Varde Gymnasium
lan
Hovedmenu
history
Versionsinformation
Varde Gymnasium
Hovedmenu
Log ind
keyboard_arrow_down
login
Brugernavn
login
MitID
Kontakt
Hjælp
Hjælp
Holdet 2025 bk/bk 1 - Undervisningsbeskrivelse
menu
document_scanner
Vis udskriftsvenlig udgave
print
Print med tilpasset bredde til A3
print
Print med tilpasset bredde til A4
Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er)
2025/26
Institution
Varde Gymnasium
Fag og niveau
Billedkunst C
Lærer(e)
Caroline Waldhauer Hunderup
Hold
2025 bk/bk 1 (
1g bk 1
)
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1
Surrealisme (grundforløb)
Titel 2
Politisk kunst og visuel kultur
Titel 3
Kroppen i kunsten
Titel 4
Landskabet i kunst
Titel 5
Eksamensprojekt
Titel 6
Ekskursion til Aros
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1
Surrealisme (grundforløb)
I forløbet har vi haft fokus på at få oparbejdet et fagligt ordforråd. Fokus har været på, at eleverne kan anvende fagets fagbegreber i en formalanalyse af billeder. Eleverne har især fået kendskab til surrealisme, men er også blevet præsenteret for værker fra andre kunsthistoriske perioder.
I arbejdet med surrealisme er eleverne først blevet præsenteret for surrealismen fra 1924. Her skelnede vi mellem Psykofotografisk surrealisme (fx Salvador Dali) og abstrakt surrealisme (fx Fx Joan Miró). Herefter undersøgte vi hvordan surrealismen kommer til udtryk i samtidskunsten. I den forbindelse dykkede vi ned i Julie Nords kunst, og eleverne lavede i den forbindelse surrealistiske selvportrætter inspireret af Julie Nord. Eleverne arbejdede med at koble værkerne til teorien om das unheimliche.
Eleverne har arbejdet med at anvende teori, analyse og praksis i en vekselvirkning. De har skulle begrunde valg og fravalg i egne værker samt reflektere over deres arbejdsproces.
Teori:
- ”Billedkunst – metode, kronologi og tema” s. 7-40
- Læreroplæg om surrealisme ud fra kapitlet "Fra følelse til fantasi og drøm" i Grundbog i kunst og arkitektur - kunstens rum
- "Das unheimliche" fra TAP
Praksis opgaver:
- Perspektivtegning (øvelse) (ikke surrealistisk, blot øvelse i perspektivtegning)
- 2 x automattegninger til musik
- Surrealistisk selvportræt med inspiration i Julie Nords værker (teori: das unheimliche)
Indhold
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 2
Politisk kunst og visuel kultur
Et forløb om politisk kunst og visuel kultur
Vi har undersøgt, hvordan kunst kan udtrykke en politisk holdning. Hovedvægten i forløbet har været på samtidskunst, herunder street art, men vi kastede også et blik tilbage i tiden og undersøgte, hvordan den politiske kunst har set ud gennem tiden.
Materiale:
- Kapitlet "Politisk kunst" fra Temaer i kunsten 2 af Jonas Volter
- Artikel "Aarhusiansk graffitimaler skaber kunst til Nato: Trump fik ham til at tvivle" fra Politiken 2025
Praktiske opgaver:
- Valgplakat (med blik for komposition og farver)
- En politisk collage (med valgfrit emne. Eleverne valgte et emne, der interesserede dem: fx dyrevelfærd, klima, køn, politik osv.).
Indhold
Kernestof:
Politisk kunst fra Temaer i Kunsten 2.pdf
description
skulpturanalyse - begreber stx.pptx
description
skulptur form, indhold og kontekst fra billedkunstbogen fra columbus.docx
description
Praktisk opgave politisk kunst stx 2025.docx
description
Eske Touborg, Pinky promise, 2025, gavlmaleri i Washington, D.C
Aarhusiansk graffitimaler skaber kunst til nato artikel .docx
description
Vejledning til billedanalyse - form, indhold, kontekst .docx
description
Omfang
Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 6
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 3
Kroppen i kunsten
Et forløb med kroppen som omdrejningspunkt. Vi har undersøgt, hvordan kroppen er blevet skildret i kunsten gennem kunsthistorien. Vi har lavet nedslag i antikken, barokken, kubisme og samtidskunsten. Vi har både arbejdet med flade værker og skulpturer.
Vi har i forløbet især trænet skulptur analyse (form, indhold og kontekst). Eleverne er blevet præsenteret for teorierne om klassisk æstetik og det grimmes æstetik, og vi har undersøgt, hvordan disse teorier kan kobles til værker. Eleverne har desuden lavet deres egen skulptur i valgfrit materiale (ler, ostevoks eller margarine), hvor de har arbejdet ud fra teorien om det grimmes æstetik.
Vi har desuden arbejdet med affektteori for at undersøge, hvilke sanser vi har i spil i mødet med kunsten. I den forbindelse har vi analyseret en performance-video af Millie Brown:
https://www.showstudio.com/projects/nexus_vomitus/performance_film?tag=Contemporary%20Art
Teorier:
Klassisk æstetik fra TAP
Det grimmes æstetik fra TAP
Affekt fra TAP
Baggrundsviden fra kapitlet "Kroppen i kunsten" fra Temaer i kunsten af Jonas Volter.
Praktiske opgaver:
- digital parafrase af klassisk skulptur (inspireret af Elmgreen og Dragset)
- Kubistiske portrætter af klassekammerat (tegning og farvelagt)
- skulptur i valgfrit materiale (ler, ostevoks eller margarine) med afsæt i teorien om det grimmes æstetik
Indhold
Kernestof:
skulpturanalyse - begreber stx.pptx
description
Analysevejledning skulptur form, inhold, kontekst .docx
description
det grimmes æstetik, TAP.pdf
description
Det grimmes æstetik.pptx
description
Det grimmes æstetik - skulptur - praksis stx .docx
description
Affekt fra TAP, s. 29-33.pdf
description
Affektteori + opgaver stx 2026.pptx
description
Oversigt til kunstperioder og begreber og træk ved skildringer af menneskekroppen.docx
description
Supplerende stof:
Venus fra milo og skulptur af Henri Laurens komparativ analyse.docx
description
Parafrase øvelse kroppen i kunsten stx 2025.docx
description
Opsamlingsskema skulptur, det grimmes æstetik og kroppen i kunsten 2025 stx.docx
description
kroppen i kunsten fra teamer i kunsten.pdf
description
Opgaver til Kubisme, kroppen i kunsten, stx 14.01.26.docx
description
Omfang
Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 10
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 4
Landskabet i kunst
Et forløb om landskabet i kunsten og arkitekturen. Vi har undersøgt, hvordan landskabet er blevet skildret i malerkunsten i 1600-tallet (Caspar David Friedrich), i den impressionistiske malerkunst (Monet) og i samtidskunsten (David Hockney, Woldgate Woods, Allan Otte). Vi tog afsæt i udvalgte sider fra kapitlet "Naturindtryk i kunsten" fra Temaer i kunsten 2.
Vi har desuden undersøgt, hvordan arkitektur taler sammen med den omkringliggende natur. I den forbindelse analyserede eleverne Fjordenhus (Vejle).
Materiale:
- "Naturindtryk i kunsten" fra Temaer i kunsten, s. 55-59 + s. 66-69.
- "Grøn arkitektur" fra Kunst i teori og praksis, s. 223-226
Praktiske opgaver:
- Fotoøvelse: naturen i kunsten
- Landskabsmaleri (valgfri periode, stil), akryl på lærred
Indhold
Kernestof:
Naturen i fotografiet .pptx
description
Uddrag fra Naturindtryk i kunsten temaer i kunst 2 .pdf
description
Landskabsmalerier.pptx
description
Grøn arkitektur i Kunst i teori og praksis, s. 223-226 uddrag .pdf
description
Fjordenhus, Vejle 2018 .pptx
description
Supplerende stof:
ANALYSE og PRAKSIS, landskabsmaleri.docx
description
Opsamlingsskema landskabsmaleri .docx
description
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 7
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 5
Eksamensprojekt
Emnet i eksamensprojektet er forbundethed. Eleverne har i en vekselvirkning mellem teori, analyse og praksis undersøgt, hvordan kunsten kan forholde sig til emnet forbundethed.
Vi startede forløbet ud med en materialemeditation, hvor eleverne først med lukkede øjne mærkede en forbindelse til materialet, de fik i hænderne og derefter skulle lave et bogstav af materialet. Til sidst dannede eleverne ordet "forbundethed" med deres bogstaver.
Herefter brainstormede vi om, hvad eleverne forbandt med emnet forbundethed. I den forbindelse talte vi om, at det blandt andet kan være forbindelse mellem mennesker, mennesket forbindelse til naturen, menneskets forbindelse til teknologi.
Eleverne har hver især valgt et underemne, som de har arbejdet projektorienteret med i en vekselvirkning mellem teori, praksis og analyse.
Praktiske opgaver:
- Bogstav af genbrugsmateriale
- Individuelt eksamensprojekt (valgfri udtryksform)
Indhold
Kernestof:
Eksamensprojekt forbundethed bk stx 2026.pptx
description
Supplerende stof:
Eksamensprojektet STX 2026 hjælpeark .docx
description
Installationskunst teori + analysevejledning .docx
description
skabelon til eksamenspowerpoint 2026.pptx
description
Vejledning til billedanalyse - form, indhold, kontekst .docx
description
Analysevejledning skulptur form, inhold, kontekst .docx
description
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 11
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 6
Ekskursion til Aros
Den 9. april var eleverne på ekskursion til Aros. Formålet med turen var især at opleve samtidskunst og installationskunst i virkeligheden. Eleverne så blandt andet udstillingerne Step Inside og Anna Boghiguian, The Sunken Boat samt de ni rum i kælderen.
Indhold
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 2
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Vis samlet undervisningsbeskrivelse samt elevtilknytning til forløb
lan
Hovedmenu
login
MitID
login
Brugernavn
more_horiz
Mere
{ "S": "/lectio/185/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d75138641000", "T": "/lectio/185/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d75138641000", "H": "/lectio/185/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d75138641000" }