Holdet 2p DA (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2024/25 - 2025/26
Institution Varde Gymnasium
Fag og niveau Dansk A
Lærer(e) Carl Bak Dinitzen
Hold 2024 DA/1p DA (1p DA, 2p DA)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Introduktion til Tekstanalyse
Titel 2 Dokumentar og Reality
Titel 3 Mellemkrigstid
Titel 4 Det moderne gennembrud
Titel 5 Værklæsning - Drageløberen
Titel 6 Den nye realisme
Titel 7 Avisjournalistik
Titel 8 Retorik og argumentation
Titel 9 Professionsorienteret forløb - Pæd. - Værklæsning
Titel 10 Romantikken
Titel 11 Værk: Strunge: Vi folder drømmens faner ud
Titel 12 Eksistentialisme
Titel 13 Rester
Titel 14 Romantisme
Titel 15 Værklæsning: Lasse Raagaard Jønsson: ssn snnart
Titel 16 Reklamer
Titel 17 Forløb#13

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)

Titel 2 Dokumentar og Reality

Formål

Forløbet skal gøre det muligt at genrebestemme og identificere forskellige fiktions- og faktionskoder i dokumentar og reality. Samtidigt er forløbet en grundlæggende intro til filmiske virkemidler.


Baggrundslitteratur

'Håndbog til dansk'

s. 228 - 237 om dokumentartyper

s. 314 - 315 analyseskema

s. 325 - 331 om filmiske virkemidler


Dokumentarer

'Tykke Ida'

'Hård udenpå'
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 10,5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Mellemkrigstid

Formål: Danskfaglig kendskab til det område, eleverne skal arbejde med i Hisorieopgaven.


Baggrundslitteratur:
Ole Schultz Larsen: Håndbog til dansk – Litteraturhistorie (online version):
8. Mellemkrigstid og efterkrigstid: Modernismer i mellemkrigstiden, Ekspressionisme hos Tom Kristensen og Psykologisk realisme – H.C. Branner.


Tekster:

Tom Kristensen: "Det blomstrende Slagsmål"
HC. Branner: "Isaksen"
Ukendt forfatter: "Brydningstid"
Harald Herdal: "Før jul"
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Det moderne gennembrud

Formål:

Formålet med forløbet er at eleverne tilegner sig en udvidet forståelse af perioden. Der har været fokus på Brandes og hans indflydelse på perioden ved at sætte problemer til debat i litteraturen, J.P. Jacobsen og naturalismen, Pontoppidans og Drachmans kritiske realisme samt Herman Bangs impressionistiske skrivestil.
Kønsdebatten har haft lidt ekstra fokus i flere tekster og i værklæsningen af 'Et dukkehjem' som læstes op til forløbet om det moderne gennembrud.



Baggrundslitteratur:

Ole Schultz Larsen: "Håndbog til dansk - Litteraturhistorie", Systime 2022, 1. udg. 1. oplag. s. 171 - 188 + 190 - 195.



Tekster:

Georg Brandes: af 'Hovedstrømninger'
Charles Darwin: af 'Menneskets Afstamning'
J. P. Jacobsen: af 'Fru Marie Grubbe'
Holger Drachmann: 'Engelske Socialister'
Henrik Pontoppidan: 'Ane Mette' - (opsummeret fra tidligere forløb)
Herman Bang: 'Irene Holm'
Herman Bang: 'En lille Replik'
Amalie Skram: 'Paa Sct. Jørgen'
Amalie Skram: af 'Lucie'
August Strindberg: 'Den Starkara'
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 13,5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Værklæsning - Drageløberen


Værk: Khaled Hosseini: Drageløberen.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Den nye realisme

Formål

Hensigten med forløbet er at give indblik i realismen omkring millenium, hvor der ud over et fokus på realisme og fokus på konkrete temaer i samfundet også var en interesse i at undersøge, hvad virkeligheden egentlig er. Der skal oparbejdes en sans for at se med det såkaldte dobbelte blik, hvor man ser på netop disse to aspekter. I novellerne findes oftest et virkelighedsbrud, som har betydning for selve det indholdsmæssige tema, idet det sætter forkus på det. Denne sammenhæng, skal man forstå. Bruddet identificeres ofte i fortælleforholdene, den subjektive begivenhed eller ved en genreblanding.


Baggrundslitteratur

’Nye øjne at se med - Virkelighedstemaet i ny dansk realisme’ side: 9 - 16.


Tekster

Jens Blændstrup: ’Sofus er læge og mor er syg’

Pia Juu: ’Elly Byde’

Naja Marie Aidt: ’Bulbjerg’

Jesper Wung Sung: 'Stjerne-øl'

Hanne Richardt Beck: "2.tv."
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 10,5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 Avisjournalistik

Formål:

Grundlæggende kendskab til avistyper, nyheds og meningsjournalistik, nyhedskriterier, layout, vinkling, nyhedstrekanten og det journalistiske sprog.


Baggrundsstof:

Ole Schultz Larsen: "Håndbog til dansk" (Online version):
5.1 Avisjournalistik: Hvad er en avis?, Avistyper, Stofområder, Samfundsområder, De fem nyhedskriterier, Ydre komposition (layout), Billedlayout, Kilder, Vinkling, Avisens genrer, Nyhedsjournalistik, Nyhedstrekanten, Meningsjournalistik, Hey-You-See?-So og Det journalistiske sprog.


Tekster:

Div. dagsaktuelle aviser.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 13 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 8 Retorik og argumentation

1. Forløbets formål har været at få et godt grundlag for særligt det skriftlige arbejde i forbindelse med den debatterende artikel, hvor retorik og argumentatione er essentielt. Vi har været omkring: Talegenrer, Ciceros pentagram, Talers opbygning, Appelformer, Toulmins model (primært den simple), Argumenttyper og Argumentationskneb.


2. Materialet har været kapitel 4.9 og 4.10 i Ole Schultz Larsen: "Håndbog til dansk - litteratur, sprog, medier" - onlineversionen hos Systime.


3. Vi har arbejdet med størsteparten af opgaverne, som hører til emnet i bogen og har anvendt AI modellerne i materialet til træning.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 7,00 moduler
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 9 Professionsorienteret forløb - Pæd. - Værklæsning

Formål:

Forløbets formål har været at bygge bro til den praksis mange af eleverne i klassen senere skal indgå i. Vi har læst realistisk litteratur der helt konkret har med det pædagogiske felt at gøre. Vi har haft fokus på familieralationer, relationer i institutioner, børns rettigheder og om børn i udfordrede miljøer. Desuden har vi læst et værk i forbindelse med forløbet om familier med alkohol udfordringer.

Baggrundsmateriale:

Tina Jensen "Dansk i praksis". (onlineversion hos systime):
Opdragelse og curlingforældre, Signe Haahr Lindegaard: Børnepsykolog: Det perfekte familieliv findes ikke, Institutionsmøder, 2.1 Når familien er i fokus, Goffmans facework-teori, Børn, unge og rettigheder, Børneliv uden omsorg

Unicef:
Børns rettigheder.

Tekster:

Tina Jensen "Dansk i praksis". (onlineversion hos systime):
Lone Hørslev: Lige om lidt bliver alting meget sjovere
Mads Kastrup: Det bedste for Kalle
Sebastian Bune: Min familie
Trisse Gejl: Ulvekvinten

Værk:
Katrine Quorning: 'Minder fra en rødvinsplettet opvækst'
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 10 Romantikken

Formål:

Formålet med forløbet er at eleverne tilegner sig en udvidet forståelse af perioden og evnen til at udpege nationalromatiske træk, universalromantiske træk og træk fra nyplatonisme. Der oparbejdes desuden en forståelse af begreber som idealisme, dualisme, panteisme og organismetanken. Endvidere er det hensigten at der udvikles en fortrolighed med periodens karakteristiske billedsproglige træk og brug af sproglige figurer.



Baggrundslitteratur:

Ole Schultz Larsen: "Håndbog til dansk - Litteraturhistorie", Systime (online udgave):
6. Romantik (1800-1870), Universalromantikken, Adam Oehlenschläger, Den romantiske digtnings stil, Schack von Staffeldt, Nyplatonisme, Nationalromantik, Grundtvig og den mageløse opdagelse og H.C. Andersens eventyr og historier.



Tekster:

Fra Johannes Fibiger m.fl. "Litteraturens huse", Systime 2008, 1.udg. 1. oplag.


Adam Oehlenschläger: "Guldhornene"
Oehlensläger: "Der er et yndigt land"
Schack von Staffeldt: "Indvielse" og "Platonisme"
H.C. Andersen: "Danmark, mit Fædreland"
H.C. Andersen: "Snedronningen" - (Fra tidligere forløb)
N.F.S. Grundtvig: "De Levendes Land"
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 14 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 11 Værk: Strunge: Vi folder drømmens faner ud

Formål:

Det er hensigten, at eleverne skal blive fortrolige med Strunges skrivestil og tilegne sig et indblik i væsentlige træk ved firserne som periode.


Baggrundslitteratur:

Johannes fibiger m.fl.: "Litteraturens veje", 2. udg. 13. oplag. s 391 - 401.



Tekster - Værk:

Michael Strunge: 'Vi folder drømmens faner ud'.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 12 Eksistentialisme

Formål:

Formålet med forløbet har været at få kendskab til en række centrale eksistentielle tænkere og indse, hvordan man kan forstå og omsætte deres tanker til noget der har relevans for enhver. I anden omgang har sigtet være at bruge nogle af disse centrale forestillinger til at identificere pointer i litterære tekster. Nogle af de væsentligste omdrejningspunkter har været Kirkegaards stadier, Sartres frihed, angsten, ond tro og valgets betydning og det absurde hos Camus.

Baggrundslitteratur:

Liselotte Henriksen: 'Eksistentialisme i dansk - Fra Kierkegaard til Sonnergaard', Systime 2017, 1. udg 1. opl.:

Introduktion til eksistentialisme s. 9 - 12
Søren Kierkegaard s. 14 - 27
Jean Paul Sartre s. 50 - 59
Albert Camus s. 40 - 46


Tekster

Liselotte Henriksen: 'Eksistentialisme i dansk - Fra Kierkegaard til Sonnergaard', Systime 2017, 1. udg 1. opl.:


Helle Helle: 'Fasaner'
Ida Jessen: 'Ude på Vandet'
Jan Sonnergaard: 'Sex'
Peter Seeberg: 'Hvile'


Tekster fra andre bøger:


Karen Blixen: 'Ringen'
Martin A. Hansen: 'Paradisæblerne'
Johannes V. Jensen: 'På Memphis Station'
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 19,5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 13 Rester

Formål: Opsamling på div. hidtil ikke læste oblikatoriske ting.


Baggrund:
Om oplysningstiden i Ole Schultz Larsen "Håndbog til dansk - Litteraturhistorie" (online udgave): 5. Oplysningstid (1720-1800)
Om Holberg i Ole Schultz Larsen "Håndbog til dansk - Litteraturhistorie" (online udgave)
Om Martin Andersen Nexø i Ole Schultz Larsen  "Håndbog til dansk - Litteraturhistorie" (online udgave)
Om Slægtens magt, folkeviser og ridderviser i kap. 2 i Ole Schultz Larsen  "Håndbog til dansk - Litteraturhistorie" (online udgave)


Tekster:

Litteraturens huse: Uddrag fra "Erasmus Montanus"
Matin Andersen Nexø: "Ulven og fårene"
Litteraturens huse: "Ebbe Skammelsen"
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 14 Romantisme

Formål:

Formålet med forløbet er at eleverne tilegner sig en udvidet forståelse af perioden med dens begreber om splittelse, skyggesider, det uhyggelige, dobbeltgængermotivet, det erotiske og at de kan sætte den i forhold til romantikken.



Baggrundslitteratur:

Ole Schultz Larsen: "Håndbog til dansk - Litteraturhistorie", Systime 2022, 1. udg. 1. oplag. s 153 - 157. - Læst på online versionen.


Tekster:

Fra Johannes Fibiger m.fl. "Litteraturens huse", Systime 2008, 1.udg. 1. oplag.

H.C. Andersen: "Skyggen"
Steen Steensen Blicher: "Sildig opvågnen"
Emil Aarestrup: "Paa Sneen"
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer


Titel 16 Reklamer

Formål:

Det er hensigten, at eleverne skal opnå indblik i forskellige reklamegenrer, visuelle virkemidler og fremstillingskoncepter.


Baggrundsstof:

Egen PowerPoint efter Jørn Ingemann Knudsen: "Virkemidler i Reklamer, Film og Kunstbilleder" Systime 2010, 1. udg. 1. oplag.

Ole Schultz Larsen: "Håndbog til dansk" analysevejledning 13. Medieanalyse af trykte reklamer - med brug af de aktive links (online version).


Tekster:

Diesel reklame og Smirnoff reklame samt diverse reklamer efter elevernes eget falg.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 17 Forløb#13

Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer