartis landsmøde 2003
Dronningens nytårstale 2021
Tessas nytårstale, DR Deadline, 1. januar 2021
Svend Brinkmanns nytårstale, 1. januar 2019
Tine Høegs nytårstale, 31. december 2020
Martin Luther King: "Jeg har en drøm" (oversat fra amerikansk)
Ole Schultz Larsen: Håndbog til dansk (4. udgave), Systime, s. 112-126 + s. 150-155

Supplerende materiale:
Pelles nytårstale 2021 (Trine Gadeberg)
MAGT - Nytårssang 2021/2022
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 12,00 moduler
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 2 Folkeviser

Formål:
Forløbet har haft et litteraturhistorisk sigte, og fokus har været på middelalderens opfattelse af slægt/ægteskab, ære og hævn, samt folkevisens funktion og brug i samtiden.
Der har været læst og analyseret både en riddervise og en tryllevise, og i analysen har det især været folkevisernes genretræk, der har været i centrum, herunder syrebadsteknik, flade personer, overgangssituationen/forlovelsessituationen og den gode henholdsvis den onde lykke.

Materiale:
Ebbe Skammelsen
Germand Gladensvend
Mimi Sørensen og Mads Rangvid: "Middelalderen: slægt, ære og hævn" i: Brug litteraturhistorien, Systime
Periodenoter: Middelalderen

Supplerende materiale:
Rather Homemade Productions: "Ebbe Skammelsen - Hvad fanden skal det nu betyde?" (YouTube)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 3 Mellemkrigstiden/DHO

Formål:
Formålet med forløbet er at kvalificere arbejdet med dansk-historie-opgaven gennem analyse og fortolkning af en række tekster fra mellemkrigstiden.
Analyserne har fokuseret på samspillet mellem tekst og historisk kontekst. især med hensyn til krisen i 30'erne, socialrealisme, kulturradikalisme, politisk polarisering og antifascisme.

Materiale:
Harald Herdal: "Det frugtbare had"
Peter Hansen: "Børn af en by"
H. C: Branner: "Isaksen"
Tv-teater: Kjeld Abell: "Anna Sophie Hedvig", 1975, DR Bonanza
Arnulf Øverland: "Du må ikke sove!" (norsk)
Nordahl Grieg: "Til ungdommen" (norsk)

Ole Schultz Larsen: Håndbog til dansk (4. udgave), Systime, s. 61-66 + s. 84-86
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 8,00 moduler
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 4 Oplysningstid/Ludvig Holberg

Formål:
Viden om dramaet som genre, om oplysningstiden og periodens samfundsforhold, tænkning, tro og opfattelse af universet.

Materiale:
Ludvig Holberg: "Erasmus Montanus" (læst som værk)
Ole Schultz Larsen: Håndbog til dansk (4. udgave), Systime, s. 84-86

Supplerende materiale:
"Erasmus Montanus", instrueret af Kaspar Rostrup, 1975, DR Bonanza
"Den poetiske raptus", Folketeateret, turneforestilling i anledning af 300-året for dansk teater, Musikhuset Esbjerg, 30. september 2022
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 9,00 moduler
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 5 Romantikken

Formål:
Forløbet er litterært og har fokus på universalromantik og nationalromantik, herunder nyplatonisme (dualisme mellem idéernes og fænomenernes verden) og panteisme, samt det nationale, især naturen og historie (oldtiden som storhedstid - ofte afbildet i motiver som gravhøje, stendysser m.v.).

Materiale:
Schack von Staffeldt: "Indvielsen"
Adam Oehlenschläger: "Guldhornene"
Adam Oehlenschläger:"Fædrelandssang (Der er et yndigt land)"
H. C. Andersen: "Danmark, mit fædreland"
N. F. S. Grundtvig: "Danmarks trøst"
"1800-tallet på vrangen", afsnit 1 og 2, DR, 2007
"1800-1870: Romantikken" i: Barbara Kjær-Hansen og Tinne Serup Bertelsen: Litteraturhistorien - på langs og på tværs, s. 67-88

Supplerende materiale:
Poul Reumerts oplæsning af Guldhornene
Platons hulelignelse
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 9,00 moduler
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 6 Dokumentarfilm

Formål:
Forløbet har til formål at forholde sig kritisk til dokumentarfilm og se på dem  som en kreativ bearbejdning af virkeligheden. Fokus er på den dybdeborende, den observerende og den deltagende dokumentar. Analyserne har haft fokus på autencitetsmarkører, fakta- og fiktionskoder samt basale filmiske virkemidler.

Materiale:
"Den dyre støtte", instrueret af Poul-Erik Heilbuth, DR, 2004 (anslaget)
"Operation X - narret til porno", TV2, 2006 (uddrag)
"Historier fra en politistation", instrueret af Lars Engels, DR, 2001, afsnit 1 (uddrag)
"Prinsesser fra Blokken", DR,TV, 2016, afsnit 1
"Testamentet", instrueret af Christian Sønderby Jepsen, 2011 (værk)
Ole Schultz Larsen: Håndbog til dansk (4. udgave), Systime, s. 228-235 + s. 332-334
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 9,00 moduler
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 7 Biedermeier

Formål:
Formålet med forløbet er at fokusere på det idylliske, harmoniske og den hjemlige hygge i biedermeier-litteraturen.


Materialer:
Thomasine Gyllembourg: "Den lille Karen"
Barbara Kjær-Hansen og Tinne Serup Bertelsen: "Biedermeier og poetisk realisme" i: Litteraturhistorien - på langs og på tværs, s.78-83
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 2,00 moduler
Dækker over: 2 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 8 Romantisme

Formål:
Forløbet har til formål at sætte fokus på romantismen tematisering af menneskets skyggeside; det dæmoniske, seksuelt undertrykte, ofte  skildret ved hjælp af dobbelgtængermotivet  og det udspaltede, splittede jeg.

Materiale:
H.C. Andersen: "Skyggen"
Emil Aarestrup: "Paa Sneen"
Mary Shelley: Frankenstein (i dansk oversættelse)
St. St. Blicher: "Sildig Opvaagnen" (værk)

Supplerende materiale:
"Frankenstein", instrueret af Kenneth Branagh, 1994
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 8,00 moduler
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 9 Det moderne gennembrud

Formål:
Forløbet har til formål at læse en række tekster fra en afgrænset periode, som alle er eksempler på, at litteratur, der sætter samfundsproblemer under debat. Fokus har især været på tekster der omhandler kvindens position i hjemmet, ægteskabet og samfundet, men også på tekster om dyb fattigdom blandt befokningen på landet.

Materiale:
Henrik Ibsen: "Et dukkehjem", 3. akt (norsk)
Herman Bang: "Den sidste aften"
Herman Bang: "Impressionisme en lille replik" (uddrag)
Herman Bang: "Ved vejen", Gyldendals Klassikere (læst som værk)
August Strindberg: "Lurad" (svensk)
J. P. Jacobsen: "Fru Marie Grubbe" (uddrag)
Henrik Pontoppidan: "Naadsensbrød"
Henrik Pontoppidan: "Ane-Mette"
"1800-tallet på vrangen!" afsnit 6, DR, 2007

Supplerende materiale:
"Et dukkehjem" (3. akt), instrueret af Palle Kjærulff-Schmidt, DR 1974
"Lykke-Per", instrueret af Bille August, 2018



Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 19,00 moduler
Dækker over: 22 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 10 Det folkelige gennembrud

Formål:
Forløbet har fokus på "hjemstavnsforfatterne" Jeppe Aakjær og Martin Andersen Nexø og den politiske, socialistiske kamp for bedre forhold for samfundets laveste i byen og på landet.

Materiale:
Jeppe Aakjær: "Tyendesang", 1907
Jeppe Aakjær: "Når rugen skal ind", 1906
Martin Andersen Nexø: "Pelle Erobreren", 1906-10 (uddrag)
Barbara Kjær-Hansen m.fl.: "Folkelig realisme og socialrealisme" i: Litteraturhistorien - på langs og på tværs, Systime
Ole Schultz Larsen: "Det folkelige gennembrud" i: Håndborg til dansk - Litteraturhistorie, Systime, s. 205-208
Gerd Lütken og Johannes Fibiger: "Vandringen mod lyset" i: Litteraturens Veje (2. udgave), Systime, s. 250-256

Supplerende materiale:
https://danmarkshistorien.dk/vis/materiale/tyendeloven-af-10-maj-1854
"Pelle Erobreren" instrueret af Bille August, 1987
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 7,00 moduler
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 11 Tidlig modernisme

Formål:
Forløbet har fokus på de første modernistiske træk i dansk litteratur: modernitetserfaringen, brydningen mellem de gamle og nye værdier, individets angst og splittelse.
Det er udelukkende lyriske tekster, der er analyseret, og fokus har været primært sproglig analyse med fokus på fri/bunden form, ordvalg og ordklasser, samt det moderne lyriske jeg.

Materiale:
Johannes V. Jensen: "På Memphis Station"
Tom Kristensen: "Rio Janeiro"
Tom Kristensen: "Nat i Berlin"
Tom Kristensen: "Angst"
Tom Kristensen: "Det er Knud som er død"
Pär Lagerkvist: "Ångest"


Supplerende materiale:
Minds og '99: "Det er Knud som er død", 2014

Arbejdsformer:
læreroplæg, gruppearbejde, matrixgruppearbejde,
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 7,00 moduler
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 12 Metoder i dansk

Formål med forløbet:
- at få kendskab til forskellige metoder/læsninger af litteratur i dansk:
nykritisk, strukturalistisk, biografisk, psykoanalytisk, socialhistorisk, ideologikritisk, læserorienteret, queer-teoretisk.
- at blive bevidst om de forskellige metoders muligheder og begrænsninger
- at kunne anvende forskellige metoder på en bestemt tekst

Gerd Lütken og Johannes Fibiger: Litteraturens Veje, Systime: "Al analysere litteratur", s. 14-31
Naja Maria Aidt: Kvinden i baren, 2006

Læste sider: 23
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 5,00 moduler
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 13 Eksistentialisme

Med udgangspunkt i hhv. Kierkegaards og Satres tanker om eksistentialisme analyseres fiktive tekster fra uddrag af Kierkegaards "Forførerens dagbog", Martin A. Hansens "Høstgildet", Karen Blixens "Ringen" samt Ida Jessen: "Ude på vandet".


Den eksistentialistiske filosofi præsenteres og prøves af på udvalgte tekster - således koncentreres analysen af "Høstgildet" om Kierkegaards stadier, mens analysen af "Ringen" tager udgangspunkt i Sartres teorier.

I en sammenlignende analyse af novelle og film med fokus på adaption ses og analyseres filmatiseringen af "Ringen".

I læsningen af Ida Jessens novelle ses mere overordnet på den eksistentielle tankegang med fokus på udviklingen fra liv over krise, valg til eksistens.

I analysen introduseres novellemodellen, der bruges på alle teksterne.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 14 Modernisme og realisme

Forløbet har fokus de forskellige forekomster af modernisme og realisme, der ses i litteraturen fra 1960 og til i dag, herunder konfrontationsmodernisme, den absurde prosa i 1960'erne, hverdagsrealismen i 1970'erne, storbymodernismen i 1980'erne, minimalismen i 1990'erne og genreblanding i nyeste tid.

Formålet med forløbet er at blive bevidst om, hvordan realistiske og modernistiske træk i litteraturen findes sideløbende op gennem sidste halvdel af 1900-tallet og til nutiden.
Samtidigt trækkes tråde til den socialhistoriske kontekst.

Klaus Rifbjerg: "Det er blevet os pålagt"
Leif Panduro: "Uro i forstæderne"
Peter Seeberg: "Hjulet" og "Hvile", 1962
Vita Andersen: "Fredag", "Lørdag" og "Søndag", 1977
Michael Strunge: "Vi folder drømmens faner ud", 1981 (digtsamlingen er læst som værk)
Helle Helle: "Film", 1996
Stine Pilgaard. "Meter i sekundet", 2020 (romanen er læst som værk)
Barbara Kjær-Hansen m.fl.: "Litteraturhistorien - på langs og på tværs", Systime, s.

Supplerende materiale:
Klaus Rifbjerg: "Terminologi"
Vera Myhre: "Forgængerovergang", 1980 (litografi)

Læste sider: 361
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 12,00 moduler
Dækker over: 16 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 15 Nyhedsjournalistik i avisen

Formål med forløbet:

- at kende og kunne kende forskel på forskellige avistyper: omnibusavis, nicheavis, regional-/lokalavis, tabloidavis
- stof i avisen: nyheder, debat-, service- og livsstilsstof
- Jürgen Habermas' offentlighedsmodel
- kendskab til nyhedsartikler i avisen: nyhedstelegram/notits. nyhedshistorie, nyhedsreportage samt fake news/clickbait
- avisens layout
- de fem nyhedskriterier
- at kende forskel på forskellige kilder (erfarings-, parts- og ekspertkilder) og kunne vurdere, hvordan en nyhedshistorie er vinklet
- at blive opmærksom på hvordan man kan spotte clickbait og fake news

Materiale:
forskellige udgaver af Politiken, Kristeligt Dagblad, Information og Ekstrabladet

Arbejdsformer:
Læreroplæg og gruppearbejde.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 3,00 moduler
Dækker over: 4 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 16 Tilladte online hjælpemidler til skr. eksamen

Tilladte online hjælpemidler:


Den Danske Ordbog (ordbog over ord fra ca. 1955 til i dag):  
https://ordnet.dk/ddo  
   
Ordbog over det danske Sprog (historisk ordbog over ord fra ca. 1700-1950):
https://ordnet.dk/ods

Synonymordbog:
https://www.synonymbog.com/
Indhold
Omfang Estimeret: 1,00 modul
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer