Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
|
Termin(er)
|
2023/24
|
|
Institution
|
2023/24 - NEXT
|
|
Fag og niveau
|
Engelsk A
|
|
Lærer(e)
|
Farhiya Ibrahim Ali
|
|
Hold
|
A 2023 EN/q (A 1q EN, A 1q EN SO)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
|
Titel
1
|
Growing Up
FORLØBSPLAN – GROWING UP
Forløbsbeskrivelse
Growing Up tager udgangspunkt i overgangen fra barn til voksen. Vi skal beskæftige os med de udfordringer børn og unge mennesker oplever, samt opvækstens vilkår og dets betydning for et barn/ungt menneskes liv. Vi stiller spørgsmålet: "Hvornår er man voksen?" Endvidere, fokuserer vi på børn og forældre problematikker samt voksnes forventninger til børn og unge.
Desuden introduceres eleverne til de litterærere genre fiction, nonfiction og poesi.
Fokuspunkter iforhold til lærerplanen:
Forløbet har til formål at gøre eleverne mere komfortable med at tale engelsk i undervisningen og heringennem træne kompleksiteten af deres mundlige output. De trænes altså i at udtrykke sig flydende på engelsk flydende og spontant. Som et led heri læser eleverne tekster fra en række forskellige genre i undervisningen der derigennem træner deres evner til at læse og forstå længere tekster af variende sværhedsgrad. Teksterne bliver bearbejdet analytisk hvorigennem de stifter bekendskab til analytiske metoder og termer her hovedsageligt i forhold til fiction.
Nøgleord:
Childhood, Stages of adolescence, Family, Friends, Love, Identity, Independence, Insecurity, Peer pressure, Expectations, Education, Environment, Challenges, Bullying.
Hvilke literærer begreber kommer elevenre til at arbejde med i løbet af forløbet:
- Characterization og character development.
- Narrative techniques
- Setting
- Mood
- Tone
- Themes
- Message
- Structure
Stylistic analysis
https://toolboxengelsk.systime.dk/?id=131
Hver undervisning begyndes med et spørgsmål de snakker igennem i mindre grupper for at få dagen igang:
When are you a grown up/what makes you a grown up?
Does everyone grow up at the same time/point?
When do you feel like a grown-up and when do you feel like someone who is not?
What do you look forward to in being a grown-up and what do you dread?
Etc.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
46 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
2
|
Disney
I Disney forløbet åbnes der op for Disney universet og der dykkes ned i udvalgte fortællinger og eventyr. Forløbet har også fokus på skaberen bag Disney, Disneys globale indflydelse og virksomheden som helhed.
Forløbet er delt op i tre hovedemner; Walt Disney – Life and Legacy, Narratives – How Disney Tells Stories, Stereotyping – cataloguing the Disney Characters.
Nøgleordene i dette forløb er: Disney characters, Walt Disney, fairy tales, animated cartoons, films storytelling, symbols, hero vs. villain, stereotypes, racism, gender roles, business (brand), entertainment, globalization, culture og values.
Læringsmål:
I får grundlæggende kendskab til Disney, skaberen bag Disney, herunder forretningsaspektet.
I skal anvende viden om samfundsmæssige og erhvervsrelaterede forhold i Storbritannien og USA – teksterne I kommer til at arbejde med handler om Disney og dets indflydelse på samfundskulturen.
I får mulighed for at høre og forstå varierede former for autentisk engelsk – I læser tekster og hører tv-klip på originalsproget.
I får træning i de forskellige litterære genrer (fiction og non-fiction) og kommer til at arbejde med forskellige analytiske begreber og modeller, der dækker skønlitteratur, sproglig analyse og kommunikativ analyse.
I får oparbejdet et ordforråd som passer til temaet vha. glosetræning, herunder lærer I de ord, der har sammenhæng med Disney, eventyr og business.
I skal redegøre for den enkelte teksts placering ift. en større sammenhæng (fortolkning/perspektivering).
I får træning i de grundlæggende mundtlige færdigheder, da materialet lægger op til samtale/diskussion om samfundsmæssige og erhvervsrelaterede emner. Derudover kommer I til at øve jer i at fremlægge både over for enkelte elever, men også i plenum.
I skal anvende relevante hjælpemidler til vurdering og formidling af ny viden om sprogområdet og globale sammenhænge – I kommer til at arbejde selvstændigt med at opsøge og formidle viden indenfor emnet (Disney projekt).
I får træning i de skriftlige genrer i analyseopgaver (fx business letter, essay mm).
I får træning i centrale grammatiske færdigheder fra forskellige grammatikbøger og online-portalen Engram/www.minlaering.dk
Endvidere arbejdes der løbende med grammatikker igennem tekstanalyse.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
| Titel |
Afleveringsdato |
|
Analytical essay - Growing Up
|
11-02-2024
|
|
Analytical essay: Non-fiction
|
10-04-2024
|
|
Written exercise: Disney story/fairy tale
|
24-04-2024
|
|
Analyse af billede
|
29-04-2024
|
|
Disney presentation
|
21-05-2024
|
|
Årsprøve
|
10-06-2024
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
56 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
4
|
Forløb#3
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
0 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/20240043/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d62660928340",
"T": "/lectio/20240043/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d62660928340",
"H": "/lectio/20240043/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d62660928340"
}