Holdet v PsB (4) 2opr (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2025/26
Institution Horsens Gymnasium & HF
Fag og niveau Psykologi B
Lærer(e) Rita Eriksen
Hold 2025 v PsB (4) 2opr (v PsB (4) 2opr)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Udvikling
Titel 2 Monsterfabrikken
Titel 3 Forelskelse og parforhold
Titel 4 læring og trivsel i præstationssamfundet
Titel 5 Feltundersøgelser
Titel 6 Prut bøvs klima

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Udvikling

Hvordan udvikler vi os?
Vi lærer om børns udvikling og betydningen af omsorg og tilknytning i børns opvækst.
Den gode omsorg = tilsyn, tilknytning og stimulation:
Tilknytning: Bowlbys faser i tilknytningsprocessen + indre arbejdsmodeller og Ainsworths tilknytningsmønstre og fremmedsituationstesten.

Stimulation: Sterns teori om selvets udvikling, hvor fokus er på ansigtsduetter, RIG og affektiv afstemning. Hertil kommer Else Christensens følelsesmæssig frustration og svagt jeg. Her inddrager vi tillige Freuds personlighedsmodel og forsvarsmekaniser.

Med udgangspunkt i udsendelsen "Er du mors lille dreng?" kigger vi på omsorgssvigt og børns reaktioner herpå. I denne forbindelse arbejder vi med risiko og resiliens og kausalitet. Udsendelsen "Ingen kære mor" fungerer som case i forbindelse med børns reaktioner på omsorgssvigt. Her inddrager vi Arne Poulsens definition af social arv, risiko- og beskyttelsesfaktorer.

Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Her er det torsdag hver dag 08-09-2025
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 25 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Monsterfabrikken

Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
En morder vender hjem 07-11-2025
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 17 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Forelskelse og parforhold

Vi forelsker os alle én eller flere gange i løbet af livet. Hvem er det så, vi falder for? Hvordan kan det være? Vi forsøger at finde en forklaring ved hjælp af flere forskellige teorier. Bl.a. kollusionsteorien, hvorved dele af psykoanalysen repeteres. Samtidig trækker vi tråde til tilknytningsteorien.
Vi vil læse teorier og undersøgelser indenfor de tre videnskabelige traditioner; naturvidenskab: er kærlighed blot gener og hormoner?, humanvidenskab: kollusionsteorien og tilknytningens betydning for vores forhold og samfundsvidenskab: fokus på det rene forhold og den plastiske seksualitet. I denne forbindelse ser vi udsendelsen "Lykken er flere kærester".

Kærlighed og parforhold ses også i et historisk og kulturelt perspektiv, hvor vi kan se en voldsom forandring. Her ser vi kort på mænd der hader kvinder og hvordan det mon kan være.
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Kan vi ikke vælge den forkerte? 16-01-2026
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 13 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 læring og trivsel i præstationssamfundet

Læring og trivsel i præstationssamfundet.

I forløbet undersøger vi, hvad der kendetegner ungdommen i dag, og hvordan deres liv påvirkes af, at de vokser op i en digitaliseret verden, hvor digitale og sociale medier spiller en stor rolle.

Vi starter med at introducere til det senmoderne samfund, og vi har klassedialoger om, hvordan eleverne anvender digitale devices, og hvilken rolle de spiller i deres liv.
Vi været omkring emnerne ’personlighed’ og ’identitet’, og diskuteret hvilke personlighedstræk vores senmoderne samfund favoriserer, og hvordan det senmoderne samfund med aftraditionalisering, kulturel frisættelse og digitalisering påvirker unges identitetsarbejde. Endeligt har vi kigget på sociale medier, psykologiske teorier om social sammenligning, og hvorfor vi mennesker sammenligner os med andre samt på begrebet vane, for at undersøge, hvordan disse psykologiske fænomener påvirker os i vores digitaliserede liv.

Vi arbejder med psykologifaglig viden om stress og undersøger, om der er en særlig indbygget risiko for at udvikle stress, når man lever i et senmoderne, digitaliseret samfund. Herunder mental modstandskraft.

Læring og trivsel går hånd i hånd. Derfor inddrager vi i dette forløb viden om, hvordan vi lærer noget.

Mange eksperter taler om, at mange unge kæmper med motivationen og har huller i hukommelsen. Vi vil kigge på, hvordan det kan være.
Hukommelsen er en af de mest grundlæggende egenskaber hos os mennesker og er helt afgørende for vores liv. Man kan sige, at den er limen, der giver vores liv sammenhæng og mening. Her vil vi tage afsæt i Atkinsons og Shriffins flerlagermodel, der skelner mellem 3 forskellige hukommelsessystemer.
Opmærksomhed og koncentration er afgørende for, om vi overhovedet lærer noget, der kan genkaldes og bruges fremover. Da opmærksomheden ikke kan deles, er det interessant, at mange mener at kunne multitaske. Kan vi overhovedet det og gør det os mere effektive - eller dummere? Kan det overhovedet betale sig at lære noget, når vi kan få IA til at gøre det for os?
Motivation er helt grundlæggende og afgørende for, om vi overhovedet lærer noget. Motivation beskriver den drivkraft, der får os til at handle, som vi gør og fordrer aktiv handling, mentalt eller fysisk. Vi kigger bl.a. på unges motivationskriser, ligesom vi vil se på, hvad selvkontrol betyder for læring.

Nøgleord:
senmoderne samfund,
socialkarakter
utilstrækkelighedsfølelse, handlingslammelse
selvkontrol (skumfidusforsøget )
The Big Five, personlighedstræk
personlighedstyper: forsigtig/ risikovillig
forklaringsstile: optimistisk/ pessimistisk
self-efficacy
indlært hjælpeløshed
motivation: processer, selvbestemmelse
perception
opmærksomhed
hukommelse
hjernens to bevidsthedsformer
multitasking
stress
krav/kontrolmodellen
coping
social sammenligning
vaner

Forløbet var afbrudt

Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Afrapportering 05-03-2026
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 35 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Feltundersøgelser

Gennem feltarbejde udfordres elevernes nysgerrighed gennem muligheden for selv at afgrænse virkelighedsnære psykologifaglige problemstillinger og foretage selvstændige små undersøgelser med brug af fagets metoder.
Feltarbejdet skal indtænkes som en central aktivitet i forhold til at udvikle elevernes forståelse af fagets metoder samt muligheder for at formidle resultater både mundtligt og skriftligt.
Feltarbejdet kan desuden indgå som en væsentlig del af innovative projekter og kan udføres i samarbejde med andre fag.
Indhold


Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Afrapportering 05-03-2026
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Prut bøvs klima

Danskernes levevis belaster klimaet voldsomt, og klimaforandringerne har enorme konsekvenser for både mennesker, dyr og natur i hele verden. Alligevel fortsætter de fleste af os med en levevis, der skader klimaet. Det er som om vi er ligeglade med klimaet, selvom vi er på vej mod klimahelvede.

Og ligeglade er vi selvfølgelig ikke.

Hvad der så er på spil, vil vi undersøge og forsøge at forstå ved at kigge på de reaktioner og den adfærd, som klimakrisen afstedkommer hos os. Hvad betyder klimakrisen for vores handlinger, liv og tankemønstre?
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 16 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer