Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
|
Termin(er)
|
2024/25 - 2025/26
|
|
Institution
|
Varde Gymnasium
|
|
Fag og niveau
|
Dansk A
|
|
Lærer(e)
|
Mette Mørup Poulsen, Stine Dahl Myrhøj
|
|
Hold
|
2024 DA/1q DA (1q DA, 2q DA)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
|
Titel
1
|
Introduktion: Portrætartikel
Introduktion til danskfaget på hf.
Skriftlig opgave:
Alle elever lavet et interview af og skriver en portrætartikel om en anden af klassens elever.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
4,00 moduler
Dækker over:
4 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
2
|
Grundlæggende tekstanalyse
Formål:
Forløbet tager udgangspunkt i det litterære perspektiv og har til formål at træne eleverne i analyse og fortolkning, samt introducere og træne en række forskellige tekster og analytiske begreber.
De begreber der især har været fokus på er:
- person- og miljøkarakteristik
- fortæller
- fremstillingsformer, herunder særligt dialog/replikker
- komposition
- symbolik
- semantiske felter
Håndbog til dansk, iBogen, har været brugt som faglitterært udgangspunkt for de ovenstående begreber.
Kernestof:
Thøger Jensen: Nu sad det unge par sikkert og så video
Pia Juul: Alle kan ro
Tove Ditlevsen: Nattens dronning
Jesper Wung-Sung: De tre veninder
Helle Helle: En stol for lidt
Peter Seeberg: Biografi af en snegl
Charlotte Weitze: Villy
Skriftlig opgave (analyse):
Astrid Saalbach: Kødet
Omfang: ca. 50 sider
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
10,00 moduler
Dækker over:
12,5 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
3
|
Folkeviser
Formål:
Forløbet har et litteraturhistorisk sigte, og fokus er på middelalderens opfattelse af skæbne, slægt, ære og hævn, samt folkevisens funktion og brug i samtiden.
Både en riddervise og en tryllevise har været genstand for analyse, og i analysen har det især været folkevisernes genretræk, der har været i centrum, herunder komposition, syrebadsteknik, flade personer, overgangssituationen/forlovelsessituationen og den gode henholdsvis den onde lykke.
Vi har desuden beskæftiget os med remedieringen af Ebbe Skammelsen fra folkevise til tegnefilm.
Materiale:
Ebbe Skammelsen
Germand Gladensvend
Mimi Sørensen og Mads Rangvid: "Middelalderen: slægt, ære og hævn" i: Brug litteraturhistorien, Systime
Supplerende materiale:
Rather Homemade Productions: "Ebbe Skammelsen - Hvad fanden skal det nu betyde?" (YouTube)
Omfang: ca. 11 sider
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
6,00 moduler
Dækker over:
8 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
4
|
Argumentation
Forløbet tager udgangspunkt i det sproglige perspektiv og har fokus på Toulmins udvidede argumentationsmodul, forskellige argumenttyper, herunder ordvalgsargumenter, fejlttyper og argumentationskneb.
Vi har lavet forskellige øvelser i at finde påstand, belæg og hjemmel samt styrkemarkør, rygdækning og gendrivelse og undersøgt en debattekst med henblik på at anvende disse begreber analytisk.
Vi har undersøgt brugen af appelformer i forskellige reklamefilm, samt lavet en skriveøvelse om stødende sprog i rap.
Vi har desuden trænet og repeteret begreber ved hjælp af begrebskort.
Kernestof:
Ole Schultz Larsen: Håndbog til dansk (iBog), kap. 4:10
Christian Borrisholt Steen: Juridisk kønsskifte er det rene nonsens - debatindlæg i Kristeligt Dagblad d. 12.05.15
Hanne-Vibeke Holst: "Du er fucking sexistisk, Niarn" i Politiken 13-11-04
Niarn: "Jeg er fucking realistisk, Hanne" i Politiken 20-11-04
"Respekt, dér!" - leder i Politiken 18-11-04
Omfang: ca 30 sider
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
9,00 moduler
Dækker over:
8,5 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
5
|
Skriftlighed (inkl. HIOP)
Formål:
Forløb om skriftlighed med udgangspunkt i grammatik, særligt tegnsætning/kommatering, suppleret med en kort gennemgang af udvalgte tekster fra mellemkrigstiden ,som skal lede frem til historieopgaven (HIOP).
Materialer:
Diverse øvelser i kommatering, bl.a. fra sproget.dk.
Håndbog til dansk litteraturhistorie, Systime (iBog):
Mellemkrigstid og efterkrigstid: https://hbdansklitteraturhistorie.systime.dk/?id=210
Kulturradikalisme: https://hbdansklitteraturhistorie.systime.dk/?id=141
- Oskar Hansen: Arbejdsløs
- Ukendt forfatter: Bær frem vort hagekors i Norden
- Rejs jer, fordømte her på jorden (Internationale):
- Nordahl Grieg: Till Ungdommen (norsk)
Omfang: ca. 20 sider
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
6,00 moduler
Dækker over:
5,5 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
6
|
Retorik og taler
Formål:
Forløbets udgangspunkt er det sproglige perspektiv, og fokus har været på kommunikationssituationen (Ciceros pentagram), de tre talegenrer, samt retoriske virkemidler: appelformer, gentagelsesfigurer, modsætningsfigurer og dramatiske figurer.
Eleverne har i forbindelse med forløbet individuelt skrevet og fremført en tale i en valgfri talegenre.
Kernestof:
Håndbog til dansk (iBogen): kapitel 4.3 (Sproglige figurer) og kapitel 4.9 (Retorik) samt afsnittet om kommunikationssituationen i kapital 4.12.
John F. Kennedy: Ich bin ein Berliner, 1963 (i dansk oversættelse)
Line Knutzons tale 1. maj 2017 i dagbladet Politiken: "Kammerater...arter...arter..."
Hella Joofs nytårstale i Deadline 1. januar 2025
Supplerende materiale:
Julie Lorentzen Sonntag: Hella Joof går i nytårstale til kamp mod håbløsheden: "Det er de voksnes pligt at gøde og vande håbet", artikel fra dr.dk 1. januar 2025
Omfang: ca. 40 sider
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
8,00 moduler
Dækker over:
8 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
7
|
Sproghandlinger på sociale medier
Formål:
Formålet med forløbet, som har et sprogligt perspektiv, har været at undersøge forskellige tråde på Facebook for forskellige sproghandlinger, samt at vurdere hvilke typer sproghandlinger, der er optræder oftest i de undersøgte Facebook-tråde:
- de følelses- og holdningsudtrykkende
- de handlingsregulerende
- de informationsudvekslende
- de rituelle
- de samtale- og kontaktskabende
Som teoretisk baggrund har vi brugt afsnittet om sproghandlinger i kapitel 4.12 (Kommunikationsanalyse) i Håndbog til dansk, iBog, Systime.
Omfang: ca. 4 sider
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
3,00 moduler
Dækker over:
3 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
8
|
Dokumentarfilm
Formål:
Forløbet har afsæt i det mediemæssige perspektiv. Fokus har været på dokumentarfilmtyper, hvor vi har set forskellige uddrag af dokumentarfilm, som eksempler på forskellige typer. Der er også arbejdet med basale filmiske virkemidler, samt autencitetsmarkører og fiktionskoder.
I forbindelse med at vi har set filmen Armadillo, har vi haft besøg af en ekssoldat, der selv var i Armadillo-lejren, da filmen blev optaget, og som fortalte om livet i lejren og om filmen tilblivelse, herunder dens forhold til virkeligheden.
Vi har desuden arbejdet med filmen Testamentet som værk.
Kernestof:
Håndbog til dansk (iBogen):
Filmiske virkemidler + kapitel 5.2 (Dokumentarfilm og Mockumentary - bortset fra afsnittet om mockumentary)
Omfang: ca. 10 sider
Den dyre støtte, DR-dokumentar, 2004 - uddrag
Operation X: Narret til porno, 2006 - uddrag
Så kort og mærkeligt livet er, instrueret af Anders Østergaard, 2008 - uddrag
Armadillo, instrueret af Janus Metz, 2010
Testamentet, instrueret af Christian Sønderby Jepsen, 2012 (værk)
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
11,00 moduler
Dækker over:
12,5 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
9
|
Romantikken
Formål:
Forløbet har et litterært perspektiv og har fokus på universalromantikken og nationalromantikken, herunder Danmarks historiske situation i begyndelsen af 1800-tallet.
Vi har bl.a. brugt begreberne universalromantik, nationalromantik, panteisme, organismetanken, geni og guldalder.
Kernestof:
1800-tallet på vrangen, DR, 2007, afsnit 1 og 2
Håndbog til dansk litteraturhistorie (iBog), Systime, 2025: afsnittet om Adam Oehlenschläger, universalromantikken og nationalromantikken.
Schack von Staffeldt: Indvielsen, 1804
Adam Oehlenschläger: Guldhornene, 1803
Adam Oehlenschläger: Fædrelandssang, 1819
N. F. S. Grundtvig: Danmarks trøst, 1920
Omfang: ca. 20 sider
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
4,00 moduler
Dækker over:
5 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
10
|
Romantisme og Biedermeier
Formål:
Forløbets fokus har været det litterære perspektiv, og der er læst en række tekster, der enten udtrykker noget om menneskets skyggesider: splittelse, undertrykte erotiske lyster, det uhyggelige og dæmoniske eller for Biedermeier-teksternes vedkommende fremhæver det trygge, familiære og hjemlige.
Kernestof:
Emil Aarestrup: Paa Sneen
H. C. Andersen: Skyggen
Thomasine Gyllembourg: Den lille Karen
St. St. Blicher: Sildig Opvaagnen (værk)
Mary Shelley: Frankenstein (uddrag)
Kenneth Branagh: Frankenstein (film fra 1994)
Omfang: ca. 45 sider
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
10,00 moduler
Dækker over:
11 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
11
|
Det moderne gennembrud
Formål:
Forløbet tager udgangspunkt i det litterære perspektiv, og fokus har været på tekster, der sætter kvinders rolle og situation i slutningen af 1800-tallet under debat, men religionskritik og klassebevidsthed er også blevet inddraget. Vi har talt om de tre k'er: køn, kirke og klasse.
Kernestof:
Mads Rangvid og Mimi Sørensen: Brug litteraturhistorien: Det moderne gennembrud, Dansklærerforeningens Forlag, 2014
Georg Brandes: Indledningsforelæsning til Hovedstrømninger i det 19de Aarhundredes Literatur (uddrag)
1800-tallet på vrangen, afsnit 6, DR, 2007
Henrik Pontoppidan: Ane-Mette
Henrik Pontoppidan: Naadsensbrød
Amalie Skram: Karens jul
Omfang: ca. 30 sider
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
10,00 moduler
Dækker over:
9,5 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
12
|
Det moderne gennembrud - fortsat
Dette forløb har fortsat fokuseret på det moderne gennembrud. Eleverne har læst en Herman Bang novelle med fokus på Bangs impressionistiske stil. Herefter har eleverne læst værket "Ved vejen" samt set filmatiseringen af romanen. Undervejs har der været fokus på paratekst, analyse, fortolkning og perspektivering.
Derudover er eleverne også blevet introduceret til Henrik Ibsen og "Et Dukkehjem"
Materiale:
Herman Bang: "Foran alteret" (1880)
Herman Bang "Ved vejen" (1886) (roman, værk)
Filmatisering af "Ved vejen" (1988)
Helle Helle: "Det burde skrives i nutid" (2011) (uddrag)
Videoer:
"Nora" kortfilm (2012), https://www.youtube.com/watch?v=8CY8s2MqPyM
Uddrag af "Skam" sæson 1, afsnit 11
"Et dukkehjem" 1974: https://www.dr.dk/bonanza/serie/473/tv-t---70erne/52120/et-dukkehjem (3 akt.)
Omfang: ca. 200 sider
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
13 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
13
|
Reklamer
Forløbet fokuserer på reklameanalyse af forskellige typer af tekster, men med særligt fokus på reklameanalyse.
Eleverne har lært om reklameanalyse primært med fokus på reklamefilm. Her har eleverne stiftet bekendtskab med modeller og begreber som Laswells kommunikationsmodel, AIDA-modellen, Maslows behovshieraki, Gallups kompasmodel og reklametyper mm.
Undervejs har vi dykket ned i forskellige etiske diskussionen omkring reklamer herunder markedsføring rettet mod børn, salg af energidrikke og greenwashing. Eleverne har i den forbindelse skrevet en debatterende artikel.
Som afslutning på forløbet har eleverne selv produceret en reklamefilm og analyseret den.
Materiale:
"Håndbog til dansk": afsnittet "Reklamer"
Afsnit af Kontant: Energidrik - forbudt for børn? https://www.dr.dk/drtv/se/kontant_-energidrik-_-forbudt-for-boern_432303
Artikel: "Kims dropper samarbejde med youtuber...": https://www.dr.dk/nyheder/indland/kims-dropper-samarbejde-med-youtuber-fra-chips-battle-fordi-han-gambler-live-paa.
Artikel: "Forbrugerråd får medhold i klage om influencers madreklamer til børn". https://www.bt.dk/samfund/forbrugerraad-faar-medhold-i-klage-om-influencers-madreklamer-til-boern
Reklame: "The Burger Concept x Alexander Husum": https://www.youtube.com/watch?v=VDBXMpzud3I
Analyse af reklamerne (fundet på youtube):
"Mælk er mere end Mælk" (ARLA)
"OK støtter lokalsporten - Brydning"
"Bomae - fra boligdrøm til drømmebolig"
"Haribo topmøde!"
"Call me reklame: Hvilken stemme giver du videre til dit barn? Tal ordentligt!"
"IKEA - at flytte hjemmefra"
Omfang: Ca. 25 sider
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
8 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
14
|
Det folkelige gennembrud
Det folkelige gennembrud
I forløbet har eleverne lært om det folkelige gennembrud lige efter et længere forløb omkring det moderne gennembrud. Her har været fokus på hjemstavnsforfattere og deres kamp for tyendes rettigheder.
Materialer:
"Litteraturhistorien - på langs og på tværs" Kapitlet: "Folkelig realisme og socialrealisme"
"Håndbog til dansk - litteraturhistorie" Kapitlet: "Det folkelige gennembrud"
Jeppe Aakjær: "Tyende-sang" (1907)
Martin Andersen Nexø: "Pelle Erobreren - den store kamp" (1909) - Pelles tale.
Mick Øgendahl og de store forfattere - Jeppe Aakjær (DRTV)
Omfang: Ca. 15 sider
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
5 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
15
|
Ekspressionisme og eksistentialisme
Eleverne har tidligere arbejdet med det folkelige gennembrud, det samfundsmæssige oprør, og dette forløb fokuserer først på det andet oprør, nemlig det sproglige. Med fokus på modernismen i mellemkrigstiden herunder futurisme og ekspressionisme. Vi har i forbindelse med Johannes V. Jensens reportage fra et cykelløb i 1934 også arbejdet kort med reportagegenren og sportsjournalistik.
Efterfølgende har vi arbejdet kort med efterkrigstiden og eksistentialismen med fokus på begreberne valg, frihed, angst og ansvar. Både i forhold til elevernes egne valg, en ældre tekst af Martin A. Hansen: "Roden" og en nyere film: "Druk".
Materiale:
"Håndbog til dansk - litteraturhistorie" Kapitlerne: "Mellemkrigstid og efterkrigstid" herunder om modernisme, futurisme og ekspressionisme samt forfatterne.
Emil Bønnelycke: "Århundredet" (1918) (kort uddrag)
Johannes V. Jensen: "Til seksdagesløb" (1934)
Martin A. Hansen: "Roden" (1961)
Tom Kristensen: "Det blomstrende slagsmål" (1920)
Søren Schousgaard: "Kenneth undrer sig: Hvad blev der af det historiske seksdagesløb" (2022) Kenneth undrer sig: Hvad blev der af det historiske seksdagesløb? | TV 2 Kosmopol
"Druk" af Thomas Vinterberg (2022)
Omfang: ca. 30 sider
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
12,5 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
16
|
Sundhed og omsorg
Formål:
Forløbet er en del af udviklingsprojektet Professionen for øje, som en række forskellige gymnasieskoler i region Syddanmark deltager i.
Formålet med forløbet har været at styrke den professionsorienterede undervisning på hf.
Da klassen er blandet ift. fagpakker, har forløbet forsøgt både at ramme fagpakken Life (pædagog, socialrådgiver m.m.) og fagpakken Health (sundhedsprofessioner) ved at have fokus på tekster, der handler om mennesker, der arbejder i omsorgsjobs, men også med de mennesker, som er patienter eller borgere, og som har brug for hjælp og møder den omsorgsprofessionelle i sårbare situationer.
Fokus i læsningen af teksterne har været karakteristik af personerne, deres relationer, herunder det, som kan være vanskeligt i relationen - ikke mindst i en hverdag, hvor vilkårene på sundheds- og omsorgsområdet ofte er pressede.
Materiale:
Sundhedslovens kap. 1, paragraf 1-6
Mette Jensen Hayles: Nogle dage elsker hun mig mest (2017) (uddrag)
Caspar Eric: Crip (2025) (digtsamling, værk)
Stine Askov: Varme hænder (2024) (roman, værk)
Frelle Petersen: Hjem kære hjem (spillefilm fra 2025)
Omfang: ca. 490 sider
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
10,00 moduler
Dækker over:
16 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
17
|
Modernistisk lyrik
Formål:
Forløbet tager sit udgangspunkt i dels det litterære perspektiv og dels det sproglige perspektiv og har til formål at vise forskellige digtes bud på menneskets oplevelse af at leve i en moderne verden.
Materiale:
Pär Lagerkvist: Ångest (svensk)
Tom Kristensen: Angst
Emil Aarestrup: Angst (til perspektivering)
Klaus Rifbjerg: Det er blevet os pålagt
Omfang: ca. 5 sider
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
2,00 moduler
Dækker over:
3 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
18
|
Nyheder i avisen
Forløbet har et mediemæssigt perpektiv og har fokus på den klassiske nyhedshistorie i avisen.
Materialer:
De anvendte begreber er fra i Håndbog til dansk (kap. 5.1), dog kun følgende afsnit:
- Hvad er en avis?
- Avistyper
- De fem nyhedskriterier
- Ydre komposition/layout
- Kilder
- Vinkling
Artikel: Morfar skød to i retten, Ekstrabladet, 1. marts 2024
Omfang: ca. 10 sider
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
2,00 moduler
Dækker over:
2 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/185/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d65152267241",
"T": "/lectio/185/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d65152267241",
"H": "/lectio/185/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d65152267241"
}