Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er)
|
2022/23 - 2023/24
|
Institution
|
2023/24 - NEXT
|
Fag og niveau
|
Engelsk A
|
Lærer(e)
|
Farhiya Ibrahim Ali
|
Hold
|
A 2022 EN/o (A 1o EN, A 1o EN SO, A 2o EN, A 2o EN SO)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel
1
|
Growing Up
Growing Up tager udgangspunkt i overgangen fra barn til voksen. Vi skal beskæftige os med de udfordringer børn og unge mennesker oplever, samt opvækstens vilkår og dets betydning for et barn/ungt menneskes liv. Vi stiller spørgsmålet: "Hvornår er man voksen?" Endvidere, fokuserer vi på børn og forældre problematikker samt voksnes forventninger til børn og unge.
Nøgleordene i temaet: childhood, stages of adolescence, family, friends, love, identity, independence, insecurity, peer pressure, expectations, education, environment, challenges og bullying.
Læringsmål:
I får træning i de forskellige litterære genrer (fiction og non-fiction) og forskellige analytiske begreber og modeller
I får oparbejdet et ordforråd som passer til temaet vha. glosetræning
I skal redegøre for den enkelte teksts placering ift. en større sammenhæng (fortolkning/perspektivering)
I får træning i de grundlæggende mundtlige færdigheder (tekstanalyse)
I får træning i de skriftlige genrer (skriftlige opgaver)
I får træning i centrale grammatiske færdigheder fra grammatikbøger på Systime og online-portalen Engram/www.minlaering.dk
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
Titel |
Afleveringsdato |
Introduktion til e-mail (Minlæring)
|
18-01-2023
|
E-mail
|
25-01-2023
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
28 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
3
|
The American Dream
The American Dream – life, liberty, and the pursuit of happiness tager udgangspunkt i den amerikanske drøm, nationens identitet og amerikanske værdier. Vi kommer til at arbejde med dele af historiske begivenheder, den amerikanske befolkning, de kulturelle og samfundsmæssige forhold fra ca. 1776 til nu.
Nøgleordene i dette forløb er: immigration, slavery, melting pot, ideals and values, The American Dream, social mobility, inequality, racism og stereotypes.
Læringsmål:
I får grundlæggende kendskab til begrebet den amerikanske drøm, nationens identitet og amerikanske værdier.
I får træning i de forskellige literære genrer (fiction og non-fiction) og forskellige analytiske begreber og modeller (Tools og CAIP.)
I får kendskab til de retoriske virkemidler (herunder appelformer, logos, patos, etos, argumentationsanalyse, billedsprog samt digtanalyse.)
I får oparbejdet et ordforråd som passer til temaet vha. glosetræning.
I skal redegøre for den enkelte teksts placering ift. en større sammenhæng (fortolkning/perspektivering.)
I får træning i de grundlæggende mundtlige færdigheder (tekstanalyse og mundtlige fremlæggelser.)
I får træning i de skriftlige genrer i analyseopgaver.
I får træning i centrale grammatiske færdigheder fra forskellige grammatikbøger og online-portallen Engram/www.minlaering.dk
Endvidere arbejdes der løbende med grammatikker igennem tekstanalyse.
Tekster til The American Dream
1) American Identity
2)The Declaration of Independence
3) Slavery
4) A Law against Teaching the Enslaved to Read and Write. North
Carolina, 1831. Law
5) Solomon Northup: Twelve Years a Slave (excerpt), 1853.
Autobiography
6) Harriet Tubman, abolitionist.
7) Gettysburg Address
8) Separate but Equal
9) Minstrel Shows and the Jim Crow Character
10) I, Too
11) I Have a Dream
12) Our America
13) Timeline (Black Lives Matter)
14) This is America
15) Film: The Wolf of Wall Street
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
Titel |
Afleveringsdato |
Grammatik workshop 2
|
22-05-2023
|
Analytical essay (fiction)
|
23-05-2023
|
A 1o EN skr. årsprøve
|
16-06-2023
|
American people assignment
|
23-08-2023
|
Project (Sustainability)
|
14-09-2023
|
Speech
|
17-09-2023
|
Written assignment
|
26-10-2023
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
52 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
4
|
It’s not personal, it’s just business.
Forløbet har fokus på virksomheders måder at brande sig på samt virksomheders etiske ansvar i forhold til kunder, konkurrerende virksomheder, samfund og miljø og ansatte. Vi skal diskutere virksomheders motivation for inddragelse af etiske overvejelser (eller mangel på samme) og CSR.
Nøgleordene i dette forløb er: business, branding, marketing, retailing, culture, communication, ethics, code of conduct, environment, climate, corporate social responsibility (CSR), global company, entrepreneurship, and social media.
Læringsmål:
I får grundlæggende kendskab til begreber inden for det merkantile område (business og branding).
I får træning i de forskellige litterære genrer (fiction og non-fiction) og forskellige analytiske begreber og modeller (Tools og CAIP mm.).
I får træning i de retoriske virkemidler (herunder appelformer, logos, patos, etos, argumentationsanalyse).
I får oparbejdet et ordforråd som passer til det merkantile sprog og temaet vha. glosetræning.
I skal redegøre for den enkelte teksts placering ift. en større sammenhæng (fortolkning/perspektivering).
I får træning i de grundlæggende mundtlige færdigheder (tekstanalyse og mundtlige fremlæggelser).
I får træning i de skriftlige genrer i analyseopgaver.
I får træning i centrale grammatiske færdigheder fra forskellige grammatikbøger og online-portalen Engram/www.minlaering.dk. Endvidere arbejdes der løbende med grammatikker igennem tekstanalyse. Forløbet sluttes af med et projekt, hvor fokus er præsentationsteknik.
Tekster/materiale til forløbet:
1) Company
2) Entrepreneurship
3) Corporate Social Responsibility
4) What is Business Ethics?
5) The Beginning of the Brand
6) Me 2.0 Branding yourself online
7) Retailing
8) Street food latest rage
9) Outlets are the in thing
10) Inside Westfield Stratford City: Europe's largest shopping centre
11) 10 Golden Rules Of Personal Branding
12) Nike and Serena Williams sent a powerful message about 'crazy' women during the 2019
13) Nike Commercial - You Can't Stop Sport
14) McDonald's: The Origins of a Fast Food Empire
15) Ranked: The Top 100 Brands by Value in 2023
16) The Dragons Den (YouTube)
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
42 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
5
|
Horror
Horror tager udgangspunkt i gys og ondskab. Forløbet har fokus på den litterære periode, klassiske værker samt nogle af de største horror forfattere fra den engelsksprogede verden. Vi skal beskæftige os med nogle af de populære værker såsom Frankenstein, American Psycho og nutidens gyser konge, Stephen King's værker.
Der stiftes bekendtskab med genrens dramatiske virkemidler, de karakteristiske elementer (Gothic features) og deres udvikling gennem tiden. Derudover skal vi kigge på nogle af gyserfilmens undergenrer og gennem teorier undersøge, hvorfor gys og ondskab er så fangende og fascinerende. I forbindelse med ondskab, skal vi samtidig fokusere på personer bag mord/massemord. Vi rejser spørgsmålet om, hvorvidt det er arv (genetik) eller miljøet, der afgør om en person kan begå ondskabsfulde handlinger mod andre.
Nøgleordene i forløbet: horror, evil, darkness, monster, madness, gothic, superstition, the unknown, supernatural, supsense, murder, investigation, psychopaths, serial killers, social heritage, environment, og nature vs. nurture.
Læringsmål:
I får træning i de forskellige litterære genrer (fiction og non-fiction) og forskellige analytiske begreber og modeller.
I får oparbejdet et ordforråd som passer til temaet vha. glosetræning.
I skal redegøre for den enkelte teksts placering ift. en større sammenhæng (fortolkning/perspektivering)
I får træning i de grundlæggende mundtlige færdigheder (tekstanalyse og fremlæggelser)
I får træning i skriftlighed
I får træning i centrale grammatiske færdigheder fra grammatikbøger og online-portalen Engram/www.minlaering.dk
Tekster i Horror:
1) Frankenstein
2) The Strange Case of Dr Jekyll and Mr Hyde
3) The Tell-Tale Heart
4) Dracula (episode 1 - Netflix series)
5) Killing Child at Zoo
6) The Man Who Loved Flowers
7) It - chapter 1 (excerpt)
8) IT (film)
9) My Friend Dahmer (Værklæsning)
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
Titel |
Afleveringsdato |
Horror story
|
08-02-2024
|
Book review (My Friend Dahmer)
|
15-03-2024
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
32 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
6
|
Disney
I Disney forløbet åbnes der op for Disney universet og der dykkes ned i udvalgte fortællinger og eventyr. Forløbet har også fokus på skaberen bag Disney, Disneys globale indflydelse og virksomheden som helhed.
Forløbet er delt op i tre hovedemner; Walt Disney – Life and Legacy, Narratives – How Disney Tells Stories, Stereotyping – cataloguing the Disney Characters.
Nøgleordene i dette forløb er: Disney characters, Walt Disney, fairy tales, animated cartoons, films storytelling, symbols, hero vs. villain, stereotypes, racism, gender roles, business (brand), entertainment, globalization, culture og values.
Læringsmål:
- I får grundlæggende kendskab til Disney, skaberen bag Disney, herunder forretningsaspektet.
- I skal anvende viden om samfundsmæssige og erhvervsrelaterede forhold i Storbritannien og USA – teksterne I kommer til at arbejde med handler om Disney og dets indflydelse på samfundskulturen.
- I får mulighed for at høre og forstå varierede former for autentisk engelsk - I læser tekster og hører tv-klip på originalsproget.
- I får træning i de forskellige litterære genrer (fiction og non-fiction) og kommer til at arbejde med forskellige analytiske begreber og modeller, der dækker skønlitteratur, sproglig analyse og kommunikativ analyse.
- I får oparbejdet et ordforråd som passer til temaet vha. glosetræning, herunder lærer I de ord, der har sammenhæng med Disney, eventyr og business.
- I skal redegøre for den enkelte teksts placering ift. en større sammenhæng (fortolkning/perspektivering).
- I får træning i de grundlæggende mundtlige færdigheder, da materialet lægger op til samtale/diskussion om samfundsmæssige og erhvervsrelaterede emner. Derudover kommer I til at øve jer i at fremlægge både over for enkelte elever, men også i plenum.
- I skal anvende relevante hjælpemidler til vurdering og formidling af ny viden om sprogområdet og globale sammenhænge
- I kommer til at arbejde selvstændigt med at opsøge og formidle viden indenfor emnet (Disney projekt).
- I får træning i de skriftlige genrer i analyseopgaver (fx business letter, essay mm).
- I får træning i centrale grammatiske færdigheder fra forskellige grammatikbøger og online-portalen Engram/www.minlaering.dk
Endvidere arbejdes der løbende med grammatikker igennem tekstanalyse.
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
Titel |
Afleveringsdato |
Written execise: argumentative essay
|
18-04-2024
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
18 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
7
|
Forløb#4
|
Indhold
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
0 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/20240043/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d55241575276",
"T": "/lectio/20240043/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d55241575276",
"H": "/lectio/20240043/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d55241575276"
}