Holdet A 2022 DA/q - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2022/23 - 2023/24
Institution 2023/24 - NEXT
Fag og niveau Dansk A
Lærer(e) Birthe Haarder
Hold A 2022 DA/q (A 1q DA, A 1q DA SO, A 2q DA)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Retorik og argumentation
Titel 2 Autofiktion (miniforløb)
Titel 3 Dokumentarforløb
Titel 4 Novelleforløb
Titel 5 SO2
Titel 6 Danmark i 1800-tallet
Titel 7 Mediehistorie og nyhedsformidling
Titel 8 Oppe og nede
Titel 9 Sprog. Diskursanalyse
Titel 10 Tine Høeg: Tour de chambre. Værklæsning

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Retorik og argumentation

Formål:
• At du bliver bedre til at tale, så andre lytter
• At du bliver bedre til at argumentere for en sag
• At du bliver bedre til at forstå, analysere og forholde dig kritisk til andres argumentation


Faglige mål for forløbet:

• At få viden om begreberne retorik og argumentation
• At få kendskab til forskellige talegenrer
• At kunne holde en velforberedt, velargumenteret og velstruktureret tale og deltage overbevisende i en debat.
• At kunne benytte det retoriske pentagram
• At kunne benytte Toulmins argumentationsmodel
• At kunne redegøre for og gøre brug af appelformer og retoriske virkemidler
• At kunne analysere og vurdere argumentationen i en tale.

Baggrundsmateriale:

Annette Hauge Nielsen m.fl.: ”Dansk på ny”, kapitlet retorik og argumentation samt afsnittet "Stemmens virkemidler" under kapitlet "Mundtlighed": (Systime) https://danskpaany.systime.dk/index.php?id=280
Desuden eget materiale, øvelser og filmklip fra nettet

Primærtekster:
- Nivaq Coneliussens tale ved Nordisk Råds Litteraturpris
- Erika de Casiers takketale, da hun modtager Kronprisparrets pris
- Sofie Lindes tale ved Zulu Comedy Galla

Skriftligt arbejde:
- Eleverne skriver i par en tale og holder talerne for klassen
- Eleverne analyserer undervejs i forløbet tre taler og arbejder i denne forbindelse både i grupper og individuelt
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Analyse af Niviaq Korneliussens tale 25-11-2022
Arbejdsark X er bedre end Y 05-12-2022
Analyse af Sofie Lindes tale 16-12-2022
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 22 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Autofiktion (miniforløb)

Faglige mål
- At du bliver bekendt med den litterære genre autofiktion, og at du i den forbindelse kan reflektere over hvordan litteratur kan forstås i samspillet mellem tekst, kultur og samfund
- At du kan analysere en tekst med fokus på dens autofiktive dimension. Du skal have forståelse for begrebet “dobbeltkontrakten", kunne genkende autofiktive teksters autencitetsmarkører samt tegn på fiktionalisering.
- At du kan reflektere over, hvilken betydning det har at arbejde med forskellige metodiske tilgange når du analyserer litteratur.

Kernestof
- Der er læst tekster fra 2000-tallet, herunder fra de seneste 5 år
- I forløbet har vi arbejdet med litteraturanalyse og -fortolkning og anvendendt relevante litterære metoder
- Vi har arbejdet med tekster gennem kreative arbejdsprocesser

Skriftligt arbejde
- Analysere uddrag af 'Institutionaliseret' og 'Planen' med fokus på teksternes autofiktive dimension
- Kreativ opgave: Skrive et digt baseret på dit eget barndomsmiljø

Litteratur:
- Haidar Ansari 'Institutionaliseret' (2022) (uddrag tilsvarende 6,7 normalsider)
https://litteraturportalen.gyldendal.dk/forfattere/12_den_globale_tidsalder/ansari-haidar?resource=225375f8-c8fd-40b3-991c-1d07e6b0777f
- Morten Pape 'Planen' (2015) (uddrag tilsvarende 5 normalsider): https://5aarslitt.systime.dk/?id=221#c757
- 'Tusind jeg'ers fortælling' af Louise Lindhardtsen (2022) (uddrag): https://litteraturportalen.gyldendal.dk/forfattere/12_den_globale_tidsalder/ansari-haidar?resource=a161df7e-015a-41fb-b1bb-a7b17bb406e0
- 'Autofiktion' af Jan A.H. Petersen (2019) (uddrag): https://www.gymdansk.dk/autofiktion.html
- Egne slides
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Digt om barndom 09-01-2023
Omfang Estimeret: 3,00 moduler
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Dokumentarforløb

Et tværfagligt forløb i dansk og engelsk omhandlende dokumentarfilm som genre.

Forløbet er bygget op om dokumentarfilmens fire typer - Den klassiske, den poetiske, den observerende og den interaktive dokumentar. I forløbet skal I lære at analysere og fortolke dokumentarfilm med fokus på dokumentarens forskellige stilarter, filmiske virkemidler, autenticitetsmarkører og tegn på fiktionalisering.

Arbejdsformer:
Eleverne har undervejs arbejdet med eksempler på dokumentarfilm i projektgrupper med fokus på det gode gruppearbejde. Som afslutning på forløbet har alle grupper valgt en dokumentar som de har fordybet sig i og gjort til genstand for en skriftlig analyse. Med afsæt i opgaven har eleverne i grupper efterfølgende lavet fremlæggelser for klassen.

Faglige mål:
- udtrykke sig hensigtsmæssigt, formelt korrekt, personligt og nuanceret, såvel mundtligt som skriftligt
- analysere og fortolke fiktive tekster analysere og vurdere ikke-fiktive tekster
- navigere i store tekstmængder samt udvælge og anvende tekster kvalificeret og med dokumentation demonstrere viden om og reflektere over fagets identitet og metoder

Kernestof:
- billeder, film og øvrige multimodale tekster
- danske tekster fra de seneste 20 år
- medieanalytiske begreber og metoder

Tekster:
- Bill Nichols, "Introduktion til dokumentar" (2001)
- Jan Aasbjerg Haugaard Petersen "Definition af dokumentarfilm" (2019)
- Filmcentralens Filmleksikon "Filmiske virkemidler"

Film/TV-serier:
- TV2: "Herlufsholms hemmeligheder" (2022)
- Joachim Ladefoged: "Mirror" (2009)
- Darby Wheeler: "Hip Hop Evolution" af  (2016)
- Bassam Tariq: "Ghosts of Sugar Land" (2019)
- Jimmy Chin: "Free Solo" (2018)
- John Wilson: "How to with John Wilson" (2020)
- Robert Flaherty: "Nanook of the North" (1922) (uddrag)
- Netflix: "The Dancing Bird of Paradise Scene from Our Planet" (2019) (uddrag)
- Radiohead & Grant Gee: "Meeting People Is Easy" (1997) (uddrag)
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Analyse af selvvalgt dokumentar 10-02-2023
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 14 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Novelleforløb

Introduktion til litterær analyse
I dette forløb får I vigtige redskaber til at kunne analysere en skønlitterær tekst. Med udgangspunkt i novelle-genren gennemgår vi danskfagets værktøjskasse til litterær analyse. Vi skal i forløbet arbejde med tre forskellige noveller.

Faglige mål
I skal introduceres til og trænes i danskfaglige metoder til analyse og fortolkning. I skal kende og kunne anvende følgende faglige begreber:
- Præsentation af en tekst
- Formanalyse: personkarakteristik, komposition, fortællertyper, fremstillingsformer
- Tematisk analyse og sammenfattende tolkning

Litteratur
- Thomas Korsgaard (2017) 'Vintermedister' fra novellesamlingen Skam
- Naja Marie Aidt (2006) 'Søndag' fra novellesamlingen Bavian
- Martin Andersen Nexø (1900) 'Lønningsdag (En idyl)' fra Muldskud

Baggrundstekster
- Ole Schultz Larsen: “Håndbog til dansk – litteratur sprog og medier”, udvalgte sider fra kap. 2 og 3 på https://hbdansk.systime.dk/index.php?id=frontpage&cmd=toc
- Kjær-Hansen, a.B. ,Kennebo, P. & Bertelsen, T.S. (2023). "10. Novelle." I Litteraturhistorien – på langs og på tværs. Systime. https://litthist.systime.dk/?id=129
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Videoaflevering (vintermedister) 31-03-2023
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 30 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 SO2

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 14 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Danmark i 1800-tallet

I dette forløb har vi arbejdet med romantikken og det moderne gennembrud.

Vi har haft fokus på, hvordan teksterne er udtryk for den historiske periode, hvor de er blevet til. Forløbet har tematisk været opdelt i de tre k'er: Kritik af køn, klasse og kirke. Hovedvægten har været på problemlitteratur om køn og klasse. Forløbet blev indledt med en kortere introduktion til romantikken, her har det primære fokus været hvad der diskuteres og forandres i overgangen til det moderne gennembrud.

Eleverne har analyseret tekster med fokus på nykritisk og socialhistorisk metode.

Faglige og fællesfaglige mål med forløbet:
- At i får indblik i centrale perioder i dansk litteraturhistorie
- At I får viden om den historiske og kulturelle udvikling i Danmark i 1800-tallet.
- At I bliver bevidste om sammenhængen mellem den historiske og den litterære udvikling.

Kernestof:
- Du skal have viden om romantikken og det moderne gennembrud.
- Vigtige begreber fra forløbet (knyttet til romantikken): Nyplatonisme, nationalromantik, universalromantik.
- Vigtige begreber fra forløbet (knyttet til det moderne gennembrud): Realisme og naturalisme.

Tekster:
Brandes, Georg (1872) "Indledningsforelæsning til emigrantlitteratur" (Uddrag)
Ibsen, Henrik (1879): Et dukkehjem (værk)
Nexø, M. A. (1900): Lønningsdag (En idyl)
Oehlenschläger, Adam (1819): Der er et yndigt land
Oehlenschläger, Adam (1805): Morgenvandring
Overby, U.P. (1872): Socialisternes March
Pontoppidan, Henrik (1899): En stor dag
Schack von Staffeldt, A.W. (1804): Indvielsen

Baggrundsstof:
- Bryld, Carl-Johan: Danmark - tider og temaer. Digital danmarkshistorie (I-bog, Systime). Følgende afsnit: "Anne Løkke om kvinderne i 1800-tallet" (9 videoer)
- Rather Homemade: “Romantikken” på https://www.youtube.com/watch?v=bMeBVNkgBmM
- Rather homemade: “Det moderne gennembrud” på https://www.youtube.com/watch?v=BqHK5gUqzus
- Sørensen, Mimi m.fl.: Brug litteraturhistorien (I-bog Systime 2014). Følgende afsnit: "Da Danmark blev moderne", "1800-tallets naturvidenskabelige gennembrud", "Litteraturens moderne gennembrud", "Retninger i det moderne gennembrud", "Mande- og kvinderoller til debat" og "Henrik Pontoppidan: ud med Gud"

Supplerende:
Kjær-Hansen, Barbara, m.fl.: Litteraturhistorien på langs og på tværs (I-bog, Systime 2012) https://litthist.systime.dk/
Følgende afsnit:
6. 1870-1890: Det moderne gennembrud
- Det moderne gennembruds samfund
- Livssyn og syn på litteraturen
- Det moderne gennembruds genrer
- Det moderne gennembruds temaer: køn, klasse og kirke
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Romantisk digt 28-04-2023
Novelleanalyse 26-05-2023
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 22 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer


Titel 8 Oppe og nede

https://oppeognede.ibog.dansklf.dk/?loopRedirect=1&id=1

Morten Pape: Planen (uddrag)
Glenn Bech: Jeg anerkender ikke længere jeres autoritet (uddrag)
Peder Frederik Jensen: Det Danmark du kender (uddrag)
Kristian Bang Foss: Frank vender hjem (uddrag)
Yahya Hassan: Ghettoguide og Barndom
Tessa og Orgi-E: Blæstegnen (musikvideo)
Barndom på bistand (dokumentar)
På røven i Nakskov (dokumentar)
Prinsesser fra blokken (dokumentar)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 26 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 9 Sprog. Diskursanalyse

Diskursanalyse i dansk, Sytime
Begreber: nodalpunkt, ækvivalenskæde, flydende betegnere, konnotationer, antagonistiske diskurser, hegemoniske diskurs, dialektiske forhold, Fairclouds tredimensionelle model, antagonismepar
Ciceros pentagram
Retoriske virkemidler

Yahya Hassan: Det sjette opholdssted
Reklame for Malboro fra 1960'erne
Et godt liv (video, uddrag) fra Sundhedsstyrelsens kampagne
Ketty Dahl: Samfundsetikken udhules. Abort er blot et behageligt alternativt ord for drab. Kronik Kristeligt Dagblad 2013
Choose Life: Abort gør dig ked af det (video) fra Retten til Liv kampagne


Temaer for diskursanalyse
1. National identitet
H.C. Andersen: Danmark, mit Fædreland
Find Holger
Naja Marie Aidt: Alting blinker


2. Prostitutionsdebatten i Danmark
Brian Mikkelsen
10 grunde til at afkriminalisere
Indstilling fra Konservativ Ungdom til Landsrådet

Asta Olivia Nordenhof: Luderdigte, redigeret to år efter
Tanja Rahm: #14 - til dig der køber sex

3. Sundhed og identitet
Kampagnemateriale fra Landbrug og fødevarer
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 16 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer