Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er)
|
2022/23 - 2024/25
|
Institution
|
Varde Gymnasium
|
Fag og niveau
|
Dansk A
|
Lærer(e)
|
Carl Bak Dinitzen
|
Hold
|
2022 DA/d (1d DA, 2d DA, 3d DA)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel
1
|
Litteraturhistorisk overblik
Hensigten med forløbet er først og fremmest at give eleverne et litteraturhistorisk overblik. Derudover er det centralt at træne grundlæggende analysebegreber og at styrke arbejdet med stilistisk karakteristik.
Baggrundslitteratur:
Maja Bødtcher-Hansen & Mischa Sloth Carlsen: "Med tiden - En litteraturhistorisk arbejdsbog" Gyldendal, 2012, 1 udg, 1. oplag.
s. 50 - 53 + 55 - 56 (Middelalderen)
s. 97 - 98 + 100 - 102 (Barokken)
s. 115 + 117 + 119 + 121 - 122 (Oplysningstiden)
s. 149 - 152 + 144 - 147 + 155 (Romantikken)
s. 197 + 200 - 203 + 195 - 196 (Det moderne gennembrud)
s. 239 - 241 + 244 (Avantgarde/Mellemkrigstid)
s. 257 - 263 (Eksistentialisme/Efterkrigstid)
s. 313 - 318 (Firserpoesi)
s. 333 - 337 + 339 (Minimalisme)
Tekster:
"Ebbe Skammelsen" (Johannes Fibiger m.fl.: Litteraturens huse s. 34 - 37)
Thomas Kingo: "Keed af Verden og Kier ad Himmelen" (Johannes Fibiger m.fl.: Litteraturens huse s. 88 - 90)
Ludvig Holberg: "Erasmus Montanus" (uddrag. Johannes Fibiger m.fl.: Litteraturens huse s. 104 - 110)
H.C. Andersen: "Snedronningen" (Online udgave)
Henrik Pontoppidan: "Ane-Mette" (Kopi ???)
Tom Kristensen: "Det Blomstrende Slagsmål" (Kopi - Egen indskrivning)
Martin A. Hansen: "Paradisæblerne" (Johannes Fibiger m.fl.: Litteraturens huse s. 387 - 392)
Michael Strunge: "Den hæslige by" (Kopi - Egen indskrivning)
Helle Helle: "En stol for lidt" (Kopi ???)
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
16 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
2
|
Argumentation
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
5 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
3
|
DHO
Tekster:
Emil Bønnelycke: Gaden
Harald Herdal: Det frugtbare had
H. C. Branner: Isaksen
Værk:
Keld Abel: Anne Sophie Hedvig
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
14 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
4
|
Virkelighedstemaet i nyere dansk litteratur.
Formål
Hensigten med forløbet er at give indblik i realismen omkring millenium, hvor der ud over et fokus på realisme og fokus på konkrete temaer i samfundet også var en interesse i at undersøge, hvad virkeligheden egentlig er. Der skal oparbejdes en sans for at se med det såkaldte dobbelte blik, hvor man ser på netop disse to aspekter. I novellerne findes oftest et virkelighedsbrud, som har betydning for selve det indholdsmæssige tema, idet det sætter forkus på det. Denne sammenhæng, skal man forstå. Bruddet identificeres ofte i fortælleforholdene, den subjektive begivenhed eller ved en genreblanding.
Baggrundslitteratur
’Nye øjne at se med - Virkelighedstemaet i ny dansk realisme’ side: 9 - 16, 26 - 27 og 94 - 95.
Tekster
Jens Blændstrup: ’Sofus er læge og mor er syg’
Pia Juu: ’Elly Byde’
Naja Marie Aidt: ’Bulbjerg’
Jesper Wung Sung: 'Stjerne-øl'
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
10 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
5
|
Dokumentar og reality
Formål
Forløbet skal gøre det muligt at genrebestemme og identificere forskellige fiktions- og faktionskoder i dokumentar og reality. Samtidigt er forløbet en grundlæggende intro til filmiske virkemidler.
Baggrundslitteratur:
Ole Schultz Larsen: 'Håndbog til Dansk - Litteratru, sprog og medier', Systime 2015 - 2017 2. udg. 3. oplag. s. 223 - 233 + 284 - 285 + 293 - 305
Dokumentarer:
'Tykke Ida'
'Hård udenpå'
DRTV - Sporløs: Bolivia - Jagten på en trilling
DRTV - Med livet i hænderne: Kærlighed og kaos
Reality
'Paradice Hotel' - episode ?
'Tykke Ida'
'Hård udenpå'
'Pigen med minkpelsen'
'Jagten på sandheden'
Reality
'Paradice Hotel' - episode ?
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
12 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
6
|
Mytemotiver
Formål
Forløbet skal give en forståelse for, hvorledes klassiske temaer og motiver, som har eksisteret i litteraturen siden oldtiden, vender tilbage i nye forklædninger. Det valgte motiv står som eksempel for hvorledes andre motiver ligeledes kan genfindes og fungere som en nøgle til at åbne for det enkelte litterære værk. Begrebet intertekstualitet gøres begribeligt som et centralt begreb i kulturforståelse bredt.
Baggrundslitteratur:
Ove Benn og Jørn Jacobsen: ’Mytemotiver i dansk litteratur’, Systime 1999-2008, 2. udg 2. opl.:
Om Syndefaldet - s. 11 - 13
Om Pygmalion - s. 83 - 85
Om Ødipus- s. 163 - 166
Om Theseus og Labyrinten - s. 211 - 214
Tekster
Ove Benn og Jørn Jacobsen: ’Mytemotiver i dansk litteratur’, Systime 1999-2008, 2. udg 2. opl.:
1. Mosebog, kap. 2 og 3 (Syndefaldet) - s 14 - 16
Naja Marie Aidt: 'Den blomstrende have' - s. 17 - 22
af Ovids "Forvandlinger", 10. sang vers 243 - 297 (Pygmalion) - s. 86 - 87
Klaus Rifbjerg: 'Pretty Pictures' - s. 97 - 102
Elsa Gress: 'Oprør' - s. 111 - 114
af Sofokles: ’Kong Ødipus’ - s. 167 - 173
Klaus Rifbjerg: ’Såret’ - s. 174 - 178
Naja Marie Aidt: ’Latter’ - s. 179 - 185
Ovid. 'Minotaurus og Labyrinten' - s. 215 - 216
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
8,5 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
7
|
Filmværk: 'The Shining'
Værket er set og anayseret i forlængelse af forløbet om mytemotiverr og de to væsentligste mytemotiver vi har forholdt os til i filmen er motivet i tragedien 'Ødipus' og
Film
Stanley Kubrick: ’The Shining’ - Filmværk
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
2 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
8
|
Intro til ungdomsromaner
Formål:
Formålet med forløbet er at introducere forskellige ungdomsværker forud hovedværkslæsningen af 'Den kroniske uskyld'.
Læste tekster:
Hans Scherfig: 'Det forsømte forår'. (Uddrag)
Leif Panduro: 'Rend mig i traditionerne'. (Uddrag)
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
4 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
9
|
Værklæsning: 'Den kroniske uskyld'.
1. Formål med forløbet:
2. Læst værk:
Klaus Rifbjerg: 'Den kroniske uskyld'
(Forløbet havde et afbrud, hvor vi havde besøg i 2/4 moduler fra forfatterskolen.)
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
7,5 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
11
|
Romantikken
Formål:
Formålet med forløbet er at eleverne tilegner sig en udvidet forståelse af perioden og evnen til at udpege nationalromatiske træk, universalromantiske træk og træk fra nyplatonisme. Der oparbejdes desuden en forståelse af begreber som idealisme, dualisme, panteisme og organismetanken. Endvidere er det hensigten at der udvikles en fortrolighed med periodens karakteristiske billedsproglige træk og brug af sproglige figurer.
Baggrundslitteratur:
Ole Schultz Larsen: "Håndbog til dansk - Litteraturhistorie", Systime 2022, 1. udg. 1. oplag. s. 131 - 146 + 150 - 153.
Tekster:
Fra Johannes Fibiger m.fl. "Litteraturens huse", Systime 2008, 1.udg. 1. oplag.
H.C. Ørsted: "Videnskabsdyrkelse betragtet som religionsudøvelse"
Heinrich Steffens: "Indledning til filosofiske forelæsninger"
Adam Oehlenschläger: "Guldhornene"
Oehlensläger: "Der er et yndigt land"
Schack von Staffeldt: "Indvielse" og "Platonisme"
H.C. Andersen: "Danmark, mit Fædreland"
H.C. Andersen: "Snedronningen" - (Fra tidligere forløb)
N.F.S. Grundtvig: "De Levendes Land"
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
6,00 moduler
Dækker over:
12 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
12
|
Romantismen
Formål:
Formålet med forløbet er at eleverne tilegner sig en udvidet forståelse af perioden med dens begreber om splittelse, skyggesider, det uhyggelige, dobbeltgængermotivet, det erotiske og at de kan sætte den i forhold til romantikken. Forløbet låner af det tidligere forløb om Freud og det uhyggelige.
Baggrundslitteratur:
Ole Schultz Larsen: "Håndbog til dansk - Litteraturhistorie", Systime 2022, 1. udg. 1. oplag. s 153 - 157.
Tekster:
Fra Johannes Fibiger m.fl. "Litteraturens huse", Systime 2008, 1.udg. 1. oplag.
H.C. Andersen: "Skyggen"
Steen Steensen Blicher: "Sildig opvågnen"
Emil Aarestrup: "Paa Sneen"
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
6,00 moduler
Dækker over:
5,5 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
13
|
Reklameanalyse
Formål:
Det er hensigten, at eleverne skal opnå indblik i forskellige reklamegenrer, visuelle virkemidler og fremstillingskoncepter.
Baggrundsstof:
Egen PowerPoint efter Jørn Ingemann Knudsen: "Virkemidler i Reklamer, Film og Kunstbilleder" Systime 2010, 1. udg. 1. oplag.
Tekster:
Diverse reklamer efter elevernes eget falg.
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
4 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
14
|
Eksistentialisme i litteratur
Formål:
Formålet med forløbet har været at få kendskab til en række centrale eksistentielle tænkere og indse, hvordan man kan forstå og omsætte deres tanker til noget der har relevans for enhver. I anden omgang har sigtet være at bruge nogle af disse centrale forestillinger til at identificere pointer i litterære tekster. Nogle af de væsentligste omdrejningspunkter har været Kirkegaards stadier, friheden, angsten, ond tro og valgets betydning, det absurde, den senmoderne refleksivitet og det refleksive valg, livet som scene, frontstage og backstage.
Baggrundslitteratur:
Liselotte Henriksen: 'Eksistentialisme i dansk - Fra Kierkegaard til Sonnergaard', Systime 2017, 1. udg 1. opl.:
Introduktion til eksistentialisme s. 9 - 12
Søren Kierkegaard s. 14 - 27
Nietzsche s. 28 - 39
Jean Paul Sartre s. 50 - 59
Anthony Giddens s. 60 - 73
Erwin Goffman og Joshua Meyrowitz s. 74 - 83
Tekster
Liselotte Henriksen: 'Eksistentialisme i dansk - Fra Kierkegaard til Sonnergaard', Systime 2017, 1. udg 1. opl.:
Søren Kierkegaard: af 'Forførerens Dagbog'
Henrik Pontoppidan: 'Ørneflugt'
Helle Helle: 'Fasaner'
Ida Jessen: 'Ude på Vandet'
Jan Sonnergaard: 'Sex'
Karen Blixen: 'Ringen'
Værk:
Lasse Gaagaard Jønsson - 'ssn snnart'
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
8 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
16
|
Eksistentialisme i litteratur 2
Der er blot tale om læsning af de sidste tekster til forløbet. Indholdet er beskrevet i første eksistentialisme forløb.
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
4,5 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
17
|
Nyhedsanalyse
Baggrundsstof:
Ole Schultz Larsen: 'Håndbog til Dansk - Litteratru, sprog og medier', Systime 2015 - 2017 4. udg. 1. oplag. s. 198 - 213 + 308 - 309 + 312 - 313.
Tekster:
Politiken d. 24 - 1 - 2025
Information d. 24 - 1 - 2025
Weekendavisen d. 24 - 1 - 2025
Berlingske d. 24 - 1 - 2025
Jyllands-Posten d. 24 - 1 - 2025
JydskeVestkysten d. 24 - 1 - 2025
Ekstra Bladet d. 24 - 1 - 2025
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
5 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
18
|
Det moderne gennembrud
Formål:
Formålet med forløbet er at eleverne tilegner sig en udvidet forståelse af perioden. Der har været fokus på Brandes og hans indflydelse på perioden ved at sætte problemer til debat i litteraturen, J.P. Jacobsen og naturalismen, Pontoppidans og Drachmans kritiske realisme samt Herman Bangs impressionistiske skrivestil.
Kønsdebatten har haft lidt ekstra fokus i flere tekster og i værklæsningen af 'Et dukkehjem' som læstes op til forløbet om det moderne gennembrud.
Baggrundslitteratur:
Ole Schultz Larsen: "Håndbog til dansk - Litteraturhistorie", Systime 2022, 1. udg. 1. oplag. s. 171 - 188 + 190 - 195.
Tekster:
Georg Brandes: af 'Hovedstrømninger'
Charles Darwin: af 'Menneskets Afstamning'
J. P. Jacobsen: af 'Fru Marie Grubbe'
Holger Drachmann: 'Engelske Socialister'
Henrik Pontoppidan: 'Ane Mette' - (opsummeret fra tidligere forløb)
Herman Bang: 'Irene Holm'
Herman Bang: 'En lille Replik'
Amalie Skram: 'Paa Sct. Jørgen'
Amalie Skram: af 'Lucie'
August Strindberg: 'Den Starkara'
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
8 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
19
|
Rester
1. Formål:
Det er væsentligt, at elverne dels får et vist kendsskab til ekspressionismens særlige kendetegn og litteraturens stilistiske træk.
2. Baggrundslitteratur:
Liselotte Henriksen: "Eksistentialisme i dansk - Fra Kierkegaard til Sonnergaard", Systime, 1. udg. 1. oplag. s. 40 - 49
Ole Schultz Larsen: "Håndbog til dansk - Litteraturhistorie", Systime, 1. udg. 1. oplag. s. 213 - 217.
3. Tekster:
Liselotte Henriksen: "Eksistentialisme i dansk - Fra Kierkegaard til Sonnergaard", Systime, 1. udg. 1. oplag. s 123 - 125:
Peter Seeberg: Hvile
Johannes fibiger m.fl.: "Litteraturens Huse", 1. udg. 2. oplag:
Martin Andersen Nexø: Ulven og fårene
Johannes V. Jensen: Paa Memphis station
Marinetti: Futurismens Manifest
Emil Bønnelycke: Aarhundredet
Tom Kristensen: Det Blomstrende Forår
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
2 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/185/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d53213219957",
"T": "/lectio/185/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d53213219957",
"H": "/lectio/185/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d53213219957"
}