Holdet 3c idC (2024/25) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2022/23 - 2024/25
Institution Kolding Gymnasium
Fag og niveau Idræt C
Lærer(e) Cathrine Press Walter, Mads Møldrup Madsen, Thilde Bo Schmidt
Hold 2022 idC/c (1c idC, 2c idC, 3c idC)
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Grundtræning
Titel 2 Stepaerobic
Titel 3 Volleyball
Titel 4 Fodbold
Titel 5 Opvarmningsprogram
Titel 6 Badminton og koordination
Titel 7 Yoga og mental sundhed
Titel 8 Basketball og idrættens organisering - del 1
Titel 9 Træningsprojekt - Konditionstræning via Basketball
Titel 10 Salsa - Rueda de Casino
Titel 11 Volleyball og teamspirit

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Grundtræning

Grundtræning

Introduktion til forskellige træningsformer. Aerob og anaerob træning, styrke- og konditionstræning.

Forløbet indeholder en bip-test samt afsluttes med en forløbsprøve, hvor eleverne skal lave deres eget grundtræningsprogram.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 9,00 moduler
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 2 Stepaerobic

Formålet med forløbet er at introducere eleverne til Labans BESS-koncept samt give dem en større taktforståelse igennem stepaerobic. Der er i forløbet lagt vægt på at høre takterne i musikken og træde op og ned af bænken i denne takt i både simple og mere komplicerede stepaerobic-trin med og uden arme.
Eleverne har lært en fællesserie og har i små grupper udformet deres egen serie bestående af 4-7 blokke (4 x 8 takter pr. blok).
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 3 Volleyball

Eleverne har i dette forløb stiftet kort bekendtskab (3 moduler) med centrale teknikker indenfor volleyball, samt de overordnede regler og taktiske elementer.

Der er blevet lagt vægt på at kunne udføre bagger- og fingerslag samt underhåndsserv for at kunne få spillet til at fungere. Standard volley på normal banestørrelse med 6 på hver side er blevet øvet mest, dog med mulighed for at gribe og kaste første bold over nettet med henblik på at få spillet til at køre bedre.
De mest gænge volleyregler og rotationsprincippet er eleverne blevet introduceret til.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 4 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 4 Fodbold

Fodbold

Fodbold
Formålet med fodboldforløbet er en grundlæggende indføring i de centrale bestanddele af fodboldspillet. I de første lektioner er hovedvægten på basale boldtilvænningsøvelser, hvor der maksimalt er to elever om en bold det meste af tiden.
I de følgende lektioner øves driblinger, afleveringer og afslutninger, og det hele sættes sammen afslutningsvist i timerne, hvor sammenspil og taktik er i fokus.
Vi afholder et par indendørs turneringer for at få kampelementerne med.

HVAD SKAL JEG KUNNE?
- Inderside afleveringer til makker 3-10 meter væk
- Tæmme bolden efter modtagning af indersideaflevering fra makker 3-10 meter væk
- Returnere bold i luften til makkers hænder, når denne kaster til dig fra 1-2 meters afstand - Udføre 2 forskellige former for driblinger/ nter med og uden moderat pres fra modstander - Løbe med bolden, mens du har kontrol over den tæt ved dine fødder
- Indgå i sammenspil med medspillere, mens en modspiller presser (fx 4:1)
- Taktisk gøre dig spilbar, når en medspiller har brug for at aflevere bolden
- Afslutte mod mål både med og uden moderat pres fra modstander
- Indgå i kampsituationer, hvor du modtager bolden, og spiller den videre

Teori: Idræt C - Teori i praksis. s. 75-80. Omhandlende kategorisering af boldspil, Boldspil som et holdspil - herunder den gode holdspiller samt motivation og flow.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 2 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 5 Opvarmningsprogram

FORMÅL

Faglige mål:
- at kunne udarbejde, gennemføre og evaluere et opvarmningsprogram
- at vide hvad der sker med kroppen under opvarmning
- at beherske centrale færdigheder inden for musik og bevægelse
- at opnå kropsbevidsthed og kropsbeherskelse


Formålet med forløbet i rytmisk opvarmning til musik og gymnastik gennem tiden er, at blive i stand til at planlægge og udføre
et opvarmningsprogram til musik, som varmer kroppen op og gør udøveren klar til at dyrke idræt bagefter. Der er arbejdet med en praktisk indsigt i, hvad et opvarmningsprogram til musik indeholder, hvordan det bygges op, og hvordan man bruger musikken aktivt. Desuden er der gennemgået teori om opvarmningens effekt på kroppen og præstationsevnen.

Desuden har vi gennemgået gymnastikken historie op gennem tiden, med særlige nedslag: Tysk gymnastik, svensk gymnastik, 60'erne Niels Buch grundsving, 90'ernes aerobicbølge, frem til i dag repræsenteret ved DGI's Verdenshold (NDPT)  og moderne gymnastik.

Strukturen for opvarmningsprogram der er arbejdet med:
1) Gang med øvelser, inspireret af svensk gymnastik (lav intensitet)
2) Ledopvarmning/Sving  inspireret af 60'ernes mandegymnastik (fokus på fejesving, komme ud i bevægelserne, sving og vrid for bevægelse af de store led+rygsøjle i tre planer)
3) Pulsen op med aerobic fra 90'erne
4) Styrke for de største muskelgrupper - inspireret af tysk gymnastik med brug af redskaber i gymnastiksalen (fx tove, spring over buk, balance, ribber)
5) Moderne gymnastik sekvens - gerne hvor pulsen stiger



KOMPETENCER/HVAD SKAL JEG KUNNE?
- Holde rytmen og udføre bevægelser i takt til musikken
- Høre musikkens tælling og starte bevægelsen på 1. taktslag i musikken
- Planlægge øvelserne til et opvarmningsprogram til musik på ca. 15 min
- Finde egnet musik til de fundne øvelser
- Udføre eget opvarmningsprogram og instruere en gruppe/et hold i det
- Argumentere for opbygningen af programmet, øvelserne og musikvalget
- Demonstrere forståelse for progression i intensitet og øvelsesvalg
- Forevisningskvalitet: at kunne koordinere bevægelser og udføre opvarmningsøvelser teknisk korrekt
- Vise teoretisk forståelse for, hvorfor man varmer op

TEORETISK FOKUS:
- Formålet med opvarmning: nerve-muskel samspil, ledvæske, kredsløbet sættes i gang, iltforsyning til musker for at danne energi, yderstillinger, præstationsevne
- ilttransportkæden (iltens vej fra luften, via lunger, til blodet, hjertet pumper blodet rundt i kredsløbet, med blodet rundt til musklerne via kappillærer. I musklen kan ilten bruges til energiproduktion.
- Musikteori: Tælle musikken i 16 taktslag for at finde hastigheden - og hvilken opvarmningssekvens, som musikken kan passe til + notering af musik i taktslag.
- Gymnastik gennem tiden: Særlige fokusområder for bevægelserne, som er typiske for
1) Tysk gymnastik (frie bevægelser, redskabsgymnastik, fx ribber, tove, spring over buk etc)
2) Svensk Gymnastik/Ling gymnastikken (kommandoer, anatomisk korrekte øvelser, fokus på sundhed og at 'rette kroppene ud')
3) 60'ernes Niels Buch gymnastik (grundsving, dynamiske bevægelser, klavermusik)
4) 90'ernes aerobic (energiske bevægelser, fokus på sundhed og kondition, målrettet og med koreografi)
5) I dag - repræsenteret ved DGI's Verdenshold  (ekspressive bevægelser, alle bevægelsesgenrer gennem historien kan ses, indmarch, spring, koreografier, moderne dansestilarter og meget mere)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 8,00 moduler
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 6 Badminton og koordination

FORMÅL

Formålet med forløbet er en grundlæggende indføring i badminton teknik og simpel taktik. Vi har primært øvet ved at spille 1 mod 1 på en halv bane i træningsøvelserne. I kamp har vi primært fokuseret på double.
I hver time er serv og grundslag blevet øvet, ligesom benarbejde har været i fokus. Vi har arbejdet med slagsekvenser og kamplignende spiløvelser på halv bane. Teoretisk har fokus været koordination og koordinationstræning, eksemplificeret ved badmintonelementerne, som ofte kræver en høj grad af koordination, fx øje-hånd-ketcher koordination. Desuden har vi arbejdet med boldspilsfamilierne, hvor badminton er placeret som net-væg spil. Læringstrinsmodellen er kort introduceret. Forløbet er afsluttet med udarbejdelse af en drejebog, hvor eleverne selv har udvalgt relevante øvelser, som ønskes inddraget i eksamen.

KOMPETENCER/HVAD SKAL JEG KUNNE?
- Kende og rimeligt beherske to servtyper: Kort baghåndsserv og lang forhåndsserv
- Kende grundslag og kunne se en intention med slagene: Lange bolde (clear,) drop (Lang bold der droppes), lob (lav bold der løftes højt og langt), smash (primært fokus på forhånd).
- Kunne udføre slagsekvenser hvor intentionen med slagene kan ses
- Have en taktisk forståelse af både boldens og egen placering på banen, desuden opstilling i double (side-om-side/defensiv eller for-og-bag/offensiv)
- Rimelig beherskelse af grundlæggende benarbejde fra spilcentrum og til net/baglinje
- Være bekendt med de grundlæggende regler i badminton - fokus på double

TEORETISK FOKUS:
- Indlæring af nye bevægelser: Indlæringsfasen, øvefasen, automatiseringsfasen
- Koordination: Samarbejde mellem hjerne, sanser, nervesystemet og musklerne for at lave den ønskede bevægelse.

- Koordinationsevne består af:
balance
kraft
reaktionsevne
rytme
rumfornemmelse
timing
Øje-hånd/ketcher koordination


- Hjernen vurderer og bearbejder information --> sender forslag til nye og bedre bevægelsesløsninger til muskler --> sanserne registrerer de nye bevægelsesløsninger --> ny information til hjernen.

- Koordinationstræningen bør ligge i starten af træningen: Man er udhvilet og koordinerer bedre + tekniktræning indgår typisk som en del af opvarmningen.

- Forspænding: elastisk energi ophobes for at kunne yde en større kraft (eksempel: clear med albue foran krop versus clear hvor armen hurtigt føres tilbage bag kroppen)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 8 Basketball og idrættens organisering - del 1

Basketball og idrættens organisering

FORMÅL
Formålet med forløbet i basketball er en grundlæggende indføring i centrale dele af basketball.
Forløbet har lagt vægt på de tekniske elementer i spillet som aflevering, modtagning, driblinger, skud, lay-up og løbemønstre. Der er desuden arbejdet med taktik/spilforståelse, for at skabe en forståelse af placering på banen i angreb og forsvar, løb uden bold, løb med bold og kommunikation på holdet. Disse elementer er trænet via forskellige øvelser med afleverings - og løbemønstre og udviklet til mere kamp relaterede spiløvelser og almindelig kamp 5.5. Afslutningvist i forløbet er der arbejdet med at udforme en drejebog og afprøve øvelserne i praksis.
Basale regler i basketball er udvalgt og gennemgået. Teoretisk har vi haft fokus på idrættens organisering og streetsport som mulig aktivitet til integration og fællesskab.


HVAD SKAL JEG KUNNE?
- At kende til og beherske afleveringer: brystaflevering, studsaflevering, over hovedet
- At kunne modtagning af afleveringer: vær klar med hænderne ved bryst
- At kunne drible med højre og venstre hånd - og rimeligt beherske at kigge op samtidig med
- At have kendskab til og rimeligt kunne demonstrere et Lay-up: fokus på skridt og håndledsafvikling (have styr på bolden med modsatte hånd)  
- At have kendskab og på rimelig vis kunne beherske forskellige bevægelsesmuligheder på banen: Jump-stop, jump-stop-skud, give-and-go, V-cut, backdoor cut, jab-step
- At kende til og på rimelig vis beherske fast-break
- At kende til forsvarsbevægelse (følge bolden med krop og arme), og forskellige typer forsvarstaktik (personligt eller zone forsvar)
- Taktik/spilforståelse: at løbe i de frie rum i forskellige løbemønstre (forståelse af cuts)
- Indgå i kampsituationer, hvor bolden modtages og spilles videre

TEORETISK FOKUS:
Basale regler i basketball:
- skridt regel (1 skroidt med bold i hånden) dobbeltdribling
- Sekundregler er introduceret men ikke strengt overholdt i kamp, for at holde flow i spillet: 24 sek. regel for  scoringsforsøg, 5-sekundsfrlst tor en tæt opdækket spiller, 3-sekundsfrist for angrebsspillere i modspillernes felt mellem baglinie og straffekastlinie, når det angribende hold har bolden.

- Idrættens organisering: Organiseret, uorganiseret, selv-organiseret og kommerciel idræt
- Boldspilsfamilierne og læringstrinmodellen
- Artikel: Streetsport som som mulig aktivitet til integration og fællesskab
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 4 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 9 Træningsprojekt - Konditionstræning via Basketball

Træningsprojektet har fokus på konditionstræning via fodbold:


Kernestof
• Aktiviteter, der træner den fysiske kapacitet
• Aktiviteter, der træner boldbeherskelse med basketball
• Grundlæggende principper for træning
• Centralt arbejdsfysiologisk stof – fokus på konditionstræning

Mål:
1) At kunne planlægge, gennemføre og evaluere eget 8-ugers træningsprogram
2) At kunne rapportere, analysere og diskutere testresultater på baggrund af fysiologisk teori, som er gennemgået undervejs i forløbet
3) At kunne arbejde selvstændigt (selvtræning i fritiden + planlægning af træningen)


PRAKTISK: Faglige mål i de praktiske idrætstimer
• Opnå god fysisk kapacitet via basketball – fokus på konditionstræning
• Via tekniske øvelser, spiløvelser og intervaltræning med bold trænes den fysiske kapacitet
• Tekniske færdigheder: aflevering, modtagning, lay-up, jump shot, dribling, cuts, osv – disse elementer integreres i øvelser med fokus på høj intensitet og udholdenhed.
• Fokus på spiløvelser, der øger pulsen; fx kongebane 3:3, Intervalbold, streetbasket, knock-out, partibold o.lign.
• Test af kondition før – og efter forløbet (Coopertest + borgskala + hvilepuls)


TEORI: Teoretisk fokus i undervisningen
Kroppens tilpasninger til konditionstræning: ilttransportkæden, hjerte, kredsløb, energiomsætning, restitution.

Begrebsliste:

Materiale: Idræt C – teori i praksis s. 39-48 + s. 96-105

• Ilttransportkæden: Iltens vej fra lunger til muskelceller
• Lungekredsløbet og kropskredsløbet
• Lungeventilation = åndedrætsdybde x åndedrætsfrekvens
• Puls (hvilepuls og maks. puls)
• Slagvolumen
• Minutvolumen = slagvolumen x puls
• Kondital (ml. ilt/min/kg)
• Coopertest (indirekte test af kondition)
• Hvilepuls test
• Borgskala
• Muskelfiber typer (Røde/Type I, Hvide/Type IIx, og Intermediære/Type IIa)
• Energiomsætning – fokus på aerob energidannelse (med ilt tilstede)
• Superkompensationskurven



Forløbet evalueres via rapportering (PP-præsentation) + mundtligt oplæg med følgende krav:

- Formål med træningsprojektet, herunder jeres præstationsmål + procesmål

- Test resultater (start-test og sluttest for coopertest og hvilepuls + evt. egen test) for hver enkelt person i gruppen

- Analyse af resultater ved hjælp af fysiologisk teori. Altså, forklar hvad der kan være sket i kroppe som følge af jeres træning.

- Evaluer mulige styrker og svagheder ved jeres træningsprojekt
F.eks.:
o Fejlkilder i tests? Er der faktorer, der kan have påvirket dine testresultater?
o Din motivation undervejs?
o Din træning undervejs? Fx justering undervejs, restitutionsperiodens længde, intensitet.

- Konklusion + refleksion: hvad opnåede i ift. jeres mål – og hvad I har lært af træningsprojektet i 3g?

- Bilag: Træningsdagbog
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 10 Salsa - Rueda de Casino

SALSA - Rueda de Casino (Casinohjul)

Generelt om denne type salsa: Det er en cubansk type salsa, som går ud på at man danser i en cirkel med en partner, som via forksellige trin i dansen skiftes ud. Det er en meget social form for salsa med masser af dynamik, smil og danseglæde.

Formation: Danserne står i en cirkel med deres partner.

Kommandoer: En person (líder) råber navne på forskellige trin eller figurer, som alle par skal udføre samtidigt. Trinene kan være alt fra simple drejninger til mere komplekse mønstre.

Partnerudveksling: Mange af kommandoerne involverer, at danserne bytter partner, hvilket skaber dynamik og overraskelsesmoment i dansen.

HVAD SKAL JEG KUNNE:

Kropsbeherskelse, herunder:

- Følge takten 1-2-3-pause
- Træde på forfod
- Koordination af arme og ben i takt til musikken
- Du skal kunne følge en caller (Líder der kalder figurerne der skal danses)
- Prøve at være caller
- Flow og rytme
- Lære at genkende, udføre og kalde følgende figurer

Grundtrin:

Vuelta
Fly
Floor
Dame
Directo
Rapido
Enchufla
Enchufla – double
Laprima
Laprima + double
Vacilala
Sombreo

Desuden er figurerne danset frit som salsa med partner.

FOKUS FOR TEORI:
Fysiologiske og mentale effekter af dans

Du skal kunne svare på fx:
- Hvorfor er ’Salsa Rueda de Casino’ populært?
- Ting der sker der i kroppen, når du danser.
- Hvordan kan dans bruges udvikle det professionelle rum; arbejdslivet?
- Hvordan kan dans bruges udvikle det pædagogiske rum; undervisning?
- Hvordan kan dans bruges som terapi?


Artikler der er brugt i forløbet:

Generelt om Salsa Rueda de Casino:
https://gym-idraet.dk/undervisningsforlob/musik-og-bevaegelse/salsa-rueda-de-casino

Artikel: Det sker i kroppen når du danser:
https://jyllands-posten.dk/livsstil/ECE7954006/Det-sker-der-i-kroppen-n%C3%A5r-du-danser/

Artikel: Dans kan være fremtidens terapiform:
https://videnskab.dk/krop-sundhed/dans-kan-vaere-fremtidens-terapiform/




FAGLIGE MÅL
- Beherske centrale færdigheder i udvalgte idrætsdiscipliner og aktiviteter inden for de tre færdighedsområder musik og bevægelse
opnå kropsbevidsthed.
- Indgå i og opnå forståelse for egne og andres roller i danserelationer

KERNESTOF:

- Aktiviteter, der fremmer kropsbeherskelse
- Aktiviteter, der fokuserer på samarbejde og etik
- De for undervisningen relevante digitale redskaber (videomateriale)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 11 Volleyball og teamspirit

VOLLEYBALL og teamspirit

Forløbets formål:
- At forbedre tekniske, taktiske og kommunikative færdigheder i volleyball
- Grundlæggende teoretisk viden om idrætspsykologiske aspekter, som er på spil i holdsport.

FOKUS I DET PRAKTISKE:
- Største fokus har været at få et spil i gang
- Progression fra Teenvolley til det rigtige spil (dog med justeringer ift. serv der kastes eller man må serve foran servelinien). Igen med det formål at få et spil igang

- Grundslag i volleyball: Fingerslag, baggerslag har været mest i fokus - derudover serv, servmodtagning, hævning, smash og introduktion til blokade

Taktisk fokus:
- tre berøringer på hver side af nettet, 2. bolden lægges til hæver, som hæver til en af kanterne
- kommunikation, så det er tydeligt hvem der tager bolden
- høje bolde, som er lette at arbejde videre på

FOKUS I DET TEORETISKE:
- Motivationsorientering (opgaveorientering eller konkurrenceorientering)
- Træningsklima (Mestringsklima eller konkurrenceklima)
- Synergieffekt
- Kohæsion (social kohæsion eller opgavekohæsion)
- Kommunikation (indre kommunikation, ydre kommunikation, nonverbal kommunikation)


Bedømmelseskriterier:
- Evne til at indgå i et konstruktivt samarbejde på holdet
- Deltagelse i refleksioner over de idrætspsykologiske aspekter der er på spil på holdet, således at teorien kobles med praksis.
- Udvikling af tekniske færdigheder i volleyball igennem forløbet.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 16 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer