Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er)
|
2022/23 - 2024/25
|
Institution
|
Kolding Gymnasium
|
Fag og niveau
|
Idræt C
|
Lærer(e)
|
Malene Snedker Adamsen
|
Hold
|
2022 idC/b (1b idC, 2b idC, 3b idC)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel
1
|
Grundtræning
I det gennemførte forløb er der arbejdet med flere forskellige områder inden for grundtræning, herunder forskellige typer af an- samt aerobt træning. De fleste lektioner har haft afsæt i øvelser som i høj grad kan udøves uden så meget udstyr (cirkeltræning, pump, crossfit og boksetræning) og dermed muligt selv at kunne lave der hjemme. For at kunne vurdere elevernes aktuelle grundtræningsniveau er de blevet testet på følgende områder:
a) Biptest – aerob effekt
b) Agility T-test – adræthed
c) Anaerob rowing - anaerob effekt
d) Pushup test – dynamisk styrke-udholdenheds test for overkroppen
e) Longjump test – eksplosiv styrke/anaerob power
f) Ab curl test – dynamisk udholdhedstest for mavemusklerne
g) Sit and Reach test – smidigheds/bevægeligheds test for kroppen bagside
h) Wall sit test – isometrisk styrke-udholdenhedstest for underkroppen
Fokuspunkter:
• Intervaltræning (Kort Vs. Lang)
• Kontinuerligt med varierende arbejde undervejs
• Teknik Vs. Høj intensitet
• Udvikling af fysisk kapacitet inden for især aerob effekt og muskeludholdenhed
Teori inddragelse:
• Typer af grundtræning
• Grundlæggende træningslære
• Introduktion til test
• Konditionstræning + kondital + puls
• Kontinuerlig Vs. Interval træning
Forløbet afsluttes med at udvikle eget træningsprogram
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
6 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
2
|
Opvarmning til musik
FORMÅL
Formålet med forløbet i opvarmning til musik er, at blive i stand til at planlægge og udføre
et opvarmningsprogram til musik, som varmer kroppen op og gør udøveren klar til at dyrke idræt bagefter. Der er arbejdet med en praktisk indsigt i, hvad et opvarmningsprogram til musik indeholder, hvordan det bygges op, og hvordan man bruger musikken aktivt. Desuden er der gennemgået teori om opvarmningens effekt på kroppen og præstationsevnen.
Vi har arbejdet med musikforståelse og optælling af musikken (beats/minute) ift. at finde en passende musik til delelemener af et opvarmningsprogram. Desuden har vi kort berørt notering af musik i intro, vers, omkvæd, mellemspil, outro, så musikkens struktur kan lægge op til øvelsernes skiften.
Strukturen for opvarmningsprogram der er arbejdet med:
1) Kom-i-gang aktivitet (lav intensitet)
2) Ledopvarmning (sving og vrid for bevægelse af de store led+rygsøjle i tre planer)
3) Styrke for de største muskelgrupper
4) Pulsen op
5) Ultra kort udstrækning (formål er at få led i yderstillinger)
Forløbet har indbefattet eksempler på opvarmningsprogrammer til musik og udarbejdelse af opvarmningsprogrammer i grupper. Afslutningsvist har grupperne instrueret i deres opvarmningsprogrammer og har fået feedback.
KOMPETENCER/HVAD SKAL JEG KUNNE?
- Holde rytmen og udføre bevægelser i takt til musikken
- Høre musikkens tælling og starte bevægelsen på 1. taktslag i musikken
- Planlægge øvelserne til et opvarmningsprogram til musik på ca. 15 min
- Finde egnet musik til de fundne øvelser
- Udføre eget opvarmningsprogram og instruere en gruppe/et hold i det
- Argumentere for opbygningen af programmet, øvelserne og musikvalget
- Demonstrere forståelse for progression i intensitet og øvelsesvalg
- Forevisningskvalitet: at kunne koordinere bevægelser og udføre opvarmningsøvelser teknisk korrekt
- Vise teoretisk forståelse for, hvorfor man varmer op
TEORETISK FOKUS:
- Formålet med opvarmning: nerve-muskel samspil, ledvæske, kredsløbet sættes i gang, iltforsyning til musker for at danne energi, yderstillinger, præstationsevne
- ilttransportkæden (iltens vej fra luften, via lunger, til blodet, hjertet pumper blodet rundt i kredsløbet, med blodet rundt til musklerne via kappillærer. I musklen kan ilten bruges til energiproduktion.
