2024/25 - Slotshaven Gymnasium
lan
Hovedmenu
history
Versionsinformation
2024/25 - Slotshaven Gymnasium
Hovedmenu
Log ind
keyboard_arrow_down
login
Brugernavn
login
MitID
Kontakt
Hjælp
Hjælp
Holdet sh_3g sp/3 (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse
menu
document_scanner
Vis udskriftsvenlig udgave
print
Print med tilpasset bredde til A3
print
Print med tilpasset bredde til A4
Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er)
2023/24 - 2024/25
Institution
2024/25 - NEG
Fag og niveau
Spansk A
Lærer(e)
Iben Højlund, Katrine Lose Nielsen, Marie Svarer Bai Andersen
Hold
2023 SP/sh_g3 (
sh_1g SP/3
,
sh_2g SP/3
)
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1
Begyndersystem Caminando
Titel 2
Vuelta a España
Titel 3
Forløb - Caminando (fortsat)
Titel 4
Colombia
Titel 5
Intro til handelskorrespondancer
Titel 6
La inmigración a los Estados Unidos
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1
Begyndersystem Caminando
Formål:
Arbejdet med intro til det spanske sprog og spansk kultur introduceres gennem begyndersystemet Caminando suppleret med korte videoer, instrukser, tekster, billeder mm. Eleverne arbejder med basisgrammatik, udtale, lytte- og læsestrategier. Eleverne oparbejder et basisordforråd til brug i dagligdagssituationer, f.eks. personlig præsentation, indkøb mm.
Kernestof (faglige mål):
- et centralt alment ordforråd til brug for mundtlig og skriftlig kommunikation
- forstå hovedindholdet i et tydeligt talt spansk om almene og kendte emner formidlet gennem forskellige medier
- grundlæggende principper for sprogets anvendelse og opbygning, herunder morfologi, syntaks, fonetik og pragmatik
Materialer:
- Caminando, kap. 1-3
- Supplerende videoer, opgaver og korte tekster/instrukser om præsentation/hilsner, familie, tøj, ugedagene, klokken etc.
Evaluering:
- Skriftlige og mundtlige afleveringer i kernestoffet
50 normalsider
Indhold
Kernestof:
Entrevista a un amigo - begynder.docx
description
I forbereder en præsentation af jer selv med alt, I kan: navn, alder, arbejde, hvor I bor og kommer fra, sprog etc.
I arbejder med følgende i timen:
I har læst teksten og løst opgaverne fra i mandags
Ejercicio 3: 2a: Entrevista con Eloy (opgave fra i tirsdags)
Til brug i timen:
I har lavet lytteøvelsen (ejercicio 3) til i dag
I har besvaret spørgsmålene til En la cafetería
Frivilligt: Vejret, dagene...
Los grupos:
Bøj tener til I kan det udenad. Oversæt og lær udenad (ordene fra den interaktive øvelse i torsdags):
I har lavet opgaven med at indsætte verber fra sidste gang.
Pronomener - hvis vi når til det: Grammatik - https://caminando.systime.dk/?id=255#c2202 + opgave: https://gramaticabasica.systime.dk/?id=227#c803
Øv bøjning af 'tener' og 'llamarse' (at hedde). Jeg skal nok forklare, hvorfor 'llamarse' ser anderledes ud.
image.png
I skal kunne fortælle (nogenlunde) frit om jeres stamtræer. Lav dem færdige derhjemme, hvis I ikke nåede det i timen.
I har læst teksten til idag:
2c: Vamos de compras
Øv jer på farverne til i dag: 2c: Vamos de compras
I fremlægger et selvvalgt billede ved hjælp af ordene fra quizletten
Øv jer på tallene 1-90
Vær klar til en lille snak om dag, dato, vejr, farver, tøj osv.
Plan:
I har lavet alle opgaverne fra sidste uge og har styr på teksten Aurora de León
I har oversat hele sangen fra i torsdags med ordbog. Ved fravær præsenterer I jer selv med jeres tøj
I øver jer på klokken og tidsudtryk fra sidste gang - jeg bruger dem ved fravær. Læs og forstå fagene i Gabriels skema:
3b: En la calle
I har lavet opgave B i El horario de Gabriel til i dag. Slå desuden jeres egne fag op: afsætning, international økonomi osv.
Skim tekst og billeder om adjektiver (kun det på dansk): 4.B Juan de Bilbao. I har øvet jer på tener, ser, estar og llevar samt adjektiverne på quizletten fra i mandags.
FREMLÆGGELSER I SPANSK OM DE 17 REGIONER.docx
description
Preguntas
I er klar til at fremlægge om jeres regioner
10.A Las fiestas más populares en España
I har besvaret spørgsmålene til La feria de Abril
Nær fremtid.pptx + øvelser: 6.9.1 Ir + a + infinitiv (nær fremtid)
Hablar de las fotos. Las fallas..docx
description
I har svaret på spørgsmålene til La Tomatina og Las Fallas de Valencia 10.A Las fiestas más populares en España
Las Fallas. Indsætningsøvelse..docx
description
Skema til sprogdag 24.docx
description
Omfang
Estimeret: 60,00 moduler
Dækker over: 46
moduler
Særlige fokuspunkter
Faglige
Lytte
Læse
Søge information
Skrive
Formidling
Selvrefleksion
Almene (tværfaglige)
Kommunikative færdigheder
Overskue og strukturere
Personlige
Selvstændighed
Selvtillid
Initiativ
Kreativitet
Sociale
Samarbejdsevne
Åbenhed og omgængelighed
IT
Lectio
Tekstbehandling
Præsentationsgrafik
Internet
Konferencesystem
Væsentligste arbejdsformer
Gruppearbejde
Individuelt arbejde
Lærerstyret undervisning
Pararbejde
Titel 2
Vuelta a España
Formål:
Eleverne introduceres til Spaniens geografi med fokus på de 17 regioner, deres karaktertræk og kultur. Der arbejdes med begyndersystemet Ya Vamos og supplerende videoer og billeder. Eleverne er derudover ansvarlige for en præsentation af hver deres region, hvor de selv søger information om geografi, historie, fester/traditioner og gastronomi. Der oparbejdes stadig basisordforråd, udtale og grammatik.
Eleverne har desuden deltaget i Spansk sprogdag. Her har de læst om Las Fallas, La Tomatina, La feria de abril og San Fermín. De har i den forbindelse modtaget undervisning i spansk dans og kultur. Derudover har de været i biografen.
Kernestof (faglige mål):
- et centralt alment ordforråd til brug for mundtlig og skriftlig kommunikation
- forstå hovedindholdet i et tydeligt talt spansk om almene og kendte emner formidlet gennem forskellige medier
- grundlæggende principper for sprogets anvendelse og opbygning, herunder morfologi, syntaks, fonetik og pragmatik
Materialer:
- "Las fiestas más populares en España" (https://yavamos.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=186#c743)
- Ocho apellidos vascos (cinemateket)
- Supplerende videoer, billeder og elevernes egne kilder om regioner .
Evaluering:
- Præsentation af egen region
10 normalsider
Indhold
Kernestof:
Vi starter timen med smalltalk om vejr, dag, dato osv - uden hjælpemidler, så vær klar på det :)
Til timen:
Genlæs jeres noter om førnutid, og hvis I ikke var der, læser I her: 6.7 Perfektum (førnutid)
I har læst hele teksten Mi ciudad Sevilla. Tobias - du kan finde den i mit dueslag.
Til brug i timen
I har lavet opgave 1, 3 og 4b i Sevilla-kompendiet. Det kan være en god ide at genlæse teksten, da vi laver en lille test/quiz
Husk jeres papir om Sevilla + genopfrisk jeres noter om refleksive verber og klokken
Til timen
description
Forbered tre sætninger i førnutid om, hvad du har lavet i weekenden (Ex. He estado en el cine con mi amigo...)
Vær forberedt til afleveringen i dag, som er på papir uden hjælpemidler
Hej spansk på 1. år. Vi glæder os til at tage i bio med jer.
Fotos Ocho apellidos vascos (1).docx
description
I har lavet opgaverne fra i torsdags
Sevilla tiene un color especial.docx
description
I har lavet opgaverne fra mandag d. 06.05. Hvis I har tid, må I meget gerne kigge følgende dokument igennem: Opskrift til billedbeskrivelse.pdf
description
Hjælp til aflevering
Omfang
Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 23
moduler
Særlige fokuspunkter
Faglige
Lytte
Søge information
Projektarbejde
Formidling
Almene (tværfaglige)
Kommunikative færdigheder
Overskue og strukturere
Personlige
Selvtillid
Initiativ
Ansvarlighed
Kreativitet
Sociale
Samarbejdsevne
Åbenhed og omgængelighed
IT
Præsentationsgrafik
Væsentligste arbejdsformer
Gruppearbejde
Lærerstyret undervisning
Projektarbejde
Titel 3
Forløb - Caminando (fortsat)
Formål: Eleverne arbejder fortsat med basis ordforråd og temagloser, grammatik og viden om spansksprogede områder.
Fokus er på at genopfriske det lærte grammatik og ordforråd fra 1.g. I undervisningen er der fokus på nutid, nær fremtid og førnutid (verbalbøjning) samt temagloser ift. familia, ropa, tiempo, comida, paises hispanohablante etc.
Materialer: Caminando (Systime)
Supplerende materiale:
- Ya vamos (Systime)
Indhold
Kernestof:
Grundforløb spansk (002).pdf
description
Paises de América Latina: https://www.geoguessr.com/vgp/3243
Ya Vamos - Kapitel 2.A s. 38 Verbets bøjning.docx
description
Lektie:
Texto: en la cafetería: https://caminando.systime.dk/?id=137
Lektie: Øv gloserne for Ropa 2c: Vamos de compras
Quizlet: https://quizlet.com/dk/96539503/la-ropa-y-los-colores-spansk-til-dansk-flash-cards/
El texto Aurora Aragón https://caminando.systime.dk/?id=140
Afsnit
La película El inicio de Fabrizio - https://filmcentralen.dk/gymnasiet/film/fabrizios-foerste-gang
Descripción de imágenes
El Inicio de Fabrizio - una película de cortometraje
Texto sobre Eloy: 5a: Así vivo yo
Quizlet - Quizlet: muebles y habitaciones
Caminando - Eloy 5a: Así vivo yo
Caminando - Perfecto - førnutid
Caminando - 4b: ¿Qué haces en tu tiempo libre?
Regelmæssig Quiz: Regelmæssige i perfektum participium
Arbejd selv
Skriftligt arbejde:
Titel
Afleveringsdato
Presentación personal
02-10-2024
Blog de viajes
10-10-2024
Omfang
Estimeret: 18,00 moduler
Dækker over: 16
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 4
Colombia
Indhold
Kernestof:
Grundforløb spansk (002).pdf
BILLEDBESKRIVELSE - Ideer til billedbeskrivelse.docx
description
I dag skal vi lave nogle øvelser på papir, så sørg for at tage blyant/kuglepen med.
Vamos a leer el texto Salí del pueblo a la ciudad para estudiar en la Universidad Colombia texto.pdf
description
Grammatik om datid 6.10 Præteritum/imperfektum (datider) | Gramática Básica
Aspekt - datid intro.pptx
description
Omfang
Estimeret: 16,00 moduler
Dækker over: 22
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 5
Intro til handelskorrespondancer
Intro til genren handelskorrespondancer. Eleverne præsenteres for genren og relevant ordforråd, grammatik og indhold i forhold til handelsbreve og -emails. Derudover har klassen i løbet af undervisningen gennemgået og diskuteret kulturforskelle i forhold til spansk-dansk mentalitet og virksomhedskultur i de to lande.
Materiale:
Spansk virksomhedskommunikation (Systime)
Indhold
Kernestof:
5.2.2 De bundne personlige pronominer | Gramática Básica
Genre handelskorrespondance - Vendinger til spanske handelsbreve august 2024.pdf
description
Skriftligt arbejde:
Titel
Afleveringsdato
Artículo - Colombia
11-12-2024
SO4 - Handelskorrespondance 1
17-12-2024
SO4 - Handelskorrespondance 2
17-12-2024
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 4
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 6
La inmigración a los Estados Unidos
Indhold
Kernestof:
Introduktion til det nye forløb: La inmigración a los EE.UU
I undervisningen ser vi Trumps grænsekrig på MitCFU.
Vamos a leer sobre Fransisco Jiménez, un migrante de México, que vive en California. Pp. 28-29.
description
Podcast: Drømmenes land 1:2: Hvis du vil til USA, må du tage toget, de kalder "Bæstet"
Quizlet: glosario a La Bestia/inmigración
El artículo sobre La Bestia: La Bestia - Artículo - El País.docx
Quizlet: Inmigración
Afsnit
Vamos a trabajar con la canción Pobre Juan
Vamos a ver la película Sin Nombre en Biografen.
Quizlet: Sin Nombre
Quizlet: konjunktion
Vamos a ver el documental Living Undocumented
Medbring papirerne med Sin Nombre og Carlos Amador (udleveret 7/5)
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 21
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Vis samlet undervisningsbeskrivelse samt elevtilknytning til forløb
lan
Hovedmenu
login
MitID
login
Brugernavn
more_horiz
Mere
{ "S": "/lectio/20240767/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d59213839519", "T": "/lectio/20240767/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d59213839519", "H": "/lectio/20240767/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d59213839519" }