Holdet 3g FR (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2023/24 - 2025/26
Institution Varde Gymnasium
Fag og niveau Fransk A
Lærer(e) Benedicte Bastrup Perruchon, Katrine Lauridsen Smaïl, Kirsten Kirkelund
Hold 2023 FR/FR (1g FR, 2g FR, 3g FR)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Introduktion
Titel 2 Les Jeunes
Titel 3 Grundbog: Bonjour Lyon
Titel 4 Noël en France
Titel 5 Paris - La Grande Ville
Titel 6 La Francophonie
Titel 7 Les Jeunes
Titel 8 Zéro déchet
Titel 9 Paris - la ville des contrastes
Titel 10 Les contes
Titel 11 Les Contes cont..
Titel 12 Les Banlieues
Titel 13 La Famille Bélier
Titel 14 Le maghreb
Titel 15 Antisemitisme under Anden Verdenskrig i Frankrig
Titel 16 La Reine Margot

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Introduktion

Formål og indhold:

Introduktion til det franske sprog - Simpel grammatik, expressions idiomatiques,

Basis ordforråd opbygges (Je me présente, gloser til hverdagen, billedbeskrivelse osv.)

Lytte: Vi lytter til konversationer af simple hverdagssamtaler

Forståelse og taleproduktion: Høflighedsfraser

Kendskab til familiens struktur - Vocabulaire thématique
(Mes parents, soeur, frère, grand-mère, grand-père)
Vi stifter bekendtskab med Frankrig og de franske departementer og territorier (DOM-TOM).

Materialer:
Début 1, Systime, Vibeke Gade
Bonjour Lyon - Maria Hassing
Grammatikhæfte


Indhold
Omfang Estimeret: 7,00 moduler
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Les Jeunes

Formål:
basale gloser
Kulturforskelle
Ungdomsliv

Indhold:
Der udbygges på begyndersystemet. Forløbet baseres på Quatre amis og i den forbindelse tales der om unges liv og de kulturforskelle som præsenteres i serien.

Materialer:
Quarte Amis
Indhold
Omfang Estimeret: 15,00 moduler
Dækker over: 13 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Grundbog: Bonjour Lyon

Arbejde med basal grammatik og ordforråd som planlagt i forhold til grundbogen: Bonjour Lyon, Maria Hassing, Systime, 2018
Indhold


Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
mon portrait 09-01-2024
en dansk seværdighed 19-02-2024
mes loisirs 11-03-2024
ma famille 19-04-2024
Mon futur 02-05-2024
Omfang Estimeret: 30,00 moduler
Dækker over: 37 moduler
Særlige fokuspunkter
  • Faglige
  • Lytte
  • Læse
  • Søge information
  • Skrive
  • Diskutere
  • Formidling
  • Almene (tværfaglige)
  • Analytiske evner
  • Kommunikative færdigheder
  • Personlige
  • Selvtillid
  • Ansvarlighed
  • Kreativitet
  • Sociale
  • Samarbejdsevne
  • IT
  • Internet
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Noël en France

Franske juletraditioner
julesange
Indhold
Omfang Estimeret: 2,00 moduler
Dækker over: 2 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Paris - La Grande Ville

Formål:
- Aktuelle/historiske forhold i Frankrig.
- Tekster fra det 20 og 21 århundrede
- Viden om Paris

Indhold:
Eleverne skal i arbejdet med Paris få indblik i byens historie og kultur. Forløbet har fokus på forskellige temaer, som alle viser nye sider af byen. Forløbet vil arbejde med forskellige genre indenfor fiktion og ikke-fiktion. Der arbejdes med sproglige kompetencer og analytiske.

Materialer:
Ibogen - Paris la grande ville uddrag fra introduktionerne til ’Paris une ville verte’ et ’Paris historique’
Paris sera toujours Paris - Zaz
‘Amélie’ - film
’Dodo, métro, boulot, dodo’ - Eddy Mitchell
'A une passante' - Charles Baudelaire


Supplerende materiale:
https://www.youtube.com/watch?v=DZEv01cJuLI
https://www.cartes-2-france.com/carte-regions-france.php


Grammatik:
Adverbier (fødte og afledte)
Plus-que-parfait
Indhold
Omfang Estimeret: 15,00 moduler
Dækker over: 14 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 La Francophonie

La Francophonie - Le Canada et le Québec


Formål og indhold:
Introduktion til den fransksprogede verden uden for Frankrig med særlig vægt på fransktalende lande inden for Europa, bl.a. Belgien og Schweiz og i Nordamerika med Canada som en særlig tosproget del af verden.
Der udvikles en basis forståelse omkring fransk som lingua franca i Afrika, Europa og Nordamerika.
Eleverne arbejder projektorienteret og vælger sig ind på et fransktalende land, som de vil præsentere resten af klassen for via et mundtligt oplæg.

Materialer:
Systimes portal og denne portals forløb om le Canada og le Québec (præsentation, gloser, begreber som plurilingue, langue officielle, lange véhiculaire, majoritaire/minoritaire, la majorité).

Materialer:
Systime: Québec


Undervisningsbeskrivelse:
Forløbet er rettet mod viden om den frankofone verden uden for heksagonen
og kendskabet til Frankrig som kolonimagt. La Francophonie er de fransktalende lande uden for Frankrig,
som enten har fransk som et officielt sprog - langue officielle' eller et
handelssprog 'langue véhiculaire'.

Målet med forløbet er tilmed at gøre eleverne bevidste om det franske sprogs
udbredelse i verden og at give eleverne indsigt i små eller større sprogsamfund i forskellige verdensdele og
den frankofone kultur som den medfører. Det undersøger også hvordan det franske sprog er en kilde til identitet, og hvordan det franske sprog giver befolkningen en selvfølelse og et sprog at tænke med. Et sprog som mere end 200 millioner mennesker på verdensplan bruger til daglig.

Indhold
Omfang Estimeret: 8,00 moduler
Dækker over: 18 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 Les Jeunes

Formål:
basale gloser
Kulturforskelle
Ungdomsliv

Indhold:
Der udbygges på begyndersystemet. Forløbet baseres på Quatre amis og i den forbindelse tales der om unges liv og de kulturforskelle som præsenteres i serien.

Materialer:
Quarte Amis

Omfang: ca 40 s
Indhold
Omfang Estimeret: 14,00 moduler
Dækker over: 14 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 8 Zéro déchet

Formål:
- Aktuelle/historiske forhold i Frankrig.
- Tekster fra det 20 og 21 århundrede
- Viden om Paris

Indhold:

Formål:
basale gloser
Aktuelle samfundsforhold i Frankrig
Ungdomsliv

Indhold:
Gennemarbejde med ibogen ” Zéro déchet ” arbejdes der med denne bevægelse og hvilken påvirkning den har på et samfundsniveau men også hvordan denne påvirker individet, både positivt og negativt.
Under forløbet diskuteres bæredygtighed som et personligt ansvar mod et samfundsansvar.
Der arbejdes med Frankrigs klimapolitik og sammenlignes med den danske.
Emnet omdrejer temagloserne: résponsabilité, durabilité, (sur)consommation, gaspillage, réduire, environnement.

Materialer:

Zéro déchet - systime

Supplerende materiale:
https://www.youtube.com/watch?v=DZEv01cJuLI
https://www.cartes-2-france.com/carte-regions-france.php


Grammatik:
Adverbier (fødte og afledte)
Plus-que-parfait
Indhold
Omfang Estimeret: 15,00 moduler
Dækker over: 18 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 9 Paris - la ville des contrastes

Paris- la ville des contrastes

Formål:
- Aktuelle/historiske forhold i Frankrig.
- Tekster fra det 20 og 21 århundrede
- Viden om Paris

Indhold:
Eleverne skal i arbejdet med Paris få indblik i byens historie og kultur. Forløbet har fokus på forskellige temaer, som alle viser nye sider af byen. Forløbet vil arbejde med forskellige genre indenfor fiktion og ikke-fiktion. Der arbejdes med sproglige kompetencer og analytiske.

Materialer:
Ibogen - Paris la grande ville uddrag fra introduktionerne til et ’Paris historique’
Uddrag af les Misérables - Victor Hugo
Paris sera toujours Paris - Zaz
‘Amélie’ - film
’Dodo, métro, boulot, dodo’ - Eddy Mitchell
‘À une passante’ - Baudelaire

Grammatik:
Adverbier (fødte og afledte)
Futur simple
….

Suppelerende :
Video der beskriver Paris arrondissementer: https://www.youtube.com/watch?v=DZEv01cJuLI&ab_channel=Karambolageenfran%C3%A7ais-ARTE


Indhold
Omfang Estimeret: 15,00 moduler
Dækker over: 22 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer


Titel 11 Les Contes cont..

Formål:
- Idiomatik
- Fiktions analyse
- Kultur

Indhold:
Eleverne arbejder med franske eventyr og i den forbindelse arbejder de med de særlige analysebegreber som forbindes med genren. Der arbejdes med en bred betydning af genren ’eventyr’, da der også vil blive inddraget fortællinger som indeholder eventyrtræk, dermed vil genrer som fabler og sagn også blive behandlet.

Materialer:
Le petit chaperon rouge
La princesse au petit pois
Hermes publicités
La Belle et la Bête
Cedrillon - Téléphone
La queue des animaux (conte africain)
La barbe bleue
Le corbeau et le renard

Supplerende materiale:
Aktantmodellen
Intro pptx

Grammatik:
Passé simple (light)
Præpositioner
Plus que parfait

Omfang: ca. 18,6 ns
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 4,00 moduler
Dækker over: 4 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 12 Les Banlieues

Indhold:
Forløbet skal informere eleverne om opdelingen af Frankrig både geografisk men også politisk. De får et overblik over opdelingen af Paris i de forskellige arrondissementer og forstæder. Der fokuseres særligt på de marginaliserede grupper i det aktuelle franske samfund med særlig fokus på kontraster og kulturmødet/kultursammenstød i de franske forstæder. Vi arbejder med samfundsklasser og ser på temaer såsom revolution, identitet, integration og racisme/diskrimination.

Materialer:
« C’est quoi, une banlieue ? » på 1jour1actu 2018 : https://www.1jour1actu.com/info-animee/cest-quoi-une-banlieue/
« Pour les autres on n’existe pas », Matthieu Croissandeu et Claude Weill, i Banlieues af Birgit Mogensen og Bente Virring, 2008
Bigflo et Oli. « Nik ta mère » 2018
« La marseillaise » 1792 (extrait)
Bebey, Kidi. Enfin chez moi (extrait) 2013 (ch 2, ch6 et ch9)
« French Snapchat : un laboratoire de l’humeur absurde des banlieues »  Tracks sur Arte https://www.arte.tv/fr/videos/116040-017-A/tracks/ (2)
BD " Moi, Raciste !? " UE

Supplerende materiale:
Powerpoint om la tradition révolutionaire en France + Frankrigs politiske system (mini intro)
Brygger, Rasmus ”Mit besøg i Frankrigs ghettoer har vist mig, hvad der aldrig må ske for integrationen i Danmark”. Politikken 01.04.17

Omfang ca. 20 sider
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 15,00 moduler
Dækker over: 13 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 13 La Famille Bélier

Formål:
- Petits mots importants
- Glosetræning

Indhold:
Vi arbejder med mestring i dette korte forløb med filmen: La famille Bélier. Der er særligt fokus på gloser til at tale om tekster generelt, men også indøvelse af emnegloser. Eleverne skal trænes i at kunne sætningsstrukturer og gloser udenad, så de nemmere kan producerer mundtlige produkter.
Forløbet munder ud i en fri mundtlig præsentation af filmens handling samt personlig holdning.

Materiale:
Film - La famille Bélier (2014)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 7,00 moduler
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 14 Le maghreb

Forløbet har til formål at introducere eleverne for andre fransksprogede lande, med fokus på ”Le Maghreb”, især Algeriet og Marokko. Historisk kontekst i form af krigen i Algeriet, og faglige termer som les pieds-noirs, les harkis, kolonialisme og identitet vil blive berørt gennem læsning af fransksprogede tekster. Frankrigs rolle som kolonimagt vil blive undersøgt.

Materiale:

Materiale:
La Guerre d’Algérie dans ”Midi pile, l’Algérie”, Jean-Pierre Vittori, uddrag
”L’enfant de sable”,  Tahar ben Jalloun (1985) uddrag
”Yemma”, Wahed Ben-Younes (1999) uddrag
”Nouveau code de la famille au Maroc : espoirs, attentes et résistances”, artikel
https://information.tv5monde.com/terriennes/nouveau-code-de-la-famille-au-maroc-espoirs-attentes-et-resistances-2684660 (2024) måske kun et uddrag? De vigtigste pointer?
”Rock the Casbah”, Laïla Marrakchi (2013) film

Grammatik:
Subjonctif
le passé composé
l'imparfait

Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Le Maghreb 27-11-2025
Ecrire une lettre 12-12-2025
Omfang Estimeret: 20,00 moduler
Dækker over: 15 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 15 Antisemitisme under Anden Verdenskrig i Frankrig

Kendskab til fransk historie samt kultur og hvordan antisemitismen fyldte i Frankrig under ande verdenskrig.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 11,00 moduler
Dækker over: 13 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 16 La Reine Margot

Indhold:

Eleverne læser en film. Her arbejder eleverne konkret med øvelser hvor den kommunikative tilgang er i fokus. Løbende med at vi ser La Reine Margot, er der varierende opgaver i form af billedbkesrivelser, oversættels - og grammatikopgaver, krydsord m.m, der har fokus på ordforrådsopbygningen, der alle er med til at opbygge deres tale - og skrivefærdigheder.

Der er særlig fokus på fransk historie.

Materiale:

La Reine Margot Manuskript
La Reine Margot Film
La Reine Margot øvehæfte



Grammatik:

særligt repetition  af:
objektspronominer
passé composé
futur proche
adjektiver



omfang: ca. 60 ns
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Delprøve 1 - tema Marechal petain 23-03-2026
La Reine Margot 24-04-2026
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer