Holdet 2r DA (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2024/25 - 2025/26
Institution 2024/25 - Vejen Gymnasium og HF
Fag og niveau Dansk A
Lærer(e) Frederik Bovin
Hold 2024 DA/r (1r DA, 2r DA)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Selvfremstilling
Titel 2 Skriv med stil
Titel 3 Lyrik + værk 1
Titel 4 Krig + værk 2
Titel 5 Retorik og argumentation
Titel 6 Information og opinion
Titel 7 Trusler og hadefuldt sprog
Titel 8 Kort- og dokumentarfilm + værk 2
Titel 9 Oplysningstid

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Selvfremstilling

Eleverne har arbejdet med tekster indenfor temaet selvfremstilling:

Primærlitteratur:
Ud og Se, Erik Lillelund: En Høgh vender hjem
Thomas Korsgaard: I bor da meget pænt
Helle Helle: Film
Ditte Wiese: Og så drukner jeg (uddrag)
Theis Ørntoft: Solar (uddrag)
Tobias Rahim: Drømmene maler virkeligheden (udvalgte digte)
TV2, 2024. To kolde fra kassen, afsnit 1 (uddrag, 00.00 - 10.00 + 18.00 - 28.00)

Sekundærlitteratur:
"Håndbog til dansk"

Perspektiver:
Sprogligt: 30%
Litterært: 50%
Mediemæssigt: 20%
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
1. Portrætartikel 22-08-2024
2. Portrætartikel - genaflevering 02-09-2024
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 16,92 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Skriv med stil

Formål:
Træning i analyserende artikel.
Træning i kreativ skrivning med formålet om at skrive konkret, billedrigt og beskrivende til brug i eksamensgenrerne.

Tekster:
Albinus og Nehammer: "Skriv dig frem", Dansklærerforeningen, 2016, 19 s. (s. 23-24, 39-40, 48-49, 51, 53-55, 66-68, 95-96, 100-101)
Yahya Hassen: "Barndom" fra "Digte"

Arbejdsformer:
Primært forskellige skriveøvelser og primært individuelt arbejde, men også små oplæg og gruppeopgaver.

Perspektiver:
Sprogligt: 80%
Litterært: 10%
Mediemæssigt: 10%
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 7,00 moduler
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Lyrik + værk 1


Mål:
- Kendskab til overordnede forskelle mellem centrallyrik, interaktionslyrik og brugslyrik
- Særligt kendskab til lyrikkens lydlige lag, syntaks og billedsprog

Sekundær-materiale:
"Lyrik - når sproget spiller", Systime, 2016, s. 9-10, 58-64, 95-100 og 126-133

VÆRK 1:
"Under vejr med mig selv", Klaus Rifbjerg, 1956

Perspektiver:
Litterært: 100%
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
4. Værk: Under vejr med mig selv 31-10-2024
5. Analyserende artikel nr. 1 07-11-2024
6. Genaflevering 03-12-2024
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Krig + værk 2

FORMÅL:
Litterære, sproglige og især mediemæssige perspektiver på krige - primært med dansk deltagelse - fra 1848 til i dag.

Dette forløb om krig spiller sammen med historie med krig som tematik, særligt om:
1) konsekvenser ved krig.
2) soldater, herunder forskellige perspektiver på soldatens motivation og rolle i krig.

Forløbet går i dybden med to udvalgte krige Danmark har deltaget i fra 1864 til i dag: 1. Slegsviske Krig (krige, hvis udfald i høj grad påvirkede danskernes selvopfattelse) og krigen i Afghanistan. Dog inddrages 6-dagskrigen også i 1967 uden dansk deltagelse, ift. soldatens rolle i krig.

Skriftlighedsforløb:
Den primære analysetekst bliver doku-filmen "Armadillo", som vi læser som et værk. Forløbet er derfor delvist også et skriftlighedsforløb, hvor I skal arbejde med at skriftliggøre jeres analyse af "Armadillo" i timerne og ikke mindst derhjemme.
Forløbet lærer jer at analysere en dokumentarfilm med brug af danskfaglige begreber om faktia- og fiktionskoder, filmiske virkemidler og genre.
I får tilmed viden om at skrive indledning, konklusion og lave fodnoter i akademiske opgaver, såsom historieopgaven.


ANTAL MODULER: 18 á 60-65 minutter
ANTAL LÆSTE SIDER: ca. 80 sider


MATERIALE

Film:
Janus Metz: "Armadillo", Fridthjof Film, 2010 - Værk 2

Digte:
Halfdan Rasmussen: "Definitioner", 1963-1964
Klaus Rifbjerg: "Støvlerne", 1967
Morten Nielsen: "Skæbne", 1945

Øvrigt:
A.D. Jørgensen: "40 fortællinger af fædrelandets historier", 1882, Forlaget Vinten, s. 341-342
Natmus.dk: "Danmarks krige, besøgt 28.11.24: "https://natmus.dk/historisk-viden/temaer/militaerhistorie/danmarks-krige/
Louise K. Ørhstrøm: "Krig - et danskfagligt forløb", 2016, s. 7

Eksempler på de forskellige dokumentarfilmgenrer:
- Den dybdeborende dokumentar: Det forkullede lig (DR1, 2019) (00:00-03.00)
https://www.dr.dk/drtv/se/danske-mord_-det-forkullede-lig_86876
- Den observerende dokumentar: "Petra elsker sig selv", afsnit 1 (DR3, 2018) (00.00-03.00)
https://www.dr.dk/drtv/serie/petra-elsker-sig-selv_6799

FAGLIGE MÅL (jf. læreplan 2017, Dansk A, HF):
- udtrykke sig præcist, nuanceret og formidlingsbevidst mundtligt, skriftligt såvel som multimodalt (fokus er skriftlig formidling)
- beherske skriftsprogets normer for korrekthed og anvende grammatiske og stilistiske grundbegreber (fokus er kravene til skriftlighed i både den analyserende artikel og den akademiske opgavetype)
- anvende centrale skriftlige fremstillingsformer (herunder redegøre, analysere, fortolke og vurdere) med formidlingsbevidsthed.
- demonstrere viden om fagets identitet og metoder

















Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
7. PP om Armadillo 02-12-2024
Omfang Estimeret: 18,00 moduler
Dækker over: 14,92 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Retorik og argumentation

Formål:
- At træne mundtlige og skriftlige færdigheder ud i retorik og argumentation. Slutproduktet bliver at skrive og holde en lejlighedstale til et fiktivt bryllup.

Mål:
- Viden om kommunikationsanalyse og brug af det retoriske pentagram
- Viden om argumentationsanalyse, primært Toulmins udvidede model
- Viden om og brug af appelformer etos, patos og logos
- Viden om genrekendetegn ved lejlighedstale
- Viden om og brug af Aristoteles' fem faser til at holde en tale
- At kunne holde en tale

Materiale:
- "Giraffen Marius er aflivet". Dr.dk. 9.2.14, ca. 1 side
- Jens Stoltenbergs tale ved mindegudstjenesten i Oslo Domkirke for de dræbte ved tragedien på Utøya to dage tidligere. 24.6.11. https://www.youtube.com/watch?v=70PoQaLLD5M, ca. 2 sider
- "Håndbog til dansk", ca. 5 sider
- Handout om retorik og appelformer, ca. 5 sider
- Ditte Geise: "Angsten for at misse noget (som ikke er særlig vigtigt)", Politiken, 5.11.14, 2s
Frederik Kulager: "Her er, hvad sociale medier gør ved unge (spoiler alert: Instagram gør dig ulykkelig)", Zetland, 5.7.18
https://www.zetland.dk/historie/se6ERJx4-aOZj67pz-26ec1

Perspektiver:
Sprogligt: 80%
Mediemæssigt: 20%
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
8. Resumé af historieopgave 15-01-2025
9. Argumentation 05-02-2025
Omfang Estimeret: 8,00 moduler
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Information og opinion

Mål:
- Kendskab til nyhedskriterier, nyhedstrekant og layout i nyheder
- Kendskab til opinionsgenrerne kommentar, anmeldelse og læserbrev
- Kendskab til fortællende journalistik, herunder new journalism og reportage
- Kendskab til fake news og dets fakta- og fiktionskoder og begrebet fiktionalisering

Materiale:
Henrik Cavling: "Eksplosionen", Dags-Avisen, 20.5.1882
"Ild i TV: 80-årig brændt inde i Værløse", Lokalavisen Sjælland, 5.8.2009
"Ildkuglen i fjernsynet", Morten Sabroe, Politiken, 21.10.1994
Ukendt forfatter: Myten "Balders død", aerenlund.dk, besøgt 27.09.22

Perspektiver:
Sprogligt: 40%
Litterært: 10%
Mediemæssigt: 50%



Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
11. Genaflevering af argumentation 20-02-2025
10. Nyhedsartikel 03-03-2025
Omfang Estimeret: 13,00 moduler
Dækker over: 15 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 Trusler og hadefuldt sprog

Formål:
- Viden om, hvilke tekster og hvilket sprog, der kan kategoriseres som trusler, advarsler eller hadefuld tale.
- Træning i at analysere sproghandlinger og retoriske virkemidler i trusler, advarsler eller hadefuld tale.
- Træning i at lave en sproglig profilering - en metode inden for retslingvistik, hvor man laver en profil på en mulig afsender bag en trussel, advarsel eller hadefuld ytring ud fra afsenderes sprog.

Teori:
Begrebsafklaring af trusler, advarsler eller hadefuld tale.
Sproghandlingsteori
Retoriske virkemidler
Teori om sproglig profilering, herunder hvordan man kan give bud på civilstatus, uddannelse, køn, alder og bopæl ud fra sproget.

Tekster:
Materiale fra Politimuseets hjemmeside, herunder Straffeloven § 266 b, sprogforskere i interview, videoer med politikere udsat for trusler, originale trusselsbreve og statistik over trusler
https://learning.nexus.dk/folkeskole/politimuseet-saerudstilling-om-trusler/trusler/#

Eleverne har derudover selv fundet trusler og hadefuld tale i kommentarspor på politikeres Facebook-profiler.



Indhold


Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
12. Trusler 23-04-2025
Omfang Estimeret: 7,00 moduler
Dækker over: 5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 8 Kort- og dokumentarfilm + værk 2

Mål:
Kortfilm:
- Genrens kendetegn
- Filmiske virkemidler, især billedudsnit, perspektiv, kamerabevægelser, musik og lyd
- Sproghandlinger
Dokumentarfilm:
- Genrer indenfor doku-film: dybdeborende og observerende
- Filmiske virkemidler, især billedudsnit, perspektiv, kamerabevægelser, musik og lyd
- Sproghandlinger
- Fakta- og fiktionskoder
- Fortællemåder

Materiale:
Kortfilm:
"Helium", Anders Walter, 2013
"Under bæltestedet", Alexander Kølpin og producer Emilie Brandt, 2006

Dokumentarfilm (VÆRK 2):
Værk 2: "Testamentet", Christian Sønderby Jepsen, 2012
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
13. Analyserende artikel 08-05-2025
14. Perspektivering 19-05-2025
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 9 Oplysningstid

Mål:
- Viden om oplysningstidens ideologier, historie og litteratur
- Specielt fokus på komediegenren og Ludvig Holberg

Sekundær-materiale:
- "Dansk litteratur - fra runer til grafitti", s. 40-45, 5 s

Primær-materiale:
- William Hogarth: "A rakes progress" (maleriserie), 1732-1735. https://www.soane.org/collections-research/key-stories/rakes-progress
- Uddrag af Ludvig Holberg: "Jean de France", akt 1, scene 5 og 6., 3s
- Uddrag af Ludvig Holberg: "Fordærvet smag i kærlighed" (epistel), 2s
Indhold
Omfang Estimeret: 9,00 moduler
Dækker over: 14,77 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer