Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er)
|
2022/23 - 2024/25
|
Institution
|
Vejen Gymnasium og Erhvervsskole
|
Fag og niveau
|
Idræt C
|
Lærer(e)
|
Christian Vinggaard Jespersen
|
Hold
|
2022 id/a (1a id, 2a id, 3a id)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel
1
|
Ketsjersport
Formålet med forløbet er, at eleverne arbejder indgående med benarbejde i ketsjersport med fokus på badminton.
Der vil være fokus på tilvænningsøvelser, greb, forspænding, stemskridt, benarbejde til de korte hjørner (forbanen) samt benarbejde til langt forhåndshjørne og baghåndshjørne (bageste del af banen)
Derudover gennemgås følgende slagteknikker, men der arbejdes kun kortvarigt med disse:
Lang forhåndsserv og kort baghåndsserv
Netdrop i forhånd og baghånd
Forhåndsclear
Øvelser (med tilhørende fokuspunkter) kan findes på følgende links:
https://www.youtube.com/watch?v=VLOdr-m1O0w
https://www.youtube.com/watch?v=t-A_3FTUasQ
https://www.dgi.dk/badminton/oevelser?side=5&emner=6
Eleverne har arbejdet med peer-feedback som formativ evalueringsredskab og videooptagelse af egne bevægelser i forbindelse hermed.
Eleverne er blevet vurderet på deres evne til at udføre de korrekte benarbejdsbevægelser i badminton ud fra fokuspunkter som rytmen i benarbejdet, korrekt stemskridtsben, korrekt saksebevægelse (lande med bagerste ben først) og anvendelse af disse bevægelser i spillignende situatione
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
12 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
2
|
Rytmisk opvarmning
Formål:
Musikforståelse (rytme og takttælling) og bevægelseskvalitet i opvarmningssekvenserne sving, hop og styrke.
Teoretisk viden omkring opvarmning.
Herefter afleverer og udfører eleverne i grupper et opvarmningsprogram, hvor de bedømmes ud fra følgende:
- Musikforståelse (rytme, takttælling og brugen af musik i opvarmninsprogrammet)
- Bevægelseskvaliteter og teknik i alle sekvenser
- Instruktion og fejlretning
- Programmets sammensætning: Sværhedsgraden og om alle led og muskelgrupper bliver opvarmet
Materiale:
Yubio, "Kapitel 30: Rytmisk opvarmning", 2021, 7s
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
14 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
3
|
Basketball
Indhold:
- Tekniske øvelser
- Taktiske øvelser
- Fokus på grundspillet mhb. på overgangen til de andre spilfaser (overgangsspil)
Formål:
Formålet med forløbet i basketball er en grundlæggende indføring i centrale dele af basket- ball. Der lægges i starten af forløbet vægt på de tekniske elementer i spillet som afleveringer, driblinger, skud, lay-up og finter. Men taktiske elementer som ”løb i det tomme rum” og at ”sætte sin forsvarer af” med forskellige cuts inddrages mere og mere i små afleverings- og løbemønstrespil.
Læringsmål:
- Lay-up, hvor bolden ”lægges” kontrolleret i kurven og ikke ”kastes” (brug pladen)
- Skud, hvor bolden styres med den ene hånd, mens den anden hånd skyder
- Drible både med venstre og højre hånd (kigge op imens)
- Aflevere på forskellig vis (stødaflevering, studs og over hovedet)
- Finter fx crossover,
- Forståelse for udførelsen af rebound både i isolerede øvelser og i kamp
- Taktisk forståelse af cuts og ideen i opstilling i både forsvar og angreb
- Indgå i kampsituationer, hvor du modtager bolden, og spiller den videre
Litteratur: Yubio: kapitel 12
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
14 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
4
|
Fodboldfitness
Forløb omhandlende unge og fysisk aktivitet med fokus på fodboldfitness, som eleverne introduceres til som disciplin.
Formålet med fodboldfitness er at kombinere teknisk og fysisk træning.
Eleverne har desuden læst artikler om unges fysiske aktivitetsniveau og hvorfor fx fodboldfitness er sundt og kan være med til at forebygge livsstilssygdomme
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
6 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
5
|
Ultimate
Færdighedsområde: boldspil
Faglige mål
Teambaseret tilgang, hvor eleverne præsenteres for forskellige tekniske, taktiske og teamrelaterede øvelser for at eleverne tilslut udvikler og afvikler træningssekvenser med relevant fokus for det enkelte team. Forløbet sluttes af med en turnering.
- Beherskelse af baghåndskast til makker 5-10 meter væk med god præcision
- Kendskab til forhåndskast og mulig aflevering til makker 5-10 meter væk
- Kendskab til hammerkast og mulig aflevering til makker 5-10 meter væk
- Gribe discen med pandekagegrebet, hvis discen afleveres korrekt
- Gribe discen med næb/pincetgrebet, hvis afleveringen ligger til det
- Kendskab til spillets grundlæggende historie og regler herunder ”spirit of the game”
- Kunne planlægge og udføre relevante cuts
- Taktisk og teknisk evne til at sig spilbar
- Viden om forskellige teams, opgavekohæsion, social kohæsion samt kommunikation og rollers betydning for et teams præstation
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
19 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
6
|
Floorball
Færdighedsområde: Boldspil
Vi har arbejdet med floorball med fokus på at opbygge centrale tekniske og taktiske færdigheder samt anvende viden om træningsfysiologi ift disciplinen.
Bedømmelseskriterier (I skal kunne):
- trækskud (pasning)
- modtagning af trækskud
- slagskud
- driblinger
- samspil i faste kombinationer
- Vise kendskab til floorballregler og være fysisk i stand til at spille
- teoretisk forklare: hvad der kendetegner den gode floorballspiller, herunder aerob/anaerob træning og effekter af disse
Kernestof: yubio 595-601,72-78,624-625
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
10 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
7
|
Aerobic og stepaerobic
Færdighedsområde: musik og bevægelse
Eleverne har lært trin og øvet koreografier i aerobic og stepaerobic. De har trænet at skifte trin på 1. taktslag og at instruere hinanden heri. Eleverne har arbejdet med at opbygge koreografier (blok og verse refrain) med og uden stepbænk. Slutteligt har eleverne gruppevist udarbejdet et produkt bestående af ca 10 min aerobic program, der indeholder både aerobic og step aerobic samt en beskrivelse af programmet indeholdende overvejelser omkring musikvalg, cueing, opbygning/progression samt en skematisk oversigt over koreografierne (takttælling og trinangivelse)
Vi har arbejdet med aerobic som både kontinuerlig og intervaltræning, med teoretisk fokus på kontinuerlig træning
Bedømmelseskriterier (I skal kunne):
- korrekt udførelse af kendte aerobictrin med og uden stepbænk
- kunne følge og anvende takten til at skifte trin
- udarbejde, huske og udføre koreografier
- instruere hinanden i koreografier
- finde 1. taktslag og tælle takter
- teoretisk forklare aerobic og stepaerobic’s historie og udvikling og om kontinuerlig træning (og afvigelser herfra)
Kernestof: Yubio s. 1360-1381
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
16 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
8
|
Pickleball (1)
Færdighedsområde: Nyere og klassisk
I forløbet arbejdes der med Pickleball og dets særlige regler og karakteristika i forhold til andre ketsjerspil. Teknisk har der har været fokus på korrekt greb og batføring for at kunne beherske diverse slag som forhånd, baghånd, dink, serv, flugtninger og smash med særlig fokus på vægtoverførsel, gennemsving og benstilling. Taktisk har der været fokus på at placere sig hensigtsmæssigt på banen og søge mod nettet, når chancen byder sig
Bedømmelseskriterier (I skal kunne):
- Forhånd (Hold håndleddet relativt stift, slå igennem bolden, før slagarm op til modsatte øre (håndryg mod øre for at sikre rotation i underarmen, arbejd med benene så du står i rette position til slaget)
- Baghånd (Hold håndleddet relativt stift, slå igennem bolden, arbejd med benene så du står i rette position til slaget)
- Dink (hold ketcherhovedet højt, hold håndleddet relativt stift, "udfør slaget med benene" (lad dit tyngdepunkt følge boldens)
- Serv (Hold håndleddet relativt stift, slå igennem bolden, før slagarm op til modsatte øre (håndryg mod øre for at sikre rotation i underarmen)
- Flugtninger og smash (Hold ketcherhovedet højt, hold håndleddet relativt stift, bevæg benene så du er i position til slaget ("bevæg dig væk fra bolden")
- Taktisk forståelse ved at kunne placere sig hensigtsmæssigt på banen og i forhold til bolden og vise rimelig sikkerhed i at søge mod nettet, så snart chancen byder sig
- Vise kendskab til Pickleball-regler og være fysisk i stand til at spille
Kernestof:
Video om spillet og pointsystem:
https://www.youtube.com/watch?v=fTvPYdKZqO0
https://www.youtube.com/watch?v=RoheCHp6IDw
Dinking:
https://www.youtube.com/watch?v=Uo_iZnYxNl8
https://www.youtube.com/watch?v=W1hhh6Or6xY
Serv:
https://www.youtube.com/watch?v=PLzhGeetR8I
Flugtning:
https://www.youtube.com/watch?v=HfuV0D0_kDY
Smash:
https://www.youtube.com/watch?v=Y3iV614Te8A
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
6 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
9
|
X-fit og træningsprojekt
Færdighedsområde: Klassiske og nye idrætter
Klassen har som træningsprojekt arbejdet med X-fit. Indledende og afsluttende har eleverne udført Politiskolens fysiske optagelsesprøve + selvvalgt test. Undervejs har eleverne udført selvtræning og ført logbog over denne. Sideløbende har vi i timerne dyrket X-fit i form af tekniktræning og WOD efter forskellige principper
Bedømmelseskriterier (I skal kunne):
- korrekt teknisk udførelse af udvalgte X-fit øvelser, herunder kettle bell swing, russian twist, pull ups, squat og jump squat, burpees, planke, spiderman crawl, duck walk m.fl
- forklare WOD-principper
- identificere muskelarbejdet i givne øvelser
- forklare om målsætning, motivation, funktionen af logbog, herunder brug af Borgskala
- forklare styrketræningsprincipper, herunder begreber som hypertrofi, Maksimal Muskelstyrke , Eksplosivitet , Muskeludholdenhed, restitution, 1 RM
Kernestof: Yubio 20.1 og 20,3 (731-733,734-738), Kapitel 25 (904-931), 28.2-28.2.5 (1011-1018)
Politiken d.19/01-2023: Crosfitness giver mange skader”
|
Indhold
|
Kernestof:
-
Vi skal i gang med X-fit og Træningsprojekt, hvor vi i dag bl.a. skal lave starttest. Der vil være en række praktiske informationer om det første forløb her i 3.g, hvor der også vil være en del selvtræning og hjemmelektier - derfor ekstra vigtigt at
-
Skadhede, Thomas m.fl.(2022): "Yubio Idræt C+B; sider: 790-796, 1070-1077
-
Politiskolen, Fysisk prøve, Hurtighedstest (mand)
-
Politiskolen, Fysisk Prøve, Længdespring (kvinde)
-
Politiskolen, Fysisk prøve, Kropshævninger (mand)
-
Politiskolen, Fysisk Prøve, Bænkpres (kvinde)
-
2 Lektier: Dels siderne i yubio om træningsprincipper og dels noget ift jeres træningsprojekt:
-
Skadhede, Thomas m.fl.(2021): "Yubio Idræt C+B; sider: 963-969
-
I dag står gruppe 1 og 2 for dagens WOD's. Alle grupper skal huske at lægge deres skriv i samarbejdsområdet i onenote og aftale hvem der foreviser øvelserne med henblik på korrekt udførelser osv. Læs desuden vedhæftet artikel og besvar spørgsmålene d
-
CrossFit giver mange skader.aspx.pdf
-
I dag står gruppe 3 og 4 for dagens WOD's. Husk at lægge jeres skriv i jeres fane i samarbejdsområde i onenote og aftale hvem der foreviser øvelserne med henblik på korrekt udførelse osv. Vi mødes i Judosalen
-
Lektie til i dag er at lave forslag til øvelser til en drejebog hjemmefra. Du finder en skabelon og nogle eksempler i onenote til inspiration.
-
Vi laver sluttest i dag (gense gerne testene). Lektie er 1) at få lavet X-fit-drejebøgerne færdige og læg dem ud i samarbejdsområdet 2) tjekke op på jeres logbog og selve træningsprojektsafleveringen. Vi mødes omklædt i sal 3 kl.12 til opvarmning og
-
Fysisk optagelsesprøve for mænd
-
Fysisk optagelsesprøve for kvinder
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
17 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
10
|
Volleyball
Færdighedsområde: Boldspil
Teambaseret forløb, hvor eleverne har arbejdet med tekniske og taktiske færdigheder i volleyball.
Bedømmelseskriterier (I skal kunne):
- Fingerslag med en rimelig korrekt teknik og en højde og præcision, der gør det muligt efterfølgende at spille videre på bolden på en fornuftig måde.
- Baggerslag med en god stabil spilleplade, som gør det muligt efterfølgende at spille videre på slaget på en fornuftig måde.
- Angreb hvor der sættes af på to ben, og bolden slås over nettet med en hånd.
- Underhåndsserv der bevidst kan placeres fornuftigt på modstanderes bane.
- Kendskab til og forståelse for de basale regler og rotationssystemet.
- Generel evne til at placere sig selv og boldene fornuftigt på banen.
- Være en god holdspiller der kommunikerer med holdkammeraterne på en konstruktiv måde både taktisk og emotionelt.
Redegøre og analysere spillet med teamudviklingsteori, herunder særligt begreberne:
- Formelle og uformelle roller (på et volleyballhold)
- Social- og opgavekohæsion
- Synergieffekt (procesgevinst og procestab)
- Relationelle færdigheder
Kernestof:
Yubio 13.2 (side 575-581) 13.6 (side 605-607), 5.3.1,5.3.2,5.3.3: (side 137-143)
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
18 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
11
|
Hiphop
Færdighedsområde: musik og bevægelse
Vi har arbejdet med hiphop som disciplin og trænet basistrin, slides, poses og freezes. Eleverne har arbejdet med miniserier og udarbejdet koreografier, hvor Labans BESS-principper er anvendt. Teoretisk har vi både set på hiphoppens historie, idrættens organisering og Labans bevægelseslære.
Bedømmelseskriterier (I skal kunne):
- udføre udvalgte hiphop moves
- kendskab til og vise forskellige poses, både stående og siddende, fra frys og fra bevægelse
- koreografere sekvenser - og huske og forevise
- følge rytmen i musikken – herunder begynde på 1-slaget
- have forståelse for og mestre bevægelseskvaliteter i hip hop
- kunne følge takten og igangsætte på 1-slag
- have kendskab til Labans bevægelseslære og kunne anvende den til at beskrive koreografier og bearbejde koreografier ud fra
- gøre rede for centrale nedslag i hiphoppens historie
- gøre rede for og forholde hiphop til idrættens organisering
- anvende udvalgte dele af Rudolf Labans BESS-koncept og anvendelse af dette i koreografi
Kernestof: Yubio s. 1331-1347, 1353-1355
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
10 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
12
|
Pickleball (2)
Færdighedsområde: Nyere og klassisk
Forløbet bygger videre på Pickleball (1) fra 2.g og der er bygget videre med simple slagserier. Fokus på samme tekniske og taktiske fokuspunkter. Teknisk har der har været fokus på korrekt greb og batføring for at kunne beherske diverse slag som forhånd, baghånd, dink, serv, flugtninger og smash med særlig fokus på vægtoverførsel, gennemsving og benstilling. Taktisk har der været fokus på at placere sig hensigtsmæssigt på banen og søge mod nettet, når chancen byder sig
I forløbet arbejdes der med Pickleball og dets særlige regler og karakteristika i forhold til andre ketsjerspil.
Bedømmelseskriterier (I skal kunne):
- Forhånd (Hold håndleddet relativt stift, slå igennem bolden, før slagarm op til modsatte øre (håndryg mod øre for at sikre rotation i underarmen, arbejd med benene så du står i rette position til slaget)
- Baghånd (Hold håndleddet relativt stift, slå igennem bolden, arbejd med benene så du står i rette position til slaget)
- Dink (hold ketcherhovedet højt, hold håndleddet relativt stift, "udfør slaget med benene" (lad dit tyngdepunkt følge boldens)
- Serv (Hold håndleddet relativt stift, slå igennem bolden, før slagarm op til modsatte øre (håndryg mod øre for at sikre rotation i underarmen)
- Flugtninger og smash (Hold ketcherhovedet højt, hold håndleddet relativt stift, bevæg benene så du er i position til slaget ("bevæg dig væk fra bolden")
- Taktisk forståelse ved at kunne placere sig hensigtsmæssigt på banen og i forhold til bolden og vise rimelig sikkerhed i at søge mod nettet, så snart chancen byder sig
- Vise kendskab til Pickleball-regler og være fysisk i stand til at spille
Kernestof:
Yubio 2023: 21.1,21.2,21.3 (Side 1254-1261) og 21.6 (side 1279-1282)
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
6 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
13
|
Eksamensforberedelse
Frem til sidste skoledag forberedes der til galla og repetition af eksamensforløbene:
- Floorball og Volleyball
- Pickleball og X-fit
- Hiphop, Aerobic og Stepaerobic
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
10 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/186/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d73852059346",
"T": "/lectio/186/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d73852059346",
"H": "/lectio/186/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d73852059346"
}