Holdet Gt22u De - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2023/24
Institution 2023/24 - NEXT
Fag og niveau Design B
Lærer(e) Ditte Juul Nilsson
Hold Gt22u De (Gt 2u De B)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Intro og æggebakker
Titel 2 Skolestol
Titel 3 Reklameplakat
Titel 4 Stedet - udearealer til Enghøj

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)

Titel 2 Skolestol

INDHOLD:

Formålet med forløbet er, at eleverne skal udvikle en ny skolestol til indskolingselever på den nærmeste grundskole, Gildbroskolen. Med udgangspunkt i designbriefet, arbejder eleverne med researchteori, feltarbejde, idegenerering, imageboard, skitser og modellering. I deres praktiske arbejde trækker eleverne på teori om designparametre, bæredygtighed og designhistorie. Afslutningsvis udfører eleverne en præsentation, hvor de reflekterer over deres proces og produkt med perspektivering til designhistorien.

FORMÅL:
Det er formålet med forløbet, at eleverne tilegner sig basale designmæssige kompetencer, som gør dem i stand til i praksis at udføre en designproces.

FAGLIGE MÅL – eleverne har i forløbet arbejder med at:
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 39,29 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Reklameplakat

INDHOLD:

Forløbet tager udgangspunkt i elevernes egne stoleprodukter, som de har designet i foregående forløb. I forlængelse heraf arbejder eleverne med kommunikationsdesign, når de udvikler og producerer reklamer, der kan markedsføre deres eget produkt. Der arbejdes med indføring i skrifttyper og typografi, layoutprincipper, kompositionsprincipper og farvelære.

FAGLIGE MÅL – eleverne har i forløbet arbejdet med at:
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 21,16 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer