Holdet 2022 FR/FR - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2022/23 - 2024/25
Institution Varde Gymnasium
Fag og niveau Fransk A
Lærer(e) Katrine Lauridsen Smaïl, Kirsten Kirkelund
Hold 2022 FR/FR (1g FR, 2g FR, 3g FR)
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Introduktion
Titel 2 elektroniske hjælpemidler
Titel 3 Entre deux cultures / Banlieue
Titel 4 Paris - La Grande Ville
Titel 5 Les Jeunes et la vie d'étudiant
Titel 6 La Francophonie
Titel 7 Repetition
Titel 8 Noël en France
Titel 9 La deuxième guerre mondiale
Titel 10 La politique actuelle francaise
Titel 11 LE SPORT
Titel 12 Les Contes EKSAMEN
Titel 13 Les Banlieues EKSAMEN
Titel 14 Les genres EKSAMEN
Titel 15 L'Algérie EKSAMEN
Titel 16 Forbered et modul
Titel 17 Révision

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Introduktion

Formål og indhold:
Introduktion til det franskesprog
Basis ordforråd opbygges (præsentation, hjemmelige gloser, billedbeskrivelse osv.)

Materialer:
Bonjour Lyon - Maria Hassing

Supplerende materialer:
les arrondissements de Paris - Karambolage - ARTE https://www.youtube.com/watch?v=DZEv01cJuLI&ab_channel=Clistoireg%C3%A9oClistoireg%C3%A9o

La France dans la seconde guerre mondiale (1940-1946)
https://www.youtube.com/watch?v=Wu6FlIsZyI4

Indhold


Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
La famille 31-10-2022
Bienvenue chez moi 25-11-2022
devoir 3 06-01-2023
Attraction touristique 30-01-2023
devoir 5 - Carte postale 02-03-2023
Décrivez la photo 26-05-2023
Omfang Estimeret: 50,00 moduler
Dækker over: 50 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 2 elektroniske hjælpemidler

Der er anvendt følgende elektroniske hjælpemidler:

- Min læring
- ordbogen.com

herudover er der arbejdet med følgende grammatik:

Voilà, den nødvendige grammatik, v. Birte Dahlgreen
- grundbog + øvebog, Gyldendal, 2016

Pixi grammatik, Ici on parle francais, v. Karen Schumacker, forlaget Passion, 2023

Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 65 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 3 Entre deux cultures / Banlieue

Frankrig er en nation med mange forskellige nationaliteter, trosretninger og filosofier.
Det giver sig udslag i en pluralistisk virkelighed, hvor den gamle kolonimagt er befolket
af afrikanere, arabere, europæere og jøder, som skal leve side om side i en republik,
hvor ulighed, privilegieblindhed og et klassesamfund er ved at gå i opløsning.

La France multiculturelle får vi et indblik i ved at læse Faïza Guènes stærke roman
om Doria og hendes mor Yasmina, der er fransk-marokkanere og bor i
la banlieue parisienne.

Doria er udsat for systemisk racisme, strukturel ulighed og bliver forfulgt at en fortid med kønsdiskrimination,
fattigdom og racisme.

Desuden er forløbet yderligere støttet af tekstlæsning ved uddrag af Albert Camus' roman
L'étranger (Den fremmede), som foregår i Algeriet. Algeriet som tidligere fransk besat, er det også oplagt at
give eleverne kendskab til, sådan så de får indblik i Frankrigs kolonialistiske fortid med betydning i nutiden og så sandelig også for fremtiden.

Den litterære virkelighed fra Faïza Guènes forstadsmelankoli til Albert Camus absurdistiske univers,
bliver suppleret med videoklip fra Emmanuel Macrons pensionsreform, hvor de mange demonstrationer (manifestations) bidrager yderligere til at forstå de politiske spændinger i særligt Paris og de store byer i L'Hexagone.

Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 19 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 4 Paris - La Grande Ville

Formål:
- Aktuelle/historiske forhold i Frankrig.
- Tekster fra det 20 og 21 århundrede
- Viden om Paris

Indhold:
Eleverne skal i arbejdet med Paris få indblik i byens historie og kultur. Forløbet har fokus på forskellige temaer, som alle viser nye sider af byen. Forløbet vil arbejde med forskellige genre indenfor fiktion og ikke-fiktion. Der arbejdes med sproglige kompetencer og analytiske.

Materialer:
Ibogen - Paris la grande ville uddrag fra introduktionerne til ’Paris une ville verte’ et ’Paris historique’
Paris sera toujours Paris - Zaz
‘Amélie’ - film
’Dodo, métro, boulot, dodo’ - Eddy Mitchell
'A une passante' - Charles Baudelaire


Supplerende materiale:
https://www.youtube.com/watch?v=DZEv01cJuLI
https://www.cartes-2-france.com/carte-regions-france.php


Grammatik:
Adverbier (fødte og afledte)
Plus-que-parfait
Indhold
Omfang Estimeret: 15,00 moduler
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 5 Les Jeunes et la vie d'étudiant

Formål:
basale gloser
Kulturforskelle
Ungdomsliv

Indhold:
Der udbygges på begyndersystemet. Forløbet baseres på Quatre amis og i den forbindelse tales der om unges liv og de kulturforskelle som præsenteres i serien.

Materialer:
Quarte Amis
Indhold
Omfang Estimeret: 15,00 moduler
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 6 La Francophonie

La Francophonie - Le Canada et le Québec


Formål og indhold:
Introduktion til den fransksprogede verden uden for Frankrig med særlig vægt på Canada.
Basis ordforråd omkring le Canada og le Québec opbygges (præsentation, gloser, begreber som plurilingue, langue officielle, lange véhiculaire, majoritaire/minoritaire, la majorité).

Materialer:
Systime: Québec


Undervisningsbeskrivelse:
Forløbet er rettet mod viden om den frankofone verden uden for heksagonen
og kendskabet til Frankrig som kolonimagt. La Francophonie er de fransktalende lande uden for Frankrig,
som enten har fransk som et officielt sprog - langue officielle' eller et
handelssprog 'langue véhiculaire'.

Målet med forløbet er tilmed at gøre eleverne bevidste om det franske sprogs
udbredelse i verden og at give eleverne indsigt i små eller større sprogsamfund i forskellige verdensdele og
den frankofone kultur som den medfører. Det undersøger også hvordan det franske sprog er en kilde til identitet, og hvordan det franske sprog giver befolkningen en selvfølelse og et sprog at tænke med. Et sprog som mere end 200 millioner mennesker på verdensplan bruger til daglig.

Der er i dette forløb fokus på Les Amériques du Nord (Nordamerika)
og hvorledes Le Québec italesættes både som en by og som en region i Canada,
samt hvorledes et lille geografisk område som Québec er et tosproget område. Et område, hvor der tales
fransk og engelsk, og hvor kulturkampen mellem disse to lingua franca er en historisk betinget kendsgerning.
Indhold
Omfang Estimeret: 8,00 moduler
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 7 Repetition

Repetition af elementær grammatik, udtale og ordforråd med udgangspunkt i at eleverne laver: mon portrait
materiale:
Jacques Prévert: pour faire le portrait d'un oiseau
Novellen: Jalouse pourquoi, bruges til dramatisering med henblik på at genopfriske udtale
Der trænes verbalbøjning
Substantivers køn og tal med tilknyttede adjektiver
Indhold


Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
mon portrait 30-11-2023
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 8 Noël en France

Michel Tournier: Grand-mère Noël
franske julesange
Indhold


Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Jalouse pourquoi 14-12-2023
Omfang Estimeret: 2,00 moduler
Dækker over: 2 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 9 La deuxième guerre mondiale

Louis Malle: Au revoir les enfants, drejebog, Gyldendal, 1990
filmen af samme navn
Interview med Louis Malle (findes i Gyldendals udgave)
sang: A la claire fontaine



Arbejde med
- referat
- personkarakteristik
- tema
- tolkning
- filmanmeldelse

La guerre:  Louis Malles film om livet på en fransk kostskole i vinteren 1944, hvor et venskab udvikler sig mellem Julien, som kommer fra en velstillet familie i Paris, og den jødiske dreng Jean Bonnet, som forsøger at skjule sig for nazisterne.


Fokus på Frankrig under Anden Verdenskrig, jødernes situation, og dagliglivet under besættelsen. Hvordan udvikler forholdet mellem de to drenge sig til et venskab og bærer Julien på en skyldfølelse over at Bonnet kommer i koncentrationslejr.
Indhold


Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Compte rendu de Au revoir les enfants 04-03-2024
Compte rendu du film: Au revoir les enfants 11-04-2024
Omfang Estimeret: 18,00 moduler
Dækker over: 15 moduler
Særlige fokuspunkter
  • Faglige
  • Lytte
  • Læse
  • Søge information
  • Skrive
  • Almene (tværfaglige)
  • Analytiske evner
  • Personlige
  • Selvtillid
  • Ansvarlighed
Væsentligste arbejdsformer
Titel 10 La politique actuelle francaise

Med udgangspunkt i den franske forfatning arbejdes med aktuel fransk politik.
Temaet 'la colère' ligefra den franske revolution til vore dages Gule veste og demonstrationer mod pensionsreformer behandles.
Der tages udgangspunkt i følgende materialer:

Ecouter la colère v. Connie Pedersen, Acces, 2023
- La liberté p 9-15
- Gavroche p 16-21
- Les Gilets jaunes p 48 - 59
- Réforme des retraites p 62-94

diverse hjemmesider om Parlamentets opbygning

Rouget de Lisle: La Marseillaise

Materialet dækker ca 60 p
Indhold


Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
les partis politiques 22-04-2024
un dialogue entre deux gilets jaunes 23-04-2024
La réforme des retraites 03-05-2024
Omfang Estimeret: 13,00 moduler
Dækker over: 14 moduler
Særlige fokuspunkter
  • Faglige
  • Lytte
  • Læse
  • Søge information
  • Skrive
  • Diskutere
  • Projektarbejde
  • Formidling
  • Almene (tværfaglige)
  • Analytiske evner
  • Kommunikative færdigheder
  • Personlige
  • Selvstændighed
  • Selvtillid
  • Initiativ
  • Kreativitet
  • IT
  • Internet
Væsentligste arbejdsformer
Titel 11 LE SPORT

Aktuel fransk sport med udgangspunkt i elevernes interesse.
Arbejde med sportsordforråd ud fra tegninger af sportsgrene fra
Le francais? oui, merci, ELI p 78-81, 1987
Les activités sportives fra:
-La France au quotidien p 50-51, PUG, 2001
Elevsøgning på nettet med efterfølgende mundtlig/skriftlig præsentation af den valgte sportsgren
JO à Paris 2024 - hjemmeside - hvad er spændende?
Le Tour de France 2024 - hvad er spændende
Le jeu de boules/PETANQUE - Der spilles pétanque efter franske regler i det sidste modul

Forløbet dækker ca 15 p

Der er anvendt følgende link:

Link til SPORT


Site officiel du Tour de France 2024 (letour.fr)

Le parcours officiel du Tour de France 2024 (letour.fr)


Jeux Olympiques de Paris 2024 - Actualités, calendriers, résultats (olympics.com)

Jeux olympiques d'été de 2024 — Wikipédia (wikipedia.org)


Tour de France 2023 — Wikipédia (wikipedia.org)
le tour de france 2023 - Recherche Google
Highlights Tour de France 2023 - YouTube

Official website - Le Tour Femmes


JO de Paris 2024 : le J-100 en chiffres - L'Équipe (lequipe.fr)

Dates des Jeux Olympiques de Paris 2024 (olympics.com)



Comment jouer à la pétanque ? Découvrez les règles du jeu ! (youtube.com)

Les Règles de la Pétanque vues par Obut pour bien pratiquer son sport


Aya Nakamura — Wikipédia (wikipedia.org)

Paris 2024 : Aya Nakamura pourrait chanter à la cérémonie d'ouverture des JO (francetvinfo.fr)
Aya Nakamura, qui pourrait chanter aux Jeux olympiques de Paris 2024, prise pour cible par l’extrême droite (lemonde.fr)

Cérémonie d'ouverture des Jeux olympiques d'été de 2024 — Wikipédia (wikipedia.org)



Indhold
Omfang Estimeret: 5,00 moduler
Dækker over: 5 moduler
Særlige fokuspunkter
  • Faglige
  • Læse
  • Søge information
  • Formidling
  • Personlige
  • Selvstændighed
  • Initiativ
  • Kreativitet
  • IT
  • Internet
Væsentligste arbejdsformer
Titel 12 Les Contes EKSAMEN

Formål:
- Idiomatik
- Fiktions analyse
- Kultur

Indhold:
Eleverne arbejder med franske eventyr og i den forbindelse arbejder de med de særlige analysebegreber som forbindes med genren. Der arbejdes med en bred betydning af genren ’eventyr’, da der også vil blive inddraget fortællinger som indeholder eventyrtræk, dermed vil genrer som fabler og sagn også blive behandlet.

Materialer:
Le petit chaperon rouge
La princesse au petit pois
Hermes publicités
La Belle et la Bête
Cedrillon - Téléphone
La queue des animaux (conte africain)
La barbe bleue
Le corbeau et le renard

Supplerende materiale:
Aktantmodellen
Intro pptx

Grammatik:
Passé simple (light)
Plus que parfait

Omfang: ca. 18,6 ns
Indhold
Omfang Estimeret: 15,00 moduler
Dækker over: 17 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 13 Les Banlieues EKSAMEN

Indhold:
Forløbet skal informere eleverne om opdelingen af Frankrig både geografisk men også politisk. De får et overblik over opdelingen af Paris i de forskellige arrondissementer og forstæder. Der fokuseres særligt på de marginaliserede grupper i det aktuelle franske samfund med særlig fokus på kontraster og kulturmødet/kultursammenstød i de franske forstæder. Vi arbejder med samfundsklasser og ser på temaer såsom revolution, identitet, integration og racisme/diskrimination.

Materialer:
« C’est quoi, une banlieue ? » på 1jour1actu 2018 : https://www.1jour1actu.com/info-animee/cest-quoi-une-banlieue/
« Pour les autres on n’existe pas », Matthieu Croissandeu et Claude Weill, i Banlieues af Birgit Mogensen og Bente Virring, 2008
Bigflo et Oli. « Nik ta mère » 2018
« La marseillaise » 1792 (extrait)
Bebey, Kidi. Enfin chez moi (extrait) 2013 (ch 2, ch6 et ch9)
« French Snapchat : un laboratoire de l’humeur absurde des banlieues »  Tracks sur Arte https://www.arte.tv/fr/videos/116040-017-A/tracks/ (2)

Supplerende materiale:
Powerpoint om la tradition révolutionaire en France + Frankrigs politiske system (mini intro)
Brygger, Rasmus ”Mit besøg i Frankrigs ghettoer har vist mig, hvad der aldrig må ske for integrationen i Danmark”. Politikken 01.04.17

Omfang ca. 20 sider
Indhold
Omfang Estimeret: 15,00 moduler
Dækker over: 14 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 14 Les genres EKSAMEN

Les genres
Formål
- Aktuelle forhold i Frankrig
- Kultur
- Seksualitet/identitet

Indhold
Kønsroller og køn fylder meget i den offentlige debat, også i Frankrig debatteres de traditionelle kønsroller og seksualitet. Under forløbet arbejdes der med familiestrukturer/kønsroller/identitet/seksualitet. Der arbejdes med sange, skønlitteratur samt artikler. Eleverne stifter bekendtskab med den franske filosof Simone de Beauvoir som inddrages for at få et historisk perspektiv på kønsdebatten. Der arbejdes også med nyere franske kunstnere/forfatter. Diskussion af de franske personlige pronominer inddrages også i det grammatiske arbejde.

Materialer
Sange:
Tous les mêmes - Stromae (2013)
Un homme - Jérémy Frérot (2021)
Balance ton quoi - Angèle (2018)

Littérature:
Papa bleu, maman rose - Le monde (uddrag artikel)

L’importance des pronoms - Alex Simon Divers Social et Culturel (27 mars 2020) https://blog.grsmontreal.com/importance-des-pronoms/

Supplerende:
Le deuxième sexe - Simone de Beauvoir (citater og små uddrag fra https://ocw.mit.edu/courses/global-languages/21g-311-introduction-to-french-culture-spring-2014/readings/MIT21G_311S14_Extrait_de.pdf
)

Grammatik:
Ubundne personlige pronominer
Repetition af: bundne pers. pron og adjektiver

Omfang  15,6 ns
Indhold
Omfang Estimeret: 12,00 moduler
Dækker over: 15 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 15 L'Algérie EKSAMEN

L’Algérie

Formål:
- Centrale samfundsforhold i Algeriet/Frankrig
- La Francophonie
- Historiske, kulturelle og interkulturelle forhold

Indhold:
Der arbejdes med Algeriets historie med fokus på relationen til Frankrig, med nedslag i kolonitiden, 2. Verdenskrig, samt Krigen i Algeriet. Der arbejdes med begreberne: les harkis, les pieds-noirs, l'identité, les bèrbères, les bidonvilles. Forløbet indledes med en kort præsentation af Maghreb-landende.

Materialer:
Uddrag fundet i Entrées af Mette Bering og Mimi Sørensen:
- Le Maghreb
- ’Yemma’ Wahed Ben-Younes
- ’Les Pieds-Noirs et les Harkis’
- La Guerre d’Algérie - Midi pile, L'Algérie
- L’hymne national
- Le Cahier de Leïla
’Interview avec Leïla..’ fra Obsessions Nicole Andersen et.al.


Omfang 19,4 ns
Indhold
Omfang Estimeret: 12,00 moduler
Dækker over: 19 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 16 Forbered et modul

Formål: der arbejdes innovativt

Indhold:
Eleverne skal over 2 moduler forberede et undervisnings modul på ca. 45 min. til en 1.g klasse. De har fået udleveret nogle tekster, som de kan vælge imellem,  som deres fokus for modulet.
De er blevet bedt om at lave forskellige sekvenser, hvor minimum en skevens skal have et grammatisk fokus. De har derudover også selv udarbejdet arbejdsspørgsmål.
Modulet skulle have et fagligt mål.
På denne måde har eleverne også fået repeteret lidt basalt grammatik, samt arbejdet anderledes med nogle tekster.

Produktet var at de skulle fremlægge deres modul for hinanden og diskutere de overvejelser de har gjort sig i valget af fokus og opgavetyper.
Indhold
Omfang Estimeret: 2,00 moduler
Dækker over: 2 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer