Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er)
|
2022/23 - 2024/25
|
Institution
|
Varde Gymnasium
|
Fag og niveau
|
Musik A
|
Lærer(e)
|
Mette Mørup Poulsen
|
Hold
|
2022 MU/b (1b MU, 2b MU, 3b MU)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel
1
|
Sammenspil til rockkoncert
"Like I'm Gonna Lose You" (Meghan Trainor)
"Yellow" (Coldplay)
|
Indhold
|
|
Omfang
|
Estimeret:
5,00 moduler
Dækker over:
5 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
2
|
Korprojekt og rockkoncert 2022
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
4,00 moduler
Dækker over:
4 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
3
|
Musikteori/rytmer
Fokus:
- At læse rytmer og nodeværdier (inkl. betoningsmønstre, punktering, triol, bindebue, synkope, optakt, claves-figur)
- At kunne lytte til enkle rytmer og skrive dem ned på
- At øve på og fremføre talekor ("Rytme-Ronda" og "Diæt")
- Få kendskab til de grundlæggende funktioner i musikprogrammet Primus
- At komponere et talekor (gruppearbejde) og skrive det ned i Primus
Materialer:
Johannes Grønager. "C-nøglen", Systime, 2007 s. 41-63
"Rytme-Rondo" (Johannes Grønager)
"Diæt" (Jens Dalsgård)
22 sider
|
Indhold
|
|
Omfang
|
Estimeret:
8,00 moduler
Dækker over:
8 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
4
|
Sammenspil/latin
Fokus:
- Lære at spille forskellige percussion-instrumenter og -rytmer der bruges i latin (rotation)
- Indstudere et latin(pop)-nummer for vokal, rytmegruppe og latin-percussion
Materiale:
Kopiark med oversigt over percussion-rytmer i latin
"Havana" (Camila Cabello)
|
Indhold
|
|
Omfang
|
Estimeret:
3,00 moduler
Dækker over:
4 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
6
|
Musikteori/toner og noder
Fokus:
- Nodestystemet
- g- og f-nøgle
- Stamtonernes navne
- fortegn
- dur- og molskalaen
- tonalitet, faste fortegn og kvintcirklen
Materialer:
Johannes Grønager: "C-nøglen", Systime, 2007 s. 7-11 + s. 21-27
Skriftlige øvelser
12 sider
|
Indhold
|
|
Omfang
|
Estimeret:
3,00 moduler
Dækker over:
7 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
7
|
Operaforestilling: Cosi fan Tutte (Mozart)
W. A. Mozart: Cosi fan Tutte
Det Kgl. Teater, turnéforestilling i Musikhuset, Esbjerg.
|
Indhold
|
|
Omfang
|
Estimeret:
2,00 moduler
Dækker over:
3 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
8
|
Korsang
- Diverse stemmeopvarmningsøvelser
- "Lyse nætter" (Alberte) i SAT
|
Indhold
|
|
Omfang
|
Estimeret:
3,00 moduler
Dækker over:
3 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
9
|
Musikteori/intervaller og treklange
Fokus:
- At læse intervaller med og uden fortegn
- At navngive intervaller korrekt (ens/uens beliggenhed og stort/lille/forstørret/formindsket)
- At kunne konstruere intervaller selv om skrive dem ned på nodeskrift
- At kunne læse og konstruere treklange og skrive dem ned på nodeskrift (dur/mol/dim/aug)
Johannes Grønager: "C-nøglen", Systime 2007 s. 12-20 + s. 30-34
Skriftlige øvelser og opgaver
14 sider
|
Indhold
|
|
Omfang
|
Estimeret:
3,00 moduler
Dækker over:
3 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
10
|
Gruppesammenspil
"All Things End" (Hozier)
"Jeg ta'r imod" (Thomas Helmig)
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
4,00 moduler
Dækker over:
4 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
11
|
Analyse af rytmisk musik
Formål:
Forløbets formål er at lære analysebegreberne tid/rum, hook/break/gimmck, form og standardformtyper.
Derudover at blive bekendt med Hitskabelonens fem vigtigste parametre.
Fokuspunkter:
At få kendskab og kunne anvende analysebegreber til analyse af rytmisk musik.
Kernestof:
Anders Aare, Johannes Grønager og Poul Rønnenfelt: Rockmusik i tid og rum, Systime, 2007, s. 16-43
|
Indhold
|
|
Omfang
|
Estimeret:
4,00 moduler
Dækker over:
8 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
12
|
Akustisk gruppesammenspil/studieturskoncert
Formål:
Formålet med forløbet er at indstudere og fremføre en række numre for vokal (både enstemmig og flerstemmig) og akkompagnement på (halv)akustiske instrumenter.
Numrene fremføres offentligt, på gaden, på studieturen til Budapest i oktober.
Materiale:
- "Freedom" (fra filmen Django Unchained) for leadvokal, trestemmigt kor og akkompagnement
. ""Crazy" (Gnarls Barkly) for leadvokal og trestemmigt kor samt akkompagnement
- "Budapest" (George Ezra) for leadvokal, trestemmigt kor samt akkompagnement
- "Shackles" (Mary Mary) for leadvokal, trestemmigt kor samt akkompagnement
- "Fast Car" (Tracy Chapman) of leadvokal og guitar
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
10,00 moduler
Dækker over:
15 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
13
|
Koncert på Varde Rådhus
Formål:
Koncertoptræden på rådhuset for ansatte i Varde Kommune.
Materiale:
Koncertnumre:
- Budapest (Geroge Ezra)
- Fast Car (Tracy Chapman)
- Shackles (Mary Mary)
Akkompagnement til fællessang:
- Gi' os lyset tilbage
|
Indhold
|
|
Omfang
|
Estimeret:
4,00 moduler
Dækker over:
4 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
14
|
Musikteori/akkorder
Formål:
At kunne læse, identificere og konstruere firklange og højtopbyggede akkorder med og uden alterationer.
Materialer:
Johannes Grønager: Nøgle til musikken, Systime, 2001, s. 36-42
|
Indhold
|
|
Omfang
|
Estimeret:
6,00 moduler
Dækker over:
10 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
15
|
Sammenspil/Campus-dage
Formål:
Forberede et sammenspilsnummer som skal bruges sammen med de folkeskoleelever, der besøger Varde Gymnasium i forbindelse med Campus-dagene
Materialer:
"This Love" (Maroon 5)
|
Indhold
|
|
Omfang
|
Estimeret:
3,00 moduler
Dækker over:
5 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
16
|
Korprojekt og rockkoncert 2023
Formål:
At indstudere gruppesammenspilsnumre som skal fremføres til den årlige rockkoncert.
Materialer:
"People Help the People" (Birdy)
"Smooth Operator" (Sade)
|
Indhold
|
|
Omfang
|
Estimeret:
4,00 moduler
Dækker over:
5 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
17
|
Musikteori/harmonisk analyse
Formål:
At lære at kunne analysere harmonik.
Fokuspunkter:
- (absolut) trinanalyse
- funktionsharmonisk analyse: hoved- og parallelfunktioner, ufuldkommen dominant, bidominanter, vekseldominant, dominantakkorder med udvidelse (b5 og b9), dominantforudhold, suddominant med sekst. molsubdominant, kvintfald og kvintsekvens og skuffende opløsning.
Materialer:
Johannes Grønager: Nøgle til musikken, Systime, 2001, s. 43-64 inkl. tilhørende øvelser
|
Indhold
|
|
Omfang
|
Estimeret:
12,00 moduler
Dækker over:
17 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
18
|
Sammenspil/brobygning
Formål:
At indstudere og selv beherske de enkelte stemmer/roller i et nummer,
At kunne lære sin stemme/rolle videre til brobyggere.
Materialer:
"Jeg ta'r imod" (Thomas Helmig
|
Indhold
|
|
Omfang
|
Estimeret:
4,00 moduler
Dækker over:
4 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
19
|
Stemmeteori, sangteknik og solosang
Formål:
- at opnå kendskab til stemmens anatomi
- at få kendskab til stemmens sangtekniske funktioner: neutral, curbing, overdrive og belting/edge
- at forsøge at anvende forskellige sangteknikker til at fortolke en solosang efter eget valg
Materialer:
Cathrine Sadoin: Komplet sangteknik på 4 sider
Billedplancher med stemmens anatomi
Forskellige praktiske sangøvelser
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
9,00 moduler
Dækker over:
9 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
20
|
Skriftlighed/M2
Formål:
Formålet med forløbet er at lære og træne basal flydekorsteknik, samt elementær bas- og trommestemme indenfor poprock-arrangement.
Materialer:
Thomas Hammer: Bastarden
Praktiske øvelsespopgaver i Primus:
- øvelse i grundlæggende voicing
- Sunny
- Søsterlil
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
5,00 moduler
Dækker over:
5 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
22
|
Musikteori/M1
Formål:
Forløbet har til formål at lære om modalharmonik, samt om melodisk og rytmisk analyse.
Materialer:
Johannes grønager: Nøgle til musikken, s. 28-29 + s. 44-47
Musikipedia: https://www.musikipedia.dk/melodisk-analyse
Uffe Englund: Metoder til analyse, s. 72-81
Diverse M1-eksamensopgaver
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
12,00 moduler
Dækker over:
20 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
23
|
Musik til fællessamling
Materiale:
Lose Control (Teddy Swims) for leadvokal, trestemmig kor og rytmegruppe
|
Indhold
|
|
Omfang
|
Estimeret:
5,00 moduler
Dækker over:
6 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
24
|
Campusdage 2024
Formål:
Indstudering og fremførelse af et rytmisk sammenspilsnummer sammen med folkeskoleelever fra Varde Kommune.
Materiale:
Save Me From Myself (Carpark North)
|
Indhold
|
|
Omfang
|
Estimeret:
3,00 moduler
Dækker over:
4 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
25
|
Skriftlighed/M2
Formål:
Formålet med forløbet er at lære og træne forskellige korteknikker i M2-opgaven:
- forskellige former for flyderkor
- treklangsmedstemmer
- korsvarsteknikker
Materiale:
Thomas Hammer: Bastarden
Diverse øvelser og opgaver
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
10,00 moduler
Dækker over:
27 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
26
|
Korworkshop og rockkonccert 2024
Formål:
At indstudere gruppesammenspilsnumre som skal fremføres til den årlige rockkoncert.
Materialer:
Tusind stykker (AnnelLinnet)
Shivers (Ed Sheeran)
Beacon (Matt Duncan)
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
8,00 moduler
Dækker over:
16 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
27
|
Barok og wienerklassik
Formål:
Formålet med forløbet er at lære om de musikhistoriske perioder barokken og wienerklassikken, herunder periodernes formsprog (fuga, koncert, concerto grosso og sonatesatsform).
Materialer:
J.S. Bach: Fuga i C-dur fra Das Wohltemperiertes Klavier
J. S. Bach: Violinkoncert i E-dur (BWV 1042), 3. sats
G. F. Händel: Concerto Grosso op. 3 nr. 6, 2. sats
W. A. Mozart: Symfoni nr. 29, 4. sats
Filmen Amadeus, instrueret af Milos Forman (1984)
Uffe Englund: Musik - metoder til analyse, Systime, 2008, s.158-160
Øvrige materialer:
"Den barokke instrumentatlmusik" i Jens Dalsgaard: Barokbogen - musik, tanke og kultur i Europa 1600-1750, Systime, 1997
|
Indhold
|
Kernestof:
-
Den barokke instrumentalmusik - tasteinstrumenterne og deres stemning - fra Barokbogen, Systime.pdf
-
J. S. BAch - Præludium og fuga i C-dur.pdf
-
Noter til præludium og fuga.pdf
-
Barokken - med musikeksempler.ppt
-
1-02 Das Wohltemperierte Klavier_ Book 1, BWV 846-869_ Fugue in C Major, BWV 846 (3).mp3
-
Musikhistorieoversigt.pdf
-
J. S. Bach Violinkoncert E-dur 3. sats - partitur.pdf
-
Arbejdsspørgsmål Bach Violinkoncert i E-dur 3. sats.docx
-
Om J. S. Bach Violinkoncert i E-dur, 3. sats.pdf
-
Hilary Hahn plays Bach Violin Concerto No.2 in E Major BWV 1042- Deutsche Kammerphilharmonie Bremen
-
Akkordopslag | Musikipedia
-
Intervalopslag | Musikipedia
-
Skalaopslag | Musikipedia
-
Færdiggør de vedhæftede arbejdsspørgsmål til Bachs violinkoncert i E-dur.
-
G. F. Händel Concerto Grosso op. 3 nr. 6 2. sats.pdf
-
1 HANDEL, grosso, op.3,6,2 (sp).pdf
-
HANDEL COncertor Grosso opus 3,6,2 1.mp3
-
Handel Concerto Grosso Op 3 No 6 HWV 317 in D major George Petrou Armonia Atenea
-
Englund, Uffe: Musik - metoder til analyse, Systime; sider: 158-160
-
Wienerklassikken.ppt
-
MOZART symphony nr 29 4.movement allegro con spirito horta-camerata kurt spanier cond 3.4.2010 LIVE.mp4
-
Mozart - Symfoni 29 - KV 201 - 4. sats.pdf
-
Arbejdsspørgsmål til symfoni nr. 29, 4. sats af W. A. Mozart.docx
-
Transponerende instrumenter | Musikipedia
|
Omfang
|
Estimeret:
15,00 moduler
Dækker over:
15 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
28
|
Soul
Formål:
Forløbets formål er at få kendskab til de samfundsmæssige og kulturelle faktorer, der havde indvirkning på soulmusikken og dens opståen og produktionsforhold i 1960'ernes USA, herunder de stilistiske forskelle og ligheder mellem sydstatssoul og Motown-soul.
Materialer:
Otis Redding: Hard To Handle (1967)
Aretha Franklin: Respect (1967)
The Supremes: Stop! In The Name Of Love (1965)
Thomas Hammer og Jacob Jensen: Soul, Systime, 2000, s. 18-67
Dokumentaren "Hitsville: The Making of Motown", 2019
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
6,00 moduler
Dækker over:
4 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
29
|
Eksamenssammenspil
Formålet med forløbet er at indstudere solo- og gruppesammenspilsnumre til brug ved en eventuelt eksamen.
|
Indhold
|
|
Omfang
|
Estimeret:
6,00 moduler
Dækker over:
4 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/185/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d56404837458",
"T": "/lectio/185/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d56404837458",
"H": "/lectio/185/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d56404837458"
}