Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
|
Termin(er)
|
2023/24 - 2025/26
|
|
Institution
|
Niels Steensens Gymnasium
|
|
Fag og niveau
|
Samfundsfag A
|
|
Lærer(e)
|
Alexander Jarlkov Mogensen, Lars Christian Asp Christensen
|
|
Hold
|
G2023 SA/c (1c SA, 2c SA, 3c SA)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
|
Titel
1
|
Ulighed i Danmark (grundforløb)
Studieplan – Grundforløb: Ulighed
Formål:
Eleverne skal tilegne sig viden om emnet ulighed fra hhv. et sociologisk, økonomisk og politologisk perspektiv. Eleverne skal introduceres til at bruge teoretiske begreber fra de tre hovedområder i samfundsfag C til at analysere forskellige typer af empiri.
Indhold
Introduktion til samfundsfag
• Samfundsfaglige begreber, teori og empiri.
• Kvantitativ og kvalitativ metode.
• Aktuel viden
Ulighed i et sociologisk perspektiv
• Levevilkår
• Social stratificering
• Inddelingskriterier for social stratifikationsanalyse
• Pierre Bourdieus begreber: habitus, kapitaler og felt
• Minervamodellen
• Social mobilitet og social arv
• Økonomisk ulighed og andre former for ulighed
• Relativ og absolut fattigdom
Ulighed i et økonomisk perspektiv
• Velstand og velfærd
• Allardts tre velfærdsbehov
• Velfærdstrekanten (stat, marked og civilsamfund)
• Forskellige velfærdsmodeller (universelle, residuale og korporative velfærdsmodel)
• Gini-koefficient
• Sammenhæng mellem velfærdsmodeller og Gini-koefficient
• Velfærdsstatens interne udfordringer (OBS: ikke eksterne udfordringer)
o Demografisk udvikling, nye familiemønstre, forventninger til det offentlige og forandringer på arbejdsmarkedet (herunder flexicurity-modellen).
• Løsninger til velfærdsstatens udfordringer
o Nedskæringsstrategi, udvidelsesstrategi og omprioriteringsstrategi
Ulighed i et politologisk perspektiv
• Politisk ideologi
• De klassiske ideologier (liberalisme, konservatisme og socialisme)
• Klasseparti og catch all parti
• Forskellige vælgertyper (kernevælgere, marginalvælgere og issue-voter).
• Den fordelingspolitiske akse og den værdipolitiske akse.
Materialer
• Brøndum, P. & Banke Hansen, T. (2022). Luk samfundet op! København: Columbus. Adgang som ibog.
Kapitel 4: Forskellige liv i Danmark
• 4.2: Livsstile
• 4.3: Pierre Bourdieu
• 4.5: Levevilkår
• 4.6: Social mobilitet, social arv og ulighed
• 4.7: Ulighed ja, men er der også fattigdom i Danmark?
Kapitel 9: Velfærdsstat eller konkurrencestat
• 9.1: Velstand og velfærd
• 9.2: Velfærdstrekanten – borgernes forskellige veje til velfærd
• 9.3: Velfærdsstatens udfordringer
• 9.4: Velfærdsstatens interne udfordringer
• 9.6: Løsninger: Nedskærings-, udvidelses- og omprioriterings-strategien
• 9.7: Fra velfærdsstat til konkurrencestat?
Kapitel 5: Politiske ideologier
• 5.1: De tre klassiske ideologier: liberalisme, konservatisme og socialisme
• 5.2: Liberalisme
• 5.3: Konservatisme
• 5.4: Socialisme
• 5.8: Partier, vælgere og fordelings- og værdipolitik
Faglige mål
Ulighed i et sociologisk perspektiv
Eleven skal kunne:
• Redegøre for levevilkår og social stratificering.
• Redegøre for inddelingskriterier for social stratifikationsanalyse samt analysere kvantitativt materiale med disse kriterier.
• Redegøre for Pierre Bourdieus begreber: habitus, kapitaler (økonomisk-, kulturel- og social kapital) og felt samt analysere simpel empiri (både kvantitativt og kvalitativt) ud fra disse.
• Redegøre for Minervamodellen.
• Redegøre for social mobilitet og social arv.
• Redegøre for økonomisk ulighed og andre former for ulighed samt analysere kvantitativt materiale med disse.
• Redegøre for relativ og absolut fattigdom.
Ulighed i et økonomisk perspektiv
Eleven skal kunne:
• Redegøre for begreberne velstand og velfærd.
• Redegøre for Allardts tre velfærdsbehov.
• Redegøre for velfærdstrekanten og komme med eksempler på borgernes velfærdsbehov, der kan opfyldes i de forskellige dele af velfærdstrekanten.
• Analysere forskelle og ligheder mellem den universelle, residuale og korporative velfærdsmodel.
• Redegøre i simple træk for Gini-koefficienten.
• Analysere sammenhænge mellem velfærdsmodeller og Gini-koefficient.
• Redegøre for velfærdsstatens interne udfordringer og analysere empiri der omhandler disse.
• Redegøre for og diskutere løsninger til velfærdsstatens udfordringer.
Ulighed i et politologisk perspektiv
Eleven skal kunne:
• Redegøre for begrebet politisk ideologi.
• Redegøre for kerneværdien, menneskesynet, samfundsopfattelsen og synet på statens rolle for de tre klassiske politiske ideologier liberalismen, konservatismen og socialismen.
• Analysere aktuelt empiri og identificere aftryk fra de klassiske politiske ideologier.
• Redegøre for begreberne klasseparti og catch all parti.
• Redegøre for forskellige vælgertyper.
• Forklare betydningen af den fordelingspolitiske akse og den værdipolitiske akse.
• Analysere partiers placering på den fordelingspolitiske akse og den værdipolitiske akse.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
14,00 moduler
Dækker over:
13 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
2
|
Identitetsdannelse i det senmoderne samfund
Studieplan – Identitetsdannelse i det senmoderne samfund
Faglige mål:
Eleven kan efter forløbet:
• Kende og anvende begreberne normer, socialisering, primær og sekundær socialisering.
• Forklare modeller med dobbelt- og multisocialisering.
• Forklare begrebet identitet og skelne mellem forskellige identitetsniveauer.
• Forklare begrebet kultur og skelne mellem lag af kultur (Hofstedes løgmodel)
• Anvende Hylland Eriksens model for identitetsvalg for indvandrere og efterkommere (den rene identitet, bindestregsidentitet og den kreolske identiet).
• Redegøre for Honneths forskellige anerkendelsesbehov og analysere kvalitativt data ved brug af disse begreber.
• Redegøre for forskellige integrationsformer (assimilation, segregation og pluralistisk integration) og analysere kvalitativt data ved brug af disse begreber.
• Redegøre for Goffmanns teori om identitetsdannelse og anvende denne til at analysere særligt sociale mediers betydning for identitetsdannelsen.
• Forklare hvad der kendetegner hhv. det traditionelle, moderne og senmoderne samfund.
• Forklare hvordan Giddens karakteriserer det senmoderne samfund med fokus på begreberne: aftraditionalisering, individualisering, adskillelse af tid og rum, øget refleksivitet og udlejring af de sociale relationer.
• Forklare hvordan Ziehe karakteriserer det senmoderne samfund med fokus på begreberne: kulturel frisættelse og formbarhed samt reaktionsmønstrene: subjektivisering, ontologisering og potensering.
• Diskutere hvad der kendetegner identitetsdannelsen i det senmoderne samfund.
Materialer:
Brøndum, P. & Banke Hansen, T. (2022). Luk samfundet op! København: Columbus. Adgang som ibog.
Kapitel 2: Identitet i forandring
https://lso.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=354
• 2.1: Hvad er socialisering?
• 2.2: Normer, sociale roller og social kontrol
• 2.3: Hvem er jeg egentlig – et spørgsmål om identitet
• 2.4: Sociale grupper
• 2.5 Kulturelle forskelle og identitet
• Underafsnit af 2.5: National identitet
https://lso.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=423
• Underafsnit: Os og dem
https://lso.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=424
• 2.6: Face, setting, frontstage og backstage - identitetsdannelsen er rykket ud på nettet!
• Underafsnit: Erving Goffman
https://lso.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=428
• Underafsnit: Identitetsdannelse og sociale medier – det hele er i spil
https://lso.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=427
Kapitel 3: Samfund og individ
https://lso.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=362
• 3.1: Det traditionelle samfund
• 3.2: Det moderne samfund
• 3.3: Anthony Giddens - refleksivitet i det senmoderne samfund
• Underafsnit: Adskillelse af tid og rum
https://lso.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=418
• Underafsnit: Udlejring af sociale relationer
https://lso.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=417
• Underafsnit: Den øgede refleksivitet
https://lso.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=416
• 3.4: Thomas Ziehe - kulturel frisættelse og formbarhed i det senmoderne samfund
• Underafsnit: Tre reaktionsmønstre: subjektivisering, ontologisering og potensering
https://lso.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=419
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
10,00 moduler
Dækker over:
12 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
3
|
Politik i Danmark
Studieplan – Politik i Danmark
Faglige mål:
Eleven kan efter forløbet:
• Forklare betydningen af den fordelingspolitiske akse og den værdipolitiske akse.
• Analysere partiers placering på den fordelingspolitiske akse og den værdipolitiske akse.
• Undersøge om politiske udspil er højre- eller venstredrejede.
• Redegøre for partiadfærdsmodellerne: Downs model og Molins model.
• Anvende Downs model og Molins model til at analysere politiske partiers adfærd.
• Kort redegøre for hvad der kendetegner de ideologiske forgreninger: socialliberalisme, nationalkonservatisme, socialdemokratisme og grønne ideologier.
• Redegøre for forskellige politiske styreformer.
• Forklare Dahls kriterier for et velfungerende demokrati.
• Beskrive hvad begreberne konkurrencedemokrati og deltagelsesdemokrati dækker over.
• Diskutere fordele og ulemper ved hhv. konkurrencedemokrati og deltagelsesdemokrati.
• Kort redegøre for Eastons model af det politiske system.
• Kort redegøre for den parlamentariske styringskæde.
• Forklare hvilke opgaver hhv. folketinget og regering har i dansk politik.
• Kort beskrive udenlandske aktører der har indflydelse politiske beslutningsprocesser i DK.
Materialer:
Brøndum, P. & Banke Hansen, T. (2022). Luk samfundet op! København: Columbus. Adgang som ibog.
Kapitel 5: Politiske ideologier
• 5.5: Ideologiske forgreninger
• 5.8: Partier, vælgere og fordelings- og værdipolitik
• 5.9: Hvordan forklarer man de politiske partiers adfærd?
Kapitel 6: Demokrati og medborgerskab
• 6.1: Politik og politiske styreformer
• 6.2: Hvad er et demokrati?
• 6.2 (underafsnit): Konkurrencedemokrati og deltagelsesdemokrati
• 6.3: Demokrati i praksis: Det danske politiske system og magt
• 6.3 (underafsnit): Magtens tredeling
• 6.4: Den parlamentariske styringskæde og magtdeling i det danske system
• 6.5: Udlandets indflydelse på de politiske beslutningsprocesser i Danmark
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
7,00 moduler
Dækker over:
6 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
4
|
Dansk økonomi
Dansk økonomi
Faglige mål:
Eleven kan efter forløbet:
Tema 1 - Markedet
• Redegøre for Maslows behovspyramide.
• Redegøre for begreberne udbud og efterspørgsel.
• Forklare betydningen af ændringer i udbud og efterspørgsel for prisen på og antallet af handlede enheder på markedet.
Tema 2 – Det økonomiske kredsløb
• Forklare det økonomiske kredsløb
• Vurdere hvilken effekt det vil have, hvis der sker ændringer i en af de økonomiske sektorer.
Tema 3 – De økonomiske mål
• Redegøre for hvad der kendetegner en god økonomi ud fra de økonomiske mål.
• Analysere hvor der kan opstå målkonflikter mellem de økonomiske mål.
• Vurdere Danmarks økonomi ift. de økonomiske mål.
Tema 4 – Udsving i økonomien
• Forklare udsving i økonomien (opgangskonjektur, højkonjektur, nedgangskonjektur og lavkonjektur).
• Have kendskab til reaktionsmønstre i det økonomiske kredsløb i forbindelse med kriser.
Tema 5 – Økonomisk politik
• Redegøre for forskellige former for økonomisk politik (finanspolitik, pengepolitik og strukturpolitik) og identificere praktiske eksempler på disse.
• Vurdere hvordan man kan anvende økonomisk politik til at løse udfordringer ift. de økonomiske mål, samt vurdere hvordan den førte økonomiske politik påvirker det økonomiske kredsløb.
• Have kendskab til forskellige typer af økonomier (markedsøkonomi, planøkonomi og blandingsøkonomi).
Materialer:
Kapitel 8: Økonomiske ressourcer, forbrug og behov
https://lso.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=400
8.1: Behov, prioriteringer og privatøkonomi
https://lso.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=407
8.2: Hvordan fungerer markedet?
https://lso.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=406
8.3: Samfundsøkonomi og det økonomiske kredsløb
https://lso.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=405
Husholdninger, virksomheder og den offentlige sektor
https://lso.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=454
Skatter, afgifter og tilskud
https://lso.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=453
Den finansielle sektor og udlandet
https://lso.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=452
8.4: Hvad er god økonomi?
https://lso.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=404
Tre første økonomiske mål
https://lso.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=456
Tre sidste økonomiske mål
https://lso.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=455
8.5: Udsving i økonomien
https://lso.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=403
Finanskrise og en pandemi
https://lso.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=466
Finanspolitik
https://lso.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=459
Pengepolitik
https://lso.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=458
Strukturpolitik
https://lso.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=457
8.7: Skal politikere blande sig i markedet?
https://lso.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=401
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
9,00 moduler
Dækker over:
13 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
5
|
Køn og ligestilling
Forløbstitel: Køn og ligestilling
Materialer:
• Brøndum, P. & Banke Hansen, T. (2022). Luk samfundet op! København: Columbus. Adgang som ibog.
Kap 2.1: Hvad er socialisering?
Kap 2.2: Normer, sociale roller og social kontrol.
Kap 4.3: Pierre Bourdieu.
• Storr-Hansen, A., Ditlevsen, K., & Studstrup, T (2020). Køn og ligestilling. Forlag: Columbus.
Introkapitel: Introduktion til køn og ligestilling.
Kap 1.1: Familien før og nu.
Kap 1.2: Socialisering hjemme og ude.
Kap 1.3: Køn og uddannelsesinstitutioner.
Kap 1.6: Krop og seksualitet.
Kap 2.1: Det kønsopdelte arbejdsmarked.
Kap 2.2: Løn- og indkomstforskelle mellem mænd og kvinder.
Kap 2.3: Kvinder og mænd inden for og uden for arbejdsmarked.
Kap 3.1: Politik, magt og demokrati.
Kap 3.2: Demokrati, repræsentation og deltagelse.
Kap 3.3: Medier og diskurser.
Kap 3.5: Mål og midler i ligestillingspolitik.
Faglige mål:
• Anvende og kombinere viden og kundskaber fra fagets discipliner til at undersøge aktuelle samfundsmæssige problemstillinger omkring køn og ligestilling i Danmark. Samt at sammenligne Danmarks niveau af ligestilling med andre lande.
• Anvende viden, begreber og faglige sammenhænge fra kernestoffet samt enkle teorier til at forklare og diskutere samfundsmæssige problemstillinger omkring køn og ligestilling.
• Demonstrere viden om fagets identitet og metoder.
• Kritisk vurdere og bearbejde materiale, herunder statistisk materiale til at undersøge og diskutere problemstillinger omkring køn og ligestilling og konkludere.
• Formidle faglige sammenhænge omkring køn og ligestilling på en struktureret og nuanceret måde på fagets taksonomiske niveauer med anvendelse af fagbegreber.
• På et fagligt grundlag argumenterer sammenhængende og nuanceret for egne synspunkter og indgå i en faglig dialog.
Kernestof:
Sociologi:
• Identitetsdannelse og socialisering. Herunder begreber som kønsopfattelser, kønsnormer, kønsroller, dobbelt socialisering og multisocialisering.
Samt arbejde med kønsforskelle i familien, blandt børn og unge, på arbejdsmarkedet og ift. seksualitet.
• Social differentiering og kulturelle mønstre i forskellige lande, herunder Danmark.
Herunder arbejde med Bourdieus begreber: habitus, kapitaler, felter, reproduktion og symbolsk vold. Samt at sammenligne kønsforskelle i Danmark med andre lande ved brug af Gender Inequality Index (GII).
Politik:
• Magtbegreber, politisk deltagelse og politisk repræsentation ift. køn og ligestilling.
• Herunder arbejde med forskellige lighedsbegreber: formel lighed, chancelighed og resultatlighed. Herunder arbejde med politiske ideologier syn på lighed.
• Arbejde med forskellige magtbegreber ift. ligestilling, og forskelle i politisk deltagelse og politisk repræsentation mellem køn.
• Diskussion af politiske værktøjer ift. at fremme ligestilling herunder kønskvoter.
Økonomi
• Det økonomiske kernestof er ikke berørt eksplicit. Fokus har været på det kønsopdelte arbejdsmarked (både horisontalt og vertikalt) samt løn- og indkomstforskelle.
Metode
• Kvantitativ, kvalitativ og komparativ metode.
Supplerende stof:
• Forskellige kvalitative og kvantitative materialer (se de enkelte moduler).
|
|
Indhold
|
Kernestof:
-
1a. Begreber omkring socialisering (elev).docx
-
2.1: Hvad er socialisering?
-
2.2: Normer, sociale roller og social kontrol
-
2. Lighedsbegreber og ligestilling.docx
-
Introduktion til køn og ligestilling
-
Familien før og nu
-
1.2 Socialisering hjemme og ude
-
Opgaveark (lektion 2) Bourdieus begreber.docx
-
4b. Statsministeren - Børn, lærere, forældre og en god skoleleder er de bedste til at skabe deres egen skole.pdf
-
4.3: Pierre Bourdieu
-
1.3: Køn og uddannelsesinstitutioner
-
5a. Arbejdsark med det kønsopdelte arbejdsmarked.docx
-
Kapitel 2: Køn, arbejdsmarked og velfærd
-
2.1: Det kønsopdelte arbejdsmarked
-
Hun kan blive den første kvinde i Det Hvide Hus – men er USA klar?
-
1.6: Krop og seksualitet
-
Seksualitet, normer og kultur
-
Ungdommens Folkemøde (2.c).docx
-
- Jeg forstod slet ikke, hvor privilegeret jeg var som mand - TV 2.pdf
-
6c. I Hollywood skal man ikke længere klæde sig som en prinsesse for at spille én.pdf
-
6d. Ibi-Pippi har fået mine øjne op for, hvor problematisk juridisk kønsskifte er.pdf
-
7a. Magtdefinitioner (elev).docx
-
7b. Ordbogen og kønnede ord.pdf
-
7c. _Kvinder forsøger med bittesmå handlinger at skabe mere ligestilling - og det kan vokse sig stort, siger forsker_.docx
-
3.1: Politik, magt og demokrati
-
8a - _Kvinder forsøger med bittesmå handlinger at skabe mere ligestilling - og det kan vokse sig stort, siger forsker_.docx
-
8b - _Se listen- Disse faggrupper tager mere barsel efter øremærkning._.docx
-
2.2: Løn- og indkomstforskelle mellem mænd og kvinder
-
2.3: Kvinder og mænd inden for og uden for arbejdsmarkedet
-
9a. Politisk repræsentation og politisk deltagelse (elev).pptx
-
3.2: Demokrati, repræsentation og deltagelse (ikke underafsnittet: postmaterielle værdier og nye former for politik)
-
3.3: Medier og diskurser
-
10b. Ideologi og ligestilling (elev).docx
-
3.5: Mål og midler i ligestillingspolitikken
|
|
Omfang
|
Estimeret:
11,00 moduler
Dækker over:
14 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
6
|
International politik - en ny verdensorden?
International politik – en ny verdensorden?
Forløbet er en introduktion til international politik. I forløbet introduceres grundbegreber i international politik samt IP-teorierne realisme og liberalisme. Forløbet afsluttes med en diskussion af hvilken ny verdensorden, vi er på vej mod.
I forløbet arbejdes der mere konkret med:
• Aktører i IP – stat, IGO, NGO, MNC.
• Magt i IP – hård, blød, klog, direkte, indirekte, ressourcemagt, institutionel magt og strukturel magt.
• Analyse af Kinas magt samt udviklingen i styrkeforholdet mellem Kina og andre lande.
• IP-teorier – realisme og liberalisme
• Sammenligning af IP-teorier
• Analyse af John Mearsheimers syn på Kinas opstigning.
• Diskussion af årsager til krigen i Ukraine – realisme overfor liberalisme.
• Analyse af fordelingen af relative kapabiliteter.
• Den liberale verdensorden overfor en kommende multipolær verdensorden
• Diskussion af om den liberale verdensorden er død? – IP teorierne realisme og liberalisme.
• Lave beregninger med statistisk usikkerhed på det amerikanske præsidentvalg og diskutere valgets betydning for international politik.
Faglige mål der berøres i dette forløb:
• undersøge aktuelle samfundsmæssige problemstillinger i Danmark og andre lande og diskutere foreliggende og egne løsninger herpå
• anvende viden, begreber og faglige sammenhænge fra kernestoffet og forskellige teorier fra fagets discipliner til at forklare og diskutere samfundsmæssige problemstillinger og udviklingstendenser
• forklare begivenheder og udviklingstendenser i det internationale system og diskutere Danmarks handlemuligheder i forbindelse hermed
• forholde sig kritisk til forskelligartede materialer fra forskellige typer afsendere og anvende viden om samfundsvidenskabelig metode til at gennemføre mindre empiriske undersøgelser
• påvise faglige sammenhænge og udviklingstendenser ved hjælp af foreliggende og egne beregninger, tabeller, diagrammer og modeller med brug af digitale hjælpemidler
• på et fagligt grundlag argumentere sammenhængende og nuanceret for egne synspunkter, placere disse i en teoretisk sammenhæng og indgå i en faglig dialog.
Kernestof der berøres i dette forløb:
• aktører, magt, sikkerhed, konflikter og integration i Europa og internationalt
• globalisering og samfundsudvikling i lande på forskellige udviklingstrin
Grundbøger brugt i forløbet:
• Skött og Rasmussen: "IP-bogen" Columbus. Først udgivet 2019, men løbende opdateret. Adgang online via systime.
• Solvig Jansen, Ras Tind: ”Kina under forandring” Columbus. Udgivet 2021. Adgang online via systime.
Supplerende materiale brugt i forløbet:
• Tabel med økonomisk udvikling (BNP) i verdens fem største økonomier i absolutte tal.
• Video med John Mearsheimer ” Vil et styrket Kina true verdensfreden?” https://www.youtube.com/watch?v=g8lb9dqQu_o&ab_channel=Carlsbergfondet
• Dataundersøgelse af relative kapabiliteter ud fra verdensbankens databank https://data.worldbank.org/?locations=CN-US-RU-BR-IN
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
10,00 moduler
Dækker over:
11 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
7
|
Danmark i den globale økonomi
Forløbstitel: Danmark i den globale økonomi
Materialer: Malling S. et al. (2024). SamfNU B. København: Systime. Adgang som ibog.
• Kap. 9: Økonomi
• Kap. 9.1: Økonomisk sammenhæng og økonomiske mål
• Kap. 9.2: Økonomisk politik – kan vi styre økonomien?
• Kap 9.3: Strukturpolitik og arbejdsmarked
• Kap 9.4: Danmark i den globale økonomi – EU
• Kap 9.5.3: Konkurrenceevne
• Kap 9.6: Bæredygtig vækst og politisk regulering
Faglige mål og fagligt indhold:
• Anvende og kombinere viden og kundskaber fra fagets discipliner til at undersøge aktuelle samfundsmæssige problemstillinger i Danmark og andre lande og diskutere foreliggende og egne løsninger herpå (eksempelvis målkonflikten mellem økonomisk vækst og bæredygtighed).
• Anvende viden, begreber og faglige sammenhænge fra kernestoffet samt enkle teorier til at forklare og diskutere samfundsmæssige problemstillinger.
• Undersøge og dokumentere et politikområde, herunder betydningen af EU og globale forhold (eksempelvis arbejdsmarked og grøn omstilling).
• Undersøge konkrete økonomiske prioriteringsproblemer i Danmark og EU og diskutere løsninger herpå.
• Demonstrere viden om fagets identitet og metoder.
• Påvise faglige sammenhænge og udviklingstendenser ved hjælp af tabeller, diagrammer og enkle modeller samt egne beregninger og diagrammer med brug af digitale hjælpemidler (beregninger af procentandel, procentvis ændring og indekstal).
• Formidle faglige sammenhænge på en struktureret og nuanceret måde på fagets taksonomiske niveauer med anvendelse af fagets terminologi.
• På et fagligt grundlag argumentere sammenhængende og nuanceret for egne synspunkter og indgå i en faglig dialog.
Kernestof:
• Det økonomiske kredsløb, økonomiske mål, herunder bæredygtig udvikling, og økonomisk styring nationalt og regionalt. Arbejde med det økonomiske kredsløb og opstille kausalkæder, når der sker ændringer i kredsløbet.
• Arbejde med de økonomiske mål og belyse målkonflikter mellem de økonomiske mål.
• Se på økonomiske styring gennem finans-, penge-, valuta- og strukturpolitik. Samt at se på styring af markedet gennem afgifter, kvoter eller tilskud (subsidier). Arbejde med bæredygtig udvikling som case.
• Globaliseringens og EU’s betydning for den økonomiske udvikling i Danmark, herunder konkurrenceevne og arbejdsmarkedsforhold.
• Arbejde med Danmark som en integreret del i den europæiske og globale økonomi (effekten af handel, investeringer og mobil arbejdskraft på økonomiske mål i Danmark). Fokus på Danmarks konkurrenceevne.
Se på arbejdsmarkedsforhold i Danmark: herunder flexicuritymodellen og udfordringer med social dumping.
• Komparativ, kvantitativ og kvalitativ metode.
Supplerende stof:
• Forskellige kvalitative og kvantitative materialer (se de enkelte moduler).
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
10,00 moduler
Dækker over:
11 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
8
|
EU
I dette forløb ser vi nærmere på EU som international organisation med særligt henblik på kommissionen, ministerrådet, Det europæiske råd samt EU parlamentet. Hertil dykker vi ned i omfanget af lobbyisme, bureaukrati og korporatisme og slutter af med en kort indføring i EU integrationsteorier herunder neofunktionalisme og intergovernmentalisme.
Forløbet afrundes med en skriftlig opgave, som formativ evaluering på forløbet.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
10,00 moduler
Dækker over:
10 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
9
|
Økonomi 2
I dette forløb arbejder vi med international økonomi og kigger nærmere de økonomiske skoler og heraf afledte systemer samt pengeteknologiens udvikling og indflydelse på det internationale økonomiske system.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
10,00 moduler
Dækker over:
17 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
10
|
Sociologi 1
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
7,00 moduler
Dækker over:
5 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
11
|
International Politik 2
I dette forløb skal vi arbejde med samfundsfaglige metoder herunder spørgeskemaundersøgelse, statistisk usikkerhed og lineær regression
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
19 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
12
|
Metode
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
12 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
13
|
AI
I dette forløb undersøger vi AI som teknologi. Vi ser nærmere på historien om kunstig intelligens, hvordan den fungerer og hvad den er i stand til nu om dage. Undervisningen vil inddrage relevante samfundsfaglige teorier og foregå som små eksperimenter med AI med særlig fokus på teknologiens muligheder og begrænsninger, indflydelse på kultur (særligt musik) og et forsøg på at begribe, hvad fremtidens økonomiske system og arbejdsmarked kan udvikle sig til.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
7,00 moduler
Dækker over:
8 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
14
|
Ulighed
I dette forløb vil vi undersøge og diskutere hvad ulighed i et samfund er og hvad det betyder ud fra et retfærdigt perspektiv...
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
18 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
15
|
Sociologi 2
I dette forløb ser vi nærmere på de moderne/senmorderne sociologer
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
10,00 moduler
Dækker over:
14 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/20/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d59882067242",
"T": "/lectio/20/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d59882067242",
"H": "/lectio/20/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d59882067242"
}