- Musikteori: Tælle musikken i 30 sek for at finde hastigheden (BPM) - og hvilken opvarmningssekvens, som musikken kan passe til + notering af musik i taktslag.
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
7 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
3
|
Flagfootball
Flag Football
I dette forløb har klassen primært arbejdet med følgende områder inden for flag football:
• Footwork + finte
• Gribe/modtage
• Kaste
• Snap
• Tackle
• Spilforståelse samt samspil på holdet
• Løbemønstre og agility
Teori fokus på:
- Spillets historie og basale regler
- Grundlæggende teori i forhold til teknik, koordinering og funktionalitet.
|
Indhold
|
Kernestof:
-
Kast/gribe teknik
-
Historien bag Flag Football.pdf
-
Turbo Touch - Regler (simpelt).jpg
-
Hinda, Eilaf, Irma, Kamilla, Tia står for opvarmningen i hallen
-
VI ER INDE I HALLEN, HUSK SKO OG TØJ TIL DET
-
Idræt C - teori i praksis; sider: 49-56
-
Vi er ude: HUSK varmt tøj (hue, vanter, tyk trøje) og udesko der må blive beskidte.
-
Opvarmning fra Muktar, Faris og Jonis (udendørs)
-
10 regler i flagfootball.docx
-
Besvar spørgeskema om undervisning i idræt, som ligger på Lectio
-
Vi er ude. Husk tøj og sko til flag football ude.
-
M. Amin, Emil og Rasmus er tovholder på undervisningen i dag
-
Begrebs oversigt:
-
flagfootball_undervisning.pdf
-
christine, irma, rasmus, ali, deniz.pdf
-
emil, jonis, hinda, louise, suleman.pdf
-
faris, m.amin,amin,tarik.pdf
-
victoria,samir,ibrahim,tasmim,camilla.pdf
Skriftligt arbejde:
Titel |
Afleveringsdato |
Drejebog Flag football
|
14-05-2023
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
6 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
4
|
Basketball
FORMÅL
Formålet med forløbet i basketball er en grundlæggende indføring i centrale dele af basketball.
Forløbet har lagt vægt på de tekniske elementer i spillet som aflevering, modtagning, driblinger, skud, lay-up og løbemønstre. Der er desuden arbejdet med taktik/spilforståelse, for at skabe en forståelse af placering på banen i angreb og forsvar, løb uden bold, løb med bold og kommunikation på holdet. Disse elementer er trænet via forskellige øvelser med afleverings - og løbemønstre og udviklet til mere kamp relaterede spiløvelser og almindelig kamp 5.5. Afslutningvist i forløbet er der arbejdet med at udforme en drejebog og afprøve øvelserne i praksis.
Basale regler i basketball er udvalgt og gennemgået. Teoretisk har vi haft fokus på idrættens organisering og streetsport som mulig aktivitet til integration og fællesskab.
HVAD SKAL JEG KUNNE?
- At kende til og beherske afleveringer: brystaflevering, studsaflevering, over hovedet
- At kunne modtagning af afleveringer: vær klar med hænderne ved bryst
- At kunne drible med højre og venstre hånd - og rimeligt beherske at kigge op samtidig med
- At have kendskab til og rimeligt kunne demonstrere et Lay-up: fokus på skridt og håndledsafvikling (have styr på bolden med modsatte hånd)
- At have kendskab og på rimelig vis kunne beherske forskellige bevægelsesmuligheder på banen: Jump-stop, jump-stop-skud, give-and-go, V-cut, backdoor
- At kende til og på rimelig vis beherske fast-break
- At kende til forsvarsbevægelse (følge bolden med krop og arme), og forskellige typer forsvarstaktik (personligt eller zone forsvar)
- Taktik/spilforståelse: at løbe i de frie rum i forskellige løbemønstre (forståelse af cuts)
- Indgå i kampsituationer, hvor bolden modtages og spilles videre
TEORETISK FOKUS:
Basale regler i basketball:
- 1-2 standsning regel (1 skridt med bold i hånden) % dobbeltdribling
- Sekundregler er introduceret men ikke strengt overholdt i kamp, for at holde flow i spillet: 24 sek. regel for scoringsforsøg, 5-sekundsfrlst tor en tæt opdækket spiller, 3-sekundsfrist for angrebsspillere i modspillernes felt mellem baglinie og straffekastlinie, når det angribende hold har bolden.
- Idrættens organisering: Organiseret, uorganiseret, selv-organiseret og kommerciel idræt
- Artikel: Streetsport som som mulig aktivitet til integration og fællesskab
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
Titel |
Afleveringsdato |
Basketballdrejebog
|
13-10-2023
|
|
Omfang
|
Estimeret:
7,00 moduler
Dækker over:
7 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
5
|
Hip Hop
Formål:
● At eleverne bliver gjort bekendt med hiphoppens udtryk og stil.
● At eleverne lærer at bevæge sig med det udtryk hiphoppen giver anledning til.
● At eleverne opbygger en sikkerhed i at bevæge sig inden for denne udtryksform.
● At eleverne får konstrueret en ”bevægelses bank”.
● At eleverne efter endt forløb føler større sikkerhed i at skulle fremvise koreografi.
● At eleverne lærer at samarbejde om at lave koreografisk materiale.
Fokuspunkter:
● Historisk baggrund (teori)
● Genrekendskab
● Musikforståelse
● Indøvning af autentisk bevægeudtryk
● Udførsel
● Koreografisk kreativitet (i forlængelse af Rudolf Labans bevægelseslære)
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
Titel |
Afleveringsdato |
Hip hop drejebog
|
30-11-2023
|
|
Omfang
|
Estimeret:
7,00 moduler
Dækker over:
7 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
6
|
Kampkunst
Kampkunst-forløbets specifikke læringsmål er:
- beherske og forstå udvalgte øvelser og kamplege, der har en funktionalitet i forhold til kampsport
- beherske og forstå følgende kampkunstteknikker: holdegreb, faldeteknik, rul, hoftekast
- at kunne kæmpe kampe ved at sætte kampkunstteknikker sammen, herunder forstå hvordan disse teknikker hænger sammen og bruge dem i relateret kampsport
- opnå kropsbevidsthed, kropsbeherskelse, kropsbalance, kropslig styrke
Teoretisk fokus:
- Kamplegens historie
- Kampens æstetik
- Forskellene mellem vestlig og asiatisk kultur. – Kampkunstens filosofi og historie
- Strike og grappling
- Kampkunstens praksisformer: Selvforsvar, kampsport, selvudvikling, udtryk, fitness og movement culture.
- Kropskultur
- Yogafilosofi
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
Titel |
Afleveringsdato |
PAS
|
07-02-2024
|
Drejebog kampkunst
|
08-03-2024
|
|
Omfang
|
Estimeret:
7,00 moduler
Dækker over:
6 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
7
|
Pickleball
Faglige mål for forløbet:
- Introduktion til Pickleball med dets særlige regler og karakteristika i forhold til andre ketsjerspil.
- Samtidig at opnå tekniske og taktiske delmål.
Tekniske delmål:
- I rimelig grad og med korrekt greb og batføring at kunne beherske diverse slag som serv, returnering, drop, flugtning, dink og lob. Særlig fokus på vægtoverførsel, gennemsving og benstilling.
Taktiske delmål:
-I rimelig grad at kunne placere sig hensigtsmæssigt på banen og i forhold til bolden.
- At opnå rimelig sikkerhed i at søge mod nettet, så snart chancen byder sig.
- Serve and stay, return and run
- I rimelig grad at beherske simple slagserier.
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
7,00 moduler
Dækker over:
10 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
8
|
Træningsprojekt og Fodbold
Træningsprojektet har fokus på konditionstræning via fodbold:
Mål:
1) At kunne planlægge, gennemføre og evaluere eget 8-ugers træningsprogram
2) At kunne rapportere, analysere og diskutere testresultater på baggrund af fysiologisk teori, som er gennemgået undervejs i forløbet
3) At kunne arbejde selvstændigt (selvtræning i fritiden + planlægning af træningen)
Faglige mål i de praktiske idrætstimer:
• Opnå god fysisk kapacitet via fodbold – fokus på konditionstræning
• Via fodbold-tekniske øvelser, spiløvelser og intervaltræning med bold trænes den fysiske kapacitet
• Mindre fokus på tekniske færdigheder i fodbold: aflevering, modtagning, dribling – disse elementer integreres i øvelser med fokus på høj intensitet og udholdenhed.
• Fokus på spiløvelser, der øger pulsen; fx fangelege, kongebane 2:2, forsvar/angreb, ajax-øvelse, partibold o.lign.
• Test af kondition før – og efter forløbet (Coopertest + borgskala + hvilepuls)
• Kunne redegøre for og anvende centrale begreber inden for konditionstræning (ilttransportkæden, hjerte, kredsløb, lunger, aerob energiomsætning, restitution)
Kernestof
• Aktiviteter, der træner den fysiske kapacitet
• Aktiviteter, der træner boldbeherskelse
• Grundlæggende principper for træning
• Centralt arbejdsfysiologisk stof – fokus på konditionstræning
Teoretisk fokus:
Kroppens tilpasninger til konditionstræning: ilttransportkæden, hjerte, kredsløb, energiomsætning, restitution.
Forløbet evalueres via rapportering (PP-præsentation) + mundtligt oplæg med følgende krav:
- Formål med træningsprojektet, herunder jeres præstationsmål + procesmål
- Test resultater (start-test og sluttest for coopertest og hvilepuls + evt. egen test) for hver enkelt person i gruppen
- Analyse af resultater ved hjælp af fysiologisk teori. Altså, forklar hvad der kan være sket i kroppen som følge af jeres træning.
- Evaluer mulige styrker og svagheder ved jeres træningsprojekt
F.eks.:
o Fejlkilder i tests? Er der faktorer, der kan have påvirket dine testresultater?
o Din motivation undervejs?
o Din træning undervejs? Fx justering undervejs, restitutionsperiodens længde, intensitet.
- Konklusion + refleksion: hvad opnåede i ift. jeres mål – og hvad I har lært af træningsprojektet i 3g?
- Bilag: Træningsdagbog
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
Titel |
Afleveringsdato |
Træningsprogram
|
14-09-2024
|
Drejebog Fodbold
|
04-10-2024
|
Træningsprojekt
|
21-10-2024
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
13 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
9
|
Rulleskøjter
Rulleskøjter - færdigheder og rullehockey
FORMÅL
Formålet med forløbet er at få en indføring i de basale teknikker vedrørende rulleskøjteløb. Det er vigtigt at pointere, at størstedelen af idrætsholdet er nybegyndere på rulleskøjter. Derfor har de første moduler primært haft fokus på at lære rulleskøjterne at kende, balance og psykisk overvindelse.
Ellers er forløbet bygget op således at 2/3 af hver time har været med fokus på tekniske rulleskøjtefærdigheder. Den sidste 1/3 af timen har haft fokus på at integrere færdighederne i rullehockey, for at få en forståelse af teknikkernes funktionalitet i en holdsport - og for at få fokus flyttet 'væk fra skøjterne' og på den måde at lade evt. usikkerhed falde i baggrunden.
De grundlæggende færdigheder der har været i fokus er: grundstilling på skøjterne, igangsætning, bremseteknik, balancetræning og kørsel i forskellige formationer (ligeud, cirkler, slalom etc.). Ved rullehockey har fokus primært været på kampsituation, for netop at få alle færdigheder i spil på en spontan måde, skud på mål (slagskud, trækskud, håndledsskud). Forløbet er afsluttet med udformning af en drejebog, som er afprøvet i praksis.
Det teorietiske fokus i forløbet har været muskelanatomi og muskelarbejde, hvor bl.a. forskellen på statisk og dynamisk (koncentrisk og excentrisk) muskelarbejde er eksemplificeret via rulleskøjteøvelser. Desuden er der arbejdet med simple bevægelses analyser.
KOMPETENCER/HVAD SKAL JEG KUNNE?
- At have kendskab til grundstilling på rulleskøjter (bøje knæ, foroverbøjet)
- At beherske igangsætning (T-start) og glid (45 grader)
- At kende til og rimeligt beherske en måde at bremse på (t-brems, halvmåne-brems)
- At kende til og - afhængigt af elevens udgangsniveau - på rimelig vis kunne beherske grundlæggende teknikøvelser: røre gulv, strække armene op, sidde på hug, køre på én skøjte, skubbe makker og kører ved siden af hinanden med hinanden i hænderne, køre i cirkler/cross-over, køre slalom om kegler, rødspætten forlæns baglæns
- I en mindre grad at kunne integrere de grundlæggende rulleskøjteknikker i en hockeykamp i en mindre grad
TEORETISK FOKUS:
- At kunne skelne mellem muskelarbejder: koncentrisk, excentrisk og statisk - og relatere til rulleskøjteøvelser
- At kunne udføre en simpel bevægelsesanalyse
- At kende til en muskels opbygning (anatomisk)
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
Titel |
Afleveringsdato |
Drejebog Rulleskøjter
|
19-12-2024
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
6 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
10
|
Pardans
Les lanciers. Tur 1-5 a la Kolding Gymnasiums variation.
Indhold Les Lanciers:
- træning af basistrin og delelementer (chassé-trin forlæns/baglæns, dansefatning, baglæns dansefatning, chassé til side med "kryds foran" og omtrædningstrin (pas de basque).
- systematisk gennemgang af de 5 ture - først uden og siden med musik (med instruktion)
- fokus på elegance og værdighed (rank holdning)
- fokus på små trin og musikkens takt
- indblik i dansens historie
Forløbet afsluttes med en opvisning i de enkelte kvadriller UDEN speak.
Indhold cha-cha-cha:
Eleverne arbejder med den latinamerikanske dans cha-cha-cha, hvor de er blevet introduceret til en række grundtrin/sekvenser. Med udgangspunkt i dem skulle eleverne selv sammensætte og udvikle en koreografi med kendte og nye trin.
Fokuspunkter:
- Beherske grundrytme i chachacha (åbne op, spot drejning/ 360 begge, new york, damen under arm)
- Indlæring af koreografi
- Kunne demonstrere og danse med forskellige fatninger
- Kunne finde takten i forskellige musikstykker indenfor 4/4 musik
- Kunne føre og/eller følge partner rundt på dansegulv
Teori
• Historien om Lanciers og cha-cha-cha (”Dans22”)
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
Titel |
Afleveringsdato |
Cha-cha-cha
|
28-02-2025
|
Repetition: Drejebøger til eksamensforløb
|
28-04-2025
|
|
Omfang
|
Estimeret:
6,00 moduler
Dækker over:
6 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/203/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d52184908167",
"T": "/lectio/203/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d52184908167",
"H": "/lectio/203/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d52184908167"
}