Holdet 2022 DA/bf - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2022/23 - 2024/25
Institution Varde Gymnasium
Fag og niveau Dansk A
Lærer(e) Carl Bak Dinitzen
Hold 2022 DA/bf (1bf DA, 2bf DA, 3bf DA)
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Litteraturhistorisk overblik
Titel 2 Argumentation
Titel 3 DHO
Titel 4 Virkelighedstemaet i nyere dansk litteratur.
Titel 5 Dokumentar og Reality
Titel 6 Mytemotiver
Titel 7 Filmværk: 'The Shining'.
Titel 8 Introduktion til ungdomsromaner
Titel 9 Sprogligt forløb 1 - Sproglige billeder
Titel 10 Værklæsning: Jacob Ejersbo: 'Nordkraft'.
Titel 11 Romantikken
Titel 12 Romantisme
Titel 13 Reklameanalyse
Titel 14 Eksistentialisme i litteratur
Titel 15 Argumentation og Diskursanalyse
Titel 16 Værklæsning: Lasse Raagaard Jønsson 'ssn snnart'.
Titel 17 Nyhedsanalyse
Titel 18 Det moderne gennembrud
Titel 19 Værk: Erlend Loe
Titel 20 Rester - Herunder ekspressionisme.

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Litteraturhistorisk overblik

Hensigten med forløbet er først og fremmest at give eleverne et litteraturhistorisk overblik. Derudover er det centralt at træne grundlæggende analysebegreber og at styrke arbejdet med stilistisk karakteristik.

Baggrundslitteratur:

Maja Bødtcher-Hansen & Mischa Sloth Carlsen: "Med tiden - En litteraturhistorisk arbejdsbog" Gyldendal, 2012, 1 udg, 1. oplag.

s. 50 - 53 + 55 - 56 (Middelalderen)
s. 97 - 98 + 100 - 102 (Barokken)
s. 115 + 117 + 119 + 121 - 122 (Oplysningstiden)
s. 149 - 152 + 144 - 147 + 155 (Romantikken)
s. 197 + 200 - 203 + 195 - 196 (Det moderne gennembrud)
s. 239 - 241 + 244 (Avantgarde/Mellemkrigstid)
s. 257 - 263 (Eksistentialisme/Efterkrigstid)
s. 313 - 318 (Firserpoesi)
s. 333 - 337 + 339 (Minimalisme)


Tekster:

"Ebbe Skammelsen" (Johannes Fibiger m.fl.: Litteraturens huse s. 34 - 37)
Thomas Kingo: "Keed af Verden og Kier ad Himmelen" (Johannes Fibiger m.fl.: Litteraturens huse s. 88 - 90)
Ludvig Holberg: "Erasmus Montanus" (uddrag. Johannes Fibiger m.fl.: Litteraturens huse s. 104 - 110)
H.C. Andersen: "Snedronningen" (Online udgave)
Henrik Pontoppidan: "Ane-Mette" (Kopi ???)
Tom Kristensen: "Det Blomstrende Slagsmål" (Kopi - Egen indskrivning)
Martin A. Hansen: "Paradisæblerne" (Johannes Fibiger m.fl.: Litteraturens huse s. 387 - 392)
Michael Strunge: "Den hæslige by" (Kopi - Egen indskrivning)
Helle Helle: "Fasaner"
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 15 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 4 Virkelighedstemaet i nyere dansk litteratur.

Formål

Hensigten med forløbet er at give indblik i realismen omkring millenium, hvor der ud over et fokus på realisme og fokus på konkrete temaer i samfundet også var en interesse i at undersøge, hvad virkeligheden egentlig er. Der skal oparbejdes en sans for at se med det såkaldte dobbelte blik, hvor man ser på netop disse to aspekter. I novellerne findes oftest et virkelighedsbrud, som har betydning for selve det indholdsmæssige tema, idet det sætter forkus på det. Denne sammenhæng, skal man forstå. Bruddet identificeres ofte i fortælleforholdene, den subjektive begivenhed eller ved en genreblanding.


Baggrundslitteratur

’Nye øjne at se med - Virkelighedstemaet i ny dansk realisme’ side: 9 - 16, 26 - 27 og 94 - 95.


Tekster

Jens Blændstrup: ’Sofus er læge og mor er syg’

Pia Juu: ’Elly Byde’

Naja Marie Aidt: ’Bulbjerg’

Jesper Wung Sung: 'Stjerne-øl'
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 5 Dokumentar og Reality

Formål

Forløbet skal gøre det muligt at genrebestemme og identificere forskellige fiktions- og faktionskoder i dokumentar og reality. Samtidigt er forløbet en grundlæggende intro til filmiske virkemidler.


Baggrundslitteratur:

Ole Schultz Larsen: 'Håndbog til Dansk - Litteratru, sprog og medier', Systime 2015 - 2017 4. udg. 1. oplag. s. 228 - 242 + 314 - 315 + 325 - 337




Dokumentarer:

'Tykke Ida'

'Hård udenpå'

DRTV - Sporløs: Bolivia - Jagten på en trilling

DRTV - Med livet i hænderne: Kærlighed og kaos




Reality

"Kongerne i sneen"
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 6 Mytemotiver

Formål

Forløbet skal give en forståelse for, hvorledes klassiske temaer og motiver, som har eksisteret i litteraturen siden oldtiden, vender tilbage i nye forklædninger. Det valgte motiv står som eksempel for hvorledes andre motiver ligeledes kan genfindes og fungere som en nøgle til at åbne for det enkelte litterære værk. Begrebet intertekstualitet gøres begribeligt som et centralt begreb i kulturforståelse bredt.


Baggrundslitteratur:

Ove Benn og Jørn Jacobsen: ’Mytemotiver i dansk litteratur’, Systime 1999-2008, 2. udg 2. opl.:

Om Syndefaldet - s. 11 - 13

Om Pygmalion - s. 83 - 85

Om Ødipus- s. 163 - 166

Om Theseus og Labyrinten - s. 211 - 214


Tekster

Ove Benn og Jørn Jacobsen: ’Mytemotiver i dansk litteratur’, Systime 1999-2008, 2. udg 2. opl.:

1. Mosebog, kap. 2 og 3 (Syndefaldet) - s 14 - 16

Naja Marie Aidt: 'Den blomstrende have' - s. 17 - 22

af Ovids "Forvandlinger", 10. sang vers 243 - 297 (Pygmalion) - s. 86 - 87

Klaus Rifbjerg: 'Pretty Pictures' - s. 97 - 102

Elsa Gress: 'Oprør' - s. 111 - 114

af Sofokles: ’Kong Ødipus’ - s. 167 - 173

Klaus Rifbjerg: ’Såret’ - s. 174 - 178

Naja Marie Aidt: ’Latter’ - s. 179 - 185

Ovid. 'Minotaurus og Labyrinten' - s. 215 - 216

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 8,5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 7 Filmværk: 'The Shining'.

Værket er set og anayseret i forlængelse af forløbet om mytemotiverr og de to væsentligste mytemotiver vi har forholdt os til i filmen er motivet i tragedien 'Ødipus' og



Film

Stanley Kubrick: ’The Shining’ - Filmværk
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 2 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 8 Introduktion til ungdomsromaner

Formål:
Formålet med forløbet er at introducere forskellige ungdomsværker forud hovedværkslæsningen af 'Nordkraft'.


Læste tekster:

Hans Scherfig: 'Det forsømte forår'. (Uddrag)
Leif Panduro: 'Rend mig i traditionerne'. (Uddrag)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 10 Værklæsning: Jacob Ejersbo: 'Nordkraft'.

1. Formål med forløbet:


2. Læst værk:


Jacob Ejersbo: 'Nordkraft'.


(Forløbet havde et afbrud, hvor vi havde besøg i 2/4 moduler fra forfatterskolen.)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 6,5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 11 Romantikken

Formål:

Formålet med forløbet er at eleverne tilegner sig en udvidet forståelse af perioden og evnen til at udpege nationalromatiske træk, universalromantiske træk og træk fra nyplatonisme. Der oparbejdes desuden en forståelse af begreber som idealisme, dualisme, panteisme og organismetanken. Endvidere er det hensigten at der udvikles en fortrolighed med periodens karakteristiske billedsproglige træk og brug af sproglige figurer.



Baggrundslitteratur:

Ole Schultz Larsen: "Håndbog til dansk - Litteraturhistorie", Systime 2022, 1. udg. 1. oplag. s. 131 - 146 + 150 - 153.



Tekster:

Fra Johannes Fibiger m.fl. "Litteraturens huse", Systime 2008, 1.udg. 1. oplag.

H.C. Ørsted: "Videnskabsdyrkelse betragtet som religionsudøvelse"
Heinrich Steffens: "Indledning til filosofiske forelæsninger"
Adam Oehlenschläger: "Guldhornene"
Oehlensläger: "Der er et yndigt land"
Schack von Staffeldt: "Indvielse" og "Platonisme"
H.C. Andersen: "Danmark, mit Fædreland"
H.C. Andersen: "Snedronningen" - (Fra tidligere forløb)
N.F.S. Grundtvig: "De Levendes Land"
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 12 Romantisme

Formål:

Formålet med forløbet er at eleverne tilegner sig en udvidet forståelse af perioden med dens begreber om splittelse, skyggesider, det uhyggelige, dobbeltgængermotivet, det erotiske og at de kan sætte den i forhold til romantikken.



Baggrundslitteratur:

Ole Schultz Larsen: "Håndbog til dansk - Litteraturhistorie", Systime 2022, 1. udg. 1. oplag. s 153 - 157.


Tekster:

Fra Johannes Fibiger m.fl. "Litteraturens huse", Systime 2008, 1.udg. 1. oplag.

H.C. Andersen: "Skyggen"
Steen Steensen Blicher: "Sildig opvågnen"
Emil Aarestrup: "Paa Sneen"
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 6,5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 13 Reklameanalyse

Formål:

Det er hensigten, at eleverne skal opnå indblik i forskellige reklamegenrer, visuelle virkemidler og fremstillingskoncepter.


Baggrundsstof:

Egen PowerPoint efter Jørn Ingemann Knudsen: "Virkemidler i Reklamer, Film og Kunstbilleder" Systime 2010, 1. udg. 1. oplag.


Tekster:

Diverse reklamer efter elevernes eget falg.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 4 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 14 Eksistentialisme i litteratur

Formål:

Formålet med forløbet har været at få kendskab til en række centrale eksistentielle tænkere og indse, hvordan man kan forstå og omsætte deres tanker til noget der har relevans for enhver. I anden omgang har sigtet være at bruge nogle af disse centrale forestillinger til at identificere pointer i litterære tekster. Nogle af de væsentligste omdrejningspunkter har været Kirkegaards stadier, friheden, angsten, ond tro og valgets betydning, det absurde, den senmoderne refleksivitet og det refleksive valg, livet som scene, frontstage og backstage.

Baggrundslitteratur:

Liselotte Henriksen: 'Eksistentialisme i dansk - Fra Kierkegaard til Sonnergaard', Systime 2017, 1. udg 1. opl.:

Introduktion til eksistentialisme s. 9 - 12
Søren Kierkegaard s. 14 - 27
Nietzsche s. 28 - 39
Jean Paul Sartre s. 50 - 59
Anthony Giddens s. 60 - 73
Erwin Goffman og Joshua Meyrowitz s. 74 - 83

Tekster

Liselotte Henriksen: 'Eksistentialisme i dansk - Fra Kierkegaard til Sonnergaard', Systime 2017, 1. udg 1. opl.:

Søren Kierkegaard: af 'Forførerens Dagbog'
Henrik Pontoppidan: 'Ørneflugt'
Helle Helle: 'Fasaner'
Ida Jessen: 'Ude på Vandet'
Karen Blixen: 'Ringen'
Jan Sonnergaard: 'Sex'
Peter Seeberg: 'Hvile'
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 11,5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 15 Argumentation og Diskursanalyse

1. Der er primært tale om en genopfriskning af Appelformer, Argumentation og Diskursanalyse.

2. Anvendt stof
Ole Schultz Larsen "Håndbog til dansk" 4. udg 1. opl s. 154 - 175
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 3,00 moduler
Dækker over: 5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 16 Værklæsning: Lasse Raagaard Jønsson 'ssn snnart'.

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 2 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 17 Nyhedsanalyse

Baggrundsstof:

Ole Schultz Larsen: 'Håndbog til Dansk - Litteratru, sprog og medier', Systime 2015 - 2017 4. udg. 1. oplag. s. 198 - 213 + 308 - 309 + 312 - 313.

Tekster:

Politiken d. 24 - 1 - 2025
Information d. 24 - 1 - 2025
Weekendavisen d. 24 - 1 - 2025
Berlingske d. 24 - 1 - 2025
Jyllands-Posten d. 24 - 1 - 2025
JydskeVestkysten d. 24 - 1 - 2025
Ekstra Bladet d. 24 - 1 - 2025
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 18 Det moderne gennembrud

Formål:

Formålet med forløbet er at eleverne tilegner sig en udvidet forståelse af perioden. Der har været fokus på Brandes og hans indflydelse på perioden ved at sætte problemer til debat i litteraturen, J.P. Jacobsen og naturalismen, Pontoppidans og Drachmans kritiske realisme samt Herman Bangs impressionistiske skrivestil.
Kønsdebatten har haft lidt ekstra fokus i flere tekster.



Baggrundslitteratur:

Ole Schultz Larsen: "Håndbog til dansk - Litteraturhistorie", Systime 2022, 1. udg. 1. oplag. s. 171 - 188 + 190 - 195.



Tekster:

Georg Brandes: af 'Hovedstrømninger'
Charles Darwin: af 'Menneskets Afstamning'
J. P. Jacobsen: af 'Fru Marie Grubbe'
Holger Drachmann: 'Engelske Socialister'
Henrik Pontoppidan: 'Ane Mette' - (opsummeret fra tidligere forløb)
Herman Bang: 'Irene Holm'
Herman Bang: 'En lille Replik'
Amalie Skram: af 'Lucie'
August Strindberg: 'Den Starkara'
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 19 Værk: Erlend Loe

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 2 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 20 Rester - Herunder ekspressionisme.

1. Formål:

Det er væsentligt, at elverne dels får et vist kendsskab til ekspressionismens særlige kendetegn og litteraturens stilistiske træk.


2. Baggrundslitteratur:
Liselotte Henriksen: "Eksistentialisme i dansk - Fra Kierkegaard til Sonnergaard", Systime, 1. udg. 1. oplag. s. 40 - 49
Ole Schultz Larsen: "Håndbog til dansk - Litteraturhistorie", Systime, 1. udg. 1. oplag. s. 213 - 217.


3. Tekster:
Liselotte Henriksen: "Eksistentialisme i dansk - Fra Kierkegaard til Sonnergaard", Systime, 1. udg. 1. oplag. s 123 - 125:
Peter Seeberg: Hvile
Johannes fibiger m.fl.: "Litteraturens Huse", 1. udg. 2. oplag:
Martin Andersen Nexø: Ulven og fårene
Johannes V. Jensen: Paa Memphis station
Marinetti: Futurismens Manifest
Emil Bønnelycke: Aarhundredet
Tom Kristensen: Det Blomstrende Forår
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer