Kolding Gymnasium
lan
Hovedmenu
history
Versionsinformation
Kolding Gymnasium
Hovedmenu
Log ind
keyboard_arrow_down
login
Brugernavn
login
MitID
Kontakt
Hjælp
Hjælp
Holdet 3c saAs (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse
menu
document_scanner
Vis udskriftsvenlig udgave
print
Print med tilpasset bredde til A3
print
Print med tilpasset bredde til A4
Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er)
2023/24 - 2025/26
Institution
Kolding Gymnasium
Fag og niveau
Samfundsfag A
Lærer(e)
Kirsten Krehan
Hold
2023 saA/c (
1c saAs
,
1c saAs skr
,
2c saAs
,
2c saAs skr
,
3c saAs
,
3c saAs skr
)
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1
Hvorfor bliver unge kriminelle
Titel 2
SVM-regeringen i krise?
Titel 3
Går det godt for dansk økonomi?
Titel 4
Hvem bliver USA´s næste præsident?
Titel 5
Social ulighed i USA og Danmark
Titel 6
Hvorfor er der krig i Ukraine?
Titel 7
Fri eller fortabt?
Titel 8
Integration i Danmark og Bosnien
Titel 9
Hvor er EU på vej hen?
Titel 10
Konflikten i Gaza
Titel 11
Velfærdsstatens udfordringer og løsninger
Titel 12
Hvordan går det med den internationale økonomi
Titel 13
SVM-regeringen i krise 2
Titel 14
Går det godt for dansk økonomi? 2 og repetition
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1
Hvorfor bliver unge kriminelle
I forløbet fokuseres der på ungdomskriminaliteten, hvor der vil blive arbejdet med statistisk materiale (hvordan læses en tabel, og hvordan findes der mønstre?)
Der arbejdes med kriminalitetsteoretikere som Sutherland, Merton, Hirschi og der arbejdes desuden med Honneths teori om anerkendelse. Teorierne anvendes på forskellige cases og i underemnet "den svenske bandekrig" . Emnet afrundes med spørgsmålet "hvorfor straffer vi", hvor der er fokus på argumenter for og imod hårde straffe.
Klassen forventes at få besøg af to indsatte, som er i et udslusningsforløb.
Der er knyttet to skriftlige afleveringer til emner, som er beregningsopgaver "hvad kan der udledes af ...", omhandlende kriminalitet.
I et fællesfagligt forløb (med matematik) er der arbejdet med kvantitativ og kvalitativ metode.
Emnet afsluttes med en prøve på klassen.
Indhold
Kernestof:
Som lektie til dagens time skal I finde to nyheder, der omhandler kriminalitet, og som skal have foregået i Danmark inden for de seneste 3 måneder.
Ingen lektier. Vi arbejder med statistisk materiale vedr. kriminalitet.
I skal læse om tre forskellige kriminalitetsteorier. Efter at have læst lektien, skal I kunne:
Bjørnstrup m fl - Fra drengestreger til bandekrig siderne 53-60.pdf
description
I skal læse om Honneths teori om anerkendelse og Maffesolis teori om neostammer i dokumentet. Du skal skrive nogle notater til de to teorier, hvor du skal huske tre centrale pointer.
I skal læse artiklen om Najiib, hvor I have fokus på at anvende teorierne, som vi arbejdet med. I skal som lektie markere 5 citater/tekststeder, hvor I kan anvende én af de teorier, som vi har arbejdet med.
Berlingske 28-11-20 Case om Najjib.docx
Der er ingen lektier til denne time;)
I skal arbejde med den første aflevering på timen. I skal skrive en opgave på 400 ord, og hele timen er afsat til beregning og skrivning.
Du skal i begyndelsen af timen udføre elevtrivselsmålingen, der varer ca. 20 min. via dette link: https://gym-trivsel.dk/elevtrivsel/login
I skal lytte til podcasten "Skyggesiden" fra den 30. november 2023: Når børn går med kniv. Podcasten varer 36. minutter. Du kan finde podcasten på Spotify eller Appel podcasts. Du skal være opmærksom på:
Husk en lille gave til din nisse;)
Lema og Frida laver en quiz.
I skal udfylde de fem første felter i skemaet - altså til og med kriminalitetsteorier (Hirschi) Oversigt over begreber og teorier i emnet kriminalitet.docx
I får udleveret opgaven på timen og mulighed for at skrive og få hjælp i timen.
Der er ingen lektier til denne time
Vi samler op på de kvalitative interviews fra KG Indefra. Hver gruppe skal fremlægge deres resultater. Husk derfor jeres svar/noter fra KG Indefra.
Dagens nyhed ved Iyad. Husk at øve begreber til prøven.
Vi får i denne time besøg af Dorte og Peter, som vil fortælle om deres liv. I skal forberede nogle spørgsmål, som I vil stille til de to gæster.
Omfang
Estimeret: 16,00 moduler
Dækker over: 16
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 2
SVM-regeringen i krise?
Udgangspunktet for emnet er SVM-regeringens dårlige meningsmålinger, som vil behandle en række begreber og teorier inden for kernestoffet politik.
Der vil være fokus på følgende kernebegreber: værdi-og fordelingspolitik, politiske skillelinjer, partityper og partiadfærd (Molins model, Kåre Strøm og Downs model), mediernes rolle samt politikernes brug af SoMe.
Hjarsbæk Rasmussen "Politikkens kernestof" vil være grundlaget for kernestoffet.
Der vil indgå elementer af vælgeradfærd, som uddybes i et senere forløb i 2g/3g.
Der suppleres med aktuelle artikler om dansk politik f.eks. centrale udspil fra regeringen og oppositionens reaktioner herpå.
Forløbet afrundes med en debat på klassen, som optages - og vises i slutningen af 3g igen. I "debatten" får eleverne tildelt forskellige politiske partier, og det er tilladt at kontakt sin "spindoktor" undervejs i debatten.
Skriftligt arbejdes der med hypotese-opgaver samt undersøgelse.
Indhold
Kernestof:
Som lektie til denne time skal du svare på følgende spørgsmål: 1. Hvilke partier samarbejder i den nuværende regering?
Læs uddraget fra Politikkens kernestof om politik og sociale medier. Sociale medier og politik fra Politikkens kernestof.docx
Afsnit
Svar på nedenstående spørgsmål i forbindelse med dagens lektie.
Politikkens kernestof; sider: 27-31, 34-39, 42-49, 66-84, 188-192
Jesper Hjarsbæk Rasmussen, forlaget Columbus 2021.
I grundforløbet gennemgik vi de tre grundideologier: liberalisme, konservatisme og socialisme. Find jeres oversigt og genopfrisk lige jeres viden om de tre ideologier, inden I læser dagens lektier.
Mens du læser lektien, skal du besvare nedenstående spørgsmål:
Når du læser dagens lektier, skal du også besvare nedenstående fokusspørgsmål:
Ingen lektier til denne time, hvor I skal arbejde med den næste skriftlige aflevering
Mens I læser dagens lektier, skal I besvare nedenstående fokusspørgsmål:
Mens du læser dagens lektier, skal du besvare følgende spørgsmål:
I skal fremlægge jeres arbejde med de politiske partier fra sidste time.
I skal læse interviewet med LA´s formand i Jyllands-Posten. Det er en lang artikel, som vi skal bruge som case til de tre teorier om partiadfærd. Markér vigtige pointer i interviewet og giv et bud på, hvordan én af de tre teorier kan anvendes til at
I denne time har vi fokus på EU som optakt til debatmødet onsdag. Derfor skal I have en basal viden om EU. Læs siderne i Politikkens kernestof og besvar følgende spørgsmål:
Der er ingen lektier, da I skriver DHO. I skal huske at tage bogen "Politikkens kernestof" med
Ingen lektier til timen. Husk Politikkens kernestof. I får mulighed for at arbejde med jeres aflevering.
I skal udfylde skemaet med begreber, teorier og modeller, som vi har arbejdet med. Jeg flytter prøven til torsdag, så I lige har mulighed for at stille spørgsmål til begreber eller teorier, som I ikke har forstået. Oversigt over begreber - teorier og
description
Der vil være en prøve på timen, der varer ca. 30. minutter. I skal træne begreberne på begrebsarket, som I IKKE må bruge til prøven. Jeg skal nok lave prøven lidt lettere;)
Skriftligt arbejde:
Titel
Afleveringsdato
Hypotese-opgave 1
13-03-2024
Hypotese-opgave 1 endelig udgave
20-03-2024
Hypoteseopgave 2
04-05-2024
Prøve i politikemnet
16-05-2024
Debat om integration
22-05-2024
Omfang
Estimeret: 17,00 moduler
Dækker over: 17
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 3
Går det godt for dansk økonomi?
I forløbet skal det overordnede spørgsmål "Går det godt for dansk økonomi" besvares ved hjælp af centrale begreber samt viden om dansk økonomi
Kernestof vil være følgende: hvad er økonomi, forskellige former for økonomiske systemer, udbud og efterspørgsel, de økonomiske mål, det økonomiske kredsløb og konjunkturer. Derudover arbejdes der med økonomisk politik, herunder finans-og pengepolitik.
Eleverne deltager i et samarbejde med SDU Kolding, hvor klassen besøger SDU to formiddage og hører oplæg om bæredygtighed, entreprenørskab og samfundsøkonomi.
Her arbejder eleverne med Raworths Doughut-økonomi.
Der inddrages økonomiske nøgletal samt aktuelle artikler som supplerende materiale.
Emnet afsluttes med en oversigt over de vigtigste begreber og teorier.
Indhold
Kernestof:
Ingen lektier - og jeg glæder mig max til at se jer igen;)
Afsnit
Økonomiens kernestof; sider: 20-32, 36-42, 118-126, 159-164
Graves Sørensen (2021) Forlaget Columbus
Der arbejdes med den næste aflevering "lineær regression 1" Du skal medbringe bogen "Sådan skriver du i samfundsfag"
Klimamåling
I denne time er der fokus på det økonomiske kredsløb og forskellige økonomiske systemer.
Det er en længere lektie, som også er svær. Jeg gennemgår forsyningsbalancen på klassen. Prøv at svare på nedenstående spørgsmål - resten løser vi i timen;)
Optakt til vores besøg på SDU. I skal se og lytte til Kate Raworth, Ted talk: A healthy economy should be designed to thrive, not grow. A healthy economy should be designed to thrive, not grow Mens du lytter til Kate Raworth, skal du besvare følgende
Vi mødes udenfor ved SDU Kolding, Universitetsparken 1 kl. 9:30. Programmet varer ca. indtil kl. 14.Vi skal mødes med Mette Søgaard Nielsen og programmet for dagen ser ca. sådan her ud:
Vi mødes foran SDU kl. 8:40 - og I skal have læst vedhæftede kronik af Stentoft, som er vores oplægsholder Stentoft (2023).pdf
description
I skal arbejde med den næste skriftlige aflevering, hvor vi igen har fokus på lineær regression. Det er vigtigt, at I læser mine kommentarer til jeres aflevering 1. Det er også vigtigt, at I skriver med jeres egne ord og formuleringer og ikke bruger
Vi starter det nye emne op - der er ingen lektier til denne time. I får nye pladser;)
Der er ingen lektier til denne time
Skriftligt arbejde:
Titel
Afleveringsdato
Lineær regression 1
02-09-2024
Lineær regression 2
04-10-2024
Omfang
Estimeret: 20,00 moduler
Dækker over: 19
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 4
Hvem bliver USA´s næste præsident?
Der er fokus på den amerikanske valgkamp, hvor der arbejdes med følgende kernestof:
det politiske system i USA, det amerikanske valgsystem, de politiske partier og deres mærkesager, teorier om vælgeradfærd. Desuden vil valgresultatet blive analyseret for at finde forklaringerne på valgets udfald.
Klassen deltager i en fællestime om det amerikanske valg, og der arrangeres en amerikansk valgaften på skolen
Indhold
Kernestof:
Der er ingen lektier til denne time
Materiale til lektion 2, afsnit 2.6 fra USA's udfordringer 4. udgave.docx
Læs uddraget fra "USA´s udfordringer" om det politiske system i USA.
I skal i løbet af de to moduler skrive en undersøgelse, som skal afleveres i slutningen af 2. modul. Besvarelsen skrives på klassen og med eksamenscookies-programmet.
Sådan skriver du i samfundsfag; sider: 62-64, 72
Marie Berg Carlsen. Forlaget Columbus 2021
I skal læse uddraget fra "USA´s udfordringer" om de politiske partier i USA og besvare spørgsmålene til læsefokus:
Læs uddraget fra USA´s udfordringer (4. udg.) om det amerikanske valgsystem og besvar følgende spørgsmål:
Læs uddraget fra USA´s udfordringer om vælgeradfærd. Nogle af teorierne kender I fra politikforløbet i 1g. Så tjek op i "Politikens kernestof"
Ingen lektier. Jeg tager rundstykker med til timen, og vi spiser morgenmad sammen. Timen begynder 8:30;)
Skriftligt arbejde:
Titel
Afleveringsdato
Lineær regression 2
04-10-2024
Aflevering 3
25-10-2024
Omfang
Estimeret: 13,00 moduler
Dækker over: 11
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 5
Social ulighed i USA og Danmark
Tværfagligt samarbejde med matematik A, da emnet vil danne grundlag for klassen SRO.
Der arbejdes med følgende kernestof:
Hvordan måles ulighed samt fattigdom, herunder gini-koefficienten? Derudover vil der være fokus på samfundsklasser i USA med særlig fokus på afroamerikaneres levevilkår, herunder racisme. Der arbejdes desuden med Putnams teori om sammenhængskraft samt velfærdsmodeller. Der er særlig fokus på den universelle model og finansieringen af denne. I den forbindelse arbejdes der også med muligheden for at bryde den sociale arv og social mobilitet i det danske og amerikanske samfund. Hertil anvendes også Bourdieus teori samt forholdet mellem aktør og struktur.
Indhold
Kernestof:
Vi starter i dag op på emnet, som I skal arbejde med i jeres SRO "Ulighed i USA og Danmark" Læs om den amerikanske drøm i uddraget fra USA´s udfordringer 4. udgave.
Læs uddraget fra USA´s udfordringer, siderne 142-146. Efter at have læst lektien skal du kunne besvare følgende:
I skal læse siderne 146-151 i USA´s udfordringer (4. udgave). Det svarer til alle siderne i det udleverede dokument, som I fik i timen fredags;)
Der er ingen lektier til denne time. I får tildelt nogle artikler, som analyserer valgresultaterne. I skal læse og arbejde med artiklerne på timen.
I får jeres afleveringer tilbage, og vi arbejder med den næste aflevering.
Sociologiens kernestof; sider: 146-150, 153-156, 160-174
Morten Hansen Thorndal, 2021 Forlaget Columbus
Denne time er virtuel. I skal besvare spørgsmålene i arbejdsarket og oploade jeres svar under elevfeedback senest kl. 13:30. Det er tilladt at arbejde sammen men kun 3 personer per gruppe. Husk at skrive, hvem I har samarbejdet med.
Læs lige jeres besvarelse fra den virtuelle time igennem, så I kan huske de vigtigste begreber og pointer.
USA´s udfordringer; sider: 152-154
Brøndum/Rasmussen. Forlaget Columbus 3 udgave 2020
USA´s udfordringer 4. udg. afsnit 3.3 og 3.3.1 om det amerikanske klassesamfund.docx Læs uddraget fra USA´s udfordringer om sociale klasser i USA.
description
Matieriale til lektion 7 til fattigdom og racisme USA´s udfordringer siderne 155-160 og163-165.docx
description
Vi arbejder med den næste skriftlige aflevering. I skal inden timen have set videoklippet til diskussionen 193761_a2 (4).mp4
Sådan skriver du i samfundsfag; sider: 108-114
Marie Berg Carlsen. Forlaget Columbus 2021
Politikkens kernestof; sider: 136-140
Jesper Hjarsbæk Rasmussen, forlaget Columbus 2021.
I diskussionen skal I anvende viden om demokratiopfattelser, så derfor skal I læse om demokratiopfattelser i Politikkens kernestof, så I har styr på deltagelses- og konkurrencedemokrati, Dahls definition af demokrati og begrebet deliberativt demokrat
HUSK - tilmelding til studieturen - der er mange, som endnu ikke har afleveret. Informationsbrev 1 Sarajevo 2025.docx
I får respons på jeres aflevering 4 - og I får timen til at arbejde med aflevering 5 "diskussion".
Økonomiens kernestof; sider: 142-148
Graves Sørensen (2021) Forlaget Columbus
Vær opmærksom på, at dagens lektie er i bogen "økonomiens kernestof", som vi arbejdede med i økonomiforløbet.
Skriftligt arbejde:
Titel
Afleveringsdato
Aflevering 4
28-11-2024
Dagens nyhed
20-12-2024
Aflevering 5
21-12-2024
Omfang
Estimeret: 18,00 moduler
Dækker over: 18
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 6
Hvorfor er der krig i Ukraine?
Der er i første omgang fokus på krigen i Ukraine, som belyses ud fra teorier om international politik - liberalisme, realisme, neorealisme samt konstruktivisme.
Der arbejdes med de forskellige typer af aktører i det internationale system, og hvordan det internationale system er opbygget.
Der vil desuden være fokus på Ruslands udenrigspolitik, Trumps indflydelse på det internationale samfund og mulighed for fred mellem Ukraine og Rusland.
I slutningen af forløbet vil der være fokus på de udfordringer, som dansk udenrigspolitik står over for efter at Trump er blevet præsident. Her arbejdes der med forskellige typer af udenrigspolitik (fra tilpasning ti aktivisme) mål og muligheder i dansk udenrigspolitik.
Grundbog: Graves Sørensen: International politiks kernestof samt supplerende aktuelle artikler og TV-dokumentarer
Klassen deltager i en fællestime med DR-korrespondent Mathilde Kimer
Indhold
Kernestof:
Ingen lektier til denne time!
International politiks kernestof; sider: 8-21, 41-46, 64-65, 79-85, 223-229
Graves Sørensen: Forlaget Columbus 2024
International politiks kernestof s. 8-21 Hovedteorier i International politik.pdf
description
I skal ikke læse dagens lektie - I får tid til at læse siderne i timen.
Der er ingen lektier til denne time. I læser lektien på timen.
Der er ingen lektier til denne time.
I har mulighed for at stille spørgsmål til den skriftlige aflevering samt til det mundtlige oplæg - f.eks. til samfundsfaglig metode. I skal have forberedt nogle spørgsmål til den mundtlige fremlæggelse!
Spørgsmål til læsefokus, som skal besvares inden timen:
Der er en del svære begreber i denne lektie. Prøv at svare på følgende spørgsmål:
Der vil være en prøve i denne time. Papir og blyant. Ingen hjælpemidler.
Ingen lektier
Omfang
Estimeret: 15,00 moduler
Dækker over: 18
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 7
Fri eller fortabt?
Fri eller fortabt? handler om identitetsdannelse i det senmoderne samfund samt de muligheder og udfordringer unge møder i socialiseringsprocessen.
Hansen Thorndal: Sociologiens kernestof er grundbogen, som suppleres med aktuelle artikler og statistisk materiale især om kønssocialisering.
Der arbejdes med følgende begreber og teoretikere: sociologiens grundbegreber (primær og sekundær socialisering, normer, værdier og roller) forholdet mellem aktør og struktur, Giddens, Rosa og accelerationssamfundet, Reckwitz og singularisering, Goffman og Meyrowitz. Desuden er der fokus på familien i det senmoderne samfund, kønssocialisering og kønsroller under forandring, herunder også begreber som det vertikale og horisontale arbejdsmarked.
Der arbejdes individuelt, par- og i grupper.
Indhold
Kernestof:
Ingen lektier
I skal desuden have bogen "Sociologiens kernestof" med til timen.
Sociologiens kernestof; sider: 19-24, 38-46, 50-62, 82-88, 92-100, 104-110, 178-184
Morten Hansen Thorndal, 2021 Forlaget Columbus
Sådan skriver du i samfundsfag; sider: 84-94
Marie Berg Carlsen. Forlaget Columbus 2021
I timen arbejder vi med opgavegenren "sammenligning", da I på fredag skal skrive en sammenligning på klassen. I får lov til at samarbejde i grupper.
I dagens to moduler skal I skrive en sammenligning. I skal have bogen "Sådan skriver du i samfundsfag" og "Økonomiens kernestof" med i timen. Det faglige krav til sammenligningen er viden om de økonomiske mål. I får 20. min til at sparre med hinanden
Aflevering 6 Sammenligning Velfærd eller klima 2c.docx
description
Lektien handler om Honneths teori om anerkendelse, som vi har arbejdet med under kriminalitet.
Denne time er virtuel. I skal læse siderne 82-88 i Sociologiens kernestof, hvor der er fokus på Reckwitz og hans teori om det singulære individ. I skal besvare spørgsmålene i arbejdsarket og uploade jeres svar under elevfeedback, senest kl. 10.00 i d
description
Læs bilagene til den skriftlige aflevering og find nogle centrale ligheder og forskelle. Læs desuden om mediernes magt og rolle i Politikkens kernestof.
description
Politikkens kernestof; sider: 100-108
Jesper Hjarsbæk Rasmussen, forlaget Columbus 2021.
Workshop for elever.docx
description
I skal læse to artikler fra Politiken den 15. og 22. april 2025. Politiken 22.4.25 Er det bare os eller er pigerne.pdf Politiken Vi sendte '16-årige Mikkel'.pdf
Vi samler op på emnet - ingen lektier.
I denne time skal I skrive en hypotese-opgave, så I får trænet det inden årsprøven. Husk at medbringe "Sådan skriver du i samfundsfag!"
Der er ingen lektier til denne time.
Omfang
Estimeret: 15,00 moduler
Dækker over: 21
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 8
Integration i Danmark og Bosnien
Som optakt til klassens studietur til Sarajevo arbejdes der med integration i såvel Danmark som Bosnien.
Der arbejdes med årsager til at flygte, pull and push-faktorer samt Toprak og El-Mafalanis integrationsniveauer, samt kriterier for en god integration.
I forbindelse med studieturen får klassen et oplæg om de politiske og økonomiske udfordringer i Bosnien af Ali Karcic, phd-studerende fra AAU. I Sarajevo interviewer eleverne bosniere omkring levevilkår og fremtidsmuligheder i Bosnien.
Efter studieturen er der fokus på integration i Danmark, hvor der arbejdes med socialisering, jeg- og vi-kultur, de tre identitetsvalg (den rene identitet, bindestregsidentitet og kreolsk identitet samt negativ social kontrol
Der arbejdes med kapitler fra en endnu ikke offentliggjort temabog om integration, hvor eleverne har være førstelæsere på en række kapitler.
Indhold
Kernestof:
Velkommen tilbage efter sommerferien. Jeg glæder mig til at se jer.
Læs alle sider af kapitel 1 "Hvad er integration?" som I har fået udleveret i en papirudgave. Ud over at kunne de væsentlige faglige begreber, så skal I også lede efter stave- og slåfejl eller andet, som kan forbedres.
I skal læse kapitel 2 fra den kommende temabog om integration. Kapitlet har I fået udleveret i timen.
I skal læse kapitel 3 om minoritetsunges identitetsdannelse. Denne gang som pdf. Ret gerne fejl og giv gerne kommentarer til indholdet. Efter at have læst dagens lektier skal I have styr på følgende begreber: den rene identitet, bindestregsidentitet
Vi får besøg af Ali Karcic, som er tidligere elev og arbejder med sin ph.d. i statskundskab på Aarhus Universitet. Han vil holde et oplæg om den aktuelle politiske og økonomiske situation i Bosnien.
I denne time får I tid til at arbejde med den skriftlige aflevering, hvor I kan få hjælp. Husk bogen "Sådan skriver du i samfundsfag". Lav beregningen som lektie.
Der er ingen lektier til denne time.
Der er ingen lektier til timen i dag.
Vi samler op på jeres opgave i Sarajevo, og I fremlægger jeres resultater. I skal huske materialet til jeres interviews. I har 45 minutter til at samle jeres resultater, og derefter skal I være klar til fremlæggelse.
Samtaler: Anel, Dzenan, Asger, Line, Simon, Johanne, Lærke, Victoria, Rasmus
I denne time er der fokus på parallelsamfund. I skal læse uddraget fra "Fri eller fortabt?", som er lidt forældet. Det nyeste tal kan ses i dokumentet fra Social- og boligministeriet, som også skal læses. Uddrag af kapitel 8 fra Fri eller fortabt 201
Vi forsøger os med en politisk debat om forbud mod bederum. I skal lytte til P1-debat:
Inden dagens timen skal du spørge din familie/omgangskreds om følgende:
Skriftligt arbejde:
Titel
Afleveringsdato
Aflevering 1
04-09-2025
Omfang
Estimeret: 13,00 moduler
Dækker over: 14
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 9
Hvor er EU på vej hen?
Forløbet skal give en indsigt i EU- institutioner samt forskellige arbejdsområdet. Desuden vil der være fokus på EU´s rolle i en usikker verdenssituation. Vil EU-samarbejdet blive styrket eller vil uenigheden blandt EU-landene blive større?
Som grundbog anvendes Sebastian Lang-Jensen "Europa" Temabog om EU (2025) og der arbejdes med følgende begreber og teorier: EU´s institutioner, forskellige afstemningstyper, mellem- og overstatsligt samarbejde, integration i bredden og dybden, positive og negativ suverænitets-opfattelse, EU´s flygtninge- og migrationspolitik og integrationsteorier om EU-samarbejdet. Emnet afrundes med en diskussion af forskellige perspektiver på EU´s fremtid.
Supplerende materiale: artikler m.v. om EU-topmødet og det danske formandskab
Der arbejdes individuelt samt i grupper.
Emnet afsluttes med en skriftlig prøve.
Indhold
Kernestof:
Inden dagens timen skal du spørge din familie/omgangskreds om følgende:
Den skriftlige aflevering skrives på timen. I skal skrive en undersøgelse på klassen, som handler om integration, sociale og kulturelle mønstre. Medbring "Sådan skriver du i samfundsfag!" og materiale, som vi har arbejdet med i integrationsforløbet.
Den skriftlige aflevering skrives færdig og oploades i lectio.
01 Kapitel 1 hvad er integration .pdf 02 Kapitel 2 hvordan socialiseres minoritetsunge i det danske samfund -.pdf
Europa; sider: 9-31
Sebastian Lang-Jensen. 2025 Forlaget Columbus
Sebastian Lang-Jensen EUROPA 2025.pdf I finder siderne i pdf.udgaven.
description
Sebastian Lang-Jensen EUROPA 2025.pdf
description
I skal have styr på EU´s institutioner, der kommer en test!
I skal skrive en undersøgelse, og I skal medbringe "Politikens kernestof" samt "Sådan skriver du i samfundsfag" til timen. I starter med at skrive med det samme - og denne gang får I ikke mulighed for at snakke sammen i grupper.
Vi nåede ikke at tale om podcasten fra Genstart, så I skal lige finde jeres notater eller lytte til:
Vi arbejder med EU´s ydre grænser og den næste skriftlige aflevering, som er et notat. I skal medbringe "Sådan skriver du i samfundsfag" Derudover skal I læse om EU´s flygtninge- og migrationspolitik og besvare spørgsmål i arbejdsarket. Det er materi
Læs om de forskellige integrationsteorier - og ja, det er lidt svært. Lang-Jensen Europa s. 100-111, Integrationsteorierne.pdf
description
Vi afrunder emnet med forskellige perspektiver på, hvor EU er på vej hen. Læs uddraget fra kapitel 7 om forskellige perspektiver på EU´s fremtid. Sebastian Lang-Jensen EUROPA 2025 - uddrag af kapitel 7- perspektiver på EUs fremtid.pdf
description
Sidste runde af TrivselsLUP-undersøgelsen.Undersøgelsen blev igangsat i sensommeren 2023 og har indtil videre strakt sig over to år, hvor vi har fulgt nye elevers deltagelse på og oplevelser af deres ungdomsuddannelse.
Omfang
Estimeret: 15,00 moduler
Dækker over: 15
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 10
Konflikten i Gaza
Baggrunden for emnet er Kolding Gymnasiums deltagelse i UVM´s undersøgelse om "undervisning i emner, der kan opleves som kontroversielle" Klassens lærer og udvalgte elever blev interviewet af en ekstern konsulent, som også observerede undervisning.
Emmet tilrettelægges med udgangspunkt i elevernes nysgerrighed og motivation for emnet, hvorfor der i første lektion blev tegnet en mindmap over problemstillinger, som eleverne ønskede svar på i løbet af emnet.
Der blev arbejdet med følgende problemstillinger?
1) Hvad går konflikten/krigen mellem Israel og Palæstina ud på? (Fokus på IP-teorier og forskellige typer af aktører)
2) Hvad er krig og forskellige typer af krige?
3) Årsager til krige samt begreberne stærke og svage stater
4) Det politiske system i Israel og det palæstinensiske selvstyre
5) Hvad er zionisme og antisemitisme, og hvordan bruges begrebet i konflikten?
6) Hvad og hvem er Hamas? Herunder forskellige typer af terrorisme
7) Hvad er forskellen mellem folkemord og krigsforbrydelser?
8) Hvordan påvirker konflikten det politiske klima og befolkningen i Danmark?
Graves Sørensen "International politiks kernestof" danner udgangspunkt for de faglige begreber, som der er blevet arbejdet med.
Desuden arbejdes der med TV-dokumentaren "Vejen frem til 7. oktober", episode 3 og emnet afsluttes med dokumentaren "No other Land"
Der er blevet arbejde med Trumps fredsplan samt supplerende artikler om den danske debat (Krasnik vs. Shargawi)
Indhold
Kernestof:
Vi starter på det nye emne: "Hvorfor er det så svært at skabe varig fred mellem Israel og Palæstina?"
International politiks kernestof; sider: 93-115
Graves Sørensen: Forlaget Columbus 2024
IP & Ø; sider: 22-30
Graves Sørensen m. fl. Forlaget columbus
IP&Ø- er en ældre lærebog om international politik. Jeg har kopieret nogle sider om casen Israel, som er brugbare til at få et overblik over, hvad konflikten går ud på. Det skal I også læse. IP og Ø - siderne 22-30.pdf
description
Læs om Trumps fredsplan, som vi arbejder med i timen. https://nyheder.tv2.dk/udland/2025-09-30-her-er-den-fulde-tekst-af-trumps-plan-for-fred-i-gaza Titel
I skal i løbet af de kommende timer i samfundsfag og historie skrive en problemformulering med udgangspunkt i den undervisning, som I har haft om Bosnien. I kan vælge mellem forskellige perspektiver og fokus, som bliver præsenteret i timen.
Oversigt over FF6 samt krav til problemformuleringen.docx
description
I denne time skal I fremlægge jeres problemformulering.
Vi skal også tale om resultaterne fra KV-valget 2025
I skal lave resten af arbejdsarket fra fredagstimen. Arbejdsark til lektion 5 og 6 - Årsager til krig samt stærke og svage stater siderne 100-108.docx Desuden arbejder vi med begrebsafklaring (det politiske styre i Israel og Palæstina, m.v.)
description
Vi har fokus på konflikten op til den 7.oktober 2023. I skal se de første 28. min. af dokumentaren "Vejen til 7. oktober", episode 3 episode DRTV - Vejen til 7. oktober I skal besvare følgende spørgsmål:
I skal besvare følgende spørgsmål til dagens lektie:
Vi arbejder med folkemord og FN´s definition af folkemord i Palæstina. Ingen lektier.
I skal skrive en sammenligning, hvor I skal anvende viden om aktører og sikkerhed i international politik. Det er derfor vigtigt, at I har deres IP-bog med. Medbring også "Sådan skriver du i samfundsfag", da det er længe siden, at I har skrevet en sa
I skriver videre på jeres sammenligning. Ingen må forlade lokalet, så husk at få tisset af;)
I skal læse følgende artikler om folkemord i Gaza:
I lektielæsningen skal I have fokus på følgende:
Læs følgende artikler og hold fokus på, hvordan konflikten i Israel og Palæstina påvirker den politiske debat. Hvilke svar giver Martin Krasnik til Omar Shargawi?
Vi ser dokumentaren "No other Land" DRTV - No Other Land Ingen lektier
Ingen lektier - vi samler op på dokumentaren og afrunder forløbet.
Læs opgaveformuleringen til diskussionen (aflevering efter jul). I har mulighed for at stille spørgsmål. Desuden gennemgår jeg et inspirationskatalog til SRP - samfundsfag i kombination med andre fag.
Skriftligt arbejde:
Titel
Afleveringsdato
Problemformulering FF6
12-11-2025
Notat - Venstre
17-11-2025
Opgave på klassen
03-12-2025
Omfang
Estimeret: 15,00 moduler
Dækker over: 18
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 11
Velfærdsstatens udfordringer og løsninger
I dette forløb arbejdes der projektorienteret med velfærdsstatens udfordringer og løsninger. Eleverne (parvis eller grupper af tre) skal interviewe en selvvalgt velfærdsaktør i Kolding Kommune. Der udarbejdes en interviewguide (kvalitativt interview) og eleverne har frit valg af slutprodukt (TV-indslag, podcast eller powerpoint), som præsenteres i matrixgrupper.
I emnet repeteres begreber og modeller fra forløb om USA og ulighed (2g) og tilføjes nye.
Der arbejdes med følgende begreber og modeller: velfærdsmodeller, omfordeling og det danske skattesystem, velfærdsstatens interne og eksterne udfordringer, nedskærings- og udvidelsesstrategien.
Desuden suppleres med artikler om regeringens skattelettelser og fødevarechecken samt problemstillingen: er øget indvandring en løsning eller et problem for den danske velfærdsmodel.
Der tages udgangspunkt i Graves Sørensen: Økonomiens kernestof og suppleres med aktuelle artikler og statistisk materiale.
Forløbet afrundes med en synopsis (træning til mundtlig eksamen)
Indhold
Kernestof:
Ingen lektier;)
Økonomiens kernestof; sider: 130-138, 142-153
Graves Sørensen (2021) Forlaget Columbus
I har læst disse sider (forhåbentligt) i forbindelse med SRO sidste år. Derfor kan det være en god idé at finde sine noter fra gennemgangen. Der findes også et arbejdsark;)
I får jeres aflevering tilbage. Opload jeres ark til interview under elevfeedback - udfyldt med tid og sted for interview. Fakta til interview om velfærdsstatens udfordringer og løsninger - trin 1.docx
description
I denne time arbejder vi videre med løsninger på velfærdsstatens udfordringer. Vi samler op på nedskærings- og udvidelsesstrategien. I skal have besvaret arbejdsarket fra sidste time Arbejdsark til Økonomiens kernestof - siderne 149-153 Velfærdsstate
description
Følgende grupper har ikke meldt tilbage, om de har en interviewaftale, så I skal have en aftale klar (I kan enten vise mig mailen eller besked fra interviewpersonen)
I denne time arbejder vi med statistisk usikkerhed (konfidensintervaller), som I skal bruge i forbindelse med den næste skriftlige aflevering. I timen får I lov til at beregne den statistiske usikkerhed i den skriftlige aflevering.
Sådan skriver du i samfundsfag; sider: 36-39, 144-146
Marie Berg Carlsen. Forlaget Columbus 2021
Jyllands-Posten 22.12.25 Rekordstor skattegave men den kan først pakkes op.pdf
description
I skal færdiggøre jeres interviewguide til FokusDagen i næste uge. Interviewguiden skal afleveres i lectio under opgaver senest kl. 16.00. Hvis I skal interviewe før FokusDagen, så opload tidligere, så jeg kan nå at se spørgsmålene igennem og give re
I skal genlæse artiklen om skattelettelser, som vi ikke fik arbejdet med i sidste time samt artiklen fra tv2 om fødevarechecken. Hvis man har glemt alt om det økonomiske kredsløb, så læs lige op på side 38 i Økonomiens kernestof.
I skal have rettet jeres interviewguide til - se mine kommentarer til jer. Det gælder ikke for de grupper, som har gennemført deres interview.
Oversigt over FokusDagen 3c saA 4.2.26.docx
description
Alle mødes i klassen (undtagen Aulon, Anel og Enis) - og vi starter timen op med dagens nyhed ved Line.
Børsen 16.1. 26 Partier og økonomer dumper Mette Frederiksen på ulighed.pdf
Skriftligt arbejde:
Titel
Afleveringsdato
Diskussion del 2
06-01-2026
2 små opgaver
27-01-2026
Interviewguide til FokusDag
28-01-2026
Produkt til FokusDag
04-02-2026
Omfang
Estimeret: 13,00 moduler
Dækker over: 14
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 12
Hvordan går det med den internationale økonomi
Emnet ligger i forlængelse af emnet "Går det godt for dansk økonomi?", som der blev arbejdet med i 2g. Her er det fokus på international økonomi og dens kendetegn.
Graves Sørensen: Økonomiens kernestof anvendes som grundbog og der suppleres med aktuelle artikler eller nyheder bl.a. om Trumps toldkaos og handelskrigen mellem USA og Kina.
Der arbejdes med følgende begreber og teorier: Protektionisme og toldsatser påvirkning af verdens økonomien, økonomisk teorier (keynesianisme og monetarisme) teorier om international handel, globaliseringens dimensioner og påvirkning af dansk økonomi.
Forløbet afsluttes med fokus på global ulighed, hvor der arbejdes med forskellige årsager til global ulighed, herunder udviklings- og afhænigighedsteorier, Rostow og Wallersteins teori om center og periferi.
Indhold
Kernestof:
I den sidste time før vinterferien var der en del fravær. I skal læse bilagene i eksamensprøvesættet og løse følgende opgaver:
Økonomiens kernestof; sider: 77-81
Graves Sørensen (2021) Forlaget Columbus
Hvis man ikke nåede at besvare opgaverne i arbejdsarket fra sidste time, skal det også laves til denne time. Følgende skal har besvaret og oploadet under elevfeedback: Asger, Aulon, Dino, Frida, Johanne, Lærke, Rasmus og Simon.
International politiks kernestof; sider: 154-169, 178-188
Graves Sørensen: Forlaget Columbus 2024
Husk også at besvare arbejdsarket fra timen tirsdag.
Dino og Aulon fremlægger deres synopsis. Fedt, at I gør det!
Omfang
Estimeret: 7,00 moduler
Dækker over: 7
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 13
SVM-regeringen i krise 2
Forløbet er en delvis repetition af forløbet i 1g med samme titel. Der arbejdes med resultaterne fra FT-valget 26, regeringsdannelse. Desuden arbejdes der med magt-begrebet og forskellige former for magt, demokrati (direkte og indirekte demokrati), demokratiopfattelser samt den parlamentariske styringskæde, herunder lovgivningsprocessen.
Hjarsbæk Rasmussen "Politikkens kernestof" benyttes som lærebog til centrale begreber og teorier og der suppleres med aktuelle artikler og valgresultater fra Folketingsvalget, herunder valgets vindere og tabere.
Forløbet afrundes med en synopsis om folketingsvalget og regeringsdannelse, som træning til en evt. mundtlig eksamen.
Indhold
Kernestof:
Medbring "Politikens kernestof"
Afsnit
Da vi ikke nåede at arbejde med resultaterne fra folketingsvalget, skal I individuelt besvarer spørgsmålene i arbejdsarket. Arbejdsark 1 til SVM-regeringen i krise 2 - folketingsvalget 26.docx Der er lektietjek;) Desuden skal I medbringe "Politikkens
description
Læs artiklen fra Zetland (26.05.25)
Politikkens kernestof; sider: 132-137, 162-172
Jesper Hjarsbæk Rasmussen, forlaget Columbus 2021.
Omfang
Estimeret: 4,00 moduler
Dækker over: 4
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 14
Går det godt for dansk økonomi? 2 og repetition
Det korte forløb indeholder repetition af økonomiens grundbegrebet fra forløbet "hvordan går det med dansk økonomi 1"
Desuden vil der være fokus på strukturpolitik med særligt henblik på arbejdsmarkedet aktører, den danske model /flexicurity samt reformer på arbejdsmarkedet. Der arbejdes med stramnings- og opkvalificeringsstrategien.
Der udleveres oversigtsark med de vigtigste begreber og teorier inden for økonomi og international politik, som eleverne skal udfylde.
Indhold
Kernestof:
Vi repeterer økonomisk politik (finans- og pengepolitik) og økonomiske teorier. Find jeres noter. Derudover ser vi på det danske arbejdsmarked. I skal læse i Økonomiens kernestof!
Økonomiens kernestof; sider: 100-105, 108-114
Graves Sørensen (2021) Forlaget Columbus
I skal læse bilagene til synopsen. Husk at skrive noter og markere i bilagene.
I må arbejde videre med jeres synopsis-aflevering, mens jeg har grupper inde i klasselokalet for at repetere IP-teorier og IP-begreber. Medbring "Politikkens kernestof" og "International politiks kernestof"
I skal have en printet udgave af jeres synopsis og det selvvalgte bilag. Husk også at have teksterne med. Følgende grupper skal fremlægge deres synopsis:
Oversigt over begreber og teorier - økonomi.docx
description
I skal have en printet udgave af jeres synopsis og det selvvalgte bilag. Husk også at have teksterne med.
I denne time skal vi se jeres film fra 1g og måske quizze.
Omfang
Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 9
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Vis samlet undervisningsbeskrivelse samt elevtilknytning til forløb
lan
Hovedmenu
login
MitID
login
Brugernavn
more_horiz
Mere
{ "S": "/lectio/203/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d58607192434", "T": "/lectio/203/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d58607192434", "H": "/lectio/203/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d58607192434" }