Holdet 2024 id/3h - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2024/25
Institution Y - Gammel Hellerup Gymnasium
Fag og niveau Idræt C
Lærer(e) Thomas Lyng Andersen
Hold 2024 id/3h (3h id)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Fodbold og træningsprojekt
Titel 2 Pickleball
Titel 3 Danseperformance

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Fodbold og træningsprojekt

Fokus på hvordan fodbold kan anvendes som konditionsforbedrende træning samt hvordan intensiteten sikres i spillet.

Selvstændigt planlægge og gennemføre 8 ugers træning.
Biptest før og efter.
Gennemførelse af Gentofteløbet 5 km i slutningen af forløbet.
Reflektere over koblingen mellem teori, træningslære og praktik i en gruppefremlæggelse.

Følgende tekniske elementer er blevet omtalt/instrueret i fodboldforløbet (anvendelse, beskrivelse, nøglepunkter):
Spark: Indersidespark, ydersidespark, lodret vristspark, halvtliggende vristspark.
Tæmninger: Fodsålstæmning, indersidetæmning, tæmning af høj bold, lårtæmning, brysttæmning
Dribling: Ydersidedribling, yderside-inderside dribling
Tackling: fodtackling, skuldertackling

Følgende taktiske elementer er blevet omtalt/instrueret:
Angrebsspil: Bredde i angreb, dybde i angreb
Angrebsprincipper: Skabe og udnytte frit rum, bandespil, boldovertagelse, overlap
Forsvarsspil: Områdeopdækning, personopdækning
Forsvarsstil: Presspil, push up
Forsvarsprincipper: Opdækning/markering, opbakning, bestemme modstanderens retning.

Følgende fysiske elementer er blevet omtalt/instrueret:
Aerobe og anaerobe træningsøvelser i fodbold.

Eleverne er blevet introduceret til nogle af de tekniske og taktiske elementer ved småspil/lille bane, da gymnasiet ikke har mulighed for brug af stor bane.

Anvendt materiale i fodboldforløbet: Jens Bangsbo: Fodbold. Træning og undervisning. 1. udgave. 2007:
Spark s. 63-68
Tæmninger s. 69-77
Driblinger s. 78-80
Taktisk træning (angrebsprincipper) s. 29-40
Taktisk træning (forsvarsprincipper) s. 49-57
Aerob og anaerob træning i fodbold s. 100-109

Anvendt materiale i træningsprojektet:
1) Troels Wolf mf.: Idræt C praktsis og teori. 1. udgave. 2018:
Kap. 5: Test og træning s. 95-100
Kap. 6: Træningsprojektet s. 101-103
Kap. 13: Fysiologi og træning s. 168-182

2) Troels Wolf mf. B for bedre Idræt. 4. Oplag. 2014:
Maksimal iltoptagelse og udholdenhed s. 77-84
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Pickleball

Formål:
Formålet med forløbet er en introduktion til Pickleball med fokus på dets særlige regler og karakteristika i sammenligning med andre ketcherspil. Samtidig sigtes der mod at opnå nedenstående tekniske og taktiske mål.

Tekniske mål
Eleverne skal til i rimelig grad og med korrekt greb og sving kunne udføre forskellige slag såsom
- serv
- returnering (grundslag)
- drop (3.bolden)
- lob
- flugtninger
- dinke-spil.
Der lægges særlig vægt på korrekt vægtoverførsel, svingbevægelsen og benpositioneringen herunder åben og lukket benstilling (henholdsvis for- og baghånd).

Taktiske mål:
Eleverne skal i rimelig grad kunne positionere sig hensigtsmæssigt på banen og i forhold til bolden. Derudover sigtes der mod at opnå en rimelig sikkerhed i at angribe nettet (at opnå magten over nettet), når muligheden byder sig, samt i rimelig grad at beherske enkle slagserier.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Danseperformance

Eleverne arbejder i deres eksamensgrupper med performance.
Udgangspunktet er Labans teorier.
Forløbet indledtes med forskellige øvelser, der kunne være igangsættende - samt et materiale med eksempler på danseperformance fra Youtube.

Som afslutning fremfører grupperne dansene for hinanden og de bliver samtidig filmet.
Bedømmelsesgrundlaget udgøres af:
Bevægelseskvalitet samt variation i Labans BESS-koncept.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer