Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
|
Termin(er)
|
2023/24 - 2025/26
|
|
Institution
|
Y - Niels Steensens Gymnasium
|
|
Fag og niveau
|
Musik A
|
|
Lærer(e)
|
Lars Christian Asp Christensen, Mathias Nordholt
|
|
Hold
|
G2023 MU (1g MU, 2g MU A, 3g MU)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
|
Titel
1
|
Musikalsk introforløb
Eleverne skal stifte bekendtskab med såvel fagets praktiske som teoretiske sider. I forløbet indgår:
1) Sammenspil og sang
2) Grundlæggende musikteori (rytme- og nodelære)
3) Musikalsk analyse
Forløbet rundes af med en test i rytme- og nodelære.
Faglige mål:
Eleverne skal trænes i at kunne:
Musikkundskab:
̶ demonstrere viden om fagets identitet og metoder
Musikudøvelse:
̶ synge og spille en- og flerstemmige sange og satser inden for et dansk og internationalt repertoire
̶ samarbejde om indstudering, fortolkning og fremførelse af et musikalsk arrangement for et publikum.
̶ opsøge og anvende fagrelevant kildemateriale
̶ demonstrere viden om fagets identitet og metoder
Materiale:
Rytmekompendium
Musikipedia.dk
Señorita af Camila Cabello og Shawn Mendes (sammenspil)
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
14 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
2
|
Tematiske områder
Forløbet er tilrettelagt som nedslag i musikhistorien. Undervejs vil eleverne stifte bekendtskab med udvalgt musikteori og forskellige analysemetoder. I forløbet indgår en gennemgang af den klassiske musiks udvikling fra renæssancen til modernismen. Forløbet afbrydes i december, hvor timerne bruges til kor og sammenspil. Her skal eleverne synge tre julesange (Il est ne le divin enfant, Stille Nacht, og Maria gennem torne går) i fire stemmer sammen med skolens øvrige musikelever.
Fokuspunkter:
-Musikhistorie
-Arrangement, hook, break og gimmick
-Sound og instrumentation
a. Bigbandet
b. Symfoniorkesteret
c. Rockbandets lyd - Livelyd og Soundscape
-Form
a. Rondoform i barokken
b. Formtyper i pop/rockmusik.
- Groove
a. Rockmusikkens groove: Modrytmer - Beatmarkering
Materialer:
Allan Nisgaard: "Musik på formel: Her er opskriften på et pophit", DR 2018
Anders Aare m.fl.: "Rockmusik i tid og rum" s. 82-88
Jakob Jensen: "Klassisk musikhistorie"
Jakob M Jensen: om "Vivaldi de fire årtider, 1. sats"
Jakob M Jensen: "Nogle begreber/termer til analyse af rytmisk musik"
Uffe Englund: "Musik" s. 13-20
Faglige mål:
Eleverne skal trænes i at kunne:
̶ identificere musikalske parametre og deres anvendelse og virkning i væsensforskellige perioder, stilarter og genrer gennem analyse af såvel klingende musik som grafiske repræsentationer med anvendelse af elementær musikfaglig terminologi og metode
̶ sætte analyse af musik ind i en relevant historisk, samfundsmæssig, kulturel, global og stil- og genremæssig sammenhæng
̶ opsøge og anvende fagrelevant kildemateriale
̶ behandle problemstillinger i samspil med andre fag.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
9,00 moduler
Dækker over:
15 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
3
|
Særligt studeret område - Filmmusik
Formål:
Forløbet skal eleverne lære om såvel filmmusikkens historie, funktion, teori og udvikling. I de første moduler har fokus været på filmhistorie og genrens begreber. Derefter har eleverne analyseret en række filmscener. Forløbet er afrundet med en test med fokus på filmmusikkens funktion og begreber.
Faglige mål:
Eleverne skal trænes i at:
̶ identificere musikalske parametre og deres anvendelse og virkning i væsensforskellige perioder, stilarter og genrer gennem analyse af såvel klingende musik som grafiske repræsentationer med anvendelse af elementær musikfaglig terminologi og metode
̶ sætte analyse af musik ind i en relevant historisk, samfundsmæssig, kulturel, global og stil- og genremæssig sammenhæng
̶ opsøge og anvende fagrelevant kildemateriale
̶ demonstrere viden om fagets identitet og metoder
Materialer:
Metropolis (1927), Maskinmontage og arbejdernes skift
Lawrence of Arabia (1962), første dag i ørkenen.
Casablanca (1942), kampen mellem »Die Wacht am Rhein« og Marseillaisen i Ricks café i »Casablanca«
King Kong (1933), King Kong kravler op ad Empire State Building
Once Upon a Time in The West (1968), 1) Jill er alene på Sweetwater. 2) Cheyenne og Jill mødes i Sweetwater 3) Jill møder Harmonica i stalden. 4) Cheyenne ankommer til landevejskroen.
Nattevagten (1995), første vagt
Night Watch (1998), første vagt
Litteratur:
Jakob Jensen: Filmmusikteori og -historie
Undervejs er der afbræk i form af sammenspil
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
12,00 moduler
Dækker over:
15 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
4
|
Musikteori 1
I forløbet "Musikteori 1" fokuserer vi på grundlæggende nodelære, tonenavne, intervaller, akkorder og harmonik (modal- og funktionsharmonik). Der vil være små afleveringer, som træner eleverne i det gennemgåede stof. Undervejs vil nogle moduler bruges til sammenspil.
Eleverne skal opnå kompetencer til at:
Musikkundskab:
̶ anvende musikfagets teori, terminologi og metoder i analyse af såvel klingende musik som grafiske repræsentationer inden for væsensforskellige stilarter og genrer
̶ demonstrere kendskab til musikalsk notation
̶ anvende elementær satsteknik med henblik på udformning af enkle arrangementer
̶ demonstrere viden om fagets identitet og metoder
Musikudøvelse
̶ arbejde kreativt, innovativt og selvstændigt i samspil med andre med henblik på at udvikle og realisere musikalske udtryk
̶ inden for et dansk og internationalt repertoire synge og spille en- og flerstemmige sange og satser og demonstrere musikalsk udtryksfærdighed
̶ samarbejde om indstudering, fortolkning og fremførelse af et musikalsk arrangement for et publikum.
Litteratur:
Grønager, Johannes: Nøgle til musikken - grundlæggende musikteori (øvelserne)
Hamann, Martin: Popmusik & modalharmonik
www.musikipedia.dk
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
| Titel |
Afleveringsdato |
|
Intervaller
|
19-08-2024
|
|
Intervaller - genaflevering
|
26-08-2024
|
|
Akkorder, 3-klange
|
03-09-2024
|
|
Akkordlæsning 1
|
09-09-2024
|
|
Akkordlæsning 1, genaflevering
|
17-09-2024
|
|
Akkordlæsning og funktionsharmonisk analyse
|
08-10-2024
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
20,00 moduler
Dækker over:
19 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
5
|
Rock
I dette forløb vil eleverne stifte bekendtskab med rockmusikken som genre og blive i stand til at indplacere denne i musikhistorien. Med udgangspunkt i analyse af forskellige repræsentative rocknumre, vil eleverne blive trænet i at genkende genrekarakteristika samt perspektivere disse til andre genre før og nu. Undervejs i forløbet er der sammenspil - genren er selvfølgelig rock!
Analyserne koncentrerer sig om følgende analyseparametre:
- Hook, break og gimmick
- Form
- Groove
- Sound
- Tonalitet og harmonik
- Melodik
- Tekst og udtryksfelt
Faglige mål:
Eleverne skal opnå kompetencer i at:
(Musikkundskab)
̶ anvende musikfagets teori, terminologi og metoder i analyse af såvel klingende musik som grafiske repræsentationer inden for væsensforskellige stilarter og genrer
̶ sætte analyse af musik ind i en relevant historisk, samfundsmæssig, kulturel, global og genre- og stilmæssig sammenhæng
̶ demonstrere kendskab til musikalsk notation
̶̶ demonstrere viden om fagets identitet og metoder
̶ opsøge, bearbejde og anvende fagrelevant kildemateriale
Musikudøvelse
̶ arbejde kreativt, innovativt og selvstændigt i samspil med andre med henblik på at udvikle og realisere musikalske udtryk
̶ inden for et dansk og internationalt repertoire synge og spille en- og flerstemmige sange og satser og demonstrere musikalsk udtryksfærdighed
̶ samarbejde om indstudering, fortolkning og fremførelse af et musikalsk arrangement for et publikum.
Litteratur:
Anders Aare mfl.: Rockmusik i tid og rum, Systime (2000)
Martin Hamann: Popmusik & modalharmonik, Systime (2020)
Per Reinholdt Nielsen: Rebel og Remix, Systime (2021)
Little Richard - Gud, sex og rock'n'roll (dokumentarfilm 2023)
Musik:
Creedence Clearwater Revival: Fortunate Son
Little Richard: Good Golly, Miss Molly
Mott The Hoople: All The Young Dudes
Nirvana: Smells Liuke Teen Spirit
Nogle moduler er brugt til at synge tre julesange i fire stemmer sammen med skolens øvrige musikelever.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Supplerende stof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
26 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
6
|
Coverpraksis - musikalsk produktionsforløb
Formål:
Forløbets omdrejningspunkt er musikbranchens versioneringspraksisser indenfor rytmisk musik siden 1940'erne og indtil i dag. Forløbet er todelt således, at første del består af en musikhistorisk indføring i musikindustriens coverpraksisser, samt opstilling af en teoretisk ramme. I denne del skal eleverne i gennem øvelser blive i stand til at skelne mellem forskellige versioneringspraksisser samt at foretage versionshistoriske undersøgelser af givne sange. I forløbets anden del skal eleverne arrangere, indspille og producere deres egen coverversion af en kendt sang. Afslutningsvis skal eleverne præsentere deres coverversion samt sætte denne i relation til forløbets første del.
Faglige mål:
Eleverne skal opnå kompetencer i at:
(Musikkundskab)
̶ sætte analyse af musik ind i en relevant historisk, samfundsmæssig, kulturel, global og genre- og stilmæssig sammenhæng
̶ anvende elementær satsteknik med henblik på udformning af enkle arrangementer
̶ opsøge, bearbejde og anvende fagrelevant kildemateriale
(Musikudøvelse)
̶ arbejde kreativt, innovativt og selvstændigt i samspil med andre med henblik på at udvikle og realisere musikalske udtryk.
Materiale:
Mathias Nordholt: Om coverpraksis
Mathias Nordholt: Easy Listening
Versionshistoriske undersøgelser:
I Won't Last a Day Without You (Paul Williams)
Always On My Mind (Johnny Christopher m.fl.)
Rør ved mig/Eres Tu (Mocedades)
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
20,00 moduler
Dækker over:
18 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
7
|
Jazz
I dette forløb skal eleverne lære om jazz - både som genre og som kulturfænomen. I den første periode lærer eleverne at lave et jazzarrangement (Musikteori 2), inden genreforløbet tager over. Vi anskuer jazzen både fra en musikhistorisk og fra en musikteoretisk vinkel sideløbende. Jazzens forskellige undergenre vil blive belyst igennem analyser af nedenstående numre. I analysen inddrages både noder og indspilninger. Fokus vil være de for genren typiske stiltræk, såsom flittig brug af improvisation, form, udvidet harmonik og (i nogen grad) besætning - stiltræk som går igen indenfor alle jazzens undergenrer.
Nogle moduler moduler bruges til sammenspil.
Fire moduler bruges til julekor med skolens øvrige musikelever.
Faglige mål:
Eleverne skal kunne følgende:
̶ anvende musikfagets teori, terminologi og metoder i mundtlig og skriftlig analyse af såvel klingende musik som grafiske repræsentationer inden for væsensforskellige stilarter og genrer
̶ sætte analyse af musik ind i en relevant historisk, samfundsmæssig, kulturel, global og genre- og stilmæssig sammenhæng
̶ demonstrere kendskab til læsning af et orkesterpartitur
̶ udfærdige en teoretisk konsistent, nodebaseret, skriftlig sats digitalt
̶ demonstrere viden om fagets identitet og metoder
Materiale:
Bjarne Mørup: Jazzbogen
Gert Uttenthal Jensen: Jazzvokal kompendium
Nicolai Glahder: Jazzhistorie, analyse og improvisation
Musikipedia: Musikhistorie, Jazz
Bird Changes (Wikipedia)
Analyse:
I Got Rhythm (Gershwin)
It Don't Mean a Thing (Ellington)
Ko-Ko (Ellington)
Blues for Alice (Parker)
Scrapple From The Apple (Parker)
James (Metheny)
Satslære:
Somebody Loves Me (Gershwin)
Let's Get Away From it All
They Can't Take That Away From Me
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
| Titel |
Afleveringsdato |
|
M1, genaflevering
|
18-11-2025
|
|
Jazzbas
|
23-11-2025
|
|
Jazzbas, genaflevering
|
03-12-2025
|
|
Jazztrommer + færdigt arr. af sidste formled
|
14-12-2025
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
19 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
8
|
Jazz
I dette forløb skal eleverne lære om jazz - både som genre og som kulturfænomen. Vi anskuer jazzen både fra en musikhistorisk og fra en musikteoretisk vinkel sideløbende. Jazzens forskellige undergenre vil blive belyst igennem analyser af nedenstående numre. I analysen inddrages både noder og indspilninger. Fokus vil være de for genren typiske stiltræk, såsom flittig brug af improvisation, form, udvidet harmonik og (i nogen grad) besætning - stiltræk som går igen indenfor alle jazzens undergenrer.
Fire moduler har været brugt til julekor med skolens øvrige musikelever.
Faglige mål:
Eleverne skal kunne følgende:
̶ anvende musikfagets teori, terminologi og metoder i mundtlig og skriftlig analyse af såvel klingende musik som grafiske repræsentationer inden for væsensforskellige stilarter og genrer
̶ sætte analyse af musik ind i en relevant historisk, samfundsmæssig, kulturel, global og genre- og stilmæssig sammenhæng
̶ demonstrere kendskab til læsning af et orkesterpartitur
̶ demonstrere viden om fagets identitet og metoder
Materiale:
Bjarne Mørup: Jazzbogen
Nicolai Glahder: Jazzhistorie, analyse og improvisation
Musikipedia: Musikhistorie, Jazz
Bird Changes (Wikipedia)
Analyse:
I Got Rhythm (Gershwin)
It Don't Mean a Thing (Ellington)
Ko-Ko (Ellington)
Blues for Alice (Parker)
Scrapple From The Apple (Parker)
James (Metheny)
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
| Titel |
Afleveringsdato |
|
Jazzbas, genaflevering
|
03-12-2025
|
|
Jazztrommer + færdigt arr. af sidste formled
|
14-12-2025
|
|
Somebody Loves me færdigt arrangement, genafleveri
|
12-01-2026
|
|
3g MU skr. prøve
|
22-01-2026
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
22 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
9
|
Barok
I dette forløb har eleverne arbejdet med barokmusik med fokus på rondo og fuga.
Forløbet består af to dele:
I første del anskuer vi genren fra et musikhistorisk perspektiv, hvor genren placeres i sin historiske kontekst. Her præsenteres eleverne for typiske træk ved barokken generelt og barokmusikken i særdeleshed.
I forløbets anden del dykker vi ned i udvalgte værker, som vi analyserer. Vi beskæftiger os med genrens terminologi, motivanalyse, harmonik, formtyper og måder satserne bygges op på.
Faglige mål:
Eleverne skal trænes i at:
̶ anvende musikfagets teori, terminologi og metoder i mundtlig og skriftlig analyse af såvel klingende musik som grafiske repræsentationer inden for væsensforskellige stilarter og genrer
̶ sætte analyse af musik ind i en relevant historisk, samfundsmæssig, kulturel, global og genre- og stilmæssig sammenhæng
̶ demonstrere kendskab til læsning af et orkesterpartitur
̶ demonstrere viden om fagets identitet og metoder
Materiale:
Nicolai Glahder: Barokhistorie og analyse
Jakob Jensen: Barokmusik
Musikipedia: Sekvenser, https://www.musikipedia.dk/sekvenser#1
Bach, Invention nr 1
Bach: Violinkoncert i E, 3.sats
Bach, Fuga i C fra Det veltempererede klaver bind 1
Bach, Fuga i Cm fra Det veltempererede klaver bind 1
Bach: Kunst der Fuge, Contrapunctus VII
Vivaldi, Oboekoncert i Dm, 1. sats
Vivaldi, Violinkoncert i Am, 1. sats
BBC: Howard Goodall's Story of Music part 2 (musikhistorisk dokumentarfilm)
Undervejs har der været sammenspil.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
20,00 moduler
Dækker over:
12 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
10
|
Barok
I dette forløb har eleverne arbejdet med barokmusik med fokus på rondo og fuga.
Forløbet består af to dele:
I første del anskuer vi genren fra et musikhistorisk perspektiv, hvor genren placeres i sin historiske kontekst. Her præsenteres eleverne for typiske træk ved barokken generelt og barokmusikken i særdeleshed.
I forløbets anden del dykker vi ned i udvalgte værker, som vi analyserer. Vi beskæftiger os med genrens terminologi, motivanalyse, harmonik, formtyper og måder satserne bygges op på.
Faglige mål:
Eleverne skal trænes i at:
̶ anvende musikfagets teori, terminologi og metoder i mundtlig og skriftlig analyse af såvel klingende musik som grafiske repræsentationer inden for væsensforskellige stilarter og genrer
̶ sætte analyse af musik ind i en relevant historisk, samfundsmæssig, kulturel, global og genre- og stilmæssig sammenhæng
̶ demonstrere kendskab til læsning af et orkesterpartitur
̶ demonstrere viden om fagets identitet og metoder
Materiale:
Nicolai Glahder: Barokhistorie og analyse
Jakob Jensen: Barokmusik
Musikipedia: Sekvenser, https://www.musikipedia.dk/sekvenser#1
Bach, Invention nr 1
Bach: Violinkoncert i E, 3.sats
Bach, Fuga i C fra Det veltempererede klaver bind 1
Bach, Fuga i Cm fra Det veltempererede klaver bind 1
Bach: Kunst der Fuge, Contrapunctus VII
Vivaldi, Oboekoncert i Dm, 1. sats
Vivaldi, Violinkoncert i Am, 1. sats
BBC: Howard Goodall's Story of Music part 2 (musikhistorisk dokumentarfilm)
Undervejs har der været sammenspil.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
20,00 moduler
Dækker over:
19 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/2020/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d79935061297",
"T": "/lectio/2020/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d79935061297",
"H": "/lectio/2020/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d79935061297"
}