Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
|
Termin(er)
|
2025/26
|
|
Institution
|
Kolding Gymnasium
|
|
Fag og niveau
|
Samfundsfag C
|
|
Lærer(e)
|
Louise Holst-Salomonsen
|
|
Hold
|
2025 saC/a (1a saC)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
|
Titel
1
|
Forløb 1 Grundforløb om ligestilling i Danmark.
Forløbet introducerer fagets tre discipliner sociologi, økonomi og politik i forhold til ligestilling mellem køn i Danmark.
Udgangspunkt er Brøndum m.fl "Luk samfundet op" udgave 3 og 4. Der suppleres med aktuelle artikler og statistisk materiale.
Der vil være fokus på, hvordan samfundsfaglige tekster læses, og hvordan der arbejdes med statistisk materiale.
Følgende kernestof vil blive gennemgået:
Normer, roller, socialisering (primær, sekundær samt dobbeltsocialisering), kønsroller. Sociologiske teori: Giddens og Ziehe.
Introduktion til økonomi med fokus på ligestilling, ligeløn og løngab samt udbud og efterspørgsel
Introduktion til de tre grundideologier (socialisme, liberalisme og konservatisme), som sættes i relation til ligestillingsdebatten i Danmark.
NB: Grundforløbet også en introduktion til samfundsfag A
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
8,00 moduler
Dækker over:
0 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
2
|
Ungdomsliv - Muligheder eller mistrivsel
Faglige mål:
- undersøge sammenhænge mellem relevante baggrundsvariable og sociale og kulturelle mønstre
- formulere samfundsfaglige spørgsmål og indsamle, kritisk vurdere og anvende forskellige materialetyper til at dokumentere faglige sammenhænge
- formidle faglige sammenhænge på fagets taksonomiske niveauer med anvendelse af faglige begreber
- argumentere for egne synspunkter på et fagligt grundlag og indgå i en faglig dialog.
Kernestoffet er:
- identitetsdannelse og socialisering
- sociale og kulturelle forskelle
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
8,00 moduler
Dækker over:
7 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
3
|
Demokrati og magt - er demokrati udfordret?
Formål: Formålet med dette undervisningsforløb er at øge elevernes indsigt i en række forhold som knytter sig til fagområdet politik. I løbet af
forløbet vil eleverne arbejde med forskellige politiske styreformer, hvordan det demokratiske politiske system
fungerer herunder hvordan den politiske beslutningsproces er. Spørgsmål om hvad magt er og hvem der besidder magt vil ligeledes blive berørt, og
eleverne vil arbejde med hvordan de som medborgere kan øve indflydelse på samfundet, men også hvordan samfundet blandt andet gennem
medierne øver indflydelse på dem. Forløbet vil endeligt rumme mulighederne for eleverne at arbejde med hvorvidt demokratiet i Danmark er
udfordret og i så fald hvordan. I den forbindelse vil eleverne særligt arbejde med at styrke deres argumentation i forhold til hvad der kan tale for og
imod at demokratiet er udfordret.
De faglige mål, der er i spil: Anvende og kombinere viden og kundskaber fra fagets discipliner til at redegøre for aktuelle samfundsmæssige
problemer og diskutere løsninger herpå. Anvende viden, begreber og faglige sammenhænge fra kernestoffet til at forklare og diskutere
samfundsmæssige problemer. Undersøge aktuelle politiske beslutninger, herunder betydningen af EU og globale forhold. Demonstrere viden om
fagets identitet og metoder, formulere samfundsfaglige spørgsmål og indsamle, kritisk vurdere og anvende forskellige materialetyper til at
dokumentere faglige sammenhænge. Formidle faglige sammenhænge på fagets taksonomiske niveauer med anvendelse af faglige begreber.
Argumentere for egne synspunkter på et fagligt grundlag og indgå i en faglig dialog.
Kernestof: Politiske partier i Danmark og politiske ideologier. Politiske beslutningsprocesser i Danmark i en global sammenhæng. Politiske
deltagelsesmuligheder, rettigheder og pligter i et demokratisk samfund, herunder ligestilling mellem kønnene.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
8,00 moduler
Dækker over:
11 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
4
|
Økonomi, klima og velfærd
Dette forløb introducerer samfundsøkonomiske sammenhænge med et særligt fokus på samspillet mellem økonomisk aktivitet og klimakrisen. Den første del af forløbet beskæftiger sig med privatøkonomi, hvor eleverne gennem cases og budgetlægning analyserer økonomisk adfærd og begreber som disponibel indkomst, knaphed og "Homo Economicus". Herefter udvides perspektivet til det overordnede marked, hvor markedsmekanismen, prisdannelse via udbud og efterspørgsel samt forskellige økonomiske systemer (markeds-, plan- og blandingsøkonomi) undersøges.
En central del af forløbet er arbejdet med det økonomiske kredsløb, hvor eleverne analyserer sektorer og økonomiske stød. Dette kobles direkte til klimaproblematikken gennem diskussioner af markedsfejl, herunder eksternaliteter (forurening) og politiske reguleringsmidler som afgifter og kvoter. Forløbet dækker de samfundsøkonomiske mål (vækst/BNP, arbejdsløshed, inflation, betalingsbalance og bæredygtighed) og de dertilhørende målkonflikter, som analyseres i lyset af aktuelle økonomiske konjunkturer og politiske tiltag.
Inden for økonomisk politik arbejdes der med finanspolitik (ekspansiv og kontraktiv), pengepolitik og strukturpolitik. Mod slutningen af forløbet fokuseres der på løsningsmodeller til klimakrisen, herunder markedsløsninger, grøn vækst og vækstkritik. Herefter vender vi blikket mod velfærd og den universelle
velfærdsmodel - herunder hvordan velfærdsmodellen er udfordret. Eleverne skal til sidst selv komme med konkrete forslag til at løse velfærdsstatens udfordringer med særligt fokus på, om løsningerne skaber mere eller mindre ulighed.
Metodisk trænes eleverne i eksamensformen gennem arbejde med eksamenssæt, bilagsmateriale og votering efter en videoeksamen.
Centrale elementer i forløbet:
Privatøkonomi & Markedet: Budgettering, markedsmekanismer, markedsfejl og eksternaliteter.
Samfundsøkonomi: Det økonomiske kredsløb, BNP, konjunktursvingninger og målkonflikter.
Økonomisk politik: Finanspolitik, pengepolitik og strukturpolitik i praksis.
Økonomi & Klima: Sammenhængen mellem vækst, forbrug og CO2-udledning samt fremtidige løsningsmodeller.
Velfærd: De tre velfærdsmodeller og velfærdsstatens udfordringer.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
10,00 moduler
Dækker over:
14 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/203/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d70897029048",
"T": "/lectio/203/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d70897029048",
"H": "/lectio/203/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d70897029048"
}