Holdet 3f DA (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2023/24 - 2025/26
Institution Horsens Gymnasium & HF
Fag og niveau Dansk A
Lærer(e) Tove Møller Trankjær
Hold 2023 DA/f (1f DA, 2f DA, 3f DA)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Forløb#1 Norrøn digtning + Ravnkels saga (værk)
Titel 2 Forløb #2 Syndefaldet som tema
Titel 3 Forløb#3 Retorik og argumentation
Titel 4 Forløb#4 Romantikken (optakt til DHO)
Titel 5 Forløb#5 DHO Nationalromantikken
Titel 6 Forløb#6 Dokumentar
Titel 7 Forløb#7 DMG, Bang og impressionismen
Titel 8 Forløb#8 Livet, døden og alt derimellem :-)
Titel 9 Forløb#9 Studietur Athen: Bysociologi
Titel 10 Forløb#10 Oplysningstiden, Holberg og Erasmus Mont
Titel 11 Forløb#11 Reklame- og kortfilm
Titel 12 Forløb#12 Realisme og modernisme i det 20 århundre
Titel 13 Forløb#13 Nyhedsformidling og analyse af SoMe
Titel 14 Forløb#14 Nyeste litteratur
Titel 15 Forløb#15 Forfatterintroduktion og - foredrag SUT
Titel 16 Forløb#16 I gymnasiet

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Forløb#1 Norrøn digtning + Ravnkels saga (værk)

Dette forløb har fokus på den tidligste litteratur, vi kender i Norden. Den norrøne digtning viser eleverne en forståelse for den mundtlige tradition, som senere blev nedskrevet.

Vi læser Ravnkel Frejgodes saga som værk, som er et eksempel på den norrøne digtning og dens udtryk.

Fokuspunkterne er i kontrasterne mellem individ og slægt, men også på religionens betydning og fremstilling i sagaen. Der diskuteres endvidere hvorfor Ravnkel til sidst er 'helten' og Sam taberen.

Eleverne har haft fokus på note-tagning i forløbet og får derfor en prøve, hvor de må tilgå noter.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 9,00 moduler
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Forløb #2 Syndefaldet som tema

I dette forløb ser vi på syndefaldet som tema i noveller og digte.

Efter at have læst 1.Mosebog kapitel 2 og 3, læser eleverne til hver gang en ny novelle, hvor de skal lede efter symboler og tegn fra syndefalds-myten, herunder. Lys - mørke, dag - nat, bevidst - ubevidst, uvidende - vidende, børn - voksne, æbler, fristelser, seksuel bevidsthed, læren om livet i en udvikling fra barn til voksen.

I forløbet indgår følgende tekster:

Kapitel 2 og 3 i 1. Mosebog (Syndefaldsmyten) fra Biblen
Den blomstrende have af Naja Marie Aidt
Engang (digt) af Klaus Rifbjerg
Drivhuset af Anders Bodelsen
Rama Sama af Anders Bodelsen
Kanariefuglens begravelse (digt) af Klaus Rifbjerg.
Aspirationer (digt) Niels Thomsen

Forløbet sluttedes af med et kreativt indslag til hver tekst i grupper med benspænd. Til allersidst en lille prøve og en evaluering på forløbet.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Forløb#3 Retorik og argumentation

Formål:
At analysere taler og tekster både på skrift og i medieform – og selv blive bedre til at gennemskue en talers tilgang til et stof – som de selv kan bruge til deres debatterende artikler.

Forløbet gennemgår de tre talegenrer: den informative tale, den politiske tale og lejlighedstalen. Desuden bruges Ciceros pentagram og begreberne: verbal, nonverbal og det ekstraverbale til at bestemme talens udtryk. Appelformerne patos, logos og etos gennemgås og bruges som forståelse for afsenderens intention.
Toulmins argumentationsanalyse (og den udvidede) skal sammen med argumenttyper, fejltyper og argumentkneb give eleverne endnu mere indsigt i artikler, taler og andre teksters formål. Der vil også blive arbejdet med enkelte retoriske virkemidler.

Forløbet sluttes af med en debatterende stil, hvor eleverne selv skal bruge deres viden fra forløbet.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 7,00 moduler
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Forløb#4 Romantikken (optakt til DHO)

Intro til Romantikken, hvor vi primært arbejdede med Nyplatonismen og Universalromantikken eksemplificeret ved Schack Staffelts 'Indvielsen' og Oehlenschlägers. Guldhornene.

Derefter bevægede vi os over i Nationalromantikken, hvor de kort arbejdede med nationalsangen.

Litteraturhistorien på langs og på tværs: s. 99-106 + 107 - 110

Efter DHO-forløbet havde vi to lektioner mere i Romantikken, hvor vi læste Den lille Havfrue' af H. C. Andersen, da vi skulle se teaterstykket af samme navn på vores KBH-tur.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Forløb#5 DHO Nationalromantikken

Emnet var nationalromantikken.

Tekster kunne de selv vælge, men mange tog:
I Danmark er jeg født
Der er et yndigt land
Danmarks trøst

Novellen (med dannelsestræk) Hyrdedrengen

Billedanalyse og lidt litteraturteori blev også gennemgået.

Litteraturhistorien på langs og på tværs s. 121-122 + 123-124.

En time brugte vi også på talepapir og mundtlig fremlæggelse.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 7,00 moduler
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Forløb#6 Dokumentar

Forløbsbeskrivelse til Dokumentar
Forløbet har haft fokus på genren dokumentar og specielt skelnet mellem dybdeborende og observerende dokumentar. Eleverne har ikke haft mere uddybende om virkemidler, så derfor var der fokus på det i deres stilemne.

Teorien er taget fra følgende bøger:
Teoritekster:
Håndbog i dansk, Schultz Larsen, (2015), s.223-227 (introduktion, genrer, fakta- og fiktionskoder)
Den iscenesatte virkelighed, Horsbøl (2004), udklip fra s.12m-25ø og (59-61, 64-66, 68-71)
Krydsfelt af Langdahl, Olsen og Quist (2010), s.286 (om koder og kontrakter), 298-302 (om dokumentartyper og fortælleformer),
Medier i dansk, Granild og Haaning (2011), udklip om fakta-og fiktionskoder
Vi har haft fokus på Max Kestners syn på dokumentar og film, de 4 dokumentargenre, de 5 dokumentartyper og de 4 fortælletyper.

Følgende dokumentarfilm har vi set klip af på klassen, som viser de 5 forskellige dokumentartyper
I politiets magt: mørk og mistænkt
Yahya - den fødste digter
Olegs krig - en barndom i krigens skygge
Sygt skarpt
Blegkingegadebanden


Eleverne sluttede af med at vælge en selvvalgt dokumentar til analyse og fremlæggelse foran resten af klassen. Der har de arbejdet med en af følgende:

Den sorte svane (Tv2)
Det røde kapel (Youtube)
Indefra med Anders Agger (DR). Sæson 1, afsnit 3.
Operation X (Tv2)
Som sunket i jorden (Tv2) Sidste afsnit.
Slog min ven Emilie Meng ihjel? (Tv2)
Bendtner: Vejen tilbage (afsnit 1) (Netflix)
Terror ved olympiaden, første afsnit. (DR)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 8,00 moduler
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 Forløb#7 DMG, Bang og impressionismen

DMG (Det moderne gennembrud), Bang og impressionisme er et forløb, der kombinere det litterære i DMG - med fokus på de 3 K'er: Køn, Kirke og Klasse - og slutter af med et mere omfattede fokus på både Herman Bang og hans impressionistiske skrivestil. Vi har også talt om naturalismen og Henrik Pontoppidan i dette forløb.

Teori:
Litteraturhistorien på langs og på tværs s. 127-152 (vigtigst er afsnittene: Det moderne gennembruds samfund, Livssyn på litteraturen, Georg Brandes, Naturalismen, Nietzsche, Skrivestil og sprog( det hele - men i sær impressionisme som skrivestil og fortælleteknik), Det moderne gennembruds temaer: Køn, Klasse og Kirke, Herman Bang, Køn og ligestilling, Herman Bangs 'stille eksistenser', Klasse og social status og Henrik Pontoppidan)

Tekster læst i forløbet (alle af Herman Bang)
Den sidste aften
Irene Holm
Frøkenen
Foran Alteret
Impressionisme: en lille replik (kort tekst udgivet som en kommentar til Erik Skrams kritik af den impressionistiske skrivestil.)

Eleverne blev delt ind i grupper, som skulle undervise hinanden i 45 minutter ud fra én af novellerne. Til hver af de andre grupper skulle de læse deres novelle.



(sider og tekster mangler)
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
#1 Dokumentar-opgave 29-09-2024
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 8 Forløb#8 Livet, døden og alt derimellem :-)

Forløbet Livet, døden og alt derimellem blev et tematisk forløb, hvor vi først læste St. St. Blichers 'Sildig Opvågning' (værk).

Da vi bagefter skulle læse en grafisk roman med livet, ung kærlighed og kristen tro som tema, passede det fint sammen med Blicher.

Til sidst arbejdede vi remediering - da vi arbejdede med i den norske tekst 'Att doda ett barn', og filmen af Alexander Skargaard (remediering af teksten) som så tilføjede 'døden' som tema.

Tekster:
St. St. Blicher: Sildig Opvågning (værk)
Forfatterweb: https://forfatterweb.dk/oversigt/blicher-steen-steensen

Craig Thomson: En dyne af sne (grafisk roman - værk)
Teksten: Stig Dagermann: Att doda ett barn (1948)  + kortfilmen af Alexander Skargaard: Att doda ett barn: https://www.youtube.com/watch?v=B75F1vo5864

Forløbet havde også en reflekterende artikel med temaet: hvad er meningen med livet?
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
#2 DMG, IMPRESSIONISME og BANG 01-12-2024
#3 Reflekterende artikel 24-01-2025
Omfang Estimeret: 8,00 moduler
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 9 Forløb#9 Studietur Athen: Bysociologi

Har du nogensinde ridset dit navn på et bord, skrevet en joke bag på en toiletdør eller lavet graffiti på en mur?
Man kan være for eller imod graffiti, men ligegyldigt hvad, så er det en måde, hvorpå mennesker forsøger at sætte deres præg på byen, en måde at indtage et sted på.

Bykultur er mange ting, og ligegyldigt om vi vil eller ej, så er vi alle medskabere af byen: De tydeligste udtryk er koncerter, events eller gadekunst, men hverdagsaktiviteter som fx en hurtig hilsen ved busstoppestedet er lige så vigtige for byens stemning.

Menneskers liv foregår i det urbane rum, men vi tænker sjældent over hvordan byen og alle dens indtryk påvirker os mentalt. Byen er det sted, hvor vi forsøger at realisere os selv, mener flere teoretikere – og vi skal prøve at læse nogle af dem og bruge det til at analysere tekster, med fokus på identitetsdannelse og bykultur.
Vi læser Simmel, Jane Jacobs - og runder lige Giddens aktør - struktør-teori.

Nede i Athen finder vi selv steder, som turister eller grækere har præget gennem tiden og prøve at beskrive dem med teorien, vi har lært på skrift.

Hjemvendt fra Athen skal der skrives en reflekterende artikel om rejsen, oplevelserne og inddrage teorien. Begrebet 'dannelse' bliver inddraget.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 5,00 moduler
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 10 Forløb#10 Oplysningstiden, Holberg og Erasmus Mont

Forløbet tager udgangspunkt i oplysningstidens filosofi og arbejder med Holberg og karakterkomedier. Erasmus Montanus læses som værk og ses også i en ældre version som teater-stykke.

Forløbet passer også sammen med elevernes introduktion til reflekterende artikel, hvor de arbejdede med ordet 'dannelse' og skrev reflekterende stil om dannelse på deres studietur.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 5,00 moduler
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 11 Forløb#11 Reklame- og kortfilm

Vi sluttede 2.g med lidt analyse af reklamefilm. Bl.a. for at repetere Toulmins model og Diskursanalyse.

Det fortsatte vi i 3.g, hvor det meget var kampangnefilm. Dette også for at øve medieopgaver - analyseredende artikler.

Sider i Håndbog til dansk:
Reklamefilm: 268-271 (medie, modtager, effekt, genre, fortællemåder og visuelle virkemidler, )
Oversigt over teori til spillefilm og kortfilm s.325-337

Ved kortfilm snakkede vi om:
- genren
-  karakteranalyse
-  fremdrift og spænding
- dramaturgi

Vi har arbejdet med følgende kortfilm på klassen:
De nye lejere
Curfew
Helium
Ridder Lykke

Desuden skrev mange stil om '9 meter'.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 7,00 moduler
Dækker over: 13 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 12 Forløb#12 Realisme og modernisme i det 20 århundre

I dette forløb ser vi på forskellen mellem realistiske og modernistiske tekster i forskellige nedslag i det 20 århundredes (1900-tallets) litteratur.

Eleverne har selv fundet realistiske og modernistiske billeder, vi tog udgangspunkt i første lektion - og herefter en realistisk tekst: Jens Vejmand af Jeppe Aakjaer og en modernistisk tekst: Lyseslukker af Benny Andersen. Vi har også sammenlignet Socialistisk March af Overby med Interferens af Johannes V. Jensen.

1. nedslag: Folkelig realisme
Baggrundsviden: Litteraturens veje s.244-259 fokus på de enkelte forfattere.
Når Rugen skal ind (1905) af Jeppe Aakjaer.

2. nedslag: Ekspressionismen - herunder læser vi værket 'BLOD' og Brobys egen forsvarstale for hans værk og den ekspressionistiske kunst

3. nedslag: Formel modernisme

4. nedslag: Hverdagsrealisme i 70'erne
Vita Andersen: Hun ser godt ud
Bazar-afsnit fra 1984 om forskellene på 70'ernes litteratur og 80'ernes / modernistisk litteratur
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
#1 reklamefilm eller kortfilm 19-09-2025
Formidlingsopgave med matematik 04-11-2025
#2 SKIP onsdag den 5/11 05-11-2025
Arbejd selv 18/11 18-11-2025
Omfang Estimeret: 14,00 moduler
Dækker over: 19 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 13 Forløb#13 Nyhedsformidling og analyse af SoMe

Vi kigger i dette forløb på de basale begreber inden for nyhedsformidling:
Nyhedskriterier
Nyhedstrekanten
Lay-out (kender de fra videnskabelig artikel)
Vinkling (herunder diskurs ved meningsjournalistik)
Forskellige nyhedsgenre - hvor vi har dykket ned i New Journalism og læst 'Eksplosionen af Cavling. Og en nyhedsreportage fra krigen i Ukraine: "Bed for os! Ukrainske mænd er på vej hjem i krig" (1. marts 2022 Politiken.)

Herefter går forløbet over i, hvordan vi kan analysere opslag på sociale medier.
Vi snakker om kommunikationssituationen, sproghandlinger og repeterer argumentationsformer til at analysere primært kommentarer, diskussioner og debatter i kommentarspor på Tik Tok eller instagram.
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
#3 vælg én af de 4 opgaver 12-01-2026
Instagram opslag eksamensopgave 21-01-2026
Omfang Estimeret: 8,00 moduler
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 14 Forløb#14 Nyeste litteratur

I dette forløb arbejdes med de seneste 5 års litteratur med fokus på 2 værker: Sofie Riis Endahls: "Undskyld men jeg har ingen andre steder at gå hen" og Tobias Rahims digtsamling: "Drømmene maler virkeligheden'

Vi bruger betegnelsen ’eksperimenterende realisme med modernistiske træk’, som de gør i Litteraturen på kryds og på tværs, og diskuterer berettigelsen af det.

Vi bruger og udnytter al vores viden om lyrik og begreber til analyse af fiktionstekster, som vi nu har arbejdet med i 3 år og selvfølgelig realisme og modernisme-begreber, som forløbet ligger op til.

Vigtige begreber
Genrehybrider og leg med genren.
Autofiktion: fakta- og fiktionskoder
Provinsmiljø og -realisme
Sampling / readymates
Minimalisme
Samfundskritik
Chatroman

Teori:
Videoen af litteratur i det 21. århundrede fra Litteraturhistorien på kryds og tværs. Og siderne 211-249 i litteraturhistorien på langs og på tværs.

Tekster:
Fra Thomas Korsgaars novellesamling: ’Tyverier’:
Elsker og Elsker…’, og ’I bor da meget pænt’

Chat-romanen: Undskyld, men jeg har ingen steder at gå hen…’ (2020) af Sofie Riis Endahl

Tobias Rahim: Drømmene maler virkeligheden (2022)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 15 Forløb#15 Forfatterintroduktion og - foredrag SUT

Vi får fint besøg af Søren Ulrik Thomsen på skolen.

Derfor arbejder vi med et par af hans tekster og eleverne bliver introduceret til det helt overordnede i hans forfatterskab. SUT taler selv rigtig meget om metasproget omkring digtning - hvordan et digt bliver til - hvordan arbejder han, og også hvordan han ser på det at analysere tekster i dansk. Han er i mod, at lærere har for stramme holdninger til, hvad der sker i en tekst; altså at lærerens egen tolkning er den eneste rigtige vs. enkelte elevers alt for frie analyse - at teksten kan tolkes på alt for mange forskellige måder. Det sidste kan en tekst ikke, men skal underbygges af tekstens citater og helhed.

Tekster og sider:
Enkelte digte fra 'City slang'
Enkelte digte fra 'Det værste og det bedste'
Enkelte digte fra 'Rystet spejl'

https://forfatterweb.dk/oversigt/thomsen-soren-ulrik
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 2,00 moduler
Dækker over: 2 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 16 Forløb#16 I gymnasiet

Forløbet har primært et litterært samt mediemæssigt perspektiv.
I forløbet kredser vi om gymnasiet som sted med Foucaults begreb “heterotopi”, fordi gymnasiet er et anderledes sted med egne regler og normer.
Vi undersøger desuden gymnasiet og undervisningens rammer over tid fra Holberg til i dag med tematisk fokus på læring og dannelse, overgange og ritualer, ungdom og identitet.

I forløbet læser vi forskelligartede tekster inden for alle tre perspektiver (litteratur, sprog, medier): epistel, salme, digte, kronik, romanuddrag og spillefilm.

Forløbet afsluttes med en værklæsning af Thomas Vinterbergs spillefilm Druk (2020), som vi sætter i perspektiv til forløbets andre tekster og elevernes egne opfattelser af deres liv på gymnasiet.  

Kanonforfattere i forløbet: Grundtvig, Holberg, Rifbjerg.
Desuden spillefilm som værk.


Tekster og materiale til forløbet:
Inspiration fra bogen I gymnasiet (Ane Sofie V. Stokholm og Tony S. Andersen, DLF Forlag, 2023)
Inspiration fra hjemmesiden: https://hojskolesangbogen.dk/om-sangbogen/historier-om-sangene/e-g/er-lyset-for-de-laerde-blot

Ludvig Holberg: “Epistel 390” (1749 - om skolegang og læring)
N. F. S. Grundtvig: “Er lyset for de lærde blot?” (salme, 1838)
Jørgen Leth: “Hvad er forbudt her?” (digt, 2006)
Dan Turéll: “Min skoletid” (digt, 1980)
Hans Scherfig: Det forsømte forår 1940, uddrag)
Sonja Hauberg: Syv år for Lea (1944, uddrag)
Klaus Rifbjerg: Den kroniske uskyld (1958, uddrag)
Naiha Khiljee: “12-talspige//hustler (M/K)” (digt, 2020)

Nina Möger Bengtssons kronik: “I kampen for at blive til noget, har vi glemt at blive til nogen”, information.dk 29.08.2014.

Thomas Vinterberg: Druk (2020, spillefilm)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer