Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er)
|
2024/25
|
Institution
|
Vejen Gymnasium og Erhvervsskole
|
Fag og niveau
|
Religion C
|
Lærer(e)
|
Mette Vestergaard Krogstrup
|
Hold
|
2023 re/c (2c re)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel
1
|
Introforløb
Forløbet baserede sig på elevernes egen brainstorm over spørgsmålet: Hvorfor er nogle mennesker religiøse?
Eleverne blev dernæst inddelt i grupper som arbejdede med hver sin dokumentar:
- Sektlederens hemmeligheder
- Victors hellige krig
- Sine er hjernevasket
- En sang for Krishna i Vanløse
- Hjernevaskeren
- Mirakler i Midtjylland
Løbende blev teori indlært og anvendt på dokumentarerne.
(med udgangspunkt i Grundbogen til religion c - ibogen med mindre andet er angivet)
https://quizlet.com/dk/919580100/2c-2024-5-generelle-begreber-flash-cards/?funnelUUID=c2fd7896-a6e1-4b3f-9466-80d5a133b39e
- Phil Zuckermann i 'Danskernes Akademi' https://www.youtube.com/watch?v=C7X355JF2PE
- Primær og sekundær socialisation
- Fem slags deprivation
- Hierofani og Homo religiosus (Eliade - gnmgang v. MK)
- Myteteori
- Luhmanns systemteori (Begrebsnøglen)
- Wallis' typologi (Begrebsnøglen)
- Ritualteori
- Karismatisk autoritet (Begrebsnøglen)
- Velsignelses- / frelsesreligion
- Hellig/profan
- 4 idealtyper: Modernist, traditionalist, fundamentalist, sekularist
- Teori om religion i det senmoderne samfund: sekularisering, afsekularisering, globalisering, pluralisme, synkretisme, individualisering
Desuden til info: I løbet af året er læst ca. 210 sider
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
5 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
2
|
Buddhisme i det senmoderne samfund
Forløbet er bygget over problemformuleringen: Hvorfor er buddhismen så populær i det senmoderne samfund?
Læringsmål i forløbet:
- Kunne redegøre for grundlæggende elementer i buddhismens mytiske, dogmatiske og rituelle dimension.
- Kunne anvende denne viden i analyse af historiske og nutidige tekster fra buddhismen
- Kunne diskutere hvorfor buddhismen (/elementer fra buddhismen) er blevet så populær i det senmoderne samfund
Forløbet bygger på 'Grundbogen til religion c'. Nedenfor er angivet indhold ud over grundbogen:
STEP 1: Er buddhismen populær i DK?
- TV: Anne på Herrens Mark
- Søgning online: antal buddhister, meditations-udøvere osv.
STEP 2: Hvad er buddhismen?
- Rituel dimension: 'Den 2. dimension,' DR TV + Klip fra 'Shaolin' afsnit 1, TV2
- Mytisk dimension: Buddhalegenden genfortalt af Jørn Borup
- Dogmatisk dimension:
---- i: 'Buddhas lære' af Lene Højholt: 'Tekst 6' (om samsara)
---- i: Buddhisme - introduktion og tekster af Anders Nielsen: Citat 5: Geshe Pema Samten: Karma
---- Klip fra 'Shaolin' afsnit 1, TV2
STEP 3: Hvad er det senmoderne samfund?
- Repetition af begreber fra introforløbet og inddragelse af viden fra fx samfundsfag
STEP 4: Hvor passer buddhismen til det senmoderne samfund?
- Sammenholde information fra step 2 og 3
Afslutning: eksempel på eksamenstekst: 'Fed fed lykke til alle', af Marcus Aggersbjerg i Samvirke 2004
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
11 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
3
|
USA - religion og civilreligion
Forløbet var tilrettelagt som et projektforløb om emnet: Hvad splitter og samler amerikanerne?
Eleverne skal kunne:
- Redegøre for Zuckermanns teori om grunden til forskellene på religion i DK og USA og anvende denne viden i analyse af amerikansk kristendom.
- Kunne redegøre for og analysere tekster om religiøse emner som splitter amerikanerne: Abortdebatten, religion vs. naturvidenskab, LGBTQ+
- Kunne redegøre for hvad der kendetegner civilreligion og analysere civilreligiøse tekster, ritualer og steder med anvendelse af teori om civilreligion. Civilreligiøse emner var: July 4th, Juneteenth, Thanksgiving, Indsættelse af præsident (Obama), Taler ved nationale kriser (Bush), Mount Rushmore.
- Kunne diskutere hvordan religion kan hhv. splitte og samle et folk.
Teori om civilreligion er gennemgået af MK med udgangspunkt i 'Civilreligion i Danmark', red. M.Warburg, forlaget univers, 2013
Siderne 15, 17 og 40
Særlige begreber i amerikansk civilreligion er: Manifest Destiny, American Exceptionalism, Frontier, American Dream, Life, Liberty and the Pursuit of Happiness.
Til illustration er desuden læst: https://bcsmn.edu/overturn/ og set video med nationalsangen til Super Bowl.
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
12,92 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
4
|
Kristendommen og kristne film!
Eleverne fik lov til at bestemme at forløbet har inkluderet spillefilm med kristne tematikker!
Eleverne skal kunne
- Redegøre for centrale elementer i kristendommens mytiske, dogmatiske, rituelle, sociale og etiske dimension
- Analysere tekster og spillefilm med anvendelse af denne viden samt teori om religion generelt.
- Diskutere kristendommens betydning i Danmark, og budskabet i en spillefilm med kristne tematikker.
TEMAER OG MATERIALER UD OVER GRUNDBOGEN TIL RELIGION C:
Mytisk dimension:
- 1. mosebog kap. 3 (syndefaldet)
- Markusevangeliet 14:32 til og med 16 (Jesus' lidelse, død og opstandelse)
- Film: Uddrag af Narnia (film fra 2005) (Aslan som Jesus)
Dogmatisk dimension
- Viden om den gamle og den nye pagt (lærer-oplæg)
- Gammel pagt: 1. Mosebog 17:1-27, 2.Mosebog 20:1-17, film: Prinsen af Egypten (Disney)
- Ny pagt: Matthæusevangeliet 5: 21-26 +38-48, Galaterbrevet 5:2-6, Romerbrevet 5:1-2
- Tekst om Narnia: https://www.kristeligt-dagblad.dk/kirke-tro/n%C3%A5r-talende-mus-og-l%C3%B8ver-pr%C3%A6diker
- Luther: ultra-korte uddrag af fortalen til romerbrevet og den lille katekismus
- Film: Adams Æbler, (viden om Jobs bog og om teo dicé)
Social og rituel dimension (folkekirken)
- De unge præster, afsnit 1, DR
- GRundlovens paragraffer om folkekirken samt kirkestatistik
- Gudstjeneste: Filmklip: Adams æbler
Etisk dimension: om homoseksualitet
- 1. Mosebog, kapitel 2, vers 24, kapitel 19, vers 5+24, kap. 38 vers 9-10
- 2. Mosebog, kapitel 20, vers 14.
- 3. Mosebog kapitel 18, vers 22
- Lukasevangeliet 17:26-29
- Romerbrevet 1:25-27
- 1. Korintherbrev kapitel 6, vers 9
- Matthæusevangeliet kap. 7 vers 1-5
- Film. Klip fra Boy Erased: https://www.youtube.com/watch?v=8VZctic_uTI
- Tekst: https://adamogeva.dk/svar/hvad-mener-i-om-homoseksualitet
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
27 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
5
|
Islam
Eleverne skal kunne
Redegøre for grundlæggende elementer i islams mytiske, dogmatiske, rituelle, materielle og etiske dimension, med fokus på kvinders rettigheder.
Analysere tekster indenfor disse temaer med anvendelse af faglig viden
Diskutere kvindens stilling i islam.
Temaer og materiale ud over grundbogen til religion c:
ETISK DIMENSION
- Viden om Koranen og om sharia (oplæg v. MK)
- Oversigt over mænd og kvinders rettigheder og pligter: https://www.islam.dk/mand-og-kvinde/
- Tekst: http://aminahtonnsen.dk/?page_id=1386
- Viden om kvindens tørklæde.
- Koranen: sura 24, vers 31, og sura 33, vers 59 + diverse opslag
- TED talk med Samina Ali: https://www.youtube.com/watch?v=_J5bDhMP9lQ&list=PLuTFeS6JkSxmoUZEp1vZEoAujBEXZhPdW&index=170&fbclid=IwAR38Duk7Ge_MxO6aFN63J42oTmDIGAao4QgKGiU8-oJUSRyTtcTDz19FdUA
- Hadithtekst af Abu Dawud
- undersøgelse af www.islamsvar.dk
Mytisk dimension (islams begyndelse)
- Hadith om Aisha: Fra http://islamstudie.dk/?page_id=590 Genfortalt af Aminah Tønnsen med udgangspunkt i https://sunnah.com/bukhari:4750
Rituel og materiel dimension: (De 5 søjler med vægt på særlige regler for kvinder)
- Moskeens indretning og Mekka som helligsted (undersøgelse)
- Tekst: https://www.religion.dk/synspunkt/kvindelige-imamer-er-en-noedvendig-reform
Dogmatisk dimension (de 6 trosartikler)
- Koranen sura 35:1, 112: 1-5, 2:136, 82:1-5, 6:125
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
12 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/186/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d73852059857",
"T": "/lectio/186/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d73852059857",
"H": "/lectio/186/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d73852059857"
}