Holdet 2022 Re/2h3g - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2024/25
Institution Vejen Gymnasium og Erhvervsskole
Fag og niveau Religion B
Lærer(e) Mette Vestergaard Krogstrup
Hold 2022 Re/2h3g (2h3g Re)
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Buddhisme
Titel 2 New Age
Titel 3 Islam
Titel 4 Nordisk religion og asatro
Titel 5 Forskellige kristendomme
Titel 6 eksamensprojekt

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Buddhisme

Læringsmål i forløbet:
• Kunne redegøre for grundlæggende elementer i buddhismen
• Kunne anvende denne viden i analyse af historiske og nutidige tekster fra buddhismen
• Kunne anvende religionsvidenskabelig teori på både nyere og ældre buddhistiske tekster
• Kunne diskutere hvorfor buddhismen (/elementer fra buddhismen) er blevet så populær i det senmoderne samfund, herunder reflektere over individets vilkår i nutiden.

Forløbets var bygget op om problemformuleringen HVORFOR ER BUDDHISMEN SÅ POPULÆR I DET SENMODERNE SAMFUND? Forløbets indhold faldt i 4 dele.


DEL 1: Er buddhismen populær i DK?
- Søgen efter fakta online som understøtter eller afviser hypotesen om at buddhismen er populær.
- Både "popkultur" og egentlig buddhisme

DEL 2: Hvad er buddhismen?
- Grundbogen 'Religion - kort og godt, af Allan Simonsen, Forlaget Columbus. Side 177-191.
- Anne på Herrens Mark: https://www.youtube.com/watch?v=bTUTj-MuWmM&t=245s
- Buddha-legenden, genfortalt af Jørn Borup
- Skelnen ml. nirvaniske, karmiske og apotropæiske/magiske ritualer. Jf. Grundbogen til religion c side 151
- Dokumentar: Den 2. dimension, DR (set på CFU)
- Reality TV: Shaolin, TV2 - korte klip fra episode 1 og hele episode 3
- Tekst: 'Om samsara' fra 'Buddhas lære, Lene Højholt
- Tekst: 'Geshe Pema Samten: Karma' i: Buddhisme, introduktion og tekster, systime
- Tekst: 'Munkeregler' i: Religion og etik, systime
- Tekst: 'Om karma' i: Religion og etik, systime
- Tekst: 'Dalai Lama: At tage vare på jorden' i: Religion og etik, systime
- Teori: Ritual og myte. Repetition af begreber fra c-niv. + yderligere begreber fra 'Begrebsnøglen': Smarts 7 dimensioner, ritual-myte-virkning, ritualtyper, effervescence, Honkos model, hellig og profan, mytetyper, mytens tid, mytens brug, kildekritik af myten, karismatisk autoritet. axis mundi, velsignelsesreligion og frelsesreligion.

DEL 3: Hvordan er det senmoderne samfund?
- Repetition af teori fra c-niveau: sekularisering, synkretisme, globalisering, refleksivitet, individualisering, etc.
- Teori fra 'Begrebsnøglen': Deprivation, socialisation, Beckfords model og Rambos konversionsmodel
- Christian Hjortkjær: https://bureaubiz.dk/klumme/fra-forbud-og-regler-til-paabud-og-idealer/
- Viden om religion i Danmark generelt
- Anvendelse af teori fra samfundsfag efter hvad eleverne kendte til. Fx: Giddens, Ziehe, Maffesoli, Goffmann, Bourdieu, Honnett, osv.
- Præstationssamfund, trivselskrise, accelerationssamfund, konkurrencestat, stress-epidemi
- Uddrag af: 'Mindfulness er blevet egotrip', https://www.information.dk/debat/2017/09/mindfulness-blevet-egotrip
- Tekst: 'Forfatter: Google-buddhismen tager over efter Jesus', https://politiken.dk/debat/art5473339/Google-buddhismen-tager-over-efter-Jesus
- Tekst: 'Buddhismen er for venligt kølig - kristendommen for følelsesfuld', https://www.kristeligt-dagblad.dk/kirke-tro/buddhismen-er-venligt-koelig-kristendommen-foelelsesfuld

DEL 4: Hvor passer buddhismen til det senmoderne samfund?
- Overvejelser i fællesskab med inddragelse af alle forløbets dele.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 18,3 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 2 New Age

Eleverne skal kunne:
- redegøre for New Age og karakteristiske træk ved New Age religiøsitet
- analysere tekster (udvidet tekstbegreb) med henblik på at finde New Age karakteristika og karakterisere afsenderen.
- diskutere hvorfor nogle mennesker oplever at spirituel terapi har en positiv effekt på deres velbefindende


Forløbet er en del af studerende Morten Frandsens speciale om feltarbejde i undervisningen, med fokus på Krop-sind-ånd-messen.
Mortens materiale (som han selv havde skrevet) omfattede definitioner på følgende begreber:
- Spiritualitet
- New Age
- Det spirituelle miljø
- Holisme
- Reinkarnation
- Myter og gudsforestillinger i spiritualitet
- Spirituelle ritualer
- Shamanisme
- Kanalisering

Til analyse anvendte vi desuden Smarts 7 dimensioner, placebo-begrebet og Etos-modellen, også ud fra Mortens materiale.

Inden messen byggede vi viden op om disse begreber v.hj.a. Mortens materiale samt nedenstående:
- Doku: 'Hedningen, heksen og hyldemor' ep.1, DR
- Diverse spirituelle håndbøger fra det lokale bibliotek.
- Mortens videoer med case-materiale: Lysets hus og heksen Ritte Freja.

I optakt til ekskursionen til Krop-sind-ånd messen arbejdede vi med metoder til feltarbejde, også bygget på Mortens materiale, og eleverne planlagde grundigt hvad de ønskede at opleve og undersøge.

Efter feltarbejdet samlede vi op v.hj.a. artefakter købt på udstillingerne og ovenstående teoretiske begreber samt:
- Confirmation bias
- Homo religiosus og hierofani (Eliade)
- Magi (Begrebsnøglen s. 65)
- Begreber fra buddhismeforløbet (senmoderne samfund)

Eksamenslignende opgave med Ouiji board (ånden i glasset) med udgangspunkt i denne artikel: https://videnskab.dk/kultur-samfund/aanden-i-glasset-derfor-bevaeger-glasset-sig/
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 12,62 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 3 Islam

Værklæsning af 'Det sorte skæg' af Tarek Ziad Hussein (s. 9-17 + 48-82 + 123-154) var den røde tråd i forløbet. Her var fokus på
- en kort repetition af islams grundelementer fra c-niveau
-  hvad er wahabismen og hvad er problemet?
- en åndelig islam.
- udfordringer med moskeer og imamer i DK (google-imamer)

Eleverne har også adgang til grundbogens afsnit om islam (Religion - kort og godt, Allan Simonsen)

Eleverne forventes at kunne
- redegøre for forskellige holdninger til ovenstående emner
- forholde sig analytisk (/kritisk) til afsender af holdninger
- karakterisere og analysere forskellige holdninger til ovenstående emner
- Diskutere hvordan det er at være ung muslim i Danmark

Andet materiale i forløbet.
- 'Vi snakkede med formanden for Kaldet til islam', VICE, 30/3-2015 https://www.vice.com/da/article/kw9a3z/vi-snakkede-med-formanden-for-kaldet-til-islam-465
- 'Hyldede Osama Bin Laden og radikaliserede unge: Nu står tidligere top-islamist frem' https://www.dr.dk/nyheder/indland/hyldede-osama-bin-laden-og-radikaliserede-unge-nu-staar-tidligere-top-islamist-frem
- DR dokumentar: Akkari og Khader, afsnit 2
- 'Dansk islamisk råd: Vi har et ansvar..' https://www.berlingske.dk/samfund/dansk-islamisk-raad-vi-har-et-ansvar-for-de-unge-muslimer

Arbejde med Koranen med udgangspunkt i elevernes egne inputs:
- - Seksualitet: 16:72, 18:46, 2:222, 23-5-7, 2:187, 24:2, 7:80-81, 4:15-16
- - Fester og alkohol: 16:67, 2:219 og 5:90-91
- - Lån og rente: 2:275-279
- - Djinner: 15:26-35, 46:29, 51:56, 72:14
- - Skilsmisse: 2:229-231+236-237
- - Segregering af kønnene: 33:32-33+53+55, 24:31, 7:26


Begreber ud over c-niveau: wahabisme, salafisme, google-imam, islam/iman/ihsan, krigens hus vs. islams hus, lægmoske vs. sheikmoske


Supplerende (nogle elever)
https://www.dr.dk/drtv/serie/min-vens-vilde-forvandling_6693
Eller
https://www.dr.dk/drtv/se/helvedes-homo-_-en-muslim-springer-ud_47012
Eller
https://www.dr.dk/drtv/serie/hjernevaskeren_352512
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 23,46 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 4 Nordisk religion og asatro


Forløbet giver en kort indføring i de mest centrale aspekter ved den nordiske religion, og sammenligner til moderne asetro og kulturasetro.

Efter forløbet skal eleverne kunne:

Redegøre for:
- Forskellen på nordisk mytologi, nordisk religion, asetro og kulturasetro
- Væsentlige guder og myter i den nordiske mytologi, med primært fokus på Loke (og Odin).
- De kildekritiske problemer omkring den nordiske religion
- Væsentlige religionsfænomenologiske begreber/teorier om:
   - Myter
   - Ritualer
   - Guder, særligt fokus på Thor og Loke

Analysere:
- Nordiske myter
- Ritualer i asetro og nordisk religion
- Nyere tekster af/om asetroende, med fokus på senmoderne aspekter og med inddragelse af begreber fra 'New Age' forløbet.

Diskutere/perspektivere:
- Sammenligne nordisk religion og asetro
- Diskutere konsekvenserne af de kildekritiske problemer (hvor meget kan vi egentlig vide om den nordiske religion)
- Diskutere mytens/ritualets funktion og betydning for vikingerne og i dag
- Sammenligne nordisk religion med andre religioner
- Diskutere hvorfor danskerne er interesserede i asetroen/den nordiske mytologi, og om danskerne er kulturasetroende.

Materialer i forløbet:

Om kilderne og vikingetiden:
- Hartvig Larsen, Uffe. Vikingers Tro og Tanke. Akademisk Forlag, 2000. s. 8-19
- Serie på DR TV: Gåden om Odin (episode 2)

Om guderne (Thor og Loke):
- Jensen, M.A.. Guder og Jætter i nordisk mytologi. Dec, 2000. Kilde ukendt

Myter:
- Uddrag af 'Snorris Edda' ved Lembek og Stavnem: Afsnit 3-9 + 15 + 50
- Kap 44 i 'Skjáldskarpamal' fra Schjødt, Jens Peter. Det førkristne Norden: religion og mytologi. Spektrum, 1999. s. 97-98

Ritualer:
- Beskrivelse af asetro-blot ved vølven Gudrun (foredrag)
- Følgende kilder fra Hartvig Larsen, Uffe. Vikingers Tro og Tanke. Akademisk Forlag, 2000.
    - Adam af Bremen, 'Kulten i Uppsala'
    - Haakon den Godes saga: 'Sigurd Jarls blot '
- 'Vikings' sæson 1, episode 8 (Netflix) 2003

Om senmoderne asetro og kulturasetro
- Besøg af vølven Gudrun
- Brainstorm og kvantitativ undersøgelse af kultur-asetro på skolen
- Undersøgelse af tegneserierne 'Valhalla' af Peter Madsen
- Tekst: 'Asatroende: Jeg er ikke bare en der leger viking', fra
https://www.religion.dk/religion.dk/asatroen-er-min-religion-ikke-et-rollespil


NB: Begrebet kulturasetro blev først brugt af Schjødt. et.al. i artiklen 'Kulturasetro i Danmark? - en indledende undersøgelse', trykt i Religionsvidenskabeligt Tidsskrift 74, 2022.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 20,69 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 5 Forskellige kristendomme


I forløbet, har fokus været på kristne denominationer uden for folkekirken. Primært karismatiske og/eller evangelikale og fundamentalistiske former for kristendom, med delvist fokus på USA.
I forløbet er viden fra c-niv. repeteret v. grundbogens afsnit om kristendommen.

Eleverne skal kunne:
- Redegøre for grundlæggende træk ved kristendommen og for centrale forskelle på dansk og amerikansk kristendom, samt følgende begreber: evangelical, mainline, fundamentalistisk kristendom, karismatisk kristendom.
- Analysere kristne tekster (både bibeltekster og nyere tekster så som artikler) med inddragelse af ovenstående viden samt al den teori vi har arbejdet med i løbet af året (se oversigt under projektforløb).
- Analysere kristne sangtekster med inddragelse af overvejelser om brug af musik i ritualer, effervescence og musisk opbygning.
- Diskutere forskelle på forskellige protestantiske grupper
- Diskutere musikkens betydning i (karismatisk) kristendom.

MATERIALER I FORLØBET

Opstart (induktiv intro til forløbets fokus-områder):
- Morning has broken, af Cat Stevens
- Online undersøgelse af Lakewood Church

Teori:
- Phil Zuckermann: Religionens betydning i USA og Danmark, https://www.youtube.com/watch?v=C7X355JF2PE
- USA - historie, samfund, religion. I-bog om fundamentalisme: https://usahistoriesamfundreligion.systime.dk/?id=229 og om evangelicals: https://usahistoriesamfundreligion.systime.dk/?id=262
- Karismatisk kristendom (opslag online). Fokus på: effervescence, tungetale, helligånd, helbredelse, etc.

Karismatisk kristendom og karismatisk autoritet:
- Karisma i Bibelen: Ap.G 3:1-8,  og kap 2 vers 1-4, Matt.8 + 10:1-4
- Person født med skæv ryg helbredt, https://www.youtube.com/watch?v=7Si1h7ikXN4&t=100s
- Video med Hans Berntsen: https://www.facebook.com/hans.berntsen.12/videos/271590291645330
- Televangelists: Last Week Tonight with John Oliver: https://www.youtube.com/watch?v=7y1xJAVZxXg&t=2s

Kristendommens mytiske og dogmatiske dimension
- Klip fra Narnia-filmen - Aslan som Jesusfigur
- Påskemyten: https://www.youtube.com/watch?v=dxhB70nBEyE
- Gal 5, 1-12
- 'Scriptures' fra https://www.elca.org/Faith/ELCA-Teaching/Scripture-Creeds-Confessions

Kristen musik (samarbejde med musiklærer)
- The Blessing: https://www.youtube.com/watch?v=Zp6aygmvzM4
- Uddrag af 'Hil dig frelser og forsoner', Grundtvig
- Uddrag af 'Påskeblomst hvad vil du her', Grundtvig
- Oh Happy Day https://www.youtube.com/watch?v=olQrCfkvbGw
- Hillsong Church: Shout to the Lord https://www.youtube.com/watch?v=J1NEe2hO0o8
- Hvordan lovsang opleves: uddrag af 'De fortabte sønner' af Andreas og Sune Gylling Æbelø. 2024. s. 103-105
Se også det supplerende materiale (nederst)

Kristendommens ritualer
- Liturgi for højmesse i folkekirken
- 'Er den nye evangelikale liturgi virkelig en forbedring?' https://www.thegospelcoalition.org/blogs/kevin-deyoung/is-the-new-evangelical-liturgy-really-an-improvement/ (oversat af MK)

Synet på homoseksuelle (etisk dimension):
- 1 Mos 2:24, 19:5+24, 28:9-10
- 2 Mos 20:14
- 3 Mos 18:22
- Matt 7: 1-5
- Luk 17:26-29
- Rom 1: 25-27
- 1 Kor 6:9
- Homohelbredelsen (DR): https://www.dr.dk/drtv/program/homohelbredelsen_64979


SUPPLERENDE MATERIALE:
En række eksempler på tekster med kristen tematik/indhold/budskab:
- Lakewood Music: Oh How Worthy (lovsang)
- Kanye West: Selah (rap)
- Skillet: Savior (hård rock)
- DC Talk: Jesus Freak (poprock)
- Alanis Morisette: Forgiven (kritik af kristendommen)
- Leonard Cohen: Hallelujah (GT myter i en kærlighedssang)
- Krewe de Voix: O Jesu Mea Vita (katolsk korsang)
- Marilyn Manson: Personal Jesus
- heaven on their mind - Jesus Christ Superstar
- Fredenskirkens kor synger Hil dig frelser og forsoner
- A2 lovsang: Aldrig forlader du + Matt. 21,1-9 (indtoget i Jerusalem)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 18,69 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 6 eksamensprojekt


Individuelt valgte eksamensprojekter i det tilladte antal moduler.





DESUDEN til info:

Til eksamen må anvendes:
- ordnet.dk til ordforklaringer
- Grundbogen til religion c
- Religion - kort og godt
- Begrebsnøglen
- OneNote

I løbet af året er læst ca. 305 sider

Teoretiske begreber som eleverne forventes at kunne anvende overalt:
Fra 'Begrebsnøglen', systime

- Smarts 7 dimensioner
- Religion i det senmoderne samfund (div. begreber)
- Konversion (Rambos model)
- Hjärpes model (4 typer)
- Beckfords model
- Deprivation
- Socialisation
- Wallis' teori
- Myteteori
- Hellig og profan
- Luhmanns systemteori
- Karismatisk autoritet (Weber)
- Velsignelsesreligion og frelsesreligion
- Axis mundi
- Minimalt modintuitiv og strategisk information (Boyer)
- Gudsopfattelser (poly-, mono-, heno-, panteisme, funktionsguder)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 7,00 moduler
Dækker over: 6,85 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer