Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
|
Termin(er)
|
2025/26
|
|
Institution
|
N. Zahles Gymnasieskole
|
|
Fag og niveau
|
Psykologi C
|
|
Lærer(e)
|
Asta Borg Larsen
|
|
Hold
|
2025 ps1/3g (3g ps1)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
|
Titel
1
|
Hvad er psykologi
Formål:
Formålet med forløbet har et introducerende sigte. Eleverne skal introduceres til den videnskabelige disciplin for psykologiundervisningen i gymnasiet, og hvordan den adskiller sig fra hverdagspsykologien og det terapeutiske rum.
Forløbet skal give et kendskab til de psykologiske retninger (personlighedspsykologi, udviklingspsykologi, kognitionspsykologi og evolutionspsykologi og socialpsykologi), som skal give en forståelse af, hvordan man arbejder i psykologifaget, og hvordan at de forskellige retninger kan bidrage til forskellige forståelser af psykologifaglige problemstillinger. Køn bliver den prisme, som vi arbejder med i dette forløb. Da forløbet har et introducerende sigte, kan forløbet ikke trækkes til eksamen.
Fokuspunkter:
- Psykologifagets fokus på alle tre fakulteter (Humaniora, samfundsvidenskab og naturvidenskab).
- Hverdagstænkning vs. videnskabelig viden (metode)
- De psykologiske retninger
- Arv og miljø
Faglige mål:
- Demonstrere et bredt kendskab til fagets stofområder, primært i forhold til det normalt fungerende
- menneske.
- Inddrage og vurdere forskellige forklaringer på psykologiske problemstillinger.
- Demonstrere et elementært kendskab til fagets forskningsmetoder og etiske problemstillinger i psykologisk forskning samt kunne skelne mellem hverdagspsykologi og videnskabelig baseret psykologisk viden.
- Vurdere betydningen af sociale og kulturelle faktorer i forhold til menneskers tænkning og handlinger
Kernestof:
Socialpsykologi
- Stereotyper, fordomme og diskrimination
Udviklingspsykologi
- Menneskets udvikling, herunder betydningen af arv, miljø, køn og kultur
Kognition og læring
- Perceptionens og tænkningens betydning af menneskets forståelse af sig selv og omverden
Personlighed og idensitet
Idensitet og personlighed
Anvendt materiale:
Kernelitteratur:
Temaer til psykologi - grundbog til psykologi C-niveau. s. 7-15, 27 - 31 (minus interview), 191 - 201, 215 - 218= I alt: 29 sider
Supplerende materiale (YouTube, dokumentarer, cases m.m.):
Judith Butler: Your Behavior Creates Your Gender | Big Think ( 3.00 min): https://www.youtube.com/watch?v=Bo7o2LYATDc
Girl toys vs boy toys: The experiment - BBC Stories(3.25) : https://www.youtube.com/watch?v=nWu44AqF0iI
The Surprising Reason Babies Are NOT Afraid of Snakes (2.26 min) | Secret Science: https://www.youtube.com/watch?v=3L4lxusff1c
Et helt menneske (E01) - Nu er jeg en pige. ( 29 min.)
I alt: 36,0 min = Svare til 5 sider læst materiale.
Læst alt i forløbet = 34 sider
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
8 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
2
|
Barndommens betydning
begynder med at undersøge livets tidlige fase med fokus på vigtigheden af omsorg og en tryg tilknytning. Herefter belyses de sociale og kognitive konsekvenser af omsorgssvigt med særligt fokus på det omsorgssvigtede barn, hvilket danner rammen for en diskussion af betydningen af resiliens.
Samlet set danner dette grundlag for en analyse af, hvilken betydning den senmoderne families kendetegn og opdragelsesstil har for individets personlighedsdannelse og selvforståelse.
Det centrale spørgsmål, som forløbet kredser om, er: Hvor stor en del af vores fremtid er egentlig bestemt af vores barndom?
Herunder kommer forløbet også ind på:
● Hvad er afgørende for en tryg start på livet?
● Hvorfor klarer nogle børn og unge sig godt socialt og kognitivt trods en utryg start på livet?
● Har senmoderniteten en betydning for vores identitetsdannelse?
Kernelitteratur:
Grundbog: Larsen, O.S. (2015) Psykologiens veje. 2. udg. Aarhus: Systime.
Kernelitteratur:
- Udviklingspsykologi og Erik Erikson: s. 81- 83.
- Daniel Stern: s. 90 - 93.
- John Bowlby: s.104 – 107.
- Mary Ainsworth og fremmedsituationstesten: s 108 – 109.
- Opdragelse, familie og daginstitution: s. 155-59
- De fire opdragelsesidealer: s.160-164 (stop ved daginstitution)
- Motivationsprocesser: s.232-234
Supplerende grundbog: Psykologi C – Grundbog til Psykologi på C-niveau. Riisager, M. og Olsen, F.B. (red.) (2022) Psykologi C. København: Frydenlund.
• Risiko og resiliens: s.93 - 98
• Daginstitutionen s. 68 -73
Supplerende litteratur (YouTube, dokumentarer, artikler m.m):
● 10 trins guide til psykologiske undersøgelser
● Undersøgelser i psykologi: 4.7. Hvad er din tilknytningsstil?
● Case: Alle børn har brug for tryg tilknytning. https://eva.dk/Media/638344044925482058/EVA%20TEMA%20Tilknytning.pdf. s. 4-9
●Undersøgelse: Figur 5-1: Bemanding en almindelig onsdag i børnegrupper med børn i alderen fra 0-2 år. DAGINSTITUTIONERNES HVERDAG 2025. s. 2.
● Eksperiment: Harlow's Studies on Dependency in Monkeys: Baker, M. (2007, 3. 5). Harlow's Studies on Dependency in Monkeys [Video]. Youtube. https://www.youtube.com/watch?v=OrNBEhzjg8I&t=6s
● Dokumentar: Er du mors lille dreng? (1998). TV2. 41 min.
● Eksperiment: (2009, 3. 5). The Strange Situation - Mary Ainsworth [Video]. Youtube. https://www.youtube.com/watch?v=QTsewNrHUHU..
● Case: Bay Nielsen, B. (s.d.). Jennis far fortalte hende, at hun ikke var noget værd: I dag kæmper hun med kærligheden. I: DR. Lokaliseret den 2. 10 2020 på https://www.dr.dk/mitliv/tvaers/jennis-far-fortalte-hende-hun-ikke-var-noget-vaerd-i-dag-kaemper-hun-med-kaerligheden = 2,2 sider.
● Undersøgelse: indlært hjælpeløshed
Ialt læst ≈ 39 sider (eksklusiv supplerende litteratur)
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
32 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
3
|
Når kulturer mødes
Formål: Forløbet fokuserer på, hvad der sker i mødet mellem to forskellige kulturer, mere konkret mellem den individualistiske majoritetskultur og den kollektivistiske minoritetskultur. Særligt er fokus på unge med anden etnisk baggrund end dansks muligheder og udfordringer med integration i det danske
samfund. For hvad vil det egentlig sige at være dansk og hvordan sikrer vi den bedste integration for unge danskere uden diskrimination og fordomme?
Forløbets spørgsmål:
● Hvad er kultur og hvad kendetegner forskellige kulturer?
● Hvilken betydning for kultur for vores identitet?
● Hvilke konflikter kan der opstå i mødet med to forskellige kulturer?
● Hvordan nedbryder vi fordomme og sikrer en god integration?
Grundbog; psykologiens veje: Grundbog: Larsen, O.S. (2015) Psykologiens veje. 2. udg. Aarhus: Systime.
377 - 393 , s. 201(stop ved den senso-motoriske fase) + 282-283
Forløbets indhold
- Kulturmøder og kulturforskelle - Etnocentrisme og kulturrelativisme: s. 377- 379
- Tænkningens udvikling (stop ved tænkningens udvikling): s. 201
- Kulturmøder i homogene og heterogene samfunds. S. 380 - 382
- Fordommen og sterotyper: s. 382 - 383
- Kontaktteorien og uddannelse og viden: s. 284 – 285
- Kulturelle forskelle og konflikter (Ishiyamas konfliktteori)
- kollektivisme og individualisme: s. 385 - 389
- Etnicitet, ungdom og køn: s. 389 – 392.
Supplerende indhold (cases, YouTube osv.)
Kennths Clark doll experiments : https://www.youtube.com/watch?v=PZryE2bqwdk
Hassan Preisler dukketesten: https://www.youtube.com/watch?v=rf2uaHIGF1E
Young Black girls react to Halle Bailey as Disney’s new Ariel l GMA: https://www.youtube.com/watch?v=HTvbtYcwDgE
Mine forældre holder jul og spiser karrysild og sviner mig til for at være en danskertøs: https://www.information.dk/debat/2016/12/foraeldre-holder-jul-spiser-karrysild-sviner-vaere-danskertoes.
I alt: cirka 22,5 normalsider
Kernestof:
- Socialpsykologi:
Stereotyper, fordomme og diskrimination
- Udviklingspsykologi:
Menneskets udvikling, herunder betydning af arv, miljø, køn og kultur
- Personlighed og identitet
Identitet og personlighed (kulturel identitet)
Supplerende stof:
Det praksis- og anvendelsesorienterede
Faglige mål:
- Redegøre for og kritisk forholde sig til psykologisk viden i form af psykologiske teorier, begreber og undersøgelser
- Vurdere betydningen af sociale og kulturelle faktorer i forhold til menneskers tænkning og handlinger
- Argumentere fagligt og formidle psykologisk viden med et fagligt begrebsapparat på en klar og præcis måde
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
12 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
4
|
Findes der onde mennesker?
Formål: Forløbets fokus er den teoretiske diskussion mellem, hvorvidt onde handlinger skyldes den enkelte persons indhold (den onde personlighed) eller den enkelte situations indhold, der skaber grobund for onde handlinger. Gennem forskellige cases diskuteres det, hvorvidt de involverede personer er onde mennesker eller almindelige mennesker, der er presset ud i at begå onde handlinger - og hvorvidt det overhovedet er muligt altid at lave denne skelnen? Og hvordan retfærdiggør individer over for sig selv, at de har begået onde handlinger? Forløbet trækker derfor også på viden fra bl.a. tema 2 om barndommens betydning for skabelsen af en stabil personlighed og identitet og tema 3 om stereotyper og fordomme. Hertil suppleres det socialpsykologiske fokus i tema 1 med flere socialpsykologiske eksperimenter med særligt fokus på kritisk vurdering heraf.
Forløbets spørgsmål:
Hvordan kan ondskab forstås ud fra Lars Svendsens definition?
Hvad er en ond person og hvorfor bliver nogle mennesker onde?
Hvad er forholdet mellem ondskab og empati?
Hvilken betydning har autoriteter for at begå onde handlinger (Milgram)?
Hvilken betydning har rolleforventninger, deindividuation, dehumanisering og gruppepsykologiske processer for onde handlinger (Zimbardo)?
Kan vi stole på Milgram og Zimbardos resultater?
Hvordan håndterer individer at have begået onde handlinger?
Kernestof:
Socialpsykologi: Social adfærd, gruppepsykologiske processer og social indflydelse
Udviklingspsykologi: Menneskets udvikling, herunder betydning af arv, miljø, køn og kultur
Kognitionspsykologi: Perceptionens og tænknings betydning for menneskets forståelse af sig selv og omverdenen
Personlighed og identitet: Identitet og personlighed
Supplerende stof:
Videnskabelige og metodiske forhold
Faglige mål:
- Formulere konkrete psykologifaglige problemstillinger i aktuelt stof samt udvælge og anvende relevant psykologisk viden fra forskellige kilder, herunder digitale medier, til at undersøge disse problemstillinger og kunne forholde sig kritisk til den anvendte viden på et fagligt grundlag
- Demonstrere et elementært kendskab til fagets forskningsmetoder og etiske problemstillinger i psykologisk forskning samt kunne skelne mellem hverdagspsykologi og videnskabelig baseret psykologisk viden
- Vurdere betydningen af sociale og kulturelle faktorer i forhold til menneskers tænkning og handlinger
Læreproduceret kompendie. Baseret op nedenstående litteratur:
● Ondskab: https://psykveje.systime.dk/?id=5617
● Det onde som frihed: https://psykveje.systime.dk/?id=5627
● Opvækstens betydning: https://psykveje.systime.dk/?id=5633
● Fraværet af empati: https://psykveje.systime.dk/?id=5632
● Gruppepres og social kontrol: https://psykveje.systime.dk/?id=5535 (læs kun "Gruppetænkning" + "gruppepolarisering")
● Roller: https://psykveje.systime.dk/?id=5534 (læs indtil "uformelle roller i arbejdsgrupper")
● Kognitiv dissonans: https://psykveje.systime.dk/?id=5531#c12387
● Moralsk frakobling: https://psykveje.systime.dk/?id=5628
● Lydighedes dilemma: https://psykveje.systime.dk/?id=5630
● Bias i forskning https://psykveje.systime.dk/?id=5812#c14149
●Etik: https://psykveje.systime.dk/?id=5765
● Ekkokamre og filterbobler: https://psykveje.systime.dk/?id=5535#c14078
Supplerende materiale:
● Tortur (1): Bødler og ofre (CFU-lån): Spilletid ca. 28 min
● Tortur (2): De ansvarlige (CFU-lån): Spilletid ca. 30 min
● Psykologiforenings kritik på Milgrims forsøg: https://www.dp.dk/p-psykologernes-fagmagasin/artikler/milgrams-tvivlsomme-eksperiment/ = 10,2 sider
● The Stanford Prison Experiment (Summary + Lessons): https://www.youtube.com/watch?v=iXv91xFipLM
• Milgram Experiment real footage: https://www.youtube.com/watch?v=uh4IRQ3bTTQ
• Asch Conformity Experiment: https://www.youtube.com/watch?v=TYIh4MkcfJA
I alt læst ≈ 24 sider (eksklusiv supplerende litteratur)
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
16 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
5
|
Livet på en ungdomsuddannelse
Formål:
Udgangspunktet for dette forløb er elevernes egen livsverden og deres opvækst i en konkurrencestat. Fokus gennem hele forløbet er at undersøge forskellige elementer af deres hverdag som gymnasieelev på en ungdomsuddannelse. For hvad vil det egentlig sige at være gymnasieelev i 2026? Verden er betydelig anderledes i dag end da Giddens præsenterede sine analyser af det senmoderne samfunds gennembrud. Presset til at præstere er vokset og arenaerne til at præstere på er flere. Hvilken betydning har det for unge gymnasieelevers liv og identitetsdannelse? Det forsøger vi at undersøge gennem dette forløb.
Forløbets spørgsmål:
Hvad kendetegner det samfund, de danske unge er vokset op i?
Hvilken betydning har konkurrencestaten, præstationssamfundet og perfekthedskulturen for unges hverdag og identitetsdannelse?
Hvorfor er så mange danske gymnasieelever så stressede og hvordan håndterer de det?
Hvordan lærer og motiveres elever i gymnasiet?
Hvilke konsekvenser kan digital mobning og digitale sexkrænkelser have for unge?
Kernestof:
Socialpsykologi:
Kommunikation i. sociale sammenhænge og på digitale medier
Udviklingspsykologi:
Menneskets udvikling, herunder betydning af arv, miljø, køn og kultur (konkurrencestat, præstationssamfund og perfekthedskultur)
Kognitionspsykologi:
Psykologiske, sociale, digitale og kulturelle forholds betydning for læring, motivation og hukommelse
Personlighed og identitet
Individuelle forskelle i livsstil og håndtering af udfordringer, herunder stress og coping.
Supplerende stof:
Arbejds- og erhvervsrelaterede perspektiver
Faglige mål:
Demonstrere et bredt kendskab til fagets stofområder, primært i forhold til det normalt fungerende menneske
Inddrage og vurdere forskellige forklaringer på psykologiske problemstillinger
Demonstrere viden om psykologis identitet og metoder og behandle problemstillinger i samspil med andre fag.
Forløbets indhold:
Grundbog: Larsen, O.S. (2015) Psykologiens veje. 2. udg. Aarhus: Systime.
• En flodbølge af muligheder: s. 299 - 300
• Tvangen til at vælge: s. 301 - 302
• Unge i konkurrencestaten: s. 315 - 317
• Stress: Akut og kronisk stress: s. 424 – 426 + 433
• Stress: Et samspil mellem ydre og indre faktorer: s. 426 – 432.
• Lære produceret dokument om Coping: https://psykveje.systime.dk/?id=p5806.
• Oplevelse af sammenhæng: s. 432 – 433.
• Socialindlæringsteori s. 153 - 154:
• Social-kognitiv læringsteori: Lærerproduceret dokument baseret på. https://psykveje.systime.dk/?id=5809#c14108
• Motivationsprocesser: s. 232 – 234.
• Zonen for den nærmeste udvikling s. 229 – 230 – kun det korte afsnit om ”Zonen for nærmeste udvikling”
• Mobning: s. 352 - 353
• Sociale arenaer, roller og identitet: s. 309 - 312
• Ansigtsløs kommunikation og deling af intime billeder. LIKE! Shitstorme, fake news, fear of missing out. What’s not to like? Camilla Mehlsen & Vincent F. Hendricks (2019). s. 56-59 + 70 – 79.
Supplerende materiale (dokumentarer, videoer, artikler mv.):
• Notat fra Børne- og undervisningsministeriet: ”Hvad vælger eleverne, når de forlader grundskolen efter 9. og 10. klasse i 2020?” - https://www.stil.dk/aktuelt/uvm/2020/mar/200326-de-unge-soegerungdomsuddannelser-ligesom-sidste-aar
• Vil du læse teksten op?: https://www.youtube.com/watch?v=t8n9RQiTyqo
• Uddrag af casen: ”Alexander besvimede af stress, mens han børstede tænder”:https://www.dr.dk/mitliv/tvaers/alexander-besvimede-af-stress-mens-han-boerstede-taender-jeg-stillede-store-krav-til
• Uddrag af casen: Go’ morgen taberpige: I tre år fik Caroline anonyme mobbebeskeder: https://www.dr.dk/nyheder/indland/go-morgen-taberpige-i-tre-aar-fik-caroline-anonyme-mobbebeskeder
• Verdens dejligste møgunger (E02) (Dokumentar): https://mitcfu.dk (29 min)
• Uddrag af casen: Offer for hævnporno: Få hele Emma Holtens historie her: https://www.dr.dk/nyheder/indland/offer-haevnporno-faa-hele-emma-holtens-historie-her.
• Undersøgelse: Indlært hjælpeløshed: https://psykveje.systime.dk/?id=p5717
I alt læst: cirka 47 sider (eksklusiv supplerende litteratur)
For alle forløb læst: cirka 159 (eksklusiv supplerende litteratur)
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
10 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/19/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d71226505052",
"T": "/lectio/19/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d71226505052",
"H": "/lectio/19/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d71226505052"
}