Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er)
|
2022/23 - 2023/24
|
Institution
|
2023/24 - NEXT
|
Fag og niveau
|
Spansk A
|
Lærer(e)
|
Altijana Susic
|
Hold
|
A 2022 SP/1 STX VF (A 1g SP/1 STX VF, A 2g SP/1 STX VF)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel
1
|
Caminando
Formål:
- få indsigt i hverdagslivet og familielivet i Spanien, samt særlige kulturelle aspekter i relation til hverdagslivet i spansktalende verden
- tilegne sig ordforråd indenfor afgrænsede områder: familie, fritidsinteresser, ugedage, måneder, vejret, klokken, shopping, at gå på cafe, tøj, vise vej, ting og bygninger i en stor by, møbler og andre ting i huset, simple landeportrætter, personbeskrivelser samt præsentationer af sig selv og sin familie
- at kunne læse simple bearbejdede spansksprogede dialoger og tekster
- at kunne forstå simple talte dialoger
- at skrive simple sætninger på spansk indenfor de overordnede emner
- at være i stand til at beskrive personer mundtligt
- at være i stand til at lave en simpel billedbeskrivelse
Kernestof:
Tekster fra Caminando, Grundbog iBog, Inge Magrethe Clausen et al., Gyldendal under Systime, 2007
Unidad 1a-c (20,8 s), 2a-c (22,6 s), 3a-c (23,4 s), 4a (10 s)
Film:
"El Bola" (2000) Achero Mañas (4 s)
"Vivir es fácil con los ojos cerrados" (2014) David Trueba (4 s)
Grammatiske hovedpunkter:
- Regelmæssige verber i præsens
- Væsentlige uregelmæssige verber i præsens: tener, ser, estar, hacer samt ir.
- Diftongerende verber
- Gustar
- Futurum med ir
- Substantiver, deres bøjning samt bestemte/ubestemte artikler
- Genitiv
- Personlige pronominer, possessive pronominer og personlige pronominer efter præpositioner
- Adjektivernes bøjning i køn, tal samt grad (2. og 3. grad er præsenteret)
-Præpositioner og stedsadverbier
Omfang: ca. 100 ns
|
Indhold
|
Kernestof:
-
El abecedario o alfabeto en español
-
¡Vamos a hablar!
-
Caminando - Ejercicios 1b
-
Quizlet: El tiempo - vejret
-
Los números: Actividades con todos los números » ProfeDeELE.es
-
Minlæring: Genitiv
-
1c: España: Ejercicios
-
2a: Entrevista con Eloy
-
2a: Entrevista con Eloy: Øvelse 7
-
Øv bøjninger i regelmæssig præsens - så du kan dem udenad!
-
image.png
-
Miniprøve i spansk i Unidad 1a, 1b, 1c samt 2a. Prøven er uden hjælpemidler.Repetér verber i præsens, ser og estar, substantiver og artikler, spørgeord og tal.
-
2a: Spørgeord
-
2a: Øvelse 9
-
Quizlet: Caminando, Unidad 2b, vocabulario de cafetería
-
2b: En la cafetería
-
Medbring høretelefoner til spansk! :-)
-
Medbring høretelefoner. :-)
-
2c: Vamos de compras - preguntas
-
Tøj - Ropa
-
Quizlet: Almindelige adjektiver
-
Afsnit
-
Una presentación de mí mismo - en español.docx
-
Join conversation
-
3a: Aurora Aragón, de León - gloser
-
2c: Vamos de compras- øvelse 10 om småord på spansk
-
2c: Vamos de compras - øvelse 4 gustar
-
Minlæring: Klokken på spansk
-
3b: En la calle - spørgsmål om teksten
-
Arbejdsopgaver- personbeskrivelse.docx
-
3c: En la ciudad de León - ejercicios
-
Spanske grammatikøvelser 1. år.doc
-
Lav spørgsmålene fra sidste gang færdig og upload dine svar i elevfeedback.
-
Minlæring: Adjektivernes gradbøjning - uregelmæssig
-
Medbring venligst høretelefoner. I skal se en fim i spansk i dag, mens jeg underviser 3.gerne i lokalet ved siden af. I må gerne se filmen individuelt eller i små grupper. (Jeg kommer ind og registrerer fravær undervejs.)
-
El bola – Kuglen
-
Hvis du ikke var i skole i sidste uge, skal du læse nedenstående dokumenter rigtig grundigt.
-
Mundtlig prøve i spansk 1. år STX, maj 2023.docx
-
Tekststykker til mundtlig prøve i spansk 2023.pdf
-
Mundtlig prøve spansk 1 år STX 2023 - tidsplan.docx
-
Ropa
-
Aspecto físico
Skriftligt arbejde:
Titel |
Afleveringsdato |
Presentación sobre la cultura espñola
|
14-11-2022
|
Udtale og oplæsning af Unidad 2a
|
29-11-2022
|
Verber i præsens - repetition
|
24-01-2023
|
Presentación individual
|
07-02-2023
|
Beskrivelse af personer
|
14-02-2023
|
Diftongerende verber
|
20-03-2023
|
En el bar - billedbeskrivelse
|
09-05-2023
|
Refleksive verber
|
16-05-2023
|
Testresultater fra Minlæring
|
22-05-2023
|
Mi tiempo libre
|
26-05-2023
|
|
Omfang
|
Estimeret:
104,00 moduler
Dækker over:
102 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
- Faglige
- Lytte
- Læse
- Skrive
- Formidling
- Almene (tværfaglige)
- Kommunikative færdigheder
- Overskue og strukturere
- Personlige
- Selvstændighed
- Selvtillid
- Initiativ
- Ansvarlighed
- Sociale
- Samarbejdsevne
|
Væsentligste arbejdsformer
|
-
Gruppearbejde
-
Individuelt arbejde
-
Lærerstyret undervisning
-
Pararbejde
|
Titel
3
|
Un mes en Málaga y lo típico español
Formål:
- at få kendskab til en række kulturelle fænomener, som ofte forbindes med det "typisk spanske" gennem en kulturel, samfundsmæssig og historisk analyse med særligt fokus på Andalusien beskrevet i Un mes en Málaga
Faglige mål:
- at tilegne sig viden om en række særlige kulturelle aspekter af den spanske kultur med afsæt i Andalusien
Omfang: ca. 30 normale sider
Forløbets længde: 63 moduler a 45 min
Kernestof:
Tekster fra Un mes en Málaga (ibog) https://www.unmesenmalaga.com/
- "Cap 1. Mis primeros días en Málaga" (2 s)
- "Cap 2: Vivir con una familia Española" (2 s)
- "Cap 3: Un día típico en Málaga" (2 s)
- "Cap 4: Los jóvenes malagueños" (2 s)
- "Cap 5: Ir de tapas" (2 s)
Tekster fra Viva la vida, Silvia Becerra Bascuñan, Sigrid Østergaard, Julie Højgaard, Lindhard og Ringhof, 2017
- "Paco de Lucía" s.68, 69, 71 (2 s)
- "Las comidas en España" s. 80 (1 s)
- "La comida es todo una institución en España" s.85-86 (2 s)
Film:
Carmen y Lola (2018), Arantxa Echevarría (2 s)
Supplerende stof:
- "Frygtløs fornyer", Kasper Kloch, September 2019, Weekendavisen
- "Why does Rosalía attract so many haters in her home country?", JUAN SANGUINO, SEP 12, 2019, El País
https://english.elpais.com/elpais/2019/09/11/inenglish/1568200478_787052.html
- Oplæg om Flamenco og koncert ved Lasse Grøftehauge samt arbejde med diverse tekster af Rosalía (ifm. spanskdagen den 28/11-2023 (ca. 6 moduler)
Grammatiske fokuspunkter med udgangspunkt i Minlæring:
- repetition: nationalitetsadjektiver, ser/estar/hay, diftongerende verber, gerundium, nærfremtid, refleksive og possessive pronominer, perfektum
- adjektivernes gradbøjning
- adverbier samt muy og mucho
- demonstrative pronominer
Skriftligt arbejde:
- Introduktion til brev-genre samt delprøve 1
- Carta desde Frigiliana (Delprøve 1) (1 s)
- Un mes en Málaga (Delprøve 1 + Delprøve 2) (4 s)
- Una mujer torera (Delprøve 1) (1 s)
Øvrigt materiale og hjælpemidler:
https://www.ordbogen.com/da/#/
https://www.verbix.com/languages/spanish
https://www.minlaering.dk/
https://www.systime.dk/
https://www.unmesenmalaga.com/
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
Titel |
Afleveringsdato |
Opsamlingsopgave
|
12-09-2023
|
Individuel billedbeskrivelse
|
25-09-2023
|
Carmen y Lola
|
10-10-2023
|
Una carta para mi amigo
|
10-10-2023
|
Genaflevering
|
23-10-2023
|
Arbejd-selv-opgave uge 45
|
10-11-2023
|
Aflevering - grammatik repetition
|
21-11-2023
|
Spanskdagen
|
28-11-2023
|
Delprøve 2 - Manuel fra Cap. 4
|
17-12-2023
|
Una mujer torera - Delprøve 1
|
09-01-2024
|
|
Omfang
|
Estimeret:
63,00 moduler
Dækker over:
69 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
- Faglige
- Lytte
- Læse
- Søge information
- Skrive
- Formidling
- Almene (tværfaglige)
- Kommunikative færdigheder
- Personlige
- Selvstændighed
- Sociale
- Samarbejdsevne
- IT
- Tekstbehandling
|
Væsentligste arbejdsformer
|
-
Forelæsninger
-
Gruppearbejde
-
Individuelt arbejde
-
Lærerstyret undervisning
-
Pararbejde
|
Titel
4
|
Cuba
Formål:
- at få kendskab til Cubas historie fra 1958 og frem til nu
- at få en forståelse for de problemer/konflikter cubanerne møder til dagligt
- at få et indblik i cubansk kultur og daglivet på Cuba med udgangspunkt i fortællinger fra cubanske indbyggere
Faglige mål:
- læse og forstå spansksprogede tekster inden for forskellige genrer og af forskellige sværhedsgrad
- være i stand til at fortælle/samtale om afgrænsede emner om Cuba på spansk
- tilegne sig viden om kulturelle, historiske og samfundsmæssige forhold på Cuba
Omfang: ca. 25 sider
Forløbets længde: 42 moduler a 45 min
Kernestof:
”El período especial” fra Cuba en cambio af Rosalba Cazón López og Bente Dalsgaard Frederiksen, Gyldendal, 2015, s.6-8 (3 s)
Tekster fra Caminando for fortsættere iBog, Waldenström, Elizabeth et al, 2019, Gyldendal under Systime:
”4a: Bienvenidos a Cuba” (4,6 s)
https://caminandoforfortsaettere.ibog.gyldendal.dk/?id=p136
”4b: Voces cubanas” (5,5 s)
https://caminandoforfortsaettere.ibog.gyldendal.dk/index.php?id=137
Film:
- Habana Blues (2005) af Benito Zambrano
Dokumentar:
- La escuela en Cuba (Dokumentar på spansk) Pregunta ya, SVT2, 2016 (mitCFU) (2 s)
- La familia en Cuba (Dokumentar på spansk) Pregunta ya, SVT2, 2076 (mitCFU) (2 s)
Skr. eksamensopgaver:
- Miguel el cubano (Delprøve 1 + Delprøve 2) (4 s)
- Cuba y el turismo (Delprøve 1 fra Min læring) (1 s)
Supplerende stof:
- Genstart: Cuba uden Castro (27/4-2021)
(https://www.dr.dk/lyd/special-radio/genstart/genstart-dr-s-nyhedspodcast-87)
Grammatiske fokuspunkter med udgangspunkt i Min læring:
- Imperfektum og præteritum
Øvrigt materiale og hjælpemidler:
https://www.ordbogen.com/da/#/
https://www.verbix.com/languages/spanish
https://www.minlaering.dk/
https://www.systime.dk/
https://www.unmesenmalaga.com/
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
42,00 moduler
Dækker over:
42 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
- Faglige
- Lytte
- Læse
- Skrive
- Formidling
- Almene (tværfaglige)
- Kommunikative færdigheder
- Personlige
- Selvstændighed
- Selvtillid
- Sociale
- Samarbejdsevne
- IT
- Tekstbehandling
|
Væsentligste arbejdsformer
|
-
Forelæsninger
-
Gruppearbejde
-
Individuelt arbejde
-
Lærerstyret undervisning
-
Pararbejde
|
Titel
5
|
Una introducción a México
Formål:
- at få overordnet kendskab til den mexicanske kultur og samfund
Faglige mål:
- læse og forstå lettere spansksprogede tekster om Mexico
Omfang: ca. 12 sider
Forløbets længde: 22 moduler a 45 min
Kernestof:
Tekster fra Viva la vida, Silvia Becerra Bascuñan, Sigrid Østergaard, Julie Højgaard, Lindhard og Ringhof, 2017 (5 s)
- “Frida, una artista mexicana” s.199-203
- “Quinceañeras” s. 225
“Día de muertos en México” (HABLACUTURA) (2 s)
https://hablacultura.com/cultura-textos-aprender-espanol/costumbres/dia-de-muertos-en-mexico/
“Aby de México, Soy una chica con ambiciones" fra La identidad contrastada, Jóvenes en Latinoamérica - Ole Nicolaj Mikkelsen og Pablo Riismøller, Gyldendal, 2013, s.52-55 (4 s)
Skr. eksamensopgaver:
- Aby de México - Delprøve 2
Grammatiske fokuspunkter med udgangspunkt i Min læring:
- repetition af grammatiske tider
- passiv ”se”
Øvrigt materiale og hjælpemidler:
https://www.ordbogen.com/da/#/
https://www.verbix.com/languages/spanish
https://www.minlaering.dk/
https://www.systime.dk/
https://www.unmesenmalaga.com/
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
22,00 moduler
Dækker over:
22 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
- Faglige
- Læse
- Søge information
- Skrive
- Formidling
- Almene (tværfaglige)
- Kommunikative færdigheder
|
Væsentligste arbejdsformer
|
-
Gruppearbejde
-
Individuelt arbejde
-
Lærerstyret undervisning
-
Pararbejde
|
Titel
6
|
Forløb#3
|
Indhold
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
0 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
7
|
Forløb#3
|
Indhold
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
0 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/20240043/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d53496977642",
"T": "/lectio/20240043/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d53496977642",
"H": "/lectio/20240043/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d53496977642"
}