Holdet 2g Fr 2 (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2024/25 - 2025/26
Institution Y - Sankt Annæ Gymnasium
Fag og niveau Fransk B
Lærer(e) Sara Thelle
Hold 2024 Fr/2 (1g Fr 2 Niki, 2g Fr 2 Niki)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 La jeunesse - Quatre amis
Titel 2 L'enfance
Titel 3 L'amour difficile (EKSAMEN)
Titel 4 La Seconde Guerre mondiale (EKSAMEN)
Titel 5 La Francophonie et l'immigration (EKSAMEN)
Titel 6 La France et ses symboles
Titel 7 Repetition

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 La jeunesse - Quatre amis

La jeunesse - Quatre amis

Vi ser og læser Quatre amis (10 afsnit), der giver eleverne det basale ordforråd til at tale om familie, fritidsinteresser, skolegang, venner mm. Vi har fokus på mundtlighed og basal grammatik indlæres vha. skriftlige opgaver.

Forløbet indeholder derudover to miniforløb :
– Chanson de Noël, hvor vi synger med fokus på udtale og julens ordforforråd, og optræder for de andre sproghold.
– Le corps, med fokus på kroppen gennem værker af betydningsfulde franske skulptører.

Holdet arbejder også med musikkultur, hvor eleverne byder ind med frankofone sange til en fælles playliste: https://youtube.com/playlist?list=PLKhj9c-SjtOGacV493K7b_xsSb2-EtuUU&feature=shared


Grammatik:

– Regelmæssige verber (1.,2. og 3. bøjning) i præsens
– Refleksive verber
– Enkelte uregelmæssige verber: être, avoir, aller, faire, prendre, vouloir, pouvoir.
– Adjektiver: køn, tal og placering
– Nægtelser (ne…pas, ne…plus, ne…jamais, ne…rien, ne…personne)
– Possessive pronominer
– Genitiv-konstruktion
– Spørgeord


Under forløbet laves løbende små tests og opgaver (gennemgået grammatik og ordforråd). Forløbet afsluttes med en større skriftlig + mundtlig opgave (Quatre amis).
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Test 06-12-2024
Mundtlig aflevering 20-12-2024
Grammatiktræning MinLæring 30-01-2025
Quatre amis – Épisode 11 05-02-2025
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 21 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 L'enfance

Forløb 2 : L'enfance

FORMÅL
Opnå ordforråd til at tale om barndom, skole og familierelationer og at lære at fortælle om en handling i datid og gøre brug af pronominer. Introduktion til imparfait/aspekt. Vi arbejder med sangtekster, litterære tekster, film og billeder. Fokus på læseforståelse, mundtlig billedbeskrivelse og elevernes egne fortællinger, samt introduktion til ordforråd til at tale om en tekst (genre, resumé, personkarakteristik).

Forløbet starter med miniemne om kroppen:
– Le corps vu par trois sculptrices, fokus på kroppen gennem værker af betydningsfulde franske skulptører, inkl. repetition af præpositioner.


GRAMMATIK
– Futur proche
– Passé composé
– Imparfait/aspekt
– Relative pronominer (qui, que, ou)
– Præpositioner (sted og tid)
– Personlige pronominer (direkte/indirekte objekt)


MATERIALE

Tekster:
– Le Système scolaire français
– Stromae : Papaoutai
– Il a jamais tué personne, mon papa (Jean-Louis Fournier 1999), kapitel 1-9 + 11

Film:
– Cabossés (Louise de Prémonville, 2010, 15 min.)
– Tomboy (Céline Sciamma, 2011, 78 min.)

Video:
– Alors grammaire (afsnit passé composé & imparfait)

Billedmateriale:
– Diverse fotografier og stills

Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Test 2 07-03-2025
Skriftlig aflevering: Un souvenir d'enfance 10-04-2025
2. del "Un souvenir d'enfance" 30-04-2025
Test 3 05-05-2025
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 21 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 L'amour difficile (EKSAMEN)

Forløbet fokuserer på forskellige former for svær kærlighed :
Le désir d'amour, l'amour en famille, l'amour interculturel, l'amour malheureux, l'amitié, le mariage pour tous.

Sprogligt er der fokus på at beskrive de følelser, der kommer til udtryk i kernestoffets tekster, og på at lave personkarakteristikker både mundtligt og skriftligt. Eleverne introduceres desuden til sammenlignende udtryk (comme, ainsi que, contrairement à, tandis que).

Kernestof:

Le désir d'amour:
- Tous les garcons et les filles (chanson)
- J'attendrai le suivant (court métrage)

L'amour en famille:
- Dans nos veines (court métrage)

L'amour interculturel:
- Quai de Seine (court métrage)
- Jacqueline et Rachid (poème)

L'amour malheureux:
- La piscine (nouvelle)

L'amitié:
- Respire (film)

Mariage pour tous:
- Le premier mariage homosexuel (article)
- Le maire dit non (article)

- Diverse fotos
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Opgave 1: Les courts-métrages 04-09-2025
Opgave 2: Test i modulet u. hjælpemidler 26-09-2025
Opgave 3: Eksamensopgave MinLæring 08-10-2025
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 15 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 La Seconde Guerre mondiale (EKSAMEN)

Formålet med forløbet er at give eleverne grundlæggende kendskab til og værktøjerne til at tale om forholdene i Frankrig under Anden Verdenskrig. Forløbet har 3 primære fokuspunkter: Opdelingen af landet i to zoner, Vichy-styrets propaganda og jødeforfølgelsen.


Kernestof:

- Discours du Maréchal Pétain du 17 juin 1940 (tekst)

- Appel du Général de Gaulle du 18 juin 1940 (tekst)

- Maréchal, nous voilà (sang)

- Affiches de propagande (billeder)

- Je m'appelle Arlette et j'ai survécu à Auschwitz (manuskript + dokumentar)

- La Rafle (spillefilm)

- Affiche du film La Rafle (billede)



Supplerende stof:

- Frankrig under 2. verdenskrig (baggrundstekst dansk)

- La Fondation Charles de Gaulle: L'appel du 18 Juin 1940: Comment? Pourquoi (Video: https://youtu.be/OY9_JPLsKAo )

- Uddrag fra bogen Témoignages - Les rafles et l'histoire d'Arlette (Systime 2025), s.

- Vichy – un nouveau régime politique (baggrundstekst fransk, baseret på le dossier ”Apocalypse”, TV5.org og l’Atlas de la Seconde Guerre mondiale,Isabelle Bournier & Marc Pottier, Casteman 2006)

- La Rafle du Vél d’Hiv – que s’est-il passé ? (baggrundstekst fransk, baseret på artikel TV5 Monde https://information.tv5monde.com/info/rafle-du-vel-d-hiv-que-s-est-il-passe-464563 )

- Arlette Andersen vidnede om holocausts rædsler for tusindvis af danskere (dansk artikel, nekrolog Fredericia Dagblad 24.8.2022)

- Joseph Weismann (baggrund La Rafle https://www.babelio.com/auteur/Joseph-Weismann/154309)

Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Opgave 4: Une affiche de propagande 10-11-2025
Opgave 5: Træning test i MinLæring 07-12-2025
Opgave 6 : Test i modulet 09-12-2025
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 18 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 La Francophonie et l'immigration (EKSAMEN)

Forløbet introducerer kort eleverne til kolonitiden som baggrund for fransk som verdenssprog. Derefter går eleverne i dybden med 5 lande (la Belgique, l'Algérie, le Congo Brazzaville, le Vietnam et le Canada), hvorefter vi ser nærmere på Maghreb og Algierkrigen.
Herefter fokuserer vi på indvandring fra Maghreb (og andre frankofone lande) til Frankrig fra 1960'erne til situationen i Paris' forstæder i dag.

Kernestof:
- Carte de l’Empire colonial français de 1938 (billede)
- La Francophonie, c'est quoi? (Vidéo de l'OIF) (video)
- Le français, cinquième langue la plus parlée au monde... (Article TV5 Monde) (artikel)
- L'Enterrement de ma mère (Mabanckou, Alain, 2000, kort uddrag)(roman)
- Yemma (Séparation) (roman), p. 123-124
- Le Cahier de Leïla (roman), p. 130-131
- Rachid Taha : subversive "Douce France" (2022, France Culture, sammenklip af interviews) (video)
- Douce France (sang)
- Les Misérables (2019) (spillefilm)
- Diverse billeder fra la Coupe du Monde 2018 (billeder)
- Les préjugés (interview, Entrées s. 57)

Supplerende stof:
- Baggrundstekster fra Entrées: La Francophonie (s. 106), Le Maghreb og La Guerre d'Algérie (s. 122), Venir vivre en France (s. 129)
- Rachid Taha, der optrådte med Damon Albarn på Roskilde, er død (artikel Gaffa, dansk)
- Fotografier af: le massacre du 17 octobre 1961 og la Marche pour l’égalité de 1983
- C'est quoi une banlieue ? - 1 jour, 1 question (video) https://www.youtube.com/watch?v=7DDg7CV2rnc&t=2s
- Aya Nakamura, qui es-tu ? Portrait de l'artiste francophone la plus écoutée au monde  https://information.tv5monde.com/afrique/video/aya-nakamura-qui-es-tu-portrait-de-lartiste-francophone-la-plus-ecoutee-au-monde

Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Opgave Francophonie 03-02-2026
Test i modulet 24-02-2026
Videoaflevering Yemma 12-03-2026
MinLæring u. hjælpemidler 11-04-2026
Les Misérables (videoaflevering) 23-04-2026
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 22 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 La France et ses symboles

I dette forløb har vi arbejdet med Frankrigs kulturelle udtryk og historiske og politiske symboler. Vi har haft fokus på billedbeskrivelse, samt mundtlig formidling af enkle tekster.

– Qui est Victor Hugo ? (Livret Maison de Victor Hugo)

– Les symboles de la République française expliqués pour les enfants (https://www.elysee.fr/la-presidence/les-symboles-de-la-republique-francaise-expliques-pour-les-enfants)

– Le drapeau français change de bleu (Textes FLE français facile: https://www.podcastfrancaisfacile.com/apprendre-le-francais/liste-des-textes-fle)

– Diverse billeder
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Test i modulet u. hjælpemidler 30-04-2026
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 3 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer