Holdet A 2022 DA/x - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2022/23 - 2023/24
Institution 2023/24 - NEXT
Fag og niveau Dansk A
Lærer(e) Stine Schelde Hansen
Hold A 2022 DA/x (A 1x DA, A 2x DA)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 1 - Retorik og argumentation
Titel 2 2 - Novelleforløb
Titel 3 3 - Danmark i 1800-tallet (DHO-forløb)
Titel 4 4 - Teknologi og menneske
Titel 5 5 - Flugt
Titel 6 6 - Arbejde
Titel 7 7 - Kulturmøder

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 1 - Retorik og argumentation

Formål:
• At du bliver bedre til at tale, så andre lytter
• At du bliver bedre til at argumentere for en sag
• At du bliver bedre til at forstå, analysere og forholde dig kritisk til andres argumentation


Faglige mål for forløbet:
• At få viden om begreberne retorik og argumentation
• At få kendskab til forskellige talegenrer
• At kunne holde en velforberedt, velargumenteret og velstruktureret tale og deltage overbevisende i en debat.
• At kunne benytte det retoriske pentagram
• At kunne benytte Toulmins udvidede argumentationsmodel
• At kunne redegøre for og gøre brug af appelformer og retoriske virkemidler
• At kunne analysere og vurdere argumentationen i en tale.

Baggrundsmateriale:
- Annette Hauge Nielsen m.fl.: ”Dansk på ny”, kapitlet "Retorik og argumentation" samt afsnittet "Stemmens virkemidler" under kapitlet "Mundtlighed" (Systime: https://danskpaany.systime.dk/index.php?id=280)
- Desuden eget materiale, øvelser og filmklip fra nettet
- Forløbets slides findes her: https://docs.google.com/presentation/d/1ExfA9L0ghAcNPtIukeMEGbYJM15gf1nHTjUK4o4Emz0/edit?usp=sharing

Primærtekster:
- Niviaq Korneliussens tale ved modtagelsen af Nordisk Råds litteraturpris 2021
- Erika de Casiers takketale for Kronprisparrets Kulturelle Stjernedryspris 2021

Skriftligt arbejde:
- Eleverne skriver i par en tale + et metaafsnit. Eleverne holder talerne i klassen
- Analyse af tale
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 21 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 2 - Novelleforløb

Introduktion til analyse af litteratur (med fokus på noveller)

Vi skal starte 2023 med et forløb om novelleanalyse. Vi skal derigennem se på nogle forskellige noveller og redskaber til at analysere disse. Novellerne er alle nyere og handler om forskellige mennesker, forskellige miljøer og forskellige måder at tackle livet på i et senmoderne samfund.

Faglige mål:
- I skal introduceres til og trænes i danskfaglige metoder til analyse og fortolkning
- I skal kende og kunne anvende følgende faglige metoder og begreber:
Præsentation af en tekst, formanalyse: komposition og fortællertyper, fremstillingsformer, tematisk analyse og sammenfattende tolkning

Teori:
- Ole Schultz Larsen: “Håndbog til dansk – litteratur sprog og medier”, udvalgte sider fra kap. 2 og 3 (DLF 2015) https://hbdansk.systime.dk/index.php?id=frontpage&cmd=toc
- Litteraturhistorien på langs og på tværs https://litthist.systime.dk/

Skønlitteratur:
Korsgaard: "Vintermedister" (2017)
Hastrup: "Børnehaven ringer" (2016)
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 14 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 3 - Danmark i 1800-tallet (DHO-forløb)

I dette forløb har vi arbejdet med den litterære periode Det moderne gennembrud som optakt til DHO.

Vi har arbejdet primært synkront og haft fokus på, hvordan teksterne er udtryk for den historiske periode, hvor de er blevet til. Forløbet har tematisk været opdelt i de tre k'er: Kritik af køn, klasse og kirke, hvor hovedvægten har været på problemlitteratur om de to første. Forløbet er startet med en kort præsentation af nationalromantikken for at forstå, hvad der sker i overgangen til Det moderne gennembrud.

Eleverne har analyseret tekster med fokus på nykritisk og socialhistorisk metode.

Faglige og fællesfaglige mål med forløbet:
- At I får lyst til at kende jeres fortid!
- At I får viden om den historiske og kulturelle udvikling i Danmark i 1800-tallet.
- At I bliver bevidste om sammenhængen mellem den historiske og den litterære udvikling.
- At I oplever, hvordan fagene dansk og historie kan støtte hinanden.
- At forberede jer til at skrive Dansk-Historieopgave.

Kernestof:
Du skal have viden om det moderne gennembrud og kende begreberne realisme og naturalisme.

Tekster:
- Oehlenschläger, Adam: “Fædrelandssang” (Der er et yndigt land) (1819)
- Overby, UP: “Socialisternes March” (1872)
I- bsen, Henrik: Et dukkehjem (1879, (værk)
- Pontoppidan, Henrik: "En stor dag" (1899)
- Skram, Amalie: "Karens jul" (1885)
- Brandes, Georg: "Indledningsforelæsning" (1871) (uddrag)

Baggrundsstof:
- Rather Homemade: “Romantikken” + “Det moderne gennembrud”

- Kjær-Hansen, Barbara, m.fl.: Litteraturhistorien på langs og på tværs (I-bog, Systime 2012) https://litthist.systime.dk/
Følgende afsnit:
6. 1870-1890: Det moderne gennembrud
- Det moderne gennembruds samfund
- Livssyn og syn på litteraturen
- Det moderne gennembruds genrer
- Det moderne gennembruds temaer: køn, klasse og kirke

- Sørensen, Mimi m.fl.: Brug litteraturhistorien (I-bog Systime 2014)
Følgende kapitler:
-"Litteraturens moderne gennembrud"
-"Retninger i det moderne gennembrud"
-"Mande- og kvinderoller til debat"
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 26 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer


Titel 5 5 - Flugt

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 28 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer