Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er)
|
2022/23 - 2024/25
|
Institution
|
N. Zahles Gymnasieskole
|
Fag og niveau
|
Idræt C
|
Lærer(e)
|
Anders Frøslev Pedersen, Filip Pascal Fabricius Oehlenschläger
|
Hold
|
2022 id/f (1f id, 3f id)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel
1
|
Rytmisk opvarmning
I forløbet skal eleverne i grupper udarbejde et opvarmningsprogram. Der er fokus på synkronitet, taktfasthed og bevægelseskvalitet.
Opvarmningsprogrammet skal bestå af fire sekvenser:
- 2-3 min svingserie
- 2-3 min styrkeserie
- 2-3 min hoppeserie
- 2-3 min simpel danseserie
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
16,00 moduler
Dækker over:
16 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
2
|
Pickleball
Pickleball
En introduktion til pickleball. Eleverne lærer at:
- Spillets regler
- Rytmen i spillet
- Sætte spillet i gang med en serv
- Grundslag i forhånd og baghånd
- Dink
- Flugtning
- Bevægelser på banen
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
12,00 moduler
Dækker over:
8 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
3
|
Træningsprojekt
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
22 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
4
|
Floorball
Elevernes selvstændige træningsprojekt er integreret i Floorball forløbet, og i denne forbindelse er der blevet afsat tid til både test 1 & test 2 (Bip / Yo-yo) + muskel-udholdenhed.
Overordnet formålsbeskrivelse
At opnå kvalitet i spillet floorball gennem træning af grundlæggende tekniske kompetencer, øvelser rettet mod specifikke dele af spillet samt teamsamarbejde og kommunikation i forbindelse med kampsituationer.
Faglige mål
Eleverne skal i forløbet arbejde med udvikling af basale tekniske og taktiske kompetencer og overføre disse til reelle spilsituationer – kampe såvel som spiløvelser.
Læringsmålene med forløbet:
• Greb & udgangsstilling samt forhånd & baghånd
• Kontrol – & løb med bold samt dribling & vending
• Aflevering & modtagning
• Pasninger (træk, baghånd – og forhånd)
• Afslutninger
• Samspil & kommunikation
• Forsvar – angreb, overtalssituationer
• Kontraspil
• Banens bredde - & dybde
Idrætsfaglige kvaliteter: Krop-bold-koordination, kondition, eksplosivitet, individuel taktik, holdtaktik
Faglige fokuspunkter kobling teori-praksis: At koble relevant idrætsfaglig teori til floorball; f.eks. energiomsætning, glykolyse – se i øvrigt beskrivelse af selvstændigt træningsprojekt.
Materiale: Spilhjulet.pdf; spillerkvalitetsmodellen.pdf; FloorballkompendiumHviid&Kock(2008)
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
18 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
5
|
Yogafitness
Eleverne lærer Solhilsen A & B og præsenteres for et antal asanas.
Både Solhilsen A og B skal forevises til eksamen og anses for forløbets bevægelsesmæssige fundament.
Eleverne skal udvide deres repertoire ved at lære nye asanas samt variationer. I yoga arbejder udøveren dynamisk, når denne skifter fra en position til en anden - i selve positionen arbejdes der statisk/isometrisk.
I yogafitness skal eleverne i de forskellige positioner indtænke dynamiske variationer som de tilføjer programmet:
1) eksempel: udføre armstrækninger fra positionen "Planke
2) eksempel: udføre benbøjninger fra positionen "Warrior pose"
3) eksempel: udføre benløft fra positionen: "Downward dog"
Evnen til at udføre de forskellige asanas korrekt afhænger af elevernes idrætsfaglige kompetencer og deres fysiske kapacitet.
Vigtigst er; muskel-styrke & muskel-udholdenhed, smidighed og balance.
Formålet med den praktiske undervisning er, at eleverne opnår kompetencer, der gør dem i stand til at sammensætte et yogainspireret fitnesssprogram, hvor de bliver udfordret på de nævnte idrætsfaglige kompetencer: muskeludholdenhed - og styrke, smidighed og balance.
Beskrivelse af idrætsfaglige kompetencer
Styrke (muskeludholdenhed), smidighed / fleksibilitet, koordination, balance, individuel taktik, idrætsdisciplinens udtryk (det æstetiske aspekt af idræt, hvor det korrekte kropslige udtryk har afgørende betydning for disciplinen), kropsbevidsthed – og stillingssans
Materiale:
Billeder af diverse asanas.
Asanarebel: Instagram & Facebook, gratis inspiration og små tutorials
Youtube: yogatutorials
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
12 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
6
|
Salsa
Salsa er en energisk og social dans, der kombinerer rytme, bevægelsesglæde og samarbejde. Forløbet introducerer eleverne til salsaens grundlæggende trin og teknikker, samtidig med at de udvikler deres kropsbevidsthed. Vi taler indledende om salsaens kulturelle baggrund. Gennem praktisk lærerstyret undervisning tilegner eleverne sig basistrin og rytmeforståelse 123 (4) 567 (8)…. samt en forståelse for dansens rolle som fysisk og social aktivitet. Alle basistrin øves lærerstyret og solo. Herefter er eleverne inddelt i dansegrupper inden for hvilke de roterer partner.
Undervisningen er understøttet af Alfonso & Monica og i Lectio har jeg linket til deres YouTube kanal: https://www.youtube.com/@AlfonsoYMonicaOficial
Fokuspunkter
• Introduktion til salsaens historie og kulturelle betydning
• Grundlæggende trin: fremad- og tilbagebevægelser, side-trin, skråt frem og tilbage samt drejninger
• Teknik: kropsholdning, balance og vægtoverførsel
• Musikforståelse: rytmer og timing i salsa-musik
• Lede- og følgeprincipper i pardans - samarbejdende
• Øvelser i improvisation og personlig stil (meget lidt)
• Praktiske danseøvelser i par og grupper
• Afsluttende evaluering i form af danseopvisning
Forløbet afsluttes med en praktisk prøve, hvor eleverne demonstrerer deres dansetekniske udvikling, musikalske forståelse og samarbejdsevner i en koreograferet og til dels improviseret salsa-dans. Målet er at eleverne skal kunne danse frit til et helt musiknummer uden at gå i stå. Hvis eleverne danser forkert er det essentielle, at de finder tilbage i grundtrinnene som de er mest trygge ved.
Idrætsfaglige kompetencer: krop-musik koordination, rytme, vægtoverførsel, timing.
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
16 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/19/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d56039684141",
"T": "/lectio/19/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d56039684141",
"H": "/lectio/19/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d56039684141"
}