Holdet 3t DA (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2023/24 - 2025/26
Institution Horsens Gymnasium & HF
Fag og niveau Dansk A
Lærer(e) Frederik Neujahr Madsen, Tove Møller Trankjær
Hold 2023 DA/t (1t DA, 2t DA, 3t DA)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Forløb#1 Norrøn digtning + Ravnkels saga (værk)
Titel 2 Forløb#2 Syndefaldet som tema
Titel 3 Forløb#3 Retorik og argumentation
Titel 4 Forløb#4 Romantikken ( kort intro før DHO)
Titel 5 Forløb#5 DHO Nationalromantik
Titel 6 Forløb#6 Iscenesat virkelighed
Titel 7 Forløb#7:Identitet, selviscenesættelse i senmodern
Titel 8 Forløb#8 Oplysningstiden
Titel 9 Forløb#9 Narratologi
Titel 10 Forløb#10 Det Moderne Gennembrud og Impressionisme
Titel 11 Forløb#11: Sæt lystlæsning på skemaet
Titel 12 Forløb#11: Det 20. århundredes litteratur

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Forløb#1 Norrøn digtning + Ravnkels saga (værk)

Dette forløb har fokus på den tidligste litteratur, vi kender i Norden. Den norrøne digtning viser eleverne en forståelse for den mundtlige tradition, som senere blev nedskrevet.

Vi læser Ravnkel Frejgodes saga som værk, som er et eksempel på den norrøne digtning og dens udtryk.

Fokuspunkterne er i kontrasterne mellem individ og slægt, men også på religionens betydning og fremstilling i sagaen. Der diskuteres endvidere hvorfor Ravnkel til sidst er 'helten' og Sam taberen.

Eleverne har haft fokus på note-tagning i forløbet og får derfor en prøve, hvor de må tilgå noter.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 9,00 moduler
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Forløb#2 Syndefaldet som tema

I dette forløb ser vi på syndefaldet som tema i noveller og digte.

Efter at have læst 1.Mosebog kapitel 2 og 3, læser eleverne til hver gang en ny novelle, hvor de skal lede efter symboler og tegn fra syndefalds-myten, herunder. Lys - mørke, dag - nat, bevidst - ubevidst, uvidende - vidende, børn - voksne, æbler, fristelser, seksuel bevidsthed, læren om livet i en udvikling fra barn til voksen.

I forløbet indgår følgende tekster:

Kapitel 2 og 3 i 1. Mosebog (Syndefaldsmyten) fra Biblen
Den blomstrende have af Naja Marie Aidt
Engang (digt) af Klaus Rifbjerg
Drivhuset af Anders Bodelsen
Rama Sama af Anders Bodelsen
Kanariefuglens begravelse (digt) af Klaus Rifbjerg.
Aspirationer (digt) Niels Thomsen

Forløbet sluttedes af med et kreativt indslag til hver tekst i grupper med benspænd. Til allersidst en lille prøve og en evaluering på forløbet.
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Test i Syndefaldet som tema 08-03-2024
Omfang Estimeret: 9,00 moduler
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Forløb#3 Retorik og argumentation

Formål:
At analysere taler og tekster både på skrift og i medieform – og selv blive bedre til at gennemskue en talers tilgang til et stof – som de selv kan bruge til deres debatterende artikler.

Forløbet gennemgår de tre talegenrer: den informative tale, den politiske tale og lejlighedstalen. Desuden bruges Ciceros pentagram og begreberne: verbal, nonverbal og det ekstraverbale til at bestemme talens udtryk. Appelformerne patos, logos og etos gennemgås og bruges som forståelse for afsenderens intention.
Toulmins argumentationsanalyse (og den udvidede) skal sammen med argumenttyper, fejltyper og argumentkneb give eleverne endnu mere indsigt i artikler, taler og andre teksters formål. Der vil også blive arbejdet med enkelte retoriske virkemidler.

Forløbet sluttes af med en debatterende stil, hvor eleverne selv skal bruge deres viden fra forløbet.
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Opgave #3 True crime 16-04-2024
Omfang Estimeret: 7,00 moduler
Dækker over: 15 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Forløb#4 Romantikken ( kort intro før DHO)

Intro til Romantikken, hvor vi primært snakkede om Nyplatonismen og Universalromantikken eksemplificeret ved Schack Staffelts 'Indvielsen' og Oehlenschlägers. Guldhornene.

Derefter bevægede vi os over i Nationalromantikken, hvor de kort arbejdede med nationalsangen.

Litteraturhistorien på langs og på tværs: s. 99-106 + 107 - 110

Efter DHO-forløbet havde vi to lektioner mere i Romantikken, hvor vi læste 'Klokken' og 'Hyrdinden og Skorstensfejeren' af H.C. Andersen.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 4,00 moduler
Dækker over: 2 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Forløb#5 DHO Nationalromantik

Emnet var nationalromantikken.

Tekster kunne de selv vælge, men mange tog:
I Danmark er jeg født
Der er et yndigt land
Danmarks trøst

Novellen (med dannelsestræk) Hyrdedrengen

Billedanalyse og lidt litteraturteori blev også gennemgået.

Litteraturhistorien på langs og på tværs s. 121-122 + 123-124.

En time brugte vi også på talepapir og mundtlig fremlæggelse.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Forløb#6 Iscenesat virkelighed

Beskrivelse:
Medieforløb med fokus på dokumentaren som genre (både visuelt og auditivt) samt reality.


Fokuspunkter:
- Introduktion til mediedelen af danskfaget på STX
- Næranalyser
- Konkret arbejde med de filmiske virkemidler.


Teori og begreber:
- Fakta og fiktionskoder
- Iscenesættelse
- Observerende vs. dybdeborende dokumentar
- Fakta- og fiktionskoder
- Autencitetsmarkører
- Filmiske virkemidler
- Realityserien
- Realitymagasin
- Realitygameshow
- Derudover har vi anvendt "facework-teori" fra bl.a. Goffman.
- Teori primært fra "Den iscenesatte virkelighed": (https://deniscenesattevirkelighed.systime.dk/?L=0)


Tekster:
- Flugt (Dokumentarfilm, uddrag)
- Vi spiller spillet - realityen der formede dig: Ægte følelser i en konstrueret virkelighed (Afsnit 1, dokumentarserie)
- Kvinden med den tunge kuffert, afsnit 1 (Podcast)
- Mørklagt - Agent Samsam (Podcast)
- Værk: Dokumentarfilmen "Kandis for livet" (2021) (Biografversionen): https://www.dr.dk/drtv/serie/kandis-for-livet_433983  


Faglige mål:
– selvstændigt udføre metodisk og relevant analyse og fortolkning af
forskellige tekster, såvel mundtligt som skriftligt
– udtrykke sig mundtligt og skriftligt hensigtsmæssigt, formelt korrekt,
personligt, nuanceret og argumenterende
– perspektivere og vurdere tekster ud fra viden om historiske, kulturelle,
samfundsmæssige, æstetiske, psykologiske, kommunikative og
erhvervsrelaterede sammenhænge
– demonstrere kendskab til danske og internationale strømninger inden for
litteratur og medier og samspillet med kultur og samfund
– sprog-, medie- og litteraturvidenskabelige begreber, redskaber og metoder.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 13 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 Forløb#7:Identitet, selviscenesættelse i senmodern

Beskrivelse:
Danskfagligt forløb med fokus på identitet og selviscenesættelse i det senmoderne samfund.

Fokuspunkter:
- Identitet i senmoderniteten
- Litteratur og medie, der sætter fokus på individets udfordringer i senmoderniteten
- Overgang fra barn til ung - og til voksen
- Muligheder i senmoderniteten
- Køn


Teori og tekster:
Teori:
- Erik H. Erikson - Jeg-identitet og social-identitet
- Giddens: Identitetsteori
- Queerteori/socialkonstruktivisme - I "Blik for køn" af Ditte Campion (s. 76-96)
- Goffman: Facework

Tekster:
Film/dokumentar:
- Hård udenpå (Reality/dokumentar) - Afsnit 1: https://www.dr.dk/drtv/se/haard-udenpaa_47417
- Tværs (dokumentar) https://www.dr.dk/drtv/se/tvaers_-amalie-er-intet-uden-andre_464320
Dennis (kortfilm): https://www.youtube.com/watch?v=V1zFeHJzS5E
- Genstart: Vokset op på SoMe (podcast): https://www.dr.dk/lyd/special-radio/genstart/genstart-2023/vokset-op-paa-some-11802350253

Litteratur:
- Caspar Eric: Jeg er til (fest med primært techo), 2014
- Svend Åge Madsen: Kærlighed ved sidste blik, 2013
- Naja Marie Aidt: Sår, 2006

Faglige mål:
- anvende centrale mundtlige fremstillingsformer (herunder holde faglige oplæg og argumentere for et synspunkt) med formidlingsbevidsthed
– anvende centrale skriftlige fremstillingsformer (herunder redegøre, diskutere, analysere, fortolke og vurdere) med
formidlingsbevidsthed
– analysere, fortolke og perspektivere fiktive og ikke-fiktive tekster i alle medier
demonstrere kendskab og forholde sig reflekteret til mediebilledet i dag
– navigere, udvælge og forholde sig kritisk og analytisk til information i alle medier samt deltage reflekteret i og bidrage til
digitale fællesskaber
– demonstrere viden om og reflektere over fagets identitet og metoder

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 16 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 8 Forløb#8 Oplysningstiden

Beskrivelse:
Litteraturhistorisk forløb med fokus på Oplysningstidens litteratur - herunder særligt på Ludvig Holbergs forfatterskab.

Fokuspunkter:
•  Analyse og fortolkning/vurdering
•  Censur
•  Oplysningstiden
•  Kanonforfatter Ludvig Holberg
•  Retorik - pro et contra
•  Humor som virkemiddel
•  At læse tekster med samtidens vs. nutidens briller på

Tekster:
- Epistel 395 (1749) - Ludvig Holberg
- Jean De France (Uddrag) - Ludvig Holberg
- Niels Klims Underjordiske Rejse (1741, uddrag) - Ludvig Holberg
- Spillefilm: En kongelig affære (2012)
- Værk: Den Stundesløse (1723) - Ludvig Holberg


Faglige mål for faget (fra læreplanen)
• udtrykke sig præcist, nuanceret og formidlingsbevidst mundtligt
• demonstrere indblik i sprogets funktion og variation, herunder dets samspil med kultur og samfund
• analysere, fortolke og perspektivere fiktive og ikke-fiktive tekster
• analysere og vurdere teksters kommunikative betydning
• demonstrere viden om og kunne perspektivere til træk af den danske litteraturs historie, herunder samspillet mellem tekst,
kultur og samfund
• demonstrere viden om fagets identitet og metoder
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 9 Forløb#9 Narratologi

Litteraturforløb om narratologi (fortælleteori) med særligt fokus på den upålidelige fortæller.

Fokuspunkter:
- Hvad er en fortælling? Hvornår er noget en fortælling, og hvornår er noget ikke en fortælling? Hvilke elementer indgår der i en fortælling?
- Hvilken indvirkning fortælleforhold har på læserens oplevelse af litteratur
- Upålidelig fortæller
- Fremstillingsformer og komposition

Teori og tekster:
- David Herman: Basic elements of narrative
- Seymour Chatman: Elementer af en narrativ teori (fra "Narratologi" af Stefan Iversen og Henrik Skov Nielsen)  
- Fru Marie Grubbe (Uddrag): J.P. Jacobsen
- Myter og jagter (uddrag): Johannes V. Jensen
- Biografi og testamente (uddrag): Dan Turell
- Indbrud: Yahya Hassan
- Sex: Jan Sonnergaard (1997)
Værk: Sildig Opvaagnen: St. St. Blicher

Faglige mål:
- anvende centrale skriftlige fremstillingsformer (herunder redegøre, diskutere, analysere, fortolke og vurdere) med formidlingsbevidsthed
– analysere, fortolke og perspektivere fiktive og ikke-fiktive tekster i alle medier
– dokumentere kendskab til en bred repræsentation af dansk litteratur gennem tiderne med perspektiv til litteraturen i Norden, Europa og den øvrige verden
– demonstrere viden om og kunne perspektivere til træk af den danske litteraturs historie, herunder samspillet mellem tekst, kultur og samfund demonstrere viden om og reflektere over fagets identitet og metoder
– undersøge problemstillinger og udvikle og vurdere løsninger, hvor fagets viden og metoder anvendes, herunder i samspil med andre fag.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 10 Forløb#10 Det Moderne Gennembrud og Impressionisme

Ud fra elevernes forforståelse om Det moderne gennembrud fra folkeskolen - tager vi en kort gennemgang af de 3 K'er og Georg Brandes' indflydelse på dansk litteratur i perioden.

Herefter introduceres impressionismens skrivemåde og stil. Afslutningen af forløbet er gruppearbejde, hvor forskellige Bang-tekster + En lille replik analyseres enten for impressionistiske træk eller de 3 K'er og hver gruppe skal så undervise resten af klassen i 45 minutter.

(Forløbet er undervist af vikar)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 8,00 moduler
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer


Titel 12 Forløb#11: Det 20. århundredes litteratur

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 18,00 moduler
Dækker over: 21 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer