Holdet 2022 DA/vx - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2022/23 - 2024/25
Institution Varde Gymnasium
Fag og niveau Dansk A
Lærer(e) Bente Biltoft Carlsen, Karina Fogtmann Berthelsen, Karina Rindsig Leth
Hold 2022 DA/vx (1vx DA, 2vx DA, 3vx DA)
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Skriveforløb I - Portrætartiklen
Titel 2 Hul igennem? I - om kommunikation
Titel 3 Overgangssituationer - i folkeviser og prosa
Titel 4 Sproglig opmærksomhed - om lyrik (værk)
Titel 5 DHO - Mellemkrigstiden (værk)
Titel 6 Forløb#6 90erne - periodelæsning (værk)
Titel 7 Forløb#7 Dokumentaren (værk)
Titel 8 Forløb#8 Skriftlighedsforløb
Titel 9 Forløb#9 Renæssance & Barok
Titel 10 Forløb#10 Fra Oplysning til Romantik (værk)
Titel 11 Journalistik i krig og konflikt
Titel 12 Fra det moderne til det folkelige gennembrud
Titel 13 Minimalisme og samtale (værk)
Titel 14 Argumentation på skrift og i tale (talerforløb)
Titel 15 Seksualundervisning i dansk
Titel 16 Eksistentialisme
Titel 17 Nyere tid - fra 00 og frem

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Skriveforløb I - Portrætartiklen

Portrætartikel
Moduler: 2
KL

Formål:
Dette første forløb har to formål: vi skal lære hinanden at kende og vi skal lave en skriveøvelse, hvortil der er knyttet forskellige danskfaglige begreber. I skal skrive en portrætartikel om en klassekammerat, hvor I træner formidlingsbevidsthed (Cicero) og struktur (indledning, midte og afrunding) samt udvælgelse og fastholdelse af rød tråd.


1. modul
Præsentation af hvad en portrætartikel er.
Interviewplanlægning, interviewafholdelse og indsnævring af fokus
Skrivearbejdet begynder
KL danner parrene på tværs i klassen.


2. modul
Skrivearbejdet fortsætter
Feedback og sparring i par - KL danner par
Artiklen skrives færdig og afleveres til deadline i Lectio
Hvis klassen synes, kan samtlige artikler samles og uploades til fri læsning?

Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Portrætartikel 23-11-2022
Omfang Estimeret: 2,00 moduler
Dækker over: 2 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 2 Hul igennem? I - om kommunikation

Hul igennem? I - om kommunikationens veje og vildveje

Modul 1: Kommunikationssituationen
Teori: Håndbog til dansk: s. 150-153, s. 176-177
Ciceros pentagram
Laswells kommunikationsmodel
Klip: Birthe Rønn – ”ingen kommentarer” https://www.youtube.com/watch?v=fyo9lO1RYRk
Reklame: Sydtrafik
Reklame: Heineken
Reklame: Visit Denmark - https://www.youtube.com/watch?v=F8Seo5j_mNU

Modul 2: Kommunikationssituationen og appelformer
Teori: Håndbog til dansk: s. 154-155
Find eksempler på de tre appelformer (taler, reklamer, artikler, billeder osv)
Øvelse i at benytte appelformer
Øvelse i at vurdere appelformer (rektorvelkomst, udsagnsark)

Modul 3-4: Argumentation
Teori: Ud med sproget, s. 59-66
Håndbog til dansk: s. 157-161
Øvelser i argumentation
Teori: Borup, Helle: ”Ornatus” in: Ud med sproget, Frydenlund s. 26-27
Tale: Statsminister Mette Frederiksens Nytårstale 2019/20

Modul 5: Argumenttyper, fejltyper, argumentkneb og ordvalgsargumenter
Teori: Håndbog til dansk: s. 161-167
Øvelser i argumenttyper fra HTD
Øvelse: Debate club

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 5,00 moduler
Dækker over: 5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 3 Overgangssituationer - i folkeviser og prosa

Overgangssituationer - i folkeviser og prosa

Formål:
I dette forløb skal vi blive fortrolige med de litterære analyseværktøjer og begreber, der knytter sig til arbejdet med episke tekster, også kaldet prosatekster. Det handler om bl.a. resumé, personkarakteristik, fortællerforhold, miljøkarakteristik, sprog og stil og tema. For at skabe en rød tråd i læsningen har jeg udvalgt en række tekster, der lægger sig op ad de litterære kanonforfattere, som undervisningsministeriet har fremsat som obligatorisk læsning i gymnasiet, og som alle omhandler et skifte, overgangssituation, hvor vi kan se et før og et efter.

I dette forløb gennemgår vi også middelalderens litterære genrer og væsentligste tematikker, som også behandler overgangen mellem to tilstande. Eleverne skal desuden tilegne sig viden om og genkende sproglige og stilistiske træk, såvel som genretræk og tematikker i lyset af viden om det daværende samfunds indretning. Undervejs sættes denne litteratur og forståelse af verden, som kommer til udtryk, i perspektiv i forhold til nutidens opfattelse af verden, sig selv og litteratur.

1.-2. modul - Middelalder 1200-1500 (folkeviser)
Introfilm: https://litthist.systime.dk/?id=121
Teori: Introduktion til perioden og genren folkevise in: Litteraturhistorien på langs og på tværs (e-bog)
Teori: ”Fortælleteknik og stil” in: Litteraturens veje (e-bog)
Teori: Strukturalistisk læsemetode in: Litteraturens huse (e-bog)
Teori: Aktantmodellen in: Håndbog til dansk (e-bog)
Tekst: ”Ebbe Skammelsøn” in: Litteraturens huse, p. 34-37
Tekst: ”Harpens kraft”
Tekst: ”German Gladensvend”

3.-4. modul – Middelalder 1200-1500 (folkeeventyr)
Teori: Introduktion til genren folkeeventyr, in: Litteraturhistorien på langs og på tværs (e-bog)
Teori: Litteraturens veje ”Folkeeventyr” s. 46-52 og Håndbog til dansk s. 74-76
Tekst: ”Kong Lindorm” in: Litteraturens huse, p. 44-47

5. - 6. modul – Myte og novelle
Teori:  Introduktion til genren myte og mytebegrebet in: Litteraturens veje (e-bog, leksikon)
Tekst: ”Syndefaldet”- den ypperste overgangsfortælling, in: Mytemotiver i dansk litteratur, s. 11-13
Teori: Kapitlet ”Noveller” in: Litteraturhistorien på langs og på tværs (e-bog)
Teori: Peter Heller Lützen: Analyse og relevans, s. 57-70
Tekst: Helle Helle: ”Tirsdag nat” in: Biler og dyr, 2000, Samleren

7. modul - Roman
Introduktion til genren roman: Litteraturhistorien - på langs og på tværs (e-bog)
Martin Andersen Nexø: Af ”Pelle Erobreren”, 1906-10  
CFU film: https://hval.dk/mitcfu/film/?faust=CFUFILM1070717
Besøg hos Madam Olsen: time/minuttal 1:25:00
Madam Olsens mand: time/minuttal 1:58:00 - 2:13:00
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 7,00 moduler
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 4 Sproglig opmærksomhed - om lyrik (værk)

Sproglig opmærksomhed i lyrik

Kompendiet indeholder:
Værktøjer og inspiration til at arbejde med digtene
”Hvad er et godt digt” – nogle bud
Særligt omkring sproganalyse i bl.a lyrik
Begreber til analyse af billedligt eller overført sprog, rytme, realplan og billedplan
Semantiske skemaer fra Faglige forbindelser, 2005, s. 47-48
Niels Lyngsø: ”Hopkins definition” in: Politiken d. 29. juni 2001

SUT: ”Jeg er levende” (00-ca. 4.40)
https://filmcentralen.dk/grundskolen/film/jeg-er-levende-soren-ulrik-thomsen-digter?uniuser=kari261a


Digte:
Simon Grotrian: ”Svaner set gennem tårer” + ”Hest på glastag”, Fire, 1990
Emil Bønnelycke ”New York” 1917
Katrine Marie Guldager: ”Antydningens kunst”, Dagene skifter hænder, 1994
Morten Nielsen: ”Forårets horisont”, 1943
Annemette Kure Andersen: ”Oase” in: Tidehverv, 1996
Tom Kristensen: ”Nat i Berlin”, 1922
Pia Juul: ”Jeg gruer…” in: Helt i skoven, 2005
Yahya Hassan ”Dølgsmål”, 2019 in: Yahya Hassan 2

Dokumentar: Yahya Hassan: “Yahya - den fødte digter” (00-ca.15 + 45.20-53.00) https://www.dr.dk/drtv/se/yahya-_-den-foedte-digter_243469Video:

Værklæsning:
Lone Hørslev: ”La’os” (2012)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 7,00 moduler
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 5 DHO - Mellemkrigstiden (værk)

Perioden og dens strømninger:
Perioden i kort form (1914-1960): Litteraturens genveje, Systime 2022
Af ”1. verdenskrig og ekspressionisme” in: https://litthist.systime.dk/?id=171#c461
Af ”Det store sammenbrud” in:  https://litteraturensveje.systime.dk/?id=525
Af ”Granatchokket i den vestlige kultur” in: https://litteraturensveje.systime.dk/?id=642
Af ”30’erne: Krise og arbejdsløshed” in: https://litteraturensveje.systime.dk/?id=656
Af ”Kulturkampen” in: https://litteraturensveje.systime.dk/?id=653
Af ”Fra Første Verdenskrig til efterkrigstid” in: https://litteraturensgenveje.systime.dk/?id=137
Digtere, divaer og dogmebrødre: https://www.dr.dk/bonanza/serie/421/digtere-divaer-og-do/65720/digtere-divaer-og-dogmebroedre-28-dansk-kultur-i-100-aar-(1918-1930)
Danmark mod Danmark II: https://www.dr.dk/drtv/se/danmark-mod-danmark-_-historien-som-slagmark_364708
Fascisme og konservatisme: in: Samlerens antologi af nordisk litteratur 9, 1982, s. 25-27
Trialer til ”Intet nyt fra Vestfronten”: https://www.youtube.com/watch?v=qFqgmaO15x4
Rasmus Randris Pöckel: ”Den danske modstandsbevægelse” in: https://kamp.systime.dk/?id=136

Kunstens strømninger:
Modernisme: uddrag af: https://litteraturensveje.systime.dk/?id=822#c4028
Realisme: uddrag af: https://galeo.dk/malerier/realisme-malerier/
Drama: https://hbdansk.systime.dk/?id=172#c1180

Tekster:
Emil Bønnelycke: Af ”Spartanerne” (1919)
Pär Lagerkvist:  ”Ångest, ångest är min arvedel” (1916)
Emil Bønnelycke: ”Gaden” (1917)
Harald Herdal: ”Det frugtbare had” (1937)
Poul Henningsen: ”Til Josephine Baker” Politiken (1928)
Halfdan Rasmussen: ”Må de ha’ lov til det” (1938)
Værklæsning: Kjeld Abell: Anna Sophie Hedwig (1939), drama
Bengt Sommer: ”Sommer” (1934)
Ukendt forfatter: ”Bær frem vort hagekors i Norden” (1934)
Nordahl Grieg: ”Til ungdommen” (Kringsatt av fiender) (1936)
Arnulf Øverland: ”Du må ikke sove” (1937)

Malerier:
Jais Nielsen: ”Afgang”
Edvard Munch: “Skriget” (1893)
Stanhope Alexander Forbes: ”The Terminus” (1925)
L. A. Ring: Banevogteren (1884)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 6 Forløb#6 90erne - periodelæsning (værk)

90erne - periodelæsning
Det er formålet, at eleverne får indblik i 1990ernes kulturelle strømninger - med fokus på litteratur (roman / novelle) og film. De får kendskab til analyse af roman og novelle indblik i karakteristiske træk ved 90ernes litteratur, herunder minimalisme og dogmefilm. Desuden introduceres, hvorledes klassiske myter stadig præger dansk litteratur i nyere tid.

Følgende tekster er anvendt:
Digtere, Divaer og Dogmebrødre - Dansk Kultur i hundrede år 1990-2000, Liv Thomsen, DR2
SNIT - 90’ernes litteratur uddrag Helle Christiansen, Make Sense, 1998
Litteraturhistorien - på langs og på tværs, Barbara Kjær-Hansen & Tinne S. Bertelsen Systime, 2012
https://sites.google.com/site/danskfag/litteratur-1/litteraere-genrer/novelegenren
Brug Litteraturhistorien Mimi Sørensen & Mads Rangvid, Systime 2014 (90erne Individ & identitet)
Rester Helle Helle: Fasaner, En stol for lidt Samleren, 1996
Dogmereglerne, ”Kyskhedsløftet”, 1995
Festen dogmefilm, instruktør: Thomas Vinterberg, 1995

Ungdom fra en dag til et halvt århundrede, Johannes Andersen, Konferencerapport, 1998
Unge og ungdom i 1990’erne, DEL (Danmarks Erhvervspædagogiske Læreruddannelse), 1998
Transit, Søren Damm 1994
Veritas og Vanitas - sandhed og forfængelighed - myten om Narcissus og Ekko, Ove Benn & Jørn Jakobsen ’Mytemotiver i Dansk Litteratur’, Systime, 2008
Mytebegrebet http://www.religion.dk/undervisning/hvad-er-en-myte

Narcissisme og grænsepsykotiske tilstande, uddrag af Bo Møhl, Aalborg Universitetsforlag, 1994.
Historien om Narcissos, Villy Sørensen, 1986
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 14 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 7 Forløb#7 Dokumentaren (værk)

Dokumentaren

Formålet med forløbet er at præsentere eleverne for forskellige dokumentar - film/serier. Eleverne har bl.a. arbejdet med distinktionen mellem begreberne subjektiv og objektiv i forhold til fremstillingen af dokumentarfilm/serier – hvor objektivitetsbegrebet er blevet problematiseret. De har arbejdet med fakta- og fiktionskoder (autenticitetsmarkører og filmiske virkemidler) og forskellige typer / former af dokumentar(film/serier). Testamentet, er blevet behandlet som dokumentarværk.

Følgende materialer er anvendt:
Håndbog til dansk, Ole Schultz Larsen, Systime 2015-2017
Dokumentaren i Undervisningen, Kirsten Andersen m.fl., L&R Uddannelse, 2009
Fødevarefusk i Domino’s Operation X, Morten Spiegelhauer, den 27. september, 2018
Narret til Porno, Operation X, Morten Spiegelhauer, den 31. maj 2010
Hvad blev der af Rudy? Jakob Albrecht, Journalisten, den 3. februar, 2010
https://journalisten.dk/hvad-blev-der-af-rudy/
De danske ukrainekrigere, DR1, februar 2023
Testamentet, Christian Sønderby Jepsen, dokumentar, 2011


Samlet omfang ca. 100 sider
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 9 Forløb#9 Renæssance & Barok

Renæssance & Barok

Formålet med forløbet er, at eleverne med et litteraturhistorisk perspektiv får kendskab til både Renæssancen og Barokken som periode. De særlige karakteristika, der er forbundet med perioderne, deres genrer og skrivestile - sat i perspektiv til nutiden. Hvilke karakteristika fra disse perioder ses fortsat anno 2024?

Følgende materialer er anvendt:
'Litteraturens Veje', Johannes Fiber m.fl. GAD, 1996 (uddrag Renæssancen)
'Litteraturhistorien på langs og på tværs', Barbara Kjær-Hansen & Tinne Bertelsen, Systime 2014 (uddrag Renæssancen)
'Saxo & Co', Søren Graversen & Steen Hvorslev Mogensen, Systime, 2005, (uddrag kapitlet 1500-tallet)
'Overblik og Sammenhæng', Merete Møller Olsesen & Christian Vollmond, Gyldendal, 2011 (uddrag Reformation og Renæssance, kapitel 2)
'Brug Litteraturhistorien' Mads Rangvid & Mimi Sørensen, Dansklærerforeningen/ Systime, 2014 (uddrag Barokken: selviscenesættelse og forfængelighed)

'Fortale Jammers Minde', 1674 Leonora Christine (1621-98) (Kopieret fra Litteraturens Huse, Systime 2008)
'Leonora Christines franske biografi', (uddrag kopieret fra Overblik & Sammenhæng, Gyldendal, 2011)
'Keed af verden kier ad Himelen' Thomas Kingo, 1681 Aandelig Siunge-Koor (Anden Part 1. Udgave)
'Allerunderdanigste Tanker og Ynske til Dend Stormægtigste og Høybaarne Monarkes, Kong Christian dend Femtes'
Hyldestdigt til Kong Christian fra Kingo den 9. juni, 1687 (eleverne skrev selv hyldestdigte)
'Vanitas Stilleben' Jan van Kessel:, 1665
'Falken', 1352. Giovanni Boccaccio (1313-1375), novellesamlingen; Dekameron
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 10 Forløb#10 Fra Oplysning til Romantik (værk)

Oplysningstiden / Romantikken

Det er formålet, at eleverne tilegner sig viden om Oplysningstiden og dens betydning for eftertiden herunder kontrasten til den efterfølgende periode Romantikken samt eleverne får kendskab til Romantikkens forskellige epoker og de forfattere der prægede perioden.

Følgende materialer er anvendt:
'1800-tallet på Vrangen' - Del 1: 'Guld, hor og romantik', DR 2013
'Litteraturens Veje', Johannes Fiber m.fl. GAD, 1996 (uddrag; Oplysningstiden / Romantisme)
'Oplysningstiden; nar og norm, druk og ædruelighed', Brug Litteraturhistorien (uddrag), Mimi Sørensen & Mads Rangvid, Systime 2014
'Litteraturhistorien på langs og på tværs', Barbara Kjær-Hansen & Tinne Bertelsen, systime 2014, uddrag (Romantikken pp. 91-114)
Portræt Nikolaj Frederik Severin Grundtvig (1783-1872):  Kilde: www.litteratursiden, af Mette Elsig Olsen, 2008

'Jeppe på Bjerget' Ludvig Holberg, 1722 (uddrag, Første og femte akt)
'Jeppe på Bjerget', Filmatiseringen
'Epistel 91' tekst af Ludvig Holberg, kopieret fra ’Brug Litteraturhistorien’ Mads Rangvid & Mimi Sørensen, Dansklærerforeningen
'Munken ved Havet' Caspar David Friedrich,1809
'Vandreren over tågehavet', Caspar David Friedrich, 1818
'Platonisme', Schack von Staffeldt, 1802
'Guldhornene', Oehlenschläger, 1802
'Bøn og begreb om en dansk høiskole i Soer’, 1840, uddrag af essayet kopieret fra: ”Dansk Litteratur 1 – Fra Oldtiden til Aarestrup” Gads forlag, 1994.
'Det er så yndigt at følges ad', N.F. S. Grundtvig, 1855
'Sildig Opvaagnen', Steen, Steensen Blicher, 1828 (værklæsning)

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 11 Journalistik i krig og konflikt

Journalistik i krig og konflikt

Forløbet omhandler nyhedsformidling i krig og konflikt. Vi arbejder både med skriftlige nyheder og podcastnyheder
Formål med forløbet
• At lære at analysere journalistiske tekster (både meningsjournalistik, reportager og andre typer af artikler) ud fra begreber som nyhedskriterier, kildetyper, journalistiske genrer osv.
• At anvende værktøjer til sproglig analyse af fremstillingen
• At anvende begreber om multimodalitet til at analysere nye mediegenrer fx webfeature
• At kunne diskutere journalistikkens rolle i formidling af krig og konflikt - herunder fokus på presseetik.
• At blive mere kritisk medieforbruger selv

Vi arbejder med begreber som:
- Nyhedsbehov: informerende, meningsdannende, adfærdsregulerende og følelsesstimulerende nyheder
- Layout (rubrik, manchet, mellemrubrikker, brødtekst, grafik, faktabokse, billeder)
- Indre komposition: Den omvendte nyhedstrekant vs. berettermodellen
- Nyhedskriterier: Aktualitet, væsentlighed, identifikation, sensation, konflikt
- Nyhedsgenrer: informerende nyhedsjournalistik, servicejournalistik, meningsjournalistik (opinion) og fortællende journalistik
-Pressefoto og betydningen af dette.

I det konkrete analysearbejde tages der både udgangspunkt fælles eksempeltekster og eksempler, som eleverne selv finder i grupper i avisen. Vægten i forløbet lægges primært på den fortællende journalistik med fokus på komposition og sproglig stil (herunder featuren og den tredje fortællemåde). Vi arbejder med fokus på krig, mord, sensationsnyheder og konflikt. Forløbet forsøger at møde eleverne, hvor de er, ved at analysere nyhedspodcast, dokumentarpodcast og multimodale tekster.

Kernestof:

DR (2020). Mænd, der ødelægger kvinder. Afsnit 1 - Podcast
Lind og Bertelsen (2020). "Åh, gud, lad mig ikke blive voldtaget". Politiken. https://politiken.dk/fotografier/Foto_2020/art7904205/%C2%BBGud-lad-mig-ikke-blive-voldtaget%C2%AB. (VÆRKLÆSNING)
Ole Schulz Larsen: Håndbog til dansk (Avisjournalistik)
Poul Høi (2011). "Og hele månen blev som blod", Berlingske Tidende.
DR, Genstart (2022), genstart et liv uden Kim Wall, nyhedspodcast
Gry Inger Reiter, 'Derfor giver vi ordet til en mand, der har slået ihjel', Information (2019). Leder
Jan Andersen (2019), 'Jan Andersen dræbte sin datter. Her er hans version af, hvad der skete', Kronik (debat)
Martin Lehman, 'Rose, 5 år', Årets pressefoto 2015.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 11,5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 12 Fra det moderne til det folkelige gennembrud

Forløbet om 'Fra det det moderne gennembrud til det folkelige gennembrud' vil trække tråde tilbage til Romantikken. Vi vil arbejde med perioden gennem tekstlæsning af de store forfattere fra slutningen af 1800tallet.
Indledningsvis vil vi arbejde med at få en forståelse for, hvad der sker i samfundet på denne tid og hvordan det afspejles i litteraturen. Vi vil arbejde med faglige begreber som: De tre k'er: køn, kirke, sædelighedsfejden, klasse, arv, miljø, naturalisme, darwinisme, begrebet 'moderne', at sætte problemer under debat osv. Vi vil særligt fokusere på køn gennem læsning af Herman Bangs noveller og klasse/kirke gennem en novelle af Pontoppidan. Vi vil også beskæftige os med dele af det norske drama 'Et dukkehjem'.
Vi slutter perioden af med at se filmen 'Marie Krøyer', der fint viser problemstillinger som køn og klasse. Vi vil også hen mod slutningen trække tråde til de samme problematikker i dag - herunder kigger vi også på sociale medie-tekster fra Instagram og blogs, hvori vi kan spore samme problematikker præsenteret i dag.
Som afslutning på forløbet læser vi 'Lønningsdag' af Nexø og taler om 'det folkelige gennembrud'

Primær litteratur:
Læreroplæg om tendenser under det moderne gennembrud
Henrik Ibsen: uddrag af "Et Dukkehjem" (1979) - på norsk. (drama)
Henrik Pontoppidan: ”Ane-Mette” (1887) (novelle)
Herman Bang: "En historie fra Skumringen" (1979) (novelle)
Herman Bang: "Den sidste balkjole" (1887) (novelle)
Bille August: "Marie Kryøer" (2012) (film)
Sofie Linde: "Sofie Lindes tale ved Zulu Comedy Galla" (2020) (tale)
Martin Andersen Nexø: Lønningsdag (en idyl) (1900), fra 'Muldskud' (novelle)
Tobias Gundorff Boesen: "Et dukkehjem" (kortfilm), 2015.

Perspektivering:
Filmatiseringen af første scene af 'Et Dukkehjem' fra DR's arkiv
Videoer om perioden fra 'Litteraturhistorien på Langs og på tværs' fra Systime
Perspektiveringsvideo fra 'Landbrug og Fødevare', kampagne, 2015, fokus på naturfremstillingen og fremstillingen af folket/klasser.
Suspekt: "Proletar" (perspektivering til 'Lønningsdag')
Forskellige tekster fra sociale medier - herunder Instagram (perspektivering til DMG i dag)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 13 Minimalisme og samtale (værk)

MINIMALISME OG SAMTALE
Dette forløb har et sprogligt fokus.
Målet med forløbet er i første omgang, at alle kan forklare, hvad der kendetegner minimalistisk skrivestil. Vi snakker nærmere bestemt om syntaks, fremstillingsformer, isbjergsteknik, tomme pladser og undertekst.
Derudover fokuseres der også på samtaleanalytiske elementer: Samarbejdsprincipper, høflighedsprincipper og sproghandlinger. Målet er her, at alle kan bruge disse begreber til at analysere samtale i tekster og dermed styrke eksempelvis en personkarakteristik.I løbet af forløbet arbejder vi også med Strindbergs minimalistiske værk ’Den Stærkeste’.

Kernestof:
- Solveig Bennike m.fl.: Faglige forbindelser i dansk, s. 20-23 + s. 50 (om replikker, undertekst, samarbejdsprincipper, høflighedsprincipper og sproghandlinger)
- Helle Helle: ”Der er ikke flere sennepsmarker i Danmark”
- Helle Helle: ”Søndag 15.10”
- Ernest Hemingway: ”Bjerge som hvide elefanter”
- August Strindberg: Den stærkeste (værk)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 6,5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 14 Argumentation på skrift og i tale (talerforløb)

På baggrund af et forløb i argumentation og mundtlighed fra 'Nordisk talefest 2025' skal vi i dette forløb arbejde med, hvordan man skriver og holder en tale. Afslutningsvis skal eleverne bruge redskaberne, de lærer, til at skrive en debatterende artikel, hvis samme skrivegenrer går igen som argumentation og debattere.
Vi skal arbejde med forskellige taler på både dansk, svensk og norsk.

Fra lærerplanen:
- [Eleven skal kunne] anvende centrale mundtlige fremstillingsformer (herunder holde faglige oplæg og argumentere for et synspunkt) med formidlingsbevidsthed.
-Sikker udtryksfærdighed og kritisk-analytisk sans fremmer elevernes muligheder for som medborgere at orientere sig og handle i et moderne, demokratisk, digitaliseret og globalt orienteret samfund.
- Kernestoffet består af dansksprogede tekster suppleret med norske og svenske tekster på originalsprog.
- Faglige mål: Her arbejdes metodisk med retorisk analyse, herunder analyse af kommunikationssituationen, appelformer og argumentation
I arbejdet med elevernes udtryksfærdigheder lægges der vægt på dels at udvikle elevernes personlige stemme gennem kreative skriveøvelser, dels på elevernes studieforberedende kompetencer med fokus på faglig udtryksfærdighed mundtligt, skriftligt og i andre former.
- Forløbet dækker ligeledes skriftlighedsforløbet i 3.g (og afsluttes med en aflevering)

Kernestof:
Jason Diakité (Timbuktu): Tal i riksdagen under Fem i tolv-rörelsens manifestation, 04.12.13, (svensk)
Lisa Storinggaard Nygaard: tale om karaktersystemet til Nordisk Talefest, 15.05.23
Agnes Musse: tale om hjernerystelse til Talefest Syd, 19.04.23.
Kristian Lutro: tale om homofobi ved Talefest, 30.10.23, (norsk)
Anna Bjerre Johansen: tale ved Roskilde Summerdays, 26.06.21
Statsminister Mette Frederiksens nytårstale den 1. januar 2025
Linnea Minghetti, Børnenes Nytårstale 2025, TV 2 Danmark
Hella Joofs nytårstale, Deadline, 1.1.25
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 15 Seksualundervisning i dansk

Fra EMU.DK
Formålet med denne aktivitet er at understøtte elevernes viden om emner som samtykke, grænser, seksuelt overførte sygdomme og prævention. Sex med P3 er en programserie udarbejdet af Danmarks Radio, der er henvendt særligt til unge. I dette projektarbejde lader man eleverne undersøge programseriens måde at formidle tabubelagte emner på og forener dermed seksualundervisning med medieværkslæsning.
Det er elevorganisationer, der har taget initiativ til, at alle elever på ungdomsuddannelser skal modtage seksualundervisning.

Projektarbejdets empiri, Sex med P3, er danskfaglig relevant at undersøge,  da man kigger på, hvordan programserien forsøger at ramme sin modtagergruppe (eleverne selv). Derudover præsenteres de relevante metoder eller begreber om dramaturgi og filmiske virkemidler, eleverne forventes at anvende.

Eleverne arbejder i grupper med selvvalgte afsnit, hvor de præsenterer svaret på problemformuleringen og arbejder med danskfagets metoder.

Primær tekst
'Sex med P3', DR,
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 3,00 moduler
Dækker over: 2 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 16 Eksistentialisme

Vi vil i forløbet udforske, hvad eksistentialismen beskæftiger sig med, vha. begreber som mening, angst, tomhed, valg, ansvar, eksistens/essens, væren i sig, absurditet, m.m.
Vi vil som en del af forløbet læse tekster, der strækker sig over en lang periode i litteraturhistorien. Som en del af læsningen bruger vi forskellige filosofiske tankegange til at forstå de eksistentialistiske træk i teksterne - vi kommer bl.a. omkring Kierkegaard, Satre, Camus m.m. Vi vil læse fiktionstekster i forskellige genrer af forskellige forfattere - bl.a. kanonforfatterne H.C. Andersen, Johannes V Jensen, Karen Blixen, Martin A, Hansen, Peter Seeberg, Klaus Rifbjerg.
Vi vil ligeledes læse nyere tekster og forstår dem gennem eksistentialismens øjne.

Studieplan: Mangler mange tekster bl.a. selve tekster.
Fibecker m.fl.: Litteraturens Veje, s. 314-315 + 317-319 (om eksistentialisme)
Litteraturhåndbogen, afsnittet ”Eksistentialisme”
Blixen, Karen: ”Livets Veje” (af Den afrikanske farm) (1937)
Blixen, Karen: ”Ringen” (af Skæbneanekdoter), (1958)
Bødtcher-Hansen og Carlsen: Med Tiden, afsnittet ”Eksistentialisme”, s. 258-259 (2012)
Bødtcher-Hansen og Carlsen: Med Tiden, afsnit om ”Den absurde fortælling” (2012)
Bødtcher-Hansen og Carlsen: Med Tiden, afsnit om Kierkegaards to stadier: det æstetiske og etiske stadium, s. 171 (2012)
Hansen, Martin A: ”Agerhønen” (af Agerhønen), (1947)
Seeberg, Peter: ”Biografien af en snegl” (af Om fjorten dage), (1981)
Seeberg, peter: patienten
Johannes V Jensen: "Ved frokosten"
H.C. Andersen: "Klokken" (1845)
Søren Kierkegaard: "Af Forførerens Dagbog 1", uddrag, (1843)
Jean Paul Satre: "af Eksistentialisme er en humanisme" (1946)
Ole Sarvig: " afJegHuset" (1944)
Klaus Rifbjerg: "Terminologi", (1960)
Michael Stunge: "Livets Hastighed', (1979)
Søren Ulrik Thomsen: "Rystet Spejl", (2011)
Ida Jessen: "Ude på vandet", (1997)
Villy Sørensen: "De dødsdømte", (2010)
        
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 12,00 moduler
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 17 Nyere tid - fra 00 og frem

Forløbet tager udgangspunkt i nyere tids litteratur (vi har løbende arbejdet med dette, men forløbet her forsøger at kigge på nogle tender i nyere tid). Vi tager udgangspunkt i periodenoter fra Systimes 'Litteraturhistorien på langs og på tværs'. Vi arbejder med romanuddrag, noveller og lyrik fra 00erne,10erne og 20erne. Vi arbejder med faglige begreber som ny realisme, magisk realisme, socialrealisme, flydende modernitet, ikke-linære kompositionsprincipper, fortællertyper, individualisme, minimalisme og grotesker m.m.

Teksterne er fra forløbet:

Tekster:
’Sofus er læge og mor er syg’, Jens Blendstrup, Nye Øjne at se med, 2006,
'Polyface', Laura Hattens, novellesamling 'Polyface, 2014.
Dansklærerforeningen (novelle) - 5 ns
'Djinn', Elias Sadaq, 2024 digtuddrag - 3 ns
'POW POW POW. Pistoldigte', Christina Hagen, digtuddrag (fra anden del af digtsamlingen), 2024 - 5 ns
'Meter i sekundet', uddrag, Stine Pilgaard, 2020 (romanuddrag) - 10 ns
'Rampen', Jesper Stein, 2020 (romanuddrag) - 10 ns
'Tyverier', Thomas Korsgaard, 2019 (novelle) - 4ns
Teoretisk materiale om nyere tid (lærerproduceret på baggrund af ’Nye Øjne at se med’ af Rasmus Grøn & Stine Johannesen, Dansklærerforeningen, 2006 + ’Med Tiden’, Systime, 2013)

Normalsider: 40 ns

Tilladte hjælpemidler til studentereksamen: Ordnet.dk, Ordbogen.com og synonymordbogen.dk
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer