Holdet 3l FR-s (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2023/24 - 2025/26
Institution Horsens Gymnasium & HF
Fag og niveau Fransk A
Lærer(e) Anja Øyan Munch, Clara Dondes Christensen, Kirstine Hell Larsen, Kristina Quist Pedersen
Hold 2023 FR/l (1l FR-s, 2l FR-s, 3l FR-s)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Begynderfransk - Ici on parle francais
Titel 2 Rendez-vous à Nice
Titel 3 La musique
Titel 4 Société
Titel 5 La gastronomie
Titel 6 Fransk mode, mad og livsstil
Titel 7 Les contes
Titel 8 L'amour difficile -EKSAMENSEMNE
Titel 9 Devenir adulte- EKSAMENSEMNE
Titel 10 Les contes de fée - EKSAMENSEMNE
Titel 11 la société - EKSAMENSEMNE (repetition)
Titel 12 Forløb#10

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Begynderfransk - Ici on parle francais

Introduktion til begynderfransk med brug af ibogen "Ici on parle francais" af Karen Schumacher. Fokus på at træne skritflige, mundtlige færdigheder og lytte til så meget fransk som muligt.

Kernemateriale fran franskportalen "Ici on parle francais":
5. Nationalité et langue
6. Ils sont francophones
10. Qu'est-ce que tu portes aujourd'hui?
11. Quel temps fait-il aujourd'hui?
14. Un reportage
15. Quelle heure est-il?
16. La journée du Monsieur Distrait
17. À 'hôtel
18. Albert présente sa famille
20. Ma maison
26. Une famille très musicienne

Ordforråd:
- farver, tal, ugedage, vejret, udseende (hår, øjenfarve, tøj), fritid

Grammatik:
Bøje verber i nutid, nægtelser, possessive pronominer, adjektiver, artikler + delingsartikel, genitiv, præpositioner ved lande og byer

Supplerende
Maître Gims "Est-ce que tu m'aimes" 2015
Kortfilm fra "Paris, je taime" 2006 - Bastille, 14e Arondissment
Vi ser og arbejder med filmen "Amélie"(karakteranalyse, tema, stemning)
Angèle "Balance ton quoi" 2019

Opsamling til afslutning: https://wordwall.net/resource/9184523/la-roue-de-la-fortune
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 34,00 moduler
Dækker over: 39 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Rendez-vous à Nice

Forløb hvor vi ser serien "Rendez-vous à Nice" og arbejder med fransk ungdomskultur. Serien følger gymnasieelevers hverdag, fritid, venner og kæresteforhold i byen Nice.

Materiale:
"Rendez-vous à Nice" - script
"Rendez-vous à Nice" - episode 1-10:  https://www.youtube.com/watch?v=qMP98XAib14&list=PLp29xxHLPwuCZR39IiEI2GwSGEOK0gCUz


Formål:
Repetere ordforråd til præsentation, fritid, familie, tøj, udseende, relationer
Tekstpræsentation og analyse
Fokus på at forstå mundtligt fransk og mundtlighed
Grammatik: verber i nutid, objekt, futur proche
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 13,00 moduler
Dækker over: 13 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 La musique

Forløb hvor vi beskæftiger os med sange af sangerinden Édith Piaf og arbejder med uddrag fra filmen "La môme" 2007. Fokus i forløbet er at begynde at arbejde med analyse af sangtekster og film. Som del af forløbet laver eleverne en mundtlig præsentation med analyse af en valgfri sang.

Kernetekster:
La vie d'Édith Piaf (introtekst)
La vie en rose, 1947
Non, je ne regrette rien, 1956
La môme, Spurven (Filmstriben)

Supplerende:
Analysemodel til sangtekst og film, "La Clé" 2022
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 4,00 moduler
Dækker over: 4 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Société

Forløb hvor vi arbejder sammen med samfundsfag (Jytte) forud for Erasmusturen til Aix-en-Provences. I forløbet forbereder eleverne interviews til de franske elever om et valgfrit emne inden for skole-, ungdomsliv og familieformer. Som afslutning efter turen fremlægger eleverne resultaterne af deres interviews for Kirstine og Jytte. Vi laver desuden et fællesmodul med klassens spanskelever (sammen med Kirstine Gade), hvor eleverne præsenterer deres ture og refleksioner ift. kulturmødet. Dette bliver også emnet for forløbets skriftlige aflevering "Refleksion efter Erasmus-tur"

Kernetekster:
"Fallait demander", 2017 tegneserie
https://emmaclit.com/2017/05/09/repartition-des-taches-hommes-femmes/
https://english.emmaclit.com/2017/05/20/you-shouldve-asked/
Analyse af køn i reklamer - annonce de l'Éducation Nationale, 2011

Supplerende tekster:
"Emmanuel Macron et la paternité", 2018
https://www.youtube.com/watch?v=xKm6psCPBS0
Eksempler på fransk skoleskema

Ordforråd:
Des types des familles différentes
Les tâches à la maison
Analysemodel af reklame, La Clé 2022
Skolekultur i Frankrig
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 9,00 moduler
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 La gastronomie

Miniforløb med fokus på fransk gastronomi, hvor vi har fokus på ordforrådstræning, repetition af basal grammatik og mundtlighed. Vi kommer omkring populære retter og traditioner i nuværende fransk madkultur og besøger fransk historie og madens rolle ved Solkongens hof og den franske revolution.

Kernetekster:
"Les habitudes alimentaires francaises", FLE
"Hector et Hélène", Bearbejdet tekst af KHL, fra Line Faden-Babin og Mads Ilsøe 2023
"L'apéro", Easy French, 2020
https://www.voicetube.com/videos/118655
"L'apéro - un rite indispensable"
https://www.flevideo.com/fle_video_quiz_intermediate.php?id=6318

Supplerende tekster:
"La table royale à la cour de Louis XVI", bearbejdet tekst af KHL, 2024
https://www.1jour1actu.com/france/versailles
https://www.1jour1actu.com/france/cest-quoi-la-revolution-francaise

Ordforråd:
https://quizlet.com/dk/490841427/fransk-mad-flash-cards/
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer



Titel 8 L'amour difficile -EKSAMENSEMNE

Forløb med tekster som er læst i 3.g. med det gennemgående tema ”l’amour difficile”. Undervejs har der været to lærerskift. Eleverne arbejde med analyse af fiktive og ikke-fiktive tekster, hvor kærligheden er svær - af forskellige årsager. I filmen ”La Reine Margot” ser vi en svær kærlighed i mødet mellem katolicisme og protestantisme. Eleverne undersøger desuden farverige fortællinger om franske præsidenters affærer og debatten om aldersforskellen mellem præsident Macron og Brigitte. Til terminsprøve arbejder eleverne med uddrag fra ”La petite dernière” af Fatima Daas, en ung muslimsk kvinde, som har svært ved at fortælle sin familie, at hun er forelsket i en kvinde. Undervejs læses andre fiktionstekster og forløbet afsluttes med uddrag fra ”Le Petit Prince” med fokus på prinsens relation til rosen. Antal sider: ca. 60.

Kernetekster:
”La reine Margot”, arbejde med film og tekster fra Franskportal
”L’affaire Maschino”
“Je l’aimais” par Anna Gavalda (2009)
”La petite dernière”, Fatima Daas (2020)
« Déjeuner du matin », Jacques Prévert 1943
«Le Petit Prince », Antoine Saint-Exupéy, romanuddrag 1943 og uddrag fra animationsfilmen (2015)

Supplerende:
”Tous les garcons et les filles de mon âge », Francoise Hardy, 1962
Brigitte Trogneux raconte sa rencontre avec Emmanuel Macron,  artikel Marie Claire (2018)
Les maîtresses des présidents, artikel 2014
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 20,00 moduler
Dækker over: 29 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 9 Devenir adulte- EKSAMENSEMNE

Forløb som fungerer som en repetition af emnet "Devenir adulte", som vi også arbejdede med i 2.g. Forløbet har fokus på fransk ungdomskultur og vi beskæftiger os med tekster, som giver et indblik i franske gymnasieelevers hverdag, skole, familie, venner og kæresteforhold.

Kernetekster:
-  Quatre amis (Brugt som repetition). Vi læser uddrag og ser uddrag fra afsnit:  "La rentrée" s. 6-7, "À la cantine" s. 12-13, "À la brasserie" s. 45-46. "La fête" s. 60-61

- La famille Belier. Vi ser filmen og arbejder med en udvalgt scene til aflevering. (Prøveeksamen. Mundtlig præsentation for Kirstine)

- "L'échange : une bonne expérience", interview med en fransk gymnasieelev, som har været på udveksling i Danmark i to uger.

- Rendez-vous à Nice: Vi ser épisode 1-10 og læser uddrag fra manuskript. Rendez-vous à Nice Episode 1 Subtitle (læst i 2.g.)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 8,00 moduler
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 10 Les contes de fée - EKSAMENSEMNE

Forløb som repeterer emnet "Contes de fée". Vi genlæser "Bouledeneige" og "Le Petit Chaperon Rouge" og arbejder med et eksempel på et frankofont eventyr med film og manuskript til "Kirikou et la sorcière".

Kernetekster:
"Bouledeneige"
"Le Petit Chaperon Rouge", Charles Perrault 1697
"Kirikou et la sorcière", 1998

Supplerende tekster:
Poème à mon frère blanc, Leopold Sedhar Senghor
Eventyrkapitel, "La Clé"
"Le monde francopone" (Franskportal)¨
"La folle histoire de Kirikou" https://www.youtube.com/watch?v=U07hHqOV4iE

Forløbets formål:
At analysere og præsentere eventyr
Vi genlæser "Le Petit Chaperon Rouge" og træner prøveeksamen (Mundtlig aflevering)
At kunne identificere og forklare typiske eventyrtræk
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 8,00 moduler
Dækker over: 15 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 11 la société - EKSAMENSEMNE (repetition)

I dette forløb repeterer vi eksamensemner og træner mundtlig og skriftlig sprogproduktion frem mod afsluttende eksamener.

Repetition af eksamensemnet "La société"

Forløbsbeskrivelse : Forløb med tekster som er læst i 2. og 3.g, som beskæftiger sig med fransk kultur, historie og samfund. Vi taler om fransk historie gennem nationalsangen ”La Marseillaise”. Vi kigger på den store sangerinde Édith Piaf og ser uddrag fra filmen, som giver et indblik i livet i Paris i første halvdel af 1900-tallet. Gennem supplerende tekster arbejder eleverne desuden med fransk mode, mad og livsstil.

I SRO-forløb beskæftiger eleverne sig med sangen ”Je suis chez moi” med fokus på nyere samfundsmæssige temaer om indvandring og identitet, hvor vi taler om situationen i de franske forstæder. I den forbindelse lytter vi også til sangen ”Ramenez la coupe la maison”. Senere har eleverne set filmen CASA, som handler om, hvordan unge fra forstæderne kan få mulighed for at gå på en gratis modeskole. I dette forløb har eleverne desuden arbejdet tværfagligt med samfundsfag i forbindelse med Erasmus-udveksling i Aix-en-Provences, hvor de udførte interviews med franske elever om et selvvalgt samfundsmæssigt emne og præsenterede dette efter hjemkomsten. Antal sider: ca. 55.


Kernetekster:
« La Marseillaise » 1792
”La vie en rose”, Édith Piaf, 1947
« Je ne regrette rien » Édith Piaf, 1960
Uddrag fra filmen « La môme”, 2007
« Je suis chez moi » Black M 2016
CASA, film om alternativ og gratis modeskole i den hårdeste forstad til Paris.
Interviews af elever fra Aix-en-Provences om eksempelvis skole, familieliv, kønsroller (i samarbejde med samfundsfag)

Supplerende :
« La vié d’Édith Piaf », artikel om Édith Piafs liv
« Frankrig, Modsætningernes land » s.38-45 (kapitel om fransk samfund og indvandring)
”Ghettoen skriger, men ingen svarer”, Information 2010
”Les habitudes alimentaires”
Analyse af reklamekampagne « Recrutement de l’éducation nationale »
Lærerpræsentation: Fransk mode, mad og livsstil
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 9,00 moduler
Dækker over: 20 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 12 Forløb#10

Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